רכילות+

"אף אחד לא חסין, כולם נפגעים ללא יוצא מן הכלל"

הסלבס יושבים בבית ומרגישים את הפגיעה הכלכלית חזק בכיס. נטלי דדון, ליהיא גרינר, טום אביב ועוד מפורסמים, מספרים על הפסדים של עשרות ומאות אלפי שקלים על כל שבוע שעובר ומודים: "אין אירועים, אין קמפיינים, אין הכנסות". הביצה בימי קורונה

 

"זו תקופה נוראית עבורנו, האנשים שעובדים בתחום הפנאי. זו מכה כלכלית קשה לאמנים ואני באמת מקווה שהמדינה תעזור לנו. זה נוק אאוט לתעשייה", אומרת כוכבת הילדים מיכל (מיקי) מוכתר, ל-Pplus היום (ב'). מוכתר, אמא לאגם בת השלוש ויונתן בן השנה וחצי, עצרה את כל הופעותיה העתידיות בעקבות ההגבלות החדשות של משרד הבריאות עקב נגיף הקורונה. "גם אני וגם בעלי (אריק עורי) באים מאותו תחום. הוא מפיק ואני שחקנית ושנינו כרגע לא עובדים. ההצגה שלנו 'שלגיה' הייתה אמורה לעלות ביום רביעי הקרוב, אבל זה לא קורה כרגע", היא מוסיפה. "יש לי לוח הצגות של חצי שנה קדימה אבל הכל הוקפא. אני באמת לא יודעת מה יקרה להופעות שלי בפסח וביום העצמאות, אולי אעבור בבתים ואקיים הופעות של עד עשרה אנשים. אני מרגישה שלקחו לי את הלב. אני מתוסכלת נורא מזה שאני לא יכולה להופיע".

 

"נוק אאוט לתעשייה" מיכל מוכתר והבת אגם (צילום: צילום מסך)
"נוק אאוט לתעשייה" מיכל מוכתר והבת אגםצילום: צילום מסך

 

מוכתר ובעלה הם לא רק עוד שני אנשים שמנסים לכלכל את ביתם, אלא מפעל לכל דבר והם מודאגים לא פחות עבור העובדים שלהם. "לבעלי ולי יש אחריות כלכלית גם לאנשים שאנחנו עובדים איתם. צריך לשלם תשלומים ואין הכנסה, והכי מפחיד זה שאין שום דבר באופק כי אתה לא יודע מתי זה ייגמר", היא אומרת והדאגה ניכרת בקולה. "הכל היה יותר קל אם הייתי יודעת שיש דדליין לדבר הזה". מצד שני, כמי ששולטת בעולם הילדים בשנים האחרונות, היא מקפידה לשדר אופטימיות, לעצמה ובעיקר לילדים. "בבית אני מתפקדת כצוות הווי ובידור. אני מוצאת נחמה ברגעים שאני עם המשפחה, וזה זמן לעשות חשבון נפש".

 

הכל מוקפא. מוכתר והבעל אריק עורי (צילום: אמיר מאירי)
הכל מוקפא. מוכתר והבעל אריק עוריצילום: אמיר מאירי

 

מדינת ישראל נכנסה בימים האחרונים לסוג של קיפאון, אחרי שהמשק כולו עצר ואלפי אנשים נמצאים בבידוד, כפוי או מטעמי בטיחות. למרות שקל לחשוב שהמפורסמים שלנו מעבירים את הימים בצורה נוצצת יותר מאחרים, הם מבהירים כי הפחד והחששות שמלווים את כולנו, לא דילגו גם עליהם. בל אגם שמנחה ערבי מסיבות רווקות וחינות שהפכו לסיפור הצלחה, רגילה בשנים האחרונות לבלות מחוץ לבית מדי ערב. כעת, וכמו עשרות אלפי אנשים אחרים, היא מוצאת את עצמה מחוסרת עבודה עם ההנחיות החדשות. "כשהתחיל כל הבלאגן והודיעו שאי אפשר להתאסף מעל מאה איש, עוד הייתי רגועה. לא דאגתי, כי באמת רוב המסיבות שאני עובדת בהן, עומדות בתקנים. אז אמרתי לעצמי שיהיה בסדר ונתמודד. הבעיה התחילה כשהתעוררתי להנחייה החדשה לפיה אי אפשר להתכנס מעל 10 אנשים. עוד שנייה גם לא נוכל סתם להיפגש".

