כל האמת על הנסיך פיליפ

האכזבה מפרישתו של הנסיך הארי מהמלוכה, הבושה שחש בעקבות המעורבות של בנו, הנסיך אנדרו, בפרשיית המין של ג'פרי אפשטיין וההתכתבויות הסודיות עם הנסיכה דיאנה

הרפש יוצא החוצה. הנסיך פיליפ והמלכה אליזבת (צילום: אינסטגרם)
הרפש יוצא החוצה. הנסיך פיליפ והמלכה אליזבתצילום: אינסטגרם

 

כבר שנים ארוכות שהנסיך פיליפ (99) נמצא הרחק מאור הזרקורים ואינו מתערב בדרמות המתחוללות במלוכה. אך אין להתבלבל בשתיקה שלו - הדוכס מאדינבורו מאוכזב מאוד מצאצאיו. במאמר בלעדי לאתר "הדיילי מייל", הביוגרפית אינגריד סוארד שופכת אור על סיפורו של הנסיך פיליפ: מילדותו, הנישואים למלכה, הערכים שניסה להקנות לילדיו ועד לאכזבה הרבה שחש בעקבות הפרישה של הנסיך הארי מהמלוכה ומעורבותו של בנו, הנסיך אנדרו בפרשיית המין של הפדופיל ג'פרי אפשטיין.

 

"כשהיה ילד הנסיך פיליפ נהג להגיע לבית הספר חצי שעה לפני תחילת הלימודים, ובזמן שהמתין לחבריו לכיתה הוא בילה את זמנו בניקוי הלוח, סידור רהיטי הכיתה והשקיית הצמחים", סיפרה סוארד, מומחית לבית המלוכה, והוסיפה: "פיליפ קיבל את ההשראה לנהוג כך מהמטפלת הבריטית שלו, אמילי רוז, שמגיל צעיר מאוד לימדה אותו על מחויבות".

 

סוארד הוסיפה והזכירה את חגיגות יום הולדתה ה-90 של אשתו, המלכה אליזבת, אחרי מרוץ הסוסים הגדול, אז נעמד לצידה הנסיך, זקוף כתמיד, בחליפה מגוהצת היטב. "פיליפ לחץ את ידם של כל הזוכים ועמד שם לאורך כל הטקס, למרות שהוא אינו מוצא עניין במרוצי סוסים. הוא תמיד ניסה שלא להיראות משועמם באירועים האלה. באותה שנה הנסיך התייצב לצידה של המלכה שבוע לאחר שרופאיו הורו לו לבטל את הגעתו לכל האירועים המתוקשרים מחשש לבריאותו, אך תחושת החובה והידיעה כי מקומו לצד המלכה, או נכון יותר - שני צעדים מאחוריה, לא אפשרו לו לעשות זאת והוא הגיע בכל זאת".

"חכו, עוד לא סיימתי" (צילום: Ap)
"חכו, עוד לא סיימתי"צילום: Ap

 

"הדוכס מאדינבורו הוא זכר אלפא הממלא תפקיד בטא", הסביר ד"ר פיטר קולט, פסיכולוג התנהגותי ומומחה לשפת גוף, והוסיף כי למרות זאת הוא מקבל את זה ויודע שזו חובתו. "העובדה כי בני המלוכה הצעירים יותר אינם שותפים לערכיו מצערת אותו מאוד. פיליפ התקשה מאוד לקבל את החלטתו של נכדו, הנסיך הארי, לוותר על המולדת ועל כל מה שליווה אותו במהלך חייו לטובת חיים של סלבריטאים המרוכזים בעצמם בצפון אמריקה. הוא התקשה להבין מה בדיוק הפך את חייו של הארי ל'בלתי נסבלים' עד כדי כך שעזב הכל. להארי ומייגן היה הכל, החל מבית יפהפה, בן בריא והזדמנות ייחודית להשפיע ברחבי העולם בזכות עבודות הצדקה שלהם".

 

סוארד הוסיפה וציינה כי עבור אדם כמו פיליפ, שכל קיומו התבסס על המחויבות לעשות את הדבר הנכון, זה נראה כי נכדו ויתר על הכל ושכח את כל ההתחייבויות שלו לטובת נישואים לגרושה אמריקנית, בדיוק כמו שהמלך אדוארד השמיני ויתר על הכתר כדי שיוכל להינשא לבחירת ליבו, האמריקנית וואליס סימפסון.

