בין הקזינו, היאכטות, נשפי הצדקה המפוארים ומרוצי מכוניות פורמולה־1, נתיני מונאקו תוהים לאן נעלמה שרלן, והאם תחזור אי־פעם לנופף להם לשלום מהמרפסת המלכותית. הנסיכה חזרה לפני כשבועיים משהות בת כשמונה חודשים בדרום־אפריקה עקב בעיות בריאות, וכבר נעלמה "כדי לנוח במוסד רפואי", כפי שהסביר בעלה בראיון ל"פיפל" האמריקאי לכבוד יום העצמאות של מונאקו. היעדרותה מהאירוע החשוב ביותר בלוח השנה של הנסיכות גרמה לעצב רב בקרב 9,486 הנתינים ועוד 30 אלף התושבים הזרים.
כתבות נוספות למנויי +ynet:
שרלן ויטסטוק (43), שחיינית אולימפית לשעבר, נולדה ברודזיה, היום זימבבואה, וגדלה בדרום־אפריקה. בשנת 2000 הוזמנה לתחרות שחייה במונטה־קרלו במסגרת אירוע צדקה ושם נפלה בקסמו של יורש העצר אלברט, בנם של הנסיך רנייה ושל שחקנית הקולנוע האגדית גרייס קלי. אלברט, המבוגר ממנה ב־20 שנה, הספיק עד אז לככב במדורי הרכילות בכל העולם. ברשימת הדייטים היוקרתית שלו נכללו כוכבות טלוויזיה אמריקאיות, נערת ג'יימס בונד בריטית, בתו של ג'יימס בונד (רוג'ר מור), אלופת החלקה על קרח, אלופת קפיצה לגובה, מלכות יופי, שתי שפנפנות פלייבוי, כוכבת פורנו, ליזה מרי פרסלי בתו של המלך אלביס, הדוגמניות קלאודיה שיפר ונעמי קמפבל, והרשימה עוד ארוכה.
3 צפייה בגלריה
נעדרה מהאירוע החשוב ביותר בלוח השנה של נסיכות מונאקו. הנסיכה שרלן ויטסטוק
נעדרה מהאירוע החשוב ביותר בלוח השנה של נסיכות מונאקו. הנסיכה שרלן ויטסטוק
נעדרה מהאירוע החשוב ביותר בלוח השנה של נסיכות מונאקו. הנסיכה שרלן ויטסטוק
(צילום: EPA)
  • לא רוצים להחמיץ אף כתבה?
הנסיך הכיר בשני ילדים שנולדו לו משתי מערכות יחסים שונות: ג'זמין־גרייס (29) ואלכסנדר (18). שניהם זכו בפיצוי כספי מכובד כדי לדחות כל תביעה לירושה האגדית של משפחת המלוכה. כמה אמהות נוספות מנסות עדיין להוכיח כי לילדיהן יש דם כחול. התביעה האחרונה בסדרה הוגשה על ידי דוגמנית ברזילאית, בשם בתה בת ה־15, והיא תתברר בעוד כמה חודשים באיטליה. עורכי דינו של הנסיך דוחים אותה על הסף ומכנים אותה "מתיחה מגוחכת".
אלברט הוכתר לנסיך מונאקו – תואר המקביל למלך – ב־2005. כעבור חמש שנים הודיע הארמון על אירוסיו לשרלן. ההזמנות לאירוע הנוצץ בקושי נשלחו, והצהובונים ברחבי אירופה הכתירו את הכלה "נסיכה בעל־כורחה", בצל דיווחים שניסתה לברוח שלוש פעמים לפני החתונה. הפעם הראשונה הייתה בפריז, כשנסעה למדוד את שמלת הכלה שעיצב עבורה במיוחד ג'ורג'יו ארמאני. מהסטודיו היא נסעה לשגרירות דרום־אפריקה וביקשה מחסה. אחר כך ניסתה לטוס חזרה עוד פעמיים לביתה בדרבן. אלא ששליחי הנסיך שיכנעו אותה להישאר לטקס החתונה וגם החרימו את הדרכון שלה, ליתר ביטחון. כל זה קרה משום שימים ספורים לפני האירוע החגיגי הוגשה אחת מתביעות האבהות נגד החתן. רק שהפעם התאריכים חפפו את התקופה שבה כבר היו שרלן ואלברט יחד.