 

מתגעגעת לעשות שמח. בל אגם (צילום: שוקה כהן)
מתגעגעת לעשות שמח. בל אגםצילום: שוקה כהן

 

את בלחץ מהמצב?

"האמת שלא חשבתי שהקורונה תפגע בי בצורה כזאת. סגרו עליי מכל הכיוונים, זה מפחיד. אני בן אדם שרגיל לצאת ערב ערב ולשמח אנשים, מרגיש כאילו מישהו הוציא לי את הבטריות. רוצים שנהיה ככה חמישה שבועות, ואנחנו רק ביום השני".

 

ומבחינה כלכלית?

"ברור שזה משפיע עליי כלכלית. אני תלויה בהופעות, רגילה לתזרים מזומנים. ההתחייבויות שלי לא נעצרות, אני עצמאית, אני עסק לכל דבר. אני אמנית בעולם האירועים, זה הביזנס שלי. תמיד אמרתי שאיזה כיף שאני עובדת במשהו שאין לו סוף, שלא תלוי בטרנדים, שחתונות תמיד יהיו, אבל הנה גם זה קרה. החיים שלי נעצרו. אני לא מפסיקה להלחיץ את אמא שלי שאני מאוד דואגת לה, ודווקא היא זאת שמרגיעה אותי. וכן, אני מפסידה הרבה מאוד כסף, וצריכה לחשב מסלול מחדש בתקופה הזאת, אבל עדיין לא מוותרת על לשמח אנשים ומתכננת לעשות בקרוב לייב מסיבת רווקות דרך הסטורי, העיקר לשמח אנשים".

 

גם השף טום אביב, שרק בשבוע שעבר - וטרם ההנחיות החדשות - השיק את המסעדה החדשה שלו "ג'אנגו" בראשון לציון, מתרגל למציאות החדשה שנכפתה עליו. "קודם כל הקוקו במבינו נסגר לגמרי", הוא אומר בצער. "אתה בטח מדבר עם סלבס נוספים שאחראים לעצמם, אבל במקרה שלי אני אחראי ל-120 עובדים, שחלק שלחתי לחל"ת וחלק הורדתי לחצאי משרות. יש לי אחריות לעובדים, ואני בעיקר דואג להם, פחות לעצמי. למזלי, יש לי שלושה עסקים שעושים משלוחים ועובדים יפה".

 

רק בשבוע שעבר פתח מסעדה חדשה. טום אביב (צילום: מוטי לבטון)
רק בשבוע שעבר פתח מסעדה חדשה. טום אביבצילום: מוטי לבטון

 

איך זה משפיע עלייך כלכלית?

"אני מאמין שנחזיק מעמד, אבל תחשוב על זה שפתחתי מסעדה באותו שבוע שהטירוף של נגיף הקורונה התפוצץ. אם זה יימשך ככה עד סוף החודש, אני מפסיד 200 אלף שקל".

 

ולא רק הסלבס סובלים מהמצב, גם משרדי יחסי הציבור שדואגים "לשדך" בין מפורסמים ומותגים, חווים קיפאון. דניאלה רייבנבך, מהוותיקות והגדולות בתחום, מספרת לנו  איך זה נראה מהצד שלה. "כשיורד גשם אז הוא יורד על כולם וכולם נרטבים. הסלבס לא מוזמנים לאירועים, אין קמפיינים גדולים, אין הכנסות. הכל מוקפא", היא משתפת ומבהירה שהמצב לא מדלג על אף אחד. "בוודאי שהסלבס נפגעו בתקופה הזו, כמו בכל תחום אחר. אני מקבלת יותר ויותר טלפונים מסוכנויות שמנסות ליזום פעילויות בצל הקורונה ואני חושבת שמי שיהיה מספיק יצירתי לחשוב על דברים שכן יכולים להשתלב, יצליח לייצר לעצמו עבודה בימים טרופים אלה".

