רכילות+

"אין עבודה. אף אחד לא קונה כלום חוץ מאוכל"

אם בימים כסדרם, תעשיית האופנה נראית כמו חלום זוהר, בימי הקורונה, היא עוד אחד מאלפי עסקים שקורסים כלכלית. "מדובר בהפסד של מיליוני שקלים", אומרים סוכני הדוגמניות והן עצמן מודות: "קיבלנו כאפה". תמונת מצב

 

באדיבות ערוץ האופנה הישראלי.

באדיבות ערוץ האופנה הישראלי.

סגורסגור

שליחה לחבר

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

"עולם האופנה משותק לגמרי", אומרת סוכנת הדוגמניות רותם גור ל-Pplus, רגע אחרי שיצאה מבידוד של שבועיים, בעקבות חזרתה לארץ משבוע האופנה בפריז עם הדוגמנית טאיה אותה היא מייצגת. "בהתחלה, כשרק חזרתי, עוד היו אופציות לצילומים בחו"ל, אבל בגלל ששיערתי שהמצב ילך ויחמיר העדפתי לא לשלוח את הבנות שלי וויתרנו על חלק מהאופציות. עד לפני שבועיים עוד הזמינו עבודות מחו"ל, רק לפני שבוע נהיה באמת שקט", היא מספרת, ומבהירה שהמצב בישראל לא שונה משאר המדינות בתעשיית האופנה. "שבוע האופנה בוטל אחרי ששריינו דוגמניות לתצוגות השונות. צילומים של קמפיינים שנקבעו בארץ בוטלו, כל חברות האופנה הגדולות יצאו לחופשה ללא תשלום, מה שאומר שאין עבודה לדוגמניות. יש כמה אמיצים שמחליטים בכל זאת להמשיך לצלם, אבל זו טיפה בים, מדובר במעצבים עצמאיים קטנים שקשה להם כלכלית לבטל יום צילום. חברות אופנה גדולות מפחדות להגיע למצב של פשיטת רגל ולא כולם יצליחו להתאושש".

 

אם היית צריכה להעריך במספרים, מה הנזק?

"מדובר בנזק כלכלי מטורף, מוערך במיליונים. אני נוטה להאמין שהמצב יימשך עוד חודשיים לפחות".

 

מגפת הקורונה שהשתלטה על העולם, גורמת למיליוני אנשים לשבת בבית ולחכות עד יחלוף זעם, ותעשיית האופנה לא שונה מכל תעשייה אחרת כרגע. הגם שהיא נתפסת כמשהו נחשק וזוהר, שכלום לא יכול לגעת בו, גורמים יודעי דבר בעולם האופנה מבהירים – אנחנו סופגים נזקים כלכליים עצומים.

 

"רוצה דוגמה? בבקשה: הדוגמנית דורית רבליס שאני מייצגת, תפסיד מאות אלפי שקלים בתקופה הזאת. לדוגמניות אין הכנסה קבועה, אלו קמפיינים שבאים והולכים - אז קשה להעריך באופן מדוייק. אבל אם אני יוצאת מנקודת הנחה שדורית טסה בין 5 ל-6 פעמים בחודש לצילומים, אז אלו הסכומים, מאות אלפי שקלים. גם אם יש חברה בינלאומית שאיכשהו עדיין מצלמת קמפיין, בזמנים האלה היא תעדיף לקחת מישהי שגרה באותה מדינה, לא שווה לאף אחד להטיס דוגמניות".

 

דורית רבליס (צילום: נדב יהלומי)
דורית רבליסצילום: נדב יהלומי

 

רבליס בת ה-18 המיוצגת בסוכנות של גור R&R by Roberto and Rotem, היא אחת הדוגמניות הישראליות הכי עסוקות בעולם. רק ביום שני האחרון היא סיימה שבועיים של בידוד, אחרי שחזרה משבוע האופנה בפריז, בגללו פספסה הפקת אופנה למגזין "ווג" ספרד, שער ל"אל" גרמניה, וצילומי קמפיין בברצלונה למותג האופנה "מנגו". הפסד של כמעט 100 אלף אירו, וכאמור, מדובר רק בשבועיים. "בחברה נאלצו לקחת מישהי אחרת, הם לא חיכו לדורית", אומרת גור אך מבהירה כי עם כל הכבוד להפסדים, הבריאות יותר חשובה. "אני לא שולחת אף אחת מהדוגמניות שלי לחו"ל. מה גם שאין לאן לשלוח. כל הקולגות שלי באירופה עברו לעבודה מהבית".

 

מה יקרה בהמשך?

"אני אופטימית שאולי דווקא כשהכל ייגמר, חברות האופנה ירצו להשקיע אקסטרה כסף בפרסום וזה יניב הרבה עבודה לדוגמניות".

 

אחרי כמעט חודשיים בבית, הגיוני לצפות מדוגמנית שתצליח לשמור על המידות שלה?

