רכילות+
פייר ביאסתן: הנשים שאיכזבו אותנו השנה
יום האישה הוא זמן טוב להזכיר גם את הנשים שאכזבו אותנו השנה. אלה שלא תרמו מאום לשוויון, לא האדירו את חברותיהן ולא שמו פס על העצמה נשית. אלה שעשו ההפך. נזכור ולא נשכח

האמינו לנשים, אלא אם כן הן אומרות משהו על חבר טוב שלי: לינה דנהאם יצאה להגנתו של חשוד באונס

פמיניסטית? לא כשזה מגיע לחברים שלה. לינה דנהאם מאכזבת (gettyimages)
פמיניסטית? לא כשזה מגיע לחברים שלה. לינה דנהאם מאכזבתgettyimages
 

לינה דנהאם, יוצרת וכוכבת "בנות", הביעה השנה תמיכה בתסריטאי מורי מילר, שנחשד שתקף מינית את השחקנית והדוגמנית ארורה פריניו. פריניו דיווחה במשטרה שמילר אנס אותה ב־2012 . היא סיפרה שלאחר לילה של שתייה היא התעוררה עירומה במיטתו של מילר, והוא מעליה, חודר לגופה ללא הסכמתה. היא אף מסרה בדיקת פוליגרף שאישרה כי היא דוברת אמת. מילר הכחיש את ההאשמות ודנהאם, עם המנהלת האמנותית של "בנות", ג'ני קונר, מיהרה להגן עליו ואף להטיל ספק באמינותה של המתלוננת.

 

לדבריהן, "בעיצומו של גל ההאשמות ההכרחיות שנשמעות במשך החודשים האחרונים בהוליווד, שמחנו על הקולות הנשיים המוצדקים שסיפרו על החוויות האיומות שחוו בתעשייה... אבל בכל פעם שיש שינוי משמעותי בתרבות, יש גם מקרים שבלהט וההתלהבות מציירים מטרה על האדם הלא נכון. אנחנו מאמינות, לאחר שעבדנו איתו קרוב ליותר מחצי עשור, שזהו גם המקרה עם מורי מילר... הידע הפנימי שיש לנו על מצבו של מורי גורם לכך שנהיה בטוחות שלמרבה הצער, האשמה זו היא אחת משלושת האחוזים של תלונות כוזבות המדווחות מדי שנה. זה מצער מאוד, במיוחד כשמחוץ להוליווד נשים עדיין נלחמות שיאמינו לסיפוריהן. אנחנו עומדות לצד מורי, וזה כל מה שנאמר בנושא".

 

העדיפה לתמוך בחבר על פני קורבן אונס. דנהאם (צילום: Gettyimages)
העדיפה לתמוך בחבר על פני קורבן אונס. דנהאםצילום: Gettyimages

 

רבים ברשת נדהמו וזעמו על תגובתה של דנהאם, שידועה בעמדותיה הפמיניסטיות ובתמיכתה בקורבנות תקיפה מינית. ואכן, התעוזה שהייתה לדנהאם להכחיש האשמות בתקיפה מינית באופן ציבורי, בלי קשר ל"מידע פנימי" שאולי יש לה, הייתה רשלנית ואנוכית. אם החבר שלה חף מפשע, הרי שהדבר יוכח. ההצהרה הפומבית שלה פגעה בקורבן, ואולי יותר מזה, פגעה בתדמיתה הפמיניסטית. אנשים העלו לרשתות החברתיות צילומים של עצמם  משליכים מהחלון את ספרה של דנהאם "לא כזאת", וביטלו את המינוי למגזין הפמיניסטי "לני" שייסדו דנהאם וקונר. בעקבות הסערה, דנהאם ניסתה להתנצל, אבל נדמה שכבר היה מאוחר מדי.

 

 

השנה היא הפכה לאימפריית הרצאות להעצמת נשים אבל כשאביבית בר זוהר קראה לנו לקורס לזיוף אורגזמות, נזכרנו שאחרי הכל, מדובר באשפית הזיוף

סגורסגור

שליחה לחבר

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

זה בכלל היה אמור להיות קמפיין. אביבית בר זוהר פנתה בוקר אחד לנשים שעוקבות אחריה באינסטגרם ובפייסבוק וכתבה: "אני שמה את הסיפוק של הגבר שלי במקום הראשון, כי כשהוא מרוצה אני מרוצה... והגבר שלי תמיד מרוצה! הגיע הזמן שתלמדי איך לגרום לזה לקרות! הירשמי עכשיו לקורס של אביבית בר זוהר לזיוף אורגזמה". היא הפנתה את הגולשים לעמוד נחיתה בסיסי להשארת פרטים, ואחרי כמה שעות נודע שמדובר בקמפיין ויראלי לחברת קונדומים.

