רודף נשים ושובר חוקים: פרידה מהנסיך פיליפ

בעלה של אליזבת הלך לעולמו בגיל 99 ולמרות שהוא תמיד היה שני למלכה, הוא סיפק לא מעט שערוריות בפני עצמו. פרידה

נתגעגע. הנסיך פיליפ (צילום: Ap)
נתגעגע. הנסיך פיליפצילום: Ap

 

הנסיך פיליפ, דוכס אדינבורו, הלך היום (ו') לעולמו בגיל 99. כיאה לנסיך שהוא, החלטנו לערוך פרידה הולמת ולסקור את חייו, מיום הולדתו ועד יום מותו, כולל כל השערוריות שהיו בדרך. הנסיך פיליפ, נרגיש בחסרונך.

 

 
הנסיך פיליפוס אנדראו של יוון ודנמרק, או בקיצור, הנסיך פיליפ, נולד ב-10 ביוני 1921 באי היווני קורפו. פיליפ היה בנם של הנסיך אנדראס והנסיכה אליס של יוון ודנמרק. הנסיך הוא נצר לשושלת הגרמנית שלזוויג-הולשטיין-זונדרבורג-גליקסבורג ונכדו של גאורגיוס הראשון, מלך יוון.

 

סבתו של פיליפ הייתה הנסיכה ויקטוריה, שהייתה הנכדה של ויקטוריה מלכת הממלכה המאוחדת, וכאן למעשה מתגלה הקשר המשפחתי בין הנסיך פיליפ לאשתו, המלכה אליזבת, נכדתו של המלך ג'ורג' החמישי, שהיה הנכד של ויקטוריה. וכדי לעשות לכם סדר: אליזבת ופיליפ למעשה דודנים מדרגה רביעית.

 

קרובים רחוקים. המלכה אליזבת והנסיך פיליפ (צילום: Ap)
קרובים רחוקים. המלכה אליזבת והנסיך פיליפצילום: Ap

 

בשנת 1922, כשהיה בן שנה, קונסטנטינוס הראשון - מלך יוון, סולק מכס המלוכה ואילו בית המשפט גזר עונש מוות על הנסיך אנדראס, אביו של פיליפ, ואחיו של המלך. למזלם של בני המשפחה, המלך ג'ורג' החמישי שלח את אניית הצי המלכותי הבריטי כדי לפנות ולהציל את משפחתו של אנדראס מיוון.

 

הוריו של הנסיך פיליפ עברו, יחד איתו, להתגורר בצרפת (פריז) וההתדרדרות ביחסים ביניהם לא איחרה לבוא. הנסיך אנדראס הידרדר לאלכוהול והימורים ואילו אימו של פיליפ, הנסיכה אליס, החלה לסבול מהפרעה נפשית - שחזרה שוב ושוב במהלך השנים.

 

פיליפ למד בבתי הספר בפריז ולאחר מכן עבר לאנגליה. כשהיה בן 12 בלבד נשלח הנסיך לגרמניה, אך עם עלייתו של אדולף היטלר לשלטון נשלח חזרה לאנגליה, שם הוא סיים את הלימודים בבית ספר פרטי עם כללי התנהגות קשים במיוחד. למרות השנים הקשות בבית הספר הפרטי, הנסיך פיליפ התעקש כי גם בנו הבכור, הנסיך צ'ארלס, ילמד באותו בית ספר, למרות התנגדותה של המלכה אליזבת, אבל חכו, אנחנו עוד נחזור לזה. במאי 1939 התגייס הנסיך פיליפ לצי המלכותי הבריטי, זאת למרות שאחיו ואחיותיו, שחיו בגרמניה, היו חברים במפלגה הנאצית.