"דורית מקפידה להתאמן מהבית. רוב הבנות שלי עם גנים טובים, ומי שדואגת ביום יום לשמור על תזונה, לא תעלה במשקל. לא נתתי הוראות מיוחדות לדוגמניות שלי".

 

חרף גילה הצעיר, רבליס רגילה לבלות את רוב זמנה בצילומים מעבר לים, והמצב כופה עליה מציאות חדשה ומבודדת. "זה היה קשוח", היא מספרת על השבועיים שנאלצה לבלות בבידוד לאחר שחזרה לארץ. "לא רק שהפסדתי עבודות וכסף ואני אמשיך להפסיד כי אני לא יכולה לטוס ולעבוד, חוסר הוודאות זה מה שהכי קשה לי", מודה הדוגמנית היפה שכאמור, פספסה קמפיין בינלאומי שההשלכות שלו הן לא רק כלכליות. "זו גם היוקרה", היא אומרת בעצב, ומזכירה כי היא אמורה להתגייס לצה"ל ביולי הקרוב, וקיוותה לנצל את הזמן עד אז לעבודה מסביב לשעון. "לפי התכנון הייתי אמורה לבלות חודשיים בניו יורק בין הבגרויות, במטרה לקדם את הקריירה שלי, אבל זה כבר לא יקרה", היא מודה בצער.

 

מנכ"לית סוכנות הדוגמניות והטאלנטים "יולי", זיוה מיכאל, מנסה לשדר אופטימיות גם במהלך התקופה: "סוכנות יולי עדיין עובדת. אנחנו מגיעים חצי צוות כל יום כדי לשמור מרחק אחד מהשני. השבוע עוד יש עבודה, מותגים כמו 'עדיקה' ו'סטודיו פאשה' צילמו. זה זמן טוב לעשות סדר בדברים, לתחזק קשרים עם חו"ל, אנחנו רגע לוקחים אוויר לדברים שאין לנו זמן אליהם בשוטף", היא אומרת, אבל תוך כדי הדברים, חומרת המצב וההשלכות של המגיפה מתבהרים. "לאט לאט תהיה השבתה טוטאלית, גם לאפר דוגמנית זה בניגוד להנחיות ואנשי הצוות לא רוצים להגיע לסט. מרגע לרגע העבודות יורדות ובפסח כולם יוצאים לחופשה גם כך".

 

את יכולה לדבר במספרים?

"הפסדנו מלא כסף. אלה איילון הייתה אמורה להצטלם בלונדון ובשבדיה וביטלנו הכל. עולם האופנה במהותו אופטימי, כי זה בעצם החלק הכיפי של החיים, אבל עכשיו הוא פשוט משותק. לא חשבנו שזה יגיע למצב הזה. ברגע ששבוע האופנה בארץ בוטל, זה היה סימן לאן הולכים. אנחנו לא מכניסים כלום, מדובר בהפסד של מיליוני שקלים. אבל אני מאמינה שאחרי שהכל יגמר יהיה טירוף - כולם ירצו לצלם, כולם ירצו לחזור לשגרה, ותהיה השלמת פערים".

 

הצילומים בלונדון ובשבדיה בוטלו. אלה איילון (צילום: שי יחזקאל)
הצילומים בלונדון ובשבדיה בוטלו. אלה איילוןצילום: שי יחזקאל

 

גם עמית חן מסוכנות "אלינור שחר" מספרת שהדוגמניות שלהן נכנסו לבידוד אחרי שחזרו משבועות האופנה באירופה, וזה עצר לכולן את הקריירה. "הכל הוקפא מאותו רגע ואילך. יש ביטולים של עבודות כי הדוגמניות שגרות בחו"ל בשוטף, לא יכולות לחזור לשם לעבוד. המצב מלחיץ מאוד. מבחינה כלכלית מדובר בהפסדים של מאות אלפי שקלים לתעשיית האופנה, ולא רק לנו כסוכנות דוגמנות, כל מי שקשור לתחום – צלמים, סטייליסטים ועד דוגמניות, כולם נפגעו ללא יוצא מן הכלל".

 

אלינור שחר עצמה, מדברת על הפסדים כלכליים כבדים יותר. "אם מדברים על חודשיים קדימה זה נזק של מיליונים", אומרת סוכנת הדוגמניות שמייצגת בין היתר את שלומית מלכה ודר זוזובסקי. "אני בעסק כבר 20 שנה, וזו הפעם הראשונה שיש אפס טלפונים. אין עבודה בארץ ואין עבודה בחו"ל. כולם שומרים את הכסף בכיסים, אף אחד לא קונה כלום חוץ מאוכל", היא מבהירה.