ב־1 ביולי 2011 חגגו סוף־סוף בנסיכות את הנישואים. מרתון משתים ונשפים שנמשך שלושה ימים בעלות של 55 מיליון יורו. שרלן היפהפייה הופיעה בשמלתה המדוברת, אבל לא הפסיקה למרר בבכי במשך הטקס. בשידור הישיר נראה הנסיך לוחש לה בחיבה מהולה במבוכה: "אל תבכי, אל תבכי". הנסיכה הסבירה מאוחר יותר: "הייתי מוצפת בכל כך הרבה רגשות בגלל השמועות על אחת מתביעות האבהות והמתח לקראת החתונה". את ירח הדבש, אגב, בילה הזוג בשמורת טבע בדרום־אפריקה. אלא שעל פי השמועות – שמלוות את אלברט עשורים רבים – הם בכלל ישנו במלונות נפרדים ומרוחקים. אלברט מצא לכך סיבה מוזרה משהו: "מטעמים פרקטיים".
3 צפייה בגלריה
יורשי העצר. הנסיך אלברט עם שני הילדים
יורשי העצר. הנסיך אלברט עם שני הילדים
יורשי העצר. הנסיך אלברט עם שני הילדים
(צילום: רויטרס)
אחר כך החל כמובן הלחץ להביא יורש עצר לממלכה, שבה השלטון עובר מאב לבנו. גם אז דווח כי הנסיכה מדוכאת מהעיסוק הציבורי בניסיונותיה להרות. מה גם שבדיוק כמו הנסיכה דיאנה היא סבלה מבדידות בארמון המלוכה. כל כך בודדה הייתה שרלן, שהעדיפה לגור בדירת שני חדרים במרכז העיר, מעל חנות שוקולדים, שהשאילה לה הנסיכה סטפני, במקום להסתובב "במקום הזה, המלא בנחשים וכרישים", כפי שצוטטה אומרת לידידה נאמנה שמיהרה לדווח על כך לעיתונות.
לפני שש שנים נולדו לזוג המלכותי תאומים, ז'אק וגבריאלה, ונראה כי סיפור האגדה יעלה סוף־סוף על פסים רגועים. שרלן צולמה מחייכת, וכמו כל נסיכה שמכבדת את עצמה החלה לפעול בארגוני צדקה: שיעורי שחייה לילדים עניים באפריקה; הגנה על בעלי חיים בסכנת הכחדה, חסות למשחקים הפראלימפיים; ערבי התרמה לעמותות לטיפול בילדים אוטיסטים. אבל האושר, לפחות כלפי חוץ, לא החזיק מעמד זמן רב. ב־2019 סיפרה שרלן לעיתונאים ש"לפעמים קשה לי לחייך" וכי "השנה הזו הייתה מאוד קשה. לפעמים אני מותשת מלהיות אמא". השבועון "פארי מאץ'" ציטט מקורב לארמון שביקר את "התקפי הכעס שלה, שינויי מצב הרוח התכופים יותר מהקצב בו היא מחליפה תסרוקות". שרלן אכן הדהימה את מונטה־קרלו מלאת השיק לפני כשנה עם תספורת פאנק שכללה חצי ראש מגולח. "הילדים אוהבים את התספורת וגם בעלי", ענתה למבקרים.
השמועות על משבר בנישואי הזוג הלכו וגברו. חודש אחרי תביעת אבהות נוספת, של דוגמנית ברזילאית, במארס השנה, נסעה שרלן להלוויה של מלך שבט הזולו גודוויל זווליתיני והמשיכה למסע ברחבי דרום־אפריקה למען העמותה שלה למלחמה בציד לא חוקי של חיות בר. ביוני הצטרפו אליה אלברט והתאומים לטיול ספארי. אלא שבסוף אותו חודש פירסמה העמותה שלה הודעה לפיה היא סובלת מזיהום חמור בגרון ובאף. "היא נותחה ומצבה הבריאותי אינו מאפשר לה לנסוע חזרה למונאקו", נכתב.
כעבור זמן לא ארוך ציינו בני הזוג עשור לנישואיהם, כל אחד ביבשת אחרת. שרלן פירסמה הודעה באינסטגרם בה סיפרה כמה היא עצובה משום ש"זו הפעם הראשונה שאבלה את יום הנישואים בנפרד מבעלי".
