משפחת המלוכה הבריטית, מאחוריכם: השערוריות בארמון הנורבגי

סמים, תקשורת עם העולם הבא וילד מחוץ לנישואים - משפחת המלוכה הנורבגית נותנת פייט רציני לארמון בקינגהם בכל הנוגע להתנהגות לא נאותה. קבלו את כל הפרטים

לנופף זה בינלאומי. משפחת המלוכה הנורבגית (צילום: Gettyimages )
לנופף זה בינלאומי. משפחת המלוכה הנורבגיתצילום: Gettyimages

 

שנת 2020 הייתה עמוסת שערוריות מלכותיות שהגיעו מכיוון ארמון בקינגהם ונספחיו. לעיתים - אנחנו יודעים - נראה כי משפחת המלוכה הבריטית מייצרת יותר חדשות מהפוליטיקה המקומית. וכן, אנחנו מודים, אנחנו שמחים לכתוב (כמעט) על כל פיפס שמייגן מרקל מוציאה מהפה. אבל רק בשביל האיזון, וכדי שלא תחשבו שהם משפחת המלוכה היחידה באזור, החלטנו להביא לכם קצת שערוריות מבית המלוכה של נורבגיה, שעלה לכותרות השבוע. אבל קודם הקדמה:

 

אם לבית המלוכה הבריטי יש את הנסיך הארי, שהחליט ללכת נגד כל החוקים ולשאת לאישה את מרקל, שחקנית אמריקאית גרושה, כהת עור ובלי שום זכר לשושלת מלכותית, לבית המלוכה הנורבגי יש את הוקון, שאיך נאמר זאת בעדינות - משאיר אבק לנסיך הבריטי.

 

יורש העצר הוקון הוא בנם של המלך האראלד החמישי ואשתו סוניה, מלכת נורבגיה. הוא נולד ב-20 ביולי 1973 והוא אחיה הצעיר (!) של מרתה לואיז, שנמצאת אחריו בסדר לירושת הכתר. זאת, כיוון שבנורבגיה לא שינו עדיין את החוק לפיו יורשים זכרים מקבלים עדיפות למלוך. כמו לכל נסיך שהכרנו לאחרונה, גם להוקון יש עבר צבאי מפואר והוא שירת כקצין בצי הנורבגי. בנוסף, יש לו תואר ראשון במדעי המדינה ותואר שני בכלכלה. עד כה הכל פיקס, נכון?

 

חתיך! הנסיך הוקון (צילום: Gettyimages )
חתיך! הנסיך הוקוןצילום: Gettyimages

 

בסוף שנות התשעים, במהלך פסטיבל קווארט - פסטיבל הרוק הגדול בנורבגיה, הכיר יורש העצר את מטה מאריט, בת להורים גרושים ובלי שום רקע מלכותי. בין השניים נוצרה כימיה מיידית אך מערכת היחסים ביניהם נרקמה רק כמה שנים לאחר מכן, כשהשניים נפגשו שוב ומאריט הספיקה להיכנס להיריון ולהפוך לאם חד הורית לילד - מחוץ לנישואים. כלי התקשורת הקפידו להתמקד בעברה הסוער של מאריט, ש"זכתה" לשלל כותרות אכזריות, מה שגרם לנסיך הוקון לחשוב שאולי הוא צריך לוותר על הכתר כדי שיניחו לאשתו האהובה. "זה היה מאוד מוזר אם המחשבה הזו לא הייתה חולפת בראשי", אמר לתקשורת, והוסיף כי "למרות זאת, קשה לומר שחשבתי על כך ברצינות". השניים נישאו בקתדרלה של אוסלו ב-2001 למורת רוחם של תושבי נורבגיה.

 

יש לציין כי בניגוד לאזרחים, דווקא אביו של הוקון, המלך האראלד החמישי, תמך לחלוטין ברצון בנו. אבל זה לא מפתיע: האראלד עצמו התחנן בפני אביו, המלך אולף החמישי, שיאפשר לו לשאת לאישה את סוניה הרלדסן, שהייתה גם היא פשוטת עם. השניים נשואים עד היום.

 

ביום חתונתם. הנסיך הוקון ומטה מאריט (צילום: Gettyimages )
ביום חתונתם. הנסיך הוקון ומטה מאריטצילום: Gettyimages

 

הרכילות הבלתי פוסקת סביב עברה של מאריט גרם לזוג המלכותי להתעמת עם התקשורת ובשנת 2001 מאריט דיברה לראשונה על עברה במסיבת עיתונאים. "מרד הנעורים שלי היה חמור בהרבה מזה של אחרים", אמרה הנסיכה בדמעות, והוסיפה: "זה הוביל אותי לנהל חיים פרועים למדי. חרגתי לחלוטין מהגבולות ולקח לי זמן רב להתגבר על כך. אני רוצה לציין שאני מגנה כל שימוש בסמים והייתי רוצה לשנות את הבחירות שעשיתי אך אינני יכולה. אני מקווה שכעת אוכל להימנע מלדבר על העבר של והלוואי והעיתונות תכבד בקשה זו".

  

כאמור, העובדה כי מאריט היא "פשוטת עם" לא עברה בגרונם של הציבור הנורבגי, ואיך נאמר זאת בעדינות - עברה הפרוע הכולל סמים ואקס מטריד כלל לא הוסיפו לה נקודות זכות. לפני שמאריט הכירה את הנסיך הוקון היא עבדה כמלצרית והייתה בליינית מוכרת. הוריה התגרשו כשהייתה צעירה ואביה המשיך לנישואים שניים ונשא לאישה חשפנית הצעירה ממנו בהרבה. מאריט הצעירה פצחה ברומן עם מורתן בורג, עבריין שהורשע באלימות, נהיגה בשכרות והחזקת קוקאין. בינואר 1997 השניים הביאו לעולם את מריוס בורג (23), בנם הבכור. להפתעתם של הציבור הנורבגי, בן זוגה לשעבר של מאריט הבטיח כי לא ישתף פעולה עם התקשורת ולא יגרום לה לצרות נוספות למרות שלטענתו "הופעל עליו לחץ תקשורתי עצום". הוא אגב עמד במילתו.

  

המלכה הבאה. מטה מאריט (צילום: Gettyimages )
המלכה הבאה. מטה מאריטצילום: Gettyimages

 

בשנת 2004 ילדה מאריט את בתה המשותפת עם הנסיך הוקון, הנסיכה אינגריד אלכסנדרה ושנה לאחר מכן הביאה לעולם את בנם השני, הנסיך סבר מגנוס. לידתם של שