ריחו"ל

מוניקה לווינסקי: בזכות #METOO אני מבינה שביל קלינטון ניצל לרעה את הכוח שלו

המתמחה של נשיא ארה"ב לשעבר עברה את השיימינג התקשורתי הגדול ביותר וכבר האמינה לכל הדברים שאמרו עליה, עד שפרשת הארווי ויינשטיין נחשפה וגרמה לה לראות את הדברים באור אחר. "אני מבינה היום שמערכת היחסים בינינו הייתה רצופה בניצול לרעה של כוח, ובסיטואציה כזאת, הרעיון של הסכמה בכלל לא אפשרי"

מוניקה לווינסקי. הקורבן הכי מפורסם של שיימינג (צילום: gettyimages)
מוניקה לווינסקי. הקורבן הכי מפורסם של שיימינגצילום: gettyimages

 

מוניקה לווינסקי (44), מי שלעד תיזכר בתודעה העולמית בתור המתמחה עם השמלה הכחולה, הסיגר וכתם הזרע של ביל קלינטון, כתבה מאמר אישי במיוחד למגזין "וניטי פייר" של חודש מרץ הקרוב, ובו היא מדברת בשבחה של תנועת #METOO, וכיצד בזכותה, לראשונה אנשים מתחילים להבין את ניצול הכוח שהתקיים בינה ובין הנשיא לשעבר.

 

במאמר, מספרת לווינסקי על השפעות הסקנדל העולמי שהתפוצץ בשנת 1998, לאחר שהיחסים בינה ובין קלינטון נחשפו. על הדרך בה היא נתפסה בעין הציבורית, על הפוסט טראומה ממנה היא סובלת ובעיקר על איך עכשיו, בעידן שאחרי הארווי ויינשטיין , היא (ואנשים אחרים) מסוגלת להסתכל על מאורעות אותן שנים - בעיניים אחרות.


האיש הכי חזק בעולם והמתמחה שלו (צילום: Gettyimages)
האיש הכי חזק בעולם והמתמחה שלוצילום: Gettyimages

 

לווינסקי, שבאותה עת הייתה מתמחה בת 22 אצל האיש הכי חזק בעולם, ובואו נודה באמת, גם חתיכת כריזמה מהלכת, כתבה כי רק עכשיו היא מתחילה להבין את הבדלי המעמד והכוחות בינה ובין קלינטון ואת ההשלכות שלהן. "עד לאחרונה (ותודה לך הארווי ויינשטיין), היסטוריונים לא באמת הצליחו לנתח ולעבד את גודל האירוע וההשפעה שלו", והוסיפה כי למרות שלא היה מדובר בהטרדה מינית של ממש, היה זה שימוש לרעה בכוח.

 

לווינסקי נותנת ל-#METOO את הקרדיט שהם גרמו לה להסתכל על הטראומה שהיא עברה באור חדש. "החוויות שקרו לי בגיל 20 פלוס עיצבו אותי והיה לי דימוי של סטוקרית לא יציבה, וקרוב לוודאי שהחשיבה שלי לא הייתה משתנה אלמלא מי טו. לא רק בגלל זכוכית המגדלת שהיא מכוונת כלפי מקרי עוולה אלא כי היא גם מציעה בטחון וסולידריות".

 

רק עכשיו מתחילה לאסוף את השברים (צילום: gettyimages)
רק עכשיו מתחילה לאסוף את השבריםצילום: gettyimages

 

לאור הבחינה מחדש של הדברים, לווינסקי הבינה כי מערכת היחסים בינה ובין הנשיא לשעבר הייתה מקולקלת מהיסוד. "בזכות מי טו, אני מבינה היום כמה זה בעייתי שהגענו בכלל למקום בו שאלת ההסכמה עולה על הפרק, כי הדרך לשם הייתה רצופה בניצול לרעה של כוח, מעמד ופריבילגיות. אני מתחילה לחשוב שבסיטואציה כזאת, הרעיון של הסכמה בכלל לא אפשרי".

 

לווינסקי מסכמת במאמר את החוויה שלה במשאלה כי אולי עכשיו, שני עשורים אחרי הסיפור שלה, אנשים יוכלו להפגין קצת יותר חמלה כלפי קורבנות אחרים, מה שיוביל, בתקווה, לשינוי המערכת.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018