בריטניה, מאחורייך: השערוריות הגדולות של בית המלוכה הספרדי

ציד פילים, תקרית ירי ועימות פיזי בין המלכה האם לכלתה: הדרמות של דיירי הארמון בספרד יכולות ללמד אפילו את מייגן והארי דבר או שניים. פרופיל מלכותי

נעים להכיר! (צילום: Gettyimages)
נעים להכיר!צילום: Gettyimages

 

אנחנו יודעים שיש לנו פטיש לשערוריות בבית המלוכה הבריטי, אבל שלא תחשבו שאנחנו מקפחים את שאר המונרכיות בעולם - רק השבוע נחשפנו לדרמה מלכותית חדשה, והפעם בספרד. מלך ספרד, פליפה השישי, נקט צעד חריג בניסיון להרחיק את עצמו מאביו רדוף השערוריות, המלך (לשעבר) חואן קרלוס, ושלל ממנו את הקצבה המלכותית שלו. כדי להוכיח עד כמה הוא רציני, המלך פליפה החליט גם לוותר על הכסף שהיה אמור לרשת מאביו.

 

רק כדי לעשות קצת סדר במספרים, ההודעה הדרמטית הגיעה אחרי דיווחים בתקשורת הספרדית כי המלך חואן קרלוס קיבל בימי כהונתו 100 מיליון דולר מסעודיה באמצעות חשבון מעבר לים, ושהמלך פליפה עצמו היה אחד המוטבים של הכסף הזה.

 

אז רגע אחרי שהבנו שיש שחקן חדש ולא פחות בעייתי ומעניין למדור הרויאלס מהדוכסים מסאסקס (סורי הארי ומייגן, אבל אתם יודעים שזה נכון), אנחנו שמחים לספק לכם את כל מה שצריך לדעת על בית המלוכה הספרדי.

 

הלך הכסף. פליפה השישי ואביו, חואן קרלוס (צילום: EPA)
הלך הכסף. פליפה השישי ואביו, חואן קרלוסצילום: EPA

 

ונתחיל בהתחלה: המלך חואן קרלוס

המלך (לשעבר) חואן קרלוס (קרדיט: gettyimages)
המלך (לשעבר) חואן קרלוסקרדיט: gettyimages

 

דון חואן קרלוס אלפונסו ויקטור מריה דה בורבון אי בורבון, או בקיצור, חואן קרלוס, נולד בינואר 1938 לדון חואן דה בורבון, רוזן ברצלונה ומריה דה לאס מרסדס, נסיכת בורבון-שתי הסיציליות. בשנת 1962 התחתן עם הנסיכה סופיה מיוון, בתו של מלך יוון פאולוס, והשניים הביאו לעולם שלושה ילדים. אלנה (56) כריסטינה (54) ופליפה (52).

 

חואן קרלוס הוכתר למלך ספרד בשנת 1975, ובנו פליפה, הפך ליורש העצר העתידי וקיבל את התואר נסיך אסטוריאס.

 

המלך חואן ואשתו הנסיכה סופיה מיוון (צילום: Gettyimages)
המלך חואן ואשתו הנסיכה סופיה מיווןצילום: Gettyimages

 

עוד בצעירותו, כ-19 שנה לפני שהומלך, חואן קרלוס היה מעורב בשערורייה הראשונה שלו: בשנת 1956 אחיו הצעיר, הנסיך אלפונסו, נהרג כתוצאה מירי. האירוע הוגדר כ"תאונת נשק", אבל יש הטוענים כי מי שהיה אחראי על התאונה המצערת הוא חואן קרלוס, שירה בטעות באחיו הקטן שמת במקום.

 

חיבתו המפוקפקת לציד ולרובים, הובילה לתקרית נוספת, כשב-2012, המלך טס לאפריקה לצוד פילים. על פי הדיווחים בשעתו, חואן קרלוס עמד בגאווה מול אחד הפילים וירה בו באכזריות - דבר שגרר (בצדק) ביקורות קשות מרחבי העולם. עוד באותו מסע, המלך מעד במדרגות, שבר מספר עצמות סביב מפרק הירך ונאלץ לעבור ניתוח חירום. במקביל, נכדו התאושש מניתוח לאחר שירה לעצמו (בטעות) ברגל.

 

בית המלוכה הספרדי עוד לא הספיק להתאושש, ובעלה של בתו של מלך ספרד, איניאקי אורדנגרין, שנשוי לכריסטינה דה בורבון אי גרסיה, שהייתה הדוכסית פלמה דה מיורקה - סיפק שערורייה נוספת. אורדנגרין נחקר בשנת 2012 בחשד לקבלה ומרמה של כספי הציבור וחודשים ספורים לאחר מכן שמה של הדוכסית נקשר בזה של בעלה. הפרשה יצרה תגובות קשות מצד הציבור הספרדי ולמרות שהדוכסית זוכתה מאשמה בשנת 2017, אחיה, המלך פליפה (יורשו של חואן קרלוס) החליט לשלול את התואר מאחותו ואסר עליה להשתמש בתארי אצולה אחרים.