 

סבא מאוכזב. הנסיכים פיליפ והארי (צילום: Gettyimages)
סבא מאוכזב. הנסיכים פיליפ והאריצילום: Gettyimages

 

לטובת מי שפספס נציין כי לנסיך פיליפ היו מאבקים רבים בתחילת דרכו כבעלה של המלכה. אירוע זכור במיוחד היה בטקס ההכתרה של אליזבת, אז התקשה פיליפ למלא את דרישתה של המלכה לכרוע ברך ולקוד קידה בפני אשתו, אך לבסוף "נכנע" ועשה זאת. מאז הקדיש פיליפ את חייו כדוכס לשיפור המעמד והגברת הפופולריות של משפחת המלוכה, אך לרוע המזל, פרשיית המין בה היה מעורב בנו, הנסיך אנדרו, חיבלה במאמציו.

 

"אנדרו היה הבן האהוב ביותר על המלכה ונקרא על שם סבו מצד אביו. הוא התחיל את חייו כנסיך מבטיח אך הפך לבעיה גדולה עבורה משפחת המלוכה", אמרה סוארד. "הנישואים הכושלים לשרה פרגוסון והקריירה הכושלת כשליח בריטניה לסחר בחו"ל לא הוסיפו לתדמיתו של אנדרו, וחבל מאוד שהוא לא נשמע לאזהרותיו של אביו, שהזהיר אותו מפני 'מיליארדרים מפוקפקים' שמחפשים לנצל את בני המלוכה כדי לרומם את מעמדם. אך אנדרו לא הקשיב לאביו והרשה לעצמו להתפתות לחיים הטובים של העשירים".

 

כזכור, הקשר שנרקם בין הנסיך אנדרו לפדופיל אפשטיין, ששם קץ לחייו באוגוסט 2019, הוביל לאסון מתוקשר ששיאו היה בנובמבר 2019, אז החליט להשעות את עצמו מהמלוכה וזמן קצר לאחר מכן הודיע על פרישתו. "עבור פיליפ והמלכה הכישלון של בנם היה טרגדיה אמיתית. לא מספיק שזה הרס את המוניטין של המלוכה, אנדרו היה מעורב בפרשה מכוערת במיוחד".

 

לשרשרת האכזבות של הנסיך פיליפ אפשר להוסיף גם את הנכד, פיטר פיליפס, בנה של הנסיכה אן, שהודיע בחודש פברואר האחרון שהוא ואשתו, אוטום קלי, מתגרשים. בניגוד לשערוריות שעוררו הנסיכים אנדרו והארי, את הבשורה על גירושיו של פיליפס הנסיך קיבל יותר בקלות אך חש אכזבה רבה.

 

נסיך שהוא אכזבה. המלכה אליזבת והנסיך אנדרו (צילום: Gettyimages)
נסיך שהוא אכזבה. המלכה אליזבת והנסיך אנדרוצילום: Gettyimages

 

ואם כבר יצאנו למסע בנבכי הנפש של הנסיך פיליפ, מומחים לענייני המלוכה חושפים כי לא הרבה יודעים זאת אך בשנותיה הקשות של הנסיכה דיאנה הנסיך פיליפ תמך בה וכתב לה מכתבים רבים בניסיון להקל עליה. "היחסים בין פיליפ לדיאנה היו טובים מהרגע הראשון, כשדיאנה הצטרפה למשפחת המלוכה. פיליפ היה זה שישב לצידה בארוחות ופטפט איתה בזמן שהיא למדה איך לפעול. כשהנישואים של דיאנה וצ'רלס החלו להתפרק וההתנהגות הבלתי יציבה של הנסיכה איימה על המלוכה, הנסיך ניסה לעזור לה ובמכתב אישי שכתב לה הסביר כי הוא מבין את הקשיים בלהיות חלק ממשפחת המלוכה".

 

על פי הדיווחים, במכתב כתב הנסיך כי צ'רלס היה טיפש בכך שהחליט לסכן הכל בשביל קמילה. "מעולם לא חלמנו על כך שהוא עשוי לעזוב אותך בשביל קמילה. אני לא יכול לדמיין מישהו שמבחירה מושכלת יעזוב אותך עבורה. זה בכלל לא עבר לנו בראש". את המכתב חתם פיליפ במילים "שלך, אבא".