 

זמן קצר לפני שהתגייס לצי הבריטי פגש הנסיך פיליפ את המלכה אליזבת (שהייתה אז נסיכה). לגבי מקום מפגשם הראשון יש גרסאות רבות, חלק טוענים כי זה היה במהלך משחק טניס, חלק טוענים כי המפגש התקיים בחתונה של בת דודתו של הנסיך פיליפ וחלק מספרים כי השניים נפגשו בדארטמות' קולג, לשם הגיעה הנסיכה אליזבת יחד עם אחותה מרגרט ואביהן, המלך ג'ורג' השישי, לסיור. הסיפורים מספרים כי אליזבת' התאהבה בפיליפ בשנייה הראשונה שראתה אותו ובמשך שנים רבות השניים שמרו על קשר והתכתבו.

 

מנופפים מאז ומתמיד (צילום: Ap)
מנופפים מאז ומתמידצילום: Ap

 

בשנת 1946 התארסו אליזבת ופיליפ בסתר, זאת מכיוון שהמלך ג'ורג' השישי, אביה של אליזבת, לא הסכים ליחסים ביניהם. אליזבת הצעירה הקדישה את כל המאמצים הנדרשים על מנת לשכנע את אביה לקבל את הנסיך פיליפ וכמובן שבסוף זה קרה. הנסיך פיליפ נאלץ לוותר על כל האזרחויות האחרות שלו וכמו כן על זכותו לרשת את הכתר הדני. בקיץ 1947 חגגו השניים את אירוסיהם באופן רשמי.

 

בערב חתונתם העניק המלך ג'ורג' השישי לנסיך פיליפ את התארים דוכס אדינבורו, רוזן מריונאת', וברון גריניץ', וכמו כן את התואר "הוד מעלתו המלכותי". החתונה של השניים התקיימה בכנסיית וסטמינסטר שבמרכז לונדון והטקס הועבר בשידור חי בתחנת הרדיו של ה-BBC. 

 

לאחר שהנסיך והנסיכה התחתנו, פיליפ ואליזבת עברו להתגורר בבית קלרנס שבלונדון ואילו פיליפ התעקש להמשיך את הקריירה הצבאית בצי המלכותי וחזר לשרת.

 

 

לנסיך פיליפ והמלכה אליזבת יש ארבעה ילדים משותפים: הנסיך צ'ארלס, הנסיכה אן, הנסיך אנדרו והנסיך אדוארד.

 

בהרכב משפחתי כמעט מלא. מינוס הנסיך אדוארד (צילום: Ap)
בהרכב משפחתי כמעט מלא. מינוס הנסיך אדוארדצילום: Ap

 

אלבום משפחתי (צילום: Ap)
אלבום משפחתיצילום: Ap

 

חמש שנים לאחר שנישאו, המלך ג'ורג' השישי נפטר בזמן שאליזבת ופיליפ היו בסיור מלכותי בקניה, משם חזרו במהרה ואליזבת נפרדה מהתואר נסיכה לטובת התואר "מלכת אנגליה". מהרגע שבו המלך ג'ורג' השישי הלך לעולמו ועד טקס ההכתרה של המלכה אליזבת, שהתקיים שנה לאחר מכן, ב-1953, הנסיך פיליפ הפך את חייה של אליזבת לקשים במיוחד, זאת לאחר שהתנגד לעבור לגור בארמון יחד עם אמה של אליזבת, אליזבת המלכה האם, שלא אהבה את הנסיך פיליפ – וזו דרך מאוד יפה ועדינה לומר זאת.
 
חזרה קטנה אחורה, לאירוסים: כבר כשהגיע פיליפ לבקש את ידה של אליזבת, המלכה האם הכריזה שהוא אינו מוצא חן בעיניה, זאת מכיוון שלטענתה ביקש את ידה של בתה "באדישות מרגיזה", ועל כך, מספרים ביוגרפים מלכותיים, המלכה האם מעולם לא סלחה לו.
 
אם כבר חזרנו אחורה - עוד תמונה מהחתונה (צילום: Ap)
אם כבר חזרנו אחורה - עוד תמונה מהחתונהצילום: Ap
 
לאחר שהנסיך והמלכה עברו חזרה לארמון, המלכה האם התבקשה בשנית לעזוב את בקינגהאם ולעבור להתגורר בבית קלרנס. למרות הדרישה החוזרת, אליזבת המלכה האם סירבה והמשיכה להתגורר בבקינגהאם, למרות זעמו של פיליפ. במקרה או לא, תחליטו אתם, החימום בחדרה של המלכה אליזבת התקלקל זמן קצר לאחר מכן, מה שלא הותיר לה ברירה, וגרם לה לעזוב את הארמון. אכן חשוד מאוד.