3 צפייה בגלריה
הנסיך אלברט והנסיכה שרלן ויטסטוק בחתונתם. בשידור הישיר נראה הנסיך לוחש לה במבוכה: ''אל תבכי, אל תבכי''
הנסיך אלברט והנסיכה שרלן ויטסטוק בחתונתם. בשידור הישיר נראה הנסיך לוחש לה במבוכה: ''אל תבכי, אל תבכי''
הנסיך אלברט והנסיכה שרלן ויטסטוק בחתונתם. בשידור הישיר נראה הנסיך לוחש לה במבוכה: ''אל תבכי, אל תבכי''
(צילום: AP)
בינתיים המשיך אלברט למלא אחר ההתחייבויות הציבוריות שלו, בחברת אחיותיו הלא פחות מפורסמות. קרוליין, שנודעה בצעירותה בשל חייה הסוערים במועדוני ניו־יורק, וסטפני, האחות הקטנה, שזכאית לכתבה נפרדת, בין היתר בשל הרומן עם שומר הראש שלה וסיפור האהבה עם מאלף הפילים מהקרקס המלכותי.
לפני שלושה חודשים עברה שרלן ניתוח נוסף, בסינוסים. "חוסר איזון באוזניי אינו מאפשר לי לטוס", הסבירה. בתחילת ספטמבר הגיעה משפחתה לבקר אותה, ולאחר מכן היא התאשפזה תחת שם בדוי בבית חולים פרטי בדרבן, אחרי שהתמוטטה באופן פתאומי. באותו זמן נצפה אלברט בבכורת סרט החדש של ג'יימס בונד בחברת השחקנית שרון סטון. שבוע לאחר מכן פירסמה שרלן סרטון וידיאו מסוגנן במטרה לעודד התרמה נגד הציד הלא חוקי של חיות בר. אפשר היה לקוות שעשתה את שלה ותכף תחזור הביתה. לרוע המזל, היא שוב נותחה בתחילת אוקטובר.
אחרי שמונה חודשים בדרום־אפריקה חזרה הנסיכה, רזה וחיוורת, למונטה־קרלו. לפני הנסיעה הצהירה ש"אלברט הוא הסלע האיתן שלי. לא הייתי יכולה לעבור את התקופה הנוראה הזו ללא אהבתו ותמיכתו". לעומת זאת, לפני העלייה למטוס בדרבן היא סיפרה כמה היא שמחה לחזור לילדים. אף מילה על בעלה. כשנחתה בנסיכות היא לא ענדה טבעת נישואים. השמועות על הגירושים הראשונים בתולדות מונאקו שוב נלחשות בסלונים המפוארים.
"אני רגיל לשמועות הללו", אמר אלברט לאחר שאשתו התאשפזה מיד אחרי שחזרה לנסיכות, "בוא נהיה ברורים: זה לא קורונה, אין לה סרטן, זו גם לא בעיה במערכת היחסים בינינו. אם אנחנו כבר מדברים, אז זה גם לא ניתוח פלסטי. בשעות הראשונות אחרי שובה הכל עבר מצוין, אבל מהר מאוד התברר לכולנו ששלומה לא טוב בכלל".
לדברי אלברט, אשתו ביקשה להתאשפז לכמה שבועות בגלל "תשישות פיזית ונפשית. היא החליטה על כך עוד לפני שחזרה הביתה. הבינה שהדבר הכי טוב עבורה הוא לשהות במרכז רפואי מתאים. שרלן יודעת שאנחנו אוהבים אותה ורוצים את הטוב ביותר עבורה".
סטפן ברן, מומחה להיסטוריה של הגרימלדים, סיפר בעבר ש"ב־1304 קיללה איכרה פלמית את המלך רנייה, מייסד השושלת שלטענתה אנס אותה: 'הגרימלדים לעולם לא יהיו מאושרים בחיי הנישואים שלהם'. הקללה הזו מהדהדת בסיפור מותה של גרייס קלי ב־1982, בגיל 52; בתאונה שבה נהרג אבי ילדיה של קרוליין ב־1990, ובסיפורי האהבה האומללים של סטפני ואלברט". •