 

זוכרים שפעם היו כאן השקות?  (צילום: ענת מוסברג)
זוכרים שפעם היו כאן השקות? צילום: ענת מוסברג

 

את מרגישה את הלחץ של הסלבס?

"בוודאי שאני מרגישה את הלחץ, בעיקר מהסוכנים שלהם, כולל שחקנים וזמרים מהשורה הראשונה. דיברתי עם אחד הזמרים הגדולים בארץ ששיתף אותי שאין לו הופעות בארץ ובעולם, והוא חושש ממה שיהיה".

 

מי כן עובד עכשיו?

"המשפיענים שיותר חזקים ברשתות החברתיות. חד משמעית. איתם אפשר לעשות יותר דברים בתקופה הזאת. הם חיים בעולם הזה ויוצרים תוכן שמתאים לתקופה. הם יודעים להתאים את עצמם למצב".

 

מאמנת הכושר אירה דולפין, שבבעלותה שני מכוני כושר מצליחים במרכז תל אביב, לא מתביישת להודות שאם המצב ימשיך כך, היא עלולה למצוא את עצמה פושטת רגל. "אם תוך שבועיים אני לא חוזרת למתכונת של עבודה רגילה, אני בסכנת סגירה", היא מודה ומספרת שממשיכה לקיים אימונים בסטודיו במתכונת של עד עשרה אנשים. "המצב לא פשוט בכלל. זה היה אחד הסיוטים הכי גדולים שלי כשפתחתי את הסטודיו, המחשבה מה יקרה אם הכל יתבטל? אם זה ימשיך ככה עד אפריל אני לא אשרוד".

 

מפחדת להגיע לפשיטת רגל. אירה דולפין (צילום: אור גפן)
מפחדת להגיע לפשיטת רגל. אירה דולפיןצילום: אור גפן

 

אנשים בכלל מגיעים להתאמן בתקופה כזאת?

"אני בין היחידות שעדיין פתוחה, ואני עם היד על הדופק בהתאם להנחיות. כרגע מותר עד עשרה. אני אשקר אם אגיד שהאימונים מלאים. מי שכן מגיעה אומרת שזה הדבר היחיד ששומר לה על השפיות".

 

העסק זה לא הדבר היחיד שמטריד את דולפין בימים אלה, מאמנת הכושר הייתה אמורה להתחיל השבוע את צילומי התוכנית "אמא מחליפה VIP" שגם הייתה אמורה להניב לה הכנסה מכובדת. "החליטו להקפיא כרגע את הצילומים וזה גם השפיע עליי כלכלית וגם ברמה הנפשית. אני רגילה להיות כל הזמן בעשייה. הלכתי לישון עם דמעות בעיניים אחרי שביבי דיבר על ההנחיות החדשות ביום שבת".

 

והכסף מהרשתות החברתיות?

"בתור מובילת דעת קהל בתחומה, האינסטגרם הוא אחד מעמודי התווך של הפרנסה שלי ואני חיה מפוסטים. נקודת האור שלי בתקופה הקשה הזאת הגיעה בזכות קניון הדר בירושלים, שהחליט שאני אעשה עבורם תוכנית אימונים וירטואלית ברשתות החברתיות, מה שמכניס לי קצת פרנסה בימים מטורפים אלה".