 

רק צרות הם עשו. איניאקי אורדנגרין וכריסטינה דה בורבון (צילום: Gettyimages)
רק צרות הם עשו. איניאקי אורדנגרין וכריסטינה דה בורבוןצילום: Gettyimages

 

ביוני 2014 ובעיצומו של המשפט נגד בתו, חואן קרלוס החליט לפרוש מהמלוכה ולהעביר את הכתר לבנו, פליפה. התקשורת הספרדית טענה בשעתו כי פרשת המרמה של אורדנגרין וכריסטינה דה בורבון הייתה בין הגורמים העיקריים להתפטרותו של חואן קרלוס מתפקידו.

 

נעבור לפליפה, מלך ספרד הנוכחי

המלך החתיך. פליפה השישי (צילום: Gettyimages)
המלך החתיך. פליפה השישיצילום: Gettyimages

 

המלך פליפה נולד בינואר 1968 בספרד. במהלך נעוריו למד בקולג' סקול באונטריו (קנדה) ולאחר מכן עבר הכשרה צבאית בסרגוסה, באקדמיה לחובלים ובאקדמיית חיל האוויר. לאחר הצבא המשיך את לימודיו, הוציא תואר ראשון במשפטים ותואר שני ביחסים בינלאומיים.

 

למרות התדמית הרצינית והמשפחתית של פליפה, הנסיך הצעיר ניהל חיי רווקות הוללים וסיפק כותרות רבות למדורי הרכילות מסביב לעולם. מבין כל הנשים שעברו במיטתו, פליפה ניהל מערכות יחסים רציניות רק עם שתי נשים, אשת האצולה הספרדית איזבל סרטוריוס והדוגמנית הנורווגית אווה סאנום. לצערן של הגברות, אף אחת מהן לא התקבלה בברכה על ידי משפחת המלוכה ולכן פליפה המשיך להתהולל, עד שפגש את העיתונאית ומגישת החדשות לטיסיה אורטיס.

 

צעירים, מאוהבים ויפים. פליפה ולטיסיה (קרדיט: gettyimages)
צעירים, מאוהבים ויפים. פליפה ולטיסיהקרדיט: gettyimages

 

בנובמבר 2003, בלי שום הודעה מוקדמת, הודיע פליפה כי הוא מתכוון לשאת לאישה את אורטיס. לאחר הכרזת האירוסים, נודע כי השניים יצאו במשך שנה ופרטים נוספים על בחירת ליבו החלו לצוץ בעיתונים, ביניהם, כי היא גרושה - נושא כאוב בכל בתי המלוכה בעולם. למרות הקשיים (והריכולים), השניים החליפו נדרים במאי 2004, לעיניהם של בני מלוכה, פוליטיקאים, אנשי ציבור וכ-25 מיליון איש שצפו בחתונה ברחבי העולם.

 

חתונה מלכותית נוסח ספרד (צילום: Gettyimages)
חתונה מלכותית נוסח ספרדצילום: Gettyimages

 

לאחר שהנסיך פליפה הוכתר למלך, לטיסיה קיבלה את התואר הוד מלכותה מלכת ספרד. באוקטובר 2005 נולדה בתם הבכורה, לאונור נסיכת אסטוריאס (14) והראשונה בתור לכתר הספרדי, ובשנת 2007 נולדה בתם השנייה, סופיה נסיכת ספרד (12).

 

ביוני 2014 וכשהוא בן 46 בלבד, ירש פליפה השישי את הכתר מאביוו. הוא הושבע לתפקיד בטקס צנוע ובלי חגיגות מפוארות בשל המצב הכלכלי הקשה בו הייתה שרויה המדינה באותה עת.

 

לטיסיה אורטיס: עיתונאית, גרושה ומלכה

מהעיתון לארמון. לטיסיה אורטיס (צילום: Gettyimages)
מהעיתון לארמון. לטיסיה אורטיסצילום: Gettyimages

 

לטיסיה נולדה בספטמבר 1972 בספרד לחסוס אורטיס אלברס, עיתונאי, ופלומה רוקסולנו רודריגס, אחות במקצועה. היא למדה תואר ראשון בעיתונאות במדריד, ותוך כדי החלה לעבוד במערכת העיתון ABC ובסוכנות הידיעות EFE. בהמשך הוציאה תואר שני בתקשורת אודיו-ויזואלית, ואף טסה לגוודלחרה שבמקסיקו לטובת לימודי דוקטורט (אותם לא סיימה מעולם).