 

אבל זה בכלל לא משנה, כי המסר של בר זוהר מצטרף לשורה שלמה של כללי זהב שהיא מנחילה למעריצותיה: לעשות סקס עם הגבר שלכן כל יום, להיראות מתוקתקת ומטופחת כשהוא חוזר מהעבודה ובאופן כללי - במטבח כמו מאמא, במיטה כמו זונה. הכניעה שבר זוהר מייצגת היא כניעה שאנחנו לא רוצים בתוכנו, כניעה של הגוף (שפתיים, שדיים, רגליים) לציפיות החברתיות הפטריארכליות. היא מנסה לגרום לנו לחשוב שהיא אישה חזקה שבוחרת את הגברים שלה על פי צבע כרטיס האשראי שלהם כדי להעניק לעצמה חיים נוחים, אישה שמשתמשת במיניות שלה בצורה פוסט־פמיניסטית; אך למעשה, היא מחזירה אותנו שנים אחורה, לתקופה של נשים כנועות וחלשות  שמיניותן בכלל לא נספרת, וההנאה שלהן ממין היא רק מסיפוק הגבר. בין אם מדובר בפרסומת או בקורס אמיתי בפנטהאוז ברחובות, בבקשה אל תלכו ללמוד מבר זוהר, אשפית הזיוף.

 

קורס לזיוף אורגזמות. לאן עוד נגיע? אביבית בר זוהר מאכזבת (צילום: אמיר מאירי)
קורס לזיוף אורגזמות. לאן עוד נגיע? אביבית בר זוהר מאכזבתצילום: אמיר מאירי

 

קתרין דנב חתמה על העצומה נגד תנועת #me too ואמרה שהיא ציד מכשפות נגד גברים. לא נסלח

מה גרם לך לחתום על העצומה הזו? קתרין דנב (צילום: gettyimages)
מה גרם לך לחתום על העצומה הזו? קתרין דנבצילום: gettyimages

 

השחקנית הצרפתייה קתרין דנב, עם עוד כ־100 נשות תרבות צרפתיות, חתמה השנה על עצומה נגד תנועת metoo#. המכתב התפרסם בעיתון הצרפתי "לה מונד", ועיקרו התנגדות להלך הרוח ששורר

בהוליווד בתקופה האחרונה. בין השאר נכתב בו: "גברים צריכים להיות חופשיים להתחיל עם נשים" ו"אונס הוא פשע, אבל לנסות לפתות מישהי, אפילו אם זה נעשה בצורה עקבית או מגושמת - לא". עוד נאמר כי התלונות הרבות שמתפרסמות לאחרונה הן כמו ציד מכשפות נגד גברים.

 

זה היה מפתיע בעיקר מכיוון שדנב נחשבת לאחת מחלוצות הפמיניזם. היא הייתה בין 343 הנשים, כולל הסופרת הפמיניסטית הידועה סימון דה בובואר, שחתמו ב־1971 על הצהרה שבה הן מודות כי עברו הפלה עוד כשהפלות היו לא חוקיות בצרפת. מה לה ולמכתב שמתעקש שנשים "מודעות לכך שהדחף המיני הוא מטבעו פרוע ואגרסיבי. אבל גם צריכות להיות חדות אבחנה מספיק בשביל לא להתבלבל בין ניסיון מביך להתחיל עם מישהי לבין תקיפה מינית"? אחרי הסערה שעורר המכתב, דנב התנצלה בפני קורבנות תקיפה מינית וגם מיהרה להתנער מכל אותם "שמרנים, גזענים ומסורתיים מכל הסוגים שתמכו בי כחלק מאסטרטגיה".

 

בכל מקרה, היא לא חזרה בה מחתימתה על העצומה, והמסר שלה עדיין היה ברור: "מה אתם מסרסים לנו את המיניות, תנו לנו להישאר הנשים הנחשקות שאנחנו, ולהם להיות החזירים השוביניסטיים שהם". פייר, אפילו שדנב בת ה־ 74 היא מדור אחר, לא בא לנו לסלוח לה על זה. אם עלייך מקובל שילטפו לך את הירך במקום העבודה, סבבה, אך אל תחליטי את זה עבורנו. ביי.

 

 

כשהבסטי של הארווי ויינזטיין, מריל סטריפ, התבקשה להגיב על הפרשה, היא אמרה: "לא ידעתי מכלום, הוא תמיד התנהג בצורה מכבדת". בתגובה פוסטרים מאשימים מילאו את אל. איי.