 

"דר רצתה להגיע לארץ מלוס אנג'לס, וביטלה, סתיו סטרשקו, שהייתה חודש בצילומים לסרט של אמזון בבודפשט, קיבלה במהלך הצילומים הודעה שעוצרים את המשך צילומי הסרט, ונאלצה לחזור לארץ. שון לוי הגיעה לישראל במיוחד לשבוע האופנה המקומי, שבינתיים בוטל והפסידה עד כה 100 אלף אירו על עבודות שהיו סגורות מראש והתבטלו".

 

"קיבלנו כאפה", אומרת לוי, שכבר מעל לשנתיים גרה בניו יורק. "תודה לאל הרווחתי עד כה סכום שנותן לי אוויר למחייה, אבל קשה לי מאוד בלי העשייה. אני נמצאת בישראל כבר חודש, הכי הרבה זמן רצוף מאז שהתחלתי לדגמן. סגנון החיים שלי מאוד דינמי, בדרך כלל אני טסה לפחות 4 פעמים בחודש, כל שבוע אני נמצאת במקום אחר בעולם ופתאום להיות בדירה בתל אביב בלי אפשרות לצאת מהבית – הכל השתנה ב-180 מעלות". לפי לוי, כל חברותיה הדוגמניות בניו יורק חזרו גם הן לארצות המוצא שלהן. "אף אחת לא רוצה לקחת סיכון", היא אומרת ומסבירה: "בניו יורק אין ביטוח בריאות, אז אם חס וחלילה נדבקים בקורונה, זה אלפי דולרים". 

 

"אני נמצאת בישראל כבר חודש, הכי הרבה זמן רצוף מאז שהתחלתי לדגמן". שון לוי (צילום: Gettyimages)
"אני נמצאת בישראל כבר חודש, הכי הרבה זמן רצוף מאז שהתחלתי לדגמן". שון לויצילום: Gettyimages

 

גם הדוגמנית עדה זמורה מסוכנות "יולי" שמתגוררת בשנים האחרונות על קו תל אביב-ניו יורק, שוהה בארץ כבר למעלה משבועיים לנוכח המצב. "זה לא כיף, אבל מצד שני כולנו באותה סיטואציה. זה הזמן הכי טוב להיות עם המשפחה, ולא בצד השני של העולם, רחוקה מכולם. כל החברים שלי שגרים במנהטן ברחו מהאי, לבתים של חברים. אין עבודה, אז אין לי באמת מה לעשות שם", היא אומרת ומציגה צד אחר: "בתור דוגמנית, אני כבר מתורגלת במצבים כאלה כל הזמן. לפעמים יש חודשים שאני לא עובדת בין קמפיינים. זו לא סיטואציה שחדשה לי". עם זאת ולמרות שהיא מצליחה להסתכל על המצב בעיניים מפוכחות, היא מבהירה כי גם היא נפגעה מהמגפה. "הייתה לי אופציה לקמפיין תכשיטים לדיוויד יורמן וזה כבר לא יקרה".

 

גם מהצד של מעצבי האופנה, המצב לא נראה טוב בלשון המעטה. מעצב האופנה אלון ליבנה היה אמור לסגור את שבוע האופנה של תל אביב, אך כאמור, ההנחיות החדשות ביטלו את האירועים. "בשלושת החודשים האחרונים הסטודיו עבד ימים כלילות לקראת הצגת הקולקציה בשבוע האופנה. ממש מספר ימים לפני המועד, התבשרתי שהתצוגה מבוטלת ושבוע האופנה נדחה למועד לא ידוע. מצאתי את עצמי עם קולקציה מוכנה, תלויה על הקולבים, כבר הייתה בחירת דוגמניות ולכל אחת הותאם הבגד. ממצב של היסטריה בסטודיו ולחץ מסביב לשעון של עשרות תופרות שעובדות נון סטופ, מצאנו את עצמנו מחוסרי עבודה לנוכח הנחיות משרד הבריאות", הוא מספר בתיסכול. וזה לא רק שבוע האופנה – ליבנה מבהיר שכל התעשייה בסכנה: "אף אחד לא עסוק ברכישת בגדים. חתונות התבטלו אחת אחרי השנייה, וענף שמלות הערב והכלות מצא את עצמו בהדממה". עם זאת, הוא מוצא מקום לאופטימיות זהירה: "בשנים האחרונות הייתה אינפלציה מטורפת של הכל מהכל, במיוחד בתחום האופנה. אני חושב שדווקא ההפסקה הזאת שנכפתה עלינו, תיצור מצב של הסתכלות פנימית והתכווננות מחדש".

 

"אני כבר מתורגלת במצבים כאלה כל הזמן. לפעמים יש חודשים שאני לא עובדת בין קמפיינים". עדה זמורה (צילום: נערי ריינס)
"אני כבר מתורגלת במצבים כאלה כל הזמן. לפעמים יש חודשים שאני לא עובדת בין קמפיינים". עדה זמורהצילום: נערי ריינס

 

אלון לבנה (צילום: זוהר שטרית)
אלון לבנהצילום: זוהר שטרית

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018