רכילות+

"צריך לשמור על ההורים": הסלבס מתכוננים לפסח

"בשביל להגן על סבתא שלי, נחגוג בנפרד", אומרת מיכל אנסקי על סבתה ניצולת השואה והיא לא היחידה. מגי אזרזר, רוסלנה רודינה, פנינה רוזנבלום ועוד מפורסמות מספרות על התוכניות לפסח שהקורונה טרפה, ומבהירות: "אסור להתפתות כדי שבחג הבא לא יהיה זכר לסיטואציה הזאת"

 

מה נשתנה הלילה הזה? שלא נתחיל! רוסלנה רודינה, עדי שילון, פנינה רוזנבלום ומגי אזרזר (צילום: ענת מוסברג ואמיר מאירי)
מה נשתנה הלילה הזה? שלא נתחיל! רוסלנה רודינה, עדי שילון, פנינה רוזנבלום ומגי אזרזרצילום: ענת מוסברג ואמיר מאירי

 

כל שנה בליל הסדר נהוג לשאול: "מה נשתנה הלילה הזה?". ובכן, השנה זה די ברור. בצל נגיף הקורונה שהתפשט ברחבי העולם, ליל הסדר 2020 יחגג במתכונת מצומצמת, כל משפחה גרעינית לביתה, בלי סבים וסבתות או בלי הנכדים והילדים. הכל, כדי לשמור על הנחיות משרד הבריאות - תחת הסיסמא "נשארים בבית". 

 

גם לסלבס היו תכניות לחג הזה, וכמו לכולנו, הן השתנו מקצה לקצה - כדי שיוכלו להגן על האהובים שלהם. אז עם מי תחגוג פנינה רוזנבלום את החג, איפה תבלה רוסלנה רודינה, איך עדי שילון תקיים סדר בברלין ומה המעשה הטוב של מאיה ורטהיימר לכבוד החג? הלילה הזה, כולנו מסובין.

 

מאיה ורטהיימר ואסף זמיר בהרכב מצומצם עם הבת אסיה
בהרכב מצומצם. מאיה ורטהיימר ואסף זמיר (צילום: שוקה כהן )
בהרכב מצומצם. מאיה ורטהיימר ואסף זמירצילום: שוקה כהן

"זה הזוי לי ומאוד מבאס אותי. הדבר שאני חושבת שהכי קשה בכל הסיפור של הקורונה זה שאנחנו לא רואים את בני המשפחה שלנו וזה עוד יותר מוזר כשאתה עם ילדה קטנה וההורים שלי לא רואים את אסיה גדלה וזה גומר לי את הלב", אומרת מאיה ורטהיימר ל-Pplus. "מצד שני אני מעדיפה שהם יישארו בבית ולאור העובדה שיש סגר זה מרגיע לי את החרדה שאני יודעת שהם בסדר".

 

מה את הולכת לעשות בליל הסדר?

"אני כנראה הולכת להתנדב בעמותה ביום רביעי ועדיין לא יודעת במה מהאופרציות אני יכולה לשתף כי זה של הקהילה הלהט"בים ויש הרבה חבר'ה בקהילה שהולכים להעביר את הסדר לבד, אז יש אופציה להתנדב ולבשל במהלך היום או להביא אוכל לבתים, אבל שום דבר לא סגור כי אנחנו עדיין לא יודעים מה יהיו ההנחיות של משרד הבריאות. אבל באופן טנטטיבי זה התכנון שלי".

 

מתגעגעות. ורטהיימר, הבת אסיה ואמא אריאלה (צילום: אינסטגרם)
מתגעגעות. ורטהיימר, הבת אסיה ואמא אריאלהצילום: אינסטגרם
 

 

ואיך בכל זאת תשמרו על משפחתיות?