 

מהרגע שבו עזבה את הארמון, היחסים בין המלכה האם לנסיך פיליפ המשיכו להידרדר. המלכה האם טענה כי אליזבת צריכה להמשיך את דרכו של אביה, המלך ג'ורג' המנוח, ודרשה כי טקס ההכתרה של בתה יהיה זהה לטקס שעבר המלך המנוח בהכתרתו, ואילו הנסיך פיליפ התנגד ואף דרש כי טקס ההכתרה ישודר בלייב ב-BBC וטען כי על המלכה לתת תחושת נגישות לאזרחי בריטניה ולעולם כולו. למרות התנגדותה של המלכה האם – כך היה. הטקס עבר בשידור חי.

 

עוד רגע בלתי נשכח היה שבמשך ימים ארוכים לפני ההכתרה התנגד הנסיך פיליפ לכרוע ברך ולהשתחוות בפני המלכה אליזבת בשעת ההכתרה. לבסוף הנסיך הסכים אך החליט להוסיף טוויסט קטן משלו ובתום ההשתחוות נשק לאליזבת על לחייה, דבר שגרם לסערה נוספת בארמון. בכל זאת, הפגנת חיבה פומבית בקרב בני המלוכה היא אסורה.

 

 

אגב, כנראה שלמלכה האם היו שלל סיבות טובות לא לחבב את הנסיך פיליפ. רובן, ככל הנראה, היו קשורות לסיפורי הבגידה, השערוריות והדרמות שהנסיך סיפק – ללא הפסקה. הנסיך פיליפ ניהל שגרת חיים פרועה למדי, הוא נהג לצאת לבלות עם חבריו בברים שכונתיים ואף זכה לכינוי המביך "רודף נשים". איש מעולם לא אימת או הכחיש את השמועות בדבר בגידות חוזרות מצידו של הנסיך.

 

בשנת 1997 חגגו המלכה אליזבת' והנסיך פיליפ את חתונת הזהב שלהם והוכיחו שגם אחרי כל כך הרבה שנים הרומנטיקה והקיטש עדיין נשארים: "בפשטות, הוא תמיד היה הכוח שלי, כל השנים האלה", אמרה המלכה. ואילו הנסיך פיליפ לא נשאר חסר מילים, ואמר: "הדבר הכי חשוב שלמדנו במשך השנים הוא שהסובלנות היא המרכיב הכי חשוב לנישואים מאושרים".

 

מתעלמים מהבגידות (צילום: Ap)
מתעלמים מהבגידותצילום: Ap

 

למקרה שחשבתם שעם סיפורי הבגידה תמו השערוריות, אז פחות. הנסיך פיליפ המשיך לספק כותרות עד לשנה האחרונה לחייו. למעשה, רק בינואר 2019 הנסיך היה מעורב בתאונת דרכים סמוך לאחוזת סנדרינגהם לאחר שנסע במהירות ולא הבחין ברכב המגיע ממול. הנסיך פיליפ יצא מזה בנס, ללא כל פגע, חוץ מהלינץ' שעבר בתקשורת, לאחר שהנוסעת ברכב השני אמרה לכל עיתונאי שרק רצה לשמוע כי הנסיך אפילו לא טרח להציע עזרה או אפילו להתנצל. ההתנצלות הגיעה באיחור, כשבועיים לאחר התאונה, אך אם חשבתם שהנסיך למד לקח אז לא. כמה ימים לאחר התאונה נעצר הנסיך פיליפ כשהוא נוסע ללא חגורה.

 

בחודש פברואר האחרון הנסיך פיליפ אושפז בבית החולים "המלך אדוארד ה-7" בלונדון לאחר שחש ברע. על פי הדיווחים אשפוזו של פיליפ התרחש בדיוק ביום שבו הנסיך הארי ומייגן מרקל התראיינו לאופרה ווינפרי.