 

ביוני 1992 הנסיכה דיאנה כתבה לנסיך בחזרה. "אבא יקר, כל כך שמחתי לקבל את מכתבך ובמיוחד לגלות שאתה מאוד רוצה לעזור. אני אסירת תודה על כך שכתבת לי מכתב כה כן ומלא אהבה ומקווה שתקרא את מכתבי באותה רוח. בהמון אהבה, דיאנה".

 

ארבעה ימים לאחר מכן ענה לה הנסיך. "תודה שהקדשת מזמנך כדי להגיב למכתב שלי. אני מקווה שזה אומר שאנחנו יכולים להמשיך להשתמש בדרך הזו כדי לתקשר מכיוון שזה נראה שיש לנו מעט מאוד הזדמנויות ליצור קשר בדרכים שונות", ואילו דיאנה ענתה כמה ימים לאחר מכן: "אבא יקר, תודה שהגבת למכתבי במהירות, אני מסכימה שנראה כי צורת התקשורת הזו היא היחידה שיעילה במצב הנוכחי אבל זו התחלה ואני מודה על כך. הוקל לי מאוד לקבל מכתב כה רגיש ומתחשב ממך וזה נראה כי יש לך נכונות ברורה לעזור. אוהבת המון, דיאנה".

 

ב-7 ביולי הגיב לה הנסיך, וכתב: "אני רק יכול לחזור על מה שאמרתי לפני. אני תמיד אעשה כמיטב יכולתי כדי לעזור לך ולצ'רלס אבל אני מוכרח להודות שאין לי מספיק ניסיון כיועץ נישואים". דיאנה כמובן הגיבה במהרה לנסיך ואפילו התלוצצה. "אבא, המכתב האחרון שלך נגע לליבי והוכיח לי שבאמת אכפת לך. אתה מאוד צנוע לגבי כישורי הייעוץ שלך לנישואים, אני לא מסכימה איתך. מקווה שאוכל להיעזר בך ובעצות שלך בחודשים הבאים ובכל מה שהם יביאו איתם".

 

ההתכתבויות בין דיאנה לנסיך פיליפ נמשכו ועל פי הדיווחים, התקצרו מפעם לפעם. "תהיה לך הקלה לגלות שהמכתב הנוכחי קצר מתמיד", כתב הנסיך לדיאנה, שענתה לו כי "זה סימן טוב, זה אומר שאנחנו מתחילים להבין היטב אחד את השנייה". המכתבים המלאים לא פורסמו מעולם אך מקורות מהארמון טענו כי רובם עסקו בכך שצ'רלס עשה טעות איומה בכך שהחליט לעזוב את דיאנה בשביל קמילה. יחד עם זאת, הנסיך פיליפ הדגיש כי גם דיאנה פעלה לא נכון כשניהלה רומנים עם אנשים אחרים.

 

סימון סימונס, המטפל של דיאנה, חשף פרטים נוספים על ההתכתבויות בין השניים ואמר כי בהמשך המכתבים שהחליפו עבור לטון אחר, צורם מאוד. "פיליפ הכחיש כל קשר למכתבים האלה, הוא התעצבן מכך שלא הקשיבה לדבריו. הוא טען כי צריכים לשלול מדיאנה את הטייטל 'הנסיכה מוויילס' וסירב לכל קשר איתה. בפעמים הבודדות שהיא הייתה מופיעה בטירה יחד עם ילדיה, הנסיכים וויליאם והארי, פיליפ היה זועם".

 

ומשם זה רק הלך והחמיר: קצת לפני שנהרגה בתאונת הדרכים סיפרה דיאנה לחברה, מעצב האופנה רוברטו דבוריק, כי היחסים בינה לבין הנסיך פיליפ החמירו משמעותית והוסיפה כי היא חוששת כי בכוונתו להרוג אותה. דבוריק סיפר כי פעם דיאנה הצביעה על תמונה של הנסיך פיליפ בשדה התעופה ואמרה כי הוא ממש שונא אותה והיה רוצה שהיא תיעלם".

 

יחסי אהבה שנאה. עם הנסיכה דיאנה (צילום: Gettyimages)
יחסי אהבה שנאה. עם הנסיכה דיאנהצילום: Gettyimages

 

הגיע הזמן לעשות סדר (צילום: Getty Images)
הגיע הזמן לעשות סדרצילום: Getty Images

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018