מריל סטריפ והארווי ויינשטיין (צילום: Gettyimages)
מריל סטריפ והארווי ויינשטייןצילום: Gettyimages

 

עניין ידוע בהוליווד הוא שמריל סטריפ והארווי ויינשטיין הם חברים טובים. הם שיתפו פעולה בכמה סרטים (ובהם "אוגוסט: מחוז אוסייג'" ו"אשת הברזל"), ובטקס גלובוס הזהב ב־2012 היא אף כינתה אותו

"אלוהים" בנאום התודה שלה. ארבעה ימים לאחר התפוצצות הפרשה, בעקבות תחקיר ה"ניו יורק טיימס" שחשף כי המפיק, שנחשב לאחד המובילים בתחומו בעיר הסרטים, הטריד מינית עשרות נשים, ובהן השחקנית אשלי ג'אד, חשה סטריפ צורך למסור הודעה לעיתונות ולומר שהקשר ביניהם היה תמיד מקצועי והגון. "הוא אולי היה קצת מעצבן", כתבה. "אבל תמיד התנהג בצורה מכבדת". היא גם קראה לנשים להמשיך להתלונן, אבל הוליווד רעשה.

 

רוז מקגאוון, שחקנית בעבר ואקטיביסטית בהווה, שהייתה אחת הראשונות שהעידו בגלוי שווינשטיין אנס אותן, נכנסה באמ־אמא שלה. "שחקניות כמו מריל סטריפ, שעבדה עבור החזיר המפלצתי, ילבשו שחור בגלובוס הזהב כדי להביע מחאה שקטה. השתיקה שלכן היא הבעיה!", כתבה מקגאוון בטוויטר בציוץ שנמחק, והוסיפה שהיא "מתעבת את הצביעות" של הנשים האלו. הרשתות החברתיות התלהטו, והשימוש בהאשטאג #sheknew הרקיע שחקים. אמן הרחוב סאבו תלה פוסטרים נגד סטריפ ברחבי לוס אנג'לס שבהם היא נראית לצד ווינשטיין, עם הכיתוב "She Knew" וסטריפ ניסתה להתנצל לשווא.

 

לה אנחנו דווקא סולחים. למה? בעיקר כי אנחנו באמת מאמינים לה שלא ידעה, וכי היא אחת הנשים החזקות בהולוויד, שזכתה בשלושה אוסקרים והגיעה הכי רחוק שאפשר, גם עידן אחר, שהיה הרבה יותר סבוך בשביל נשים. סטריפ פשוט מעדה בלשונה, ואנחנו לא מאמינים שהעובדה שהיא המשיכה לציין שלא ידעה כלום הייתה ניסיון לפטור את ווינשטיין מאשמה. היא פשוט הייתה בהלם, ובהחלט היה ממה.

 

אנחנו מקווים שאנחנו לא טועים לגבייך (gettyimages)
אנחנו מקווים שאנחנו לא טועים לגבייךgettyimages

 

דונה קארן שעשתה את הונה מאופנה לנשים, האשימה קורבנות תקיפה מינית בלבוש חושפני ואמרה "הן מבקשות צרות". באמת, ינטה?

מבקשות צרות? את רצינית? דונה קארן מבאסת (צילום: gettyimages)
מבקשות צרות? את רצינית? דונה קארן מבאסתצילום: gettyimages

 

כשבוע אחרי שפרשת התקיפות המיניות של הארווי וויינשטיין נחשפה, יצאה להגנתו מעצבת האופנה היהודייה דונה קארן, חברתו הטובה. כשנשאלה על הפרשה על השטיח האדום בטקס פרסי הקולנוע CinéFashion בלוס אנג'לס, קארן תהתה אם נשים בימינו אינן "מבקשות את זה", וטענה שנשים צריכות להביא בחשבון את המשמעות שיש למה שהן בוחרות ללבוש. "אנחנו רואים את כל מה שקורה

כיום בעולם ואיך נשים מתלבשות ומה הן מבקשות דרך האופן שבו הן מציגות את עצמן. מה הן מחפשות? צרות", אמרה מעצבת העל, העומדת בראש בית האופנה האמריקאי DKNY.

 

היא הוסיפה כי וויינשטיין ואשתו הם "אנשים נהדרים" וכי המפיק ההוליוודי עשה "דברים מדהימים". התגובות לא איחרו לבוא, ושחקניות רבות גינו את הדברים. השחקנית רוז מקגאוון ("מכושפות"), אחת הנשים שיצאו נגד וויינשטיין בפומבי, כינתה את קארן "חלאה"; השחקנית מיה פארו צייצה: "לא עוד דונה קארן בשבילי", וקראה במרומז לחרם על מוצריה. כדי לכבות את השרפה הוציאה המעצבת הודעת הבהרה מטעמה שבה התנצלה וטענה כי הדברים הוצאו מהקשרם: "כשעניתי על שאלה על השטיח האדום בכניסה לפסטיבל, נתתי הצהרה שלמרבה הצער אינה משקפת את תחושותיי ואת מה שאני מאמינה בו". בהמשך התנצלה שוב באופן פומבי, אבל המסר שהגיע דווקא ממי שמלבישה נשים לא נמחה מזיכרוננו. לא עוד דונה קארן גם בשבילנו.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
ספיישל
הדגמים המנצחים של 2018