"כנראה שנעשה את הסדר בזום משפחתי. סביר להניח שנבשל אוכל טעים, אספי מבשל מדהים ובכלל כל הקורונה הזאת זה זמן ליצירתיות במטבח. אנחנו לא חייבים לאכול רגל קרושה של איזה דודה - שמלחיצה אותי מדי שנה - אז כאילו לפחות מזה אנחנו נמנעים השנה. גם ברגיל אני מנקה את הבית כל יום, אבל לא מאלה שממלאות את הבית באקונומיקה מהריצפה עד התקרה ומוציאות את כל הכלים במטבח ומסדרות מחדש. חלום שלי שיהיו לי האנרגיות לעשות את זה".

 

איפה תהיו השנה? יעל גולדמן ואורי פפר בבית עם הילדים

נזכור את החג הזה עוד הרבה זמן. יעל גולדמן ואורי פפר (צילום: אמיר מאירי)
נזכור את החג הזה עוד הרבה זמן. יעל גולדמן ואורי פפרצילום: אמיר מאירי

"איפה אנחנו עושים? ברור שבבית. היינו אמורים לחגוג עם כל המשפחה, היינו אמורים לטוס לחו"ל מה שכמובן התבטל. בעיקר מבאס על ההורים שעושים את החג לבד. ההורים שלי, של אורי, של מיה, של כל המשפחה. כמו שמיה אומרת – נלקחה כל ההתעסקות – איפה הייתם שנה שעברה, איפה תהיו השנה, מתי נבוא, איך נבוא, מי יביא. אין את זה".

 

מה צריך יותר מזה? גולדמן והילדים (צילום: אינסטגרם)
מה צריך יותר מזה? גולדמן והילדיםצילום: אינסטגרם

כזכור, בן זוגה של מיה דגן הוא ערן פפר, אחיו של אורי פפר, בעלה של יעל גולדמן. ובדרך כלל, המשפחה מבלה יחד. "כל אחד מביא אצלנו מנה, אני תמיד מביאה צלי אבל השנה אני לא אעשה אותו שזה קצת משמח אותי (בקטע צמחוני). אם זה רק אני, אורי והילדים אז אין צורך, נעשה את זה פשוט יותר. אני כן אזמין חרוסת וחזרת לחג. אני לבד עם שלושה ילדים כל היום, לא באמת יש לי זמן להכין חרוסת וחזרת".

 

מבואסת מהמצב?

"אני לא רוצה להגיד שזה עצוב כי כולם בריאים והכל בסדר, אבל זה חג אחר ונזכור אותו תמיד. אני לא חושבת שבחיים עשיתי חג בלי ההורים ככה, בלי האחיות שלי, קצת מבאס אבל זה מה שזה, כנראה שזה עדיף ככה. צריך לשמור על ההורים".

 

רחוק מהמשפחה בישראל: עדי שילון ויוסף סוויד לבד בברלין

על הסירים. עדי שילון ויוסף סוויד (צילום: אור גפן)
על הסירים. עדי שילון ויוסף סווידצילום: אור גפן

 

"חלמנו על סדר משפחתי, נורא התכוונו להגיע לארץ בתקופה הזאת - מה שלא יקרה כבר. אפילו היה לי כרטיס טיסה שהלך למקום שאליו הולכים כרטיסי טיסה בימים אלה", היא אומרת בעצב. "אנחנו נהיה – אני, יוסף ומישמיש (מישל) בבית עם מלא אוכל שלמדתי להכין. כל השבוע השפית סבינה ולדמן מלמדת אותי להכין מתכונים שמתאימים לפסח, אנחנו נכין מאפינס תירס במקום לחמניות של פסח כי אין בברלין קמח מצה, ואני אגרום ליוסף לאכול משהו שהוא כמעט גפילטע פיש, כאלה קציצות דגים עם רוטב דלעת וגזר".