 

כשהייתה בת 25 נישאה לטיסיה לאלונסו גררו, המורה שלה לספרות. נישואיהם החזיקו מעמד שנה אחת בלבד. ב-2002 הכירה לטיסיה את פליפה במהלך ארוחת ערב מפוארת. השניים שמרו על הקשר בסוד ורק כמה מחבריהם הטובים ביותר ידעו עליו. המלך חואן קרלוס, התנגד נחרצות לזוגיות של בנו בטענה כי לטיסיה לא בת מלוכה, אין לה רקע מלכותי ואף כינה אותה "האויב שבתוכו". תראו מה זה, פתאום הכינוי שהעניקה המלכה אליזבת לקייט מידלטון"קייט העצלנית", לא נשמע כזה גרוע.

 

אויבת? היא ממש לא נראית כך  (צילום: Gettyimages)
אויבת? היא ממש לא נראית כך צילום: Gettyimages

 

מאותו רגע ואילך, הזוגיות התנהלה על מי מנוחות ונראה כי המלך והמלכה קיבלו לחיקם את לטיסיה. אלא שרגע אחד שנתפס בעדשות המצלמה ב-2018, ניפץ את הבועה וחשף את היחסים האמיתיים במשפחת המלוכה הספרדית. בני המשפחה הגיעו בהרכב מלא לקתדרלה בפלמה דה מיורקה לכבוד חג הפסחא, וריב פיזי בין לטיסיה, לחמותה סופיה, נלכד במצלמה והפך לוויראלי.

 

בסרטון שפורסם נראית המלכה האם כורכת את ידיה סביב שתי הנכדות, ואז לטיסיה החלה ללטף את שיערה של לאונור, תוך כדי שהיא מנסה לשחרר את אחיזתה של חמותה מבתה. המלכה האם הדפה את כלתה והניחה בחזרה את ידה על נכדתה, ורגע לפני שהכל הסלים, פליפה ניגש אליהן, הביט ברעייתו וכנראה מלמל לה דבר או שניים ומנע מבוכה גדולה יותר. 

 

 
אחרי העימות - משדרות חיבה כרגיל (צילום: Gettyimages)
אחרי העימות - משדרות חיבה כרגילצילום: Gettyimages
 
אלא שמסתבר שזו ממש לא הייתה הפעם הראשונה שמחלוקת נתגלעה בין השתיים: דיווחים בארמון חשפו כי המלכה סופיה התלוננה לא פעם על כך שלטיסיה מונעת ממנה לבלות זמן עם נכדותיה. סופיה הוסיפה ואמרה כי בנה, המלך פליפה, מקפיד להציג חזות אחידה עם אשתו ולכן הוא לא תומך בה.

 

באתר החדשות El Paiz  פורסם כי לאחר שפליפה הוכתר למלך ספרד הוא החל לקחת את נכדותיו לבקר את אביו ואימו קצת יותר, שזה נחמד והכל, אבל כל זה בזמן שאמה של המלכה לטיסיה, פלומה רוקסולנו רודריגס, נמצאת בארמון בקביעות. לא פייר. 
 
כמה סטייל! המלכה לטיסיה (צילום: Gettyimages)
כמה סטייל! המלכה לטיסיהצילום: Gettyimages
ואם כבר מדברים על דמיון בין בית המלוכה הבריטי והספרדי, נספר לכם שהוא לא נעצר בדרמות, וגם טעמן האופנתי של נשות הארמון מקבל נראות נכבדת במדורי הרכילות. רגע זכור במיוחד היה בינואר 2019, כשלטיסיה קיבלה את פניהם של נציגי מגזין Vogue ספרד בארמונה המפואר במדריד, כשהיא לובשת חצאית של זארה, שמחירה 10 ליש"ט בלבד. מיותר לציין שדקות ספורות לאחר שפורסמו התמונות של המלכה - החצאית אזלה מהמלאי. נשמע מוכר?
 

ולסיום, אלבום תמונות משפחתי-מלכותי:

משפחה מלכותית ויפה (צילום: Gettyimages)
משפחה מלכותית ויפהצילום: Gettyimages

לאונור וסופיה מגשימות את חלומם של כל ההורים בעולם (צילום: Gettyimages)
לאונור וסופיה מגשימות את חלומם של כל ההורים בעולםצילום: Gettyimages

ממשיכים לדמן משפחתיות למופת (צילום: Gettyimages)
ממשיכים לדמן משפחתיות למופתצילום: Gettyimages

וויליאם וקייט תלמדו, ככה עושים את זה (צילום: Gettyimages)
וויליאם וקייט תלמדו, ככה עושים את זהצילום: Gettyimages

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018