 

ואי אפשר לדבר על מפורסמים והשקות בלי לדבר על ליהיא גרינר, שועלת אירועים ותיקה בביצה, שמעריכה שאיבדה בעקבות המצב כ-50 אלף שקל בחודש האחרון. "אין אירועים, אין סטורי ואין פוסטים, וגם לא נעים לי לעלות שום דבר. מי רוצה לקנות עכשיו בכלל?", משתפת גרינר בתחושות. כוכבת הריאליטי, שמשלשלת לכיסה מדי חודש כ-15 אלף שקלים רק מהאינסטגרם, מפרטת את הסכומים: "קיבלתי בין שלושת אלפים לששת אלפים שקלים לסטורי, וששת אלפים שקלים לפוסט. איבדתי גם קמפיין רשת ב-25 אלף שקלים ממש עכשיו". וגרינר לא מפסידה רק בעולמות התוכן הווירטואלים - רק לאחרונה היא לוהקה להצגה "מגילת אסתר" לצידה של רינת גבאי, שירדה לאחר 14 הצגות בלבד, וגרמה לגרינר לאבד עוד כמה עשרות אלפי שקלים.

 

הפסידה החודש 50 אלף שקל בגלל הקורונה. ליהיא גרינר (צילום: סאן פרג' )
הפסידה החודש 50 אלף שקל בגלל הקורונה. ליהיא גרינרצילום: סאן פרג'

 

איך התחושה?

"קשה מאוד, אל תשכח שיש לי גם שלושה ילדים קטנים בבית. מלחיץ אותי שזה יכול להיות עוד יותר גרוע. כרגע אני עדיין אופטימית".

 

חברתה הטובה של גרינר, נעמה קסרי, מרגישה גם היא את הנזק הכלכלי בעקבות ההנחיות החדשות. קסרי, בעלים של קליניקה לאסתטיקת הפנים בארבע השנים האחרונות, נאלצה לסגור השבוע את העסק עד להודעה חדשה. "לסגור את הדלתות זה נוראי, תחושה שאי אפשר לתאר אותה. יש לי אחריות לעובדים ולמשפחות שלהם. אני תמיד מזכירה לעצמי שזה לא באשמתי, אבל זה עדיין כואב. יש לקוחות שרצו להגיע אבל אני נשמעת להוראות, וכרגע סגורה ולא מקבלים לקוחות עד להודעה חדשה".

 

סגרה את הקלינקה עד להודעה חדשה. נעמה קסרי (צילום: עופר היכל)
סגרה את הקלינקה עד להודעה חדשה. נעמה קסריצילום: עופר היכל

 

בכמה את מעריכה את הנזק הכלכלי?

"זה נזק של מיליונים מבחינתי. אבל אני נקטתי בפעולות ודוממתי מנועים, דיברתי עם כל הספקים, הוצאתי את כל העובדים לחל"ת, הכל מוקפא. אני פרקטית, מיזערתי למינימום את ההוצאות של העסק".

 

נטלי דדון לא יצאה מהבית בימים האחרונים עוד לפני שניתנה ההנחייה על איסור התקהלות של יותר מעשרה אנשים. "דיברתי עם חברים שלי שגרים במילאנו והבנתי שזה לא צחוק וצריך לנקוט בכל אמצעי הזהירות, ואם צריך לשבת בבית אז נשב".

 

לא לוקחת סיכונים ומעדיפה להישאר בבית עם הבן ריף. נטלי דדון (צילום: ענת מוסברג)
לא לוקחת סיכונים ומעדיפה להישאר בבית עם הבן ריף. נטלי דדוןצילום: ענת מוסברג

 

דדון, אחת מכוכבות הרשת הגדולות והעסוקות במדינה, מודה שיש האטה ושינוי בהרגלי העבודה שלה אבל מסתגלת למצב החדש. "יש לי הבנה למה שקורה, לצורך העניין התחלתי למכור עכשיו מסכות פלסטיק דרך האתר שלי, משהו שלא חשבתי שאעשה בחיים".

 

מה לגבי אירועים והשקות?

"הייתי אמורה להנחות במה מרכזית של יום העצמאות שכרגע בוטלה. אני עסק לכל דבר והתשלומים ממשיכים לרדת אבל ההכנסה פוחתת. עוד לא עברו שבועיים ואני יכולה לאמוד הפסד של כמה עשרות אלפי שקלים בהכנסה. אף אחד לא חסין, כולם נפגעים ללא יוצא מן הכלל".

  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018