 

החג הראשון של מישל (צילום: אינסטגרם)
החג הראשון של מישלצילום: אינסטגרם

 

עוד מוסיפה שילון: "אחד הדברים שאנחנו רוצים לעשות זה להכין מלא עוגות לחג ולהניח מחוץ לדלתות של החברים שלנו, זה ימלא לנו את הבוקר של החג. בערב נשב כמו כולם, בודדים, נעשה זום עם המשפחה ונראה 'פרוזן 2', כי אין משהו טוב יותר לעשות".

 

ניקית את הבית לפסח?

"אני חולת ניקיון אז מנקה יחד עם יוסף כל יום. אמא שלי לא פה אז זה הכל אנחנו. זה לא קשור לפסח, מי שהחליט שנקיונות זה לפסח הייתי שמחה לפגוש אותו".

 

יאן אצל אבא, רוסלנה בדייט עם בן הזוג איתי
דייט זוגי בפסח. רוסלנה ואיתי (צילום: אמיר אמיר)
דייט זוגי בפסח. רוסלנה ואיתיצילום: אמיר אמיר

 

"את ליל הסדר השנה אני חוגגת בבית שלי ברמת גן יחד עם בן זוגי איתי במתכונת שונה לחלוטין ממה שתוכנן. יאן עושה השנה את הסדר עם אבא שלו (אייל גולן), מה שאומר שאני ואיתי נהיה בדייט בחג".

 

מה היו התוכניות המקוריות?

"היינו אמורים להתארח אצל המשפחה של איתי יחד עם ההורים שלי. אני בחיים למשל לא אירחתי בערב פסח. אני מוצאת את עצמי יושבת על אתרים, מוציאה מתכונים לתבשילים שמתאימים במיוחד לחג. הזמנתי צלחות מיוחדות. אין ברירה".

 

חגיגית. רוסלנה (אלכס ליפקין)
חגיגית. רוסלנהאלכס ליפקין

 

מה עוד בתכנון? 

"אני עדיין לא בטוחה שנקרא את כל ההגדה עד הסוף, אבל נעשה את כל הברכות. דבר אחד טוב יצא מהקורונה - איתי התחיל להתעניין במטבח, משהו שמעולם לא קרה, אז הוא יעזור לי בהכנות".

 

מגנים על סבתא: מיכל אנסקי והתינוקת החדשה חוגגות בצל הקורונה

חוגגים בלי סבתא. מיכל אנסי ואייל אמיר (צילום: שי אשכנזי)
חוגגים בלי סבתא. מיכל אנסי ואייל אמירצילום: שי אשכנזי

 

"כל הזמן הראש שלי נודד לעובדה שסבתא שלי הולכת להיות לבד בערב פסח", אומרת מיכל אנסקי בצער, ומוסיפה: "ניצולת שואה בת 90, טבחית ענקית. זה החג שאני הכי אוהבת וכל כך התרגשתי ללדת, ושאוכל להביא את התינוקת לשולחן החג ושסבתא שלי תספיק להכיר אותה, וזה לא יוצא ומאוד קשה לי עם זה".

 

עם הבת גבריאל לי (צילום: מוטי לבטון)
עם הבת גבריאל ליצילום: מוטי לבטון

 

את הולכת להרים סדר לתפארת רק לשלושתכם?

"אני כבר אוספת את כל המתכונים של החרוסת והאטריות למרק - כשרות לפסח כמובן - הקניידלך שלה, החזרת, אני הולכת להכין הכל. אני הולכת להתקשר אליה כל הזמן, גיליתי כמה הנוכחות שלה בחיים שלי עצומה ומשמעותית במיוחד בחגים. זו התמודדות אבל בשביל להגן עליה אנחנו נחגוג בנפרד."

 

בלי הבת והנכדים של הבעל: פנינה רוזנבלום מתכוננת לפסח

בימים טובים יותר לצד הבת חן. פנינה רוזנבלום (צילום: רפי דלויה)
בימים טובים יותר לצד הבת חן. פנינה רוזנבלוםצילום: רפי דלויה

 

"את הפסח הזה אני אחגוג עם בעלי והבן שלי בבית. העולם השתגע לגמרי", אומרת פנינה רוזנבלום כלא מאמינה. "עצוב לי מאוד בלי כל המשפחה, בלי כל הילדים, בלי הנכדים של בעלי. לצערי הרב גם בתי חן לא תהיה איתי".