 

בריאיון התייחסה הדוכסית לאשפוזו של הנסיך, ואמרה: "הבוקר התעוררתי מוקדם יותר מהארי וראיתי הודעה של מישהו מהצוות שלנו בבריטניה שכתב שהדוכס מאדינבורו הובהל לבית החולים. פשוט הרמתי את הטלפון והתקשרתי למלכה רק כדי לבדוק. זה מה שאנחנו עושים", אמרה מייגן, והנסיך הארי חיזק: "עבור רבים מבני משפחתי, מה שהם עושים זה בגלל שיש רמה מסוימת של שליטה, בגלל שהם פוחדים ממה שהעיתונים יכתבו עליהם. בעוד שאיתנו, זה תמיד היה כזה, פשוט להיות מי שאתה, להיות אותנטי, אמיתי. ואם טועים, טועים, ואם מצליחים, מצליחים".

 

ימים ספורים לפני ששודר הריאיון הסנסציוני של הדוכסים, ארמון בקינגהאם דיווח כי הנסיך פיליפ עבר ניתוח לב שהסתיים בהצלחה. לאחר שידורו של הריאיון מקורות יודע דבר סיפרו כי בני משפחתו של פיליפ נמנעים עד כמה שאפשר מחשיפתו לדברים שאמרו הדוכסים. שבוע לאחר הריאיון שוחרר הנסיך פיליפ מבית החולים, לאחר חודש של התאוששות.

 

 

"כל הזמן עושה צרות" (צילום: Gettyimages)
"כל הזמן עושה צרות"צילום: Gettyimages

 

כבר בחודש מרץ 2020, עם התפשטות נגיף הקורונה, החלו לצוץ דיווחים מהארמון כי הנסיך פיליפ החל בסידורים אחרונים לפני מותו. הנסיך, שהיה מודע היטב למצבו הבריאותי, ביקש שלא יעשו "סיפור גדול" ממותו ואף חילק הוראות מדויקות. "הנסיך פיליפ כבר הכין את כל מה שצריך להלווייתו", סיפר מקור מהארמון.

 

בניגוד לאשתו המלכה, פיליפ אמר לא פעם כי הוא מעוניין בהלוויה פשוטה – יחסית. "פיליפ אכן ראוי להלוויה ממלכתית מפוארת", הסבירה כתבת האתר Express זהרה מולרוי, והוסיפה: "אך הדוכס מעדיף משהו קצת יותר פשוט".

 

עוד הוסיפה מולרוי: "במקום שגופתו של הנסיך פיליפ תשכב במשך ימים בכנסיית ווסטמינסטר, ככל הנראה גופתו תוצב בארמון סנט ג'יימס, במקום בו שכבה גופתה של הנסיכה דיאנה בשנת 1997, ללא צפייה של הציבור בארונו. ובנוגע להלוויה עצמה, ההערכה היא כי רשימת האורחים תכלול בני משפחה, חברים וראשי מדינות ממדינות חבר העמים. ההלוויה ככל הנראה תיערך בסגנון של הלוויה צבאית.

 

אם שום דבר לא ישתנה בפתאומיות - המלכה אליזבת תיכנס לתקופת אבל שתמשך שמונה ימים, במהלכה לא תקבל החלטות לגבי הצעות חוק חדשות. זמן האבל המלכותי יימשך 30 יום לאחר פטירתו ורק בסופם תוכל המלכה אליזבת לחזור לחיים ציבוריים רגילים.

רגעים בלתי נשכחים (צילום: Gettyimages)
רגעים בלתי נשכחיםצילום: Gettyimages

צחוקים עם הנכד. הנסיכים פיליפ והארי (צילום: Gettyimages)
צחוקים עם הנכד. הנסיכים פיליפ והאריצילום: Gettyimages

המלכה אליזבת והגברים של הארמון (צילום: Ap)
המלכה אליזבת והגברים של הארמוןצילום: Ap

"תגידי, הכובע לא כבד לך?" (צילום: Ap)
"תגידי, הכובע לא כבד לך?"צילום: Ap

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018