 

למה היא לא תחגוג איתכם?

"אני בגיל של קבוצת סיכון אז היא לא מתקרבת אליי, לא באה לבקר ואני בבית. אנחנו רואות אחת את השניה בסקייפ ובוואטספ, אבל זה מאוד עצוב, היא מחכה לחיבוק שלי".


כשהיה אפשר לחבק. רוזנבלום והבעל רוני (צילום: רפי דלויה)
כשהיה אפשר לחבק. רוזנבלום והבעל רוניצילום: רפי דלויה

 

ואיך בכל זאת תחגגו?

"אני אבשל, אחפש באינטרנט כל מיני מתכונים. אני חושבת שנעבור את זה מחוזקים ונבין שלעולם אין חוסן. אף פעם אי אפשר לדעת מה יכול לקרות, וצריך להכין את עצמך לגרוע ביותר, להיות חזק, לשמור על הבריאות שלך, על המשפחה והערכים. יכול להיות שהמחלה הזאת באה לסמן לנו משהו. אני מאחלת חג שמח לכל עם ישראל".

 

אחד על אחד: מגי אזרזר וקותי חוגגים לבד

חג בשניים. מגי אזרזר וקותי סבג (צילום: אמיר מאירי)
חג בשניים. מגי אזרזר וקותי סבגצילום: אמיר מאירי

 

"לקראת החג נפלה עלי עצבות", מודה מגי אזרזר, ומוסיפה: "לא חשבתי שזה יימשך עד עכשיו, ובטח שלא יגיע לעוצמות האלו של איסורים והגבלות", היא אומרת. "זה ליל סדר ראשון שקותי ואני חוגגים כזוג נשוי, ולמרות הקושי, החלטנו לעשות את החג רק שנינו, בלי המשפחה המורחבת. זו ההחלטה הנכונה בימים אלו".


חגיגית משהו (צילום: שיצו צלמים)
חגיגית משהוצילום: שיצו צלמים

 

מה היה בתיכנון? 

"היינו אמורים לחגוג אצל ההורים שלי בנתניה. אבל גם ההורים שלי מבינים שזה בלתי אפשרי השנה. אנחנו עדיין בלי ילדים, אז כאמור זה רק קותי ואני. נראה איך זה יעבוד רק שנינו, זה בטח יהיה סופר מאתגר".

 

את מתכוננת לבשל?

"אני מאמינה שבסוף נקבל משלוחי אוכל מההורים. האוכל שלי עדיין בגדר תעלומה עבור קותי. אמא שלי כבר יודעת שהיא מכינה לנו מרק פול, אבל בא לי לנסות להכין חרוסת בפעם הראשונה. מה שכן, אנחנו נקרא את ההגדה מא' ועד ת'. יש לנו מספיק זמן, לא ממהרים לשום מקום".

 

מיכל הקטנה: "עכשיו כולם יבינו למה רציתי משפחה גדולה"

משפחה גרעינית. מיכל הקטנה, בעלה ניר ויצמן והילדים (צילום: אינסטגרם)
משפחה גרעינית. מיכל הקטנה, בעלה ניר ויצמן והילדיםצילום: אינסטגרם

 

"כל שנה אני מארחת אצלי בבית, אני מבשלת, אופה, עושה הכל", אומרת לנו מיכל (הקטנה) ויצמן, ומוסיפה: "השנה אני אעשה את זה רק למשפחה הגרעינית שלי". עם זאת, ויצמן יודעת להסתכל על הצד החיובי: "בורכתי במשפחה גדולה אז השולחן יהיה מלא בכל טוב. אני אכין מאכלים מרוקאים ונחגוג יחד עם כל הילדים. יהיה כיף".

 

מתכננים לעשות זום עם המשפחה המורחבת?

"כן. תיאמנו שיח זום עם האחים שלי ועם האחים של ניר, עם אבא של ניר שגר בגרמניה, כולם ביחד. מה שבטוח שזה יהיה חג שלא נשכח בחיים. עכשיו כולם יבינו למה רציתי משפחה גדולה".

 

אורנה ומשה דץ מתאחדים לסדר משפחתי עם הילדים

הדצים מתאחדים. אורנה ומשה דץ (צילום: אור גפן, באדיבות "כאן" תאגיד השידור הישראלי)
הדצים מתאחדים. אורנה ומשה דץצילום: אור גפן, באדיבות "כאן" תאגיד השידור הישראלי

 

"כבר שנים שאת ערב ראש השנה ואת ערב ליל הסדר אני מארחת אצלי בבית", אומרת אורנה דץ. "תמיד זה שולחן חג גדול בחצר שכולל את הילדים שלי עומר ויועד, את אהרון בן הזוג שלי, את דץ הגרוש שלי שהיה מגיע עם אמא שלו שלצערי נפטרה השנה ואת ההורים שלי", היא מספרת, אבל מבהירה שהשנה זה יהיה שונה לגמרי. "אמא שלי נפטרה לפני ארבעה חודשים. אבא שלי, שייבדל לחיים ארוכים, כבר בן 80 ובגלל שהוא נמצא בקבוצת סיכון הוא יעשה לצערי הרב את החג בבית לבד".

 

ודץ?

"השנה לראשונה אני עושה בבית של דץ יחד עם הילדים. אהרון יהיה עם הילדים שלו ונעשה שיחת סקייפ עם אבא שלי. נקרא את ההגדה ונרגיש שאנחנו ביחד. פסח וראש השנה הם חגים משפחתיים וכל המושג של משפחה השתבש בגלל המצב וליל הסדר רק יעצים את התחושה. אני מרגישה שהרבה אסימונים ירדו לאנשים בערב החג. יהיה הרבה יותר קשה בליל הסדר עצמו".


עם הבנים עומר ויועד (צילום: ענת מוסברג)
עם הבנים עומר ויועדצילום: ענת מוסברג

 

תכננה לארח: מיקי מוכתר ובעלה שינו את התכנית

הילדים כבר ישנו ב-8. מיקי מוכתר ואריק עורי (צילום: אמיר מאירי)
הילדים כבר ישנו ב-8. מיקי מוכתר ואריק עוריצילום: אמיר מאירי

"השנה זה רק אני ואריק בעלי עם שני הילדים: אגם ויהונתן שהולכים לישון כבר ב-8 בערב מה שאומר שאת ליל הסדר נעביר רק שנינו לבד. אריק ואני מאוד אוהבים לארח וליל הסדר השנה היה אמור להיות אצלנו יחד עם המשפחות, סך הכל 15 אורחים. עכשיו זה כבר לא יקרה ואני בעיקר מבואסת בשביל הילדים שלא יחוו חג שהם מאוד אוהבים".

ברית מיקי מוכתר (צילום: ענת מוסברג)
ברית מיקי מוכתרצילום: ענת מוסברג

אבל מוכתר יודעת שגם אם עצוב לרגע, הם יעשו הכל כדי לשמור על המשפחה שלהם. "ברגע שהחריפו את ההנחיות הבנו שאי אפשר לסכן את הבריאות שלנו ושל המשפחות שלנו. אמא של אריק בת 86 ותחגוג את ליל הסדר עם אחותה בגלל שהיא בקבוצת סיכון", היא אומרת, ומבהירה: "אנשים צריכים לא להתפתות! להחזיק את הראש מעל המים כדי שבחג הבא לא יהיה זכר לסיטואציה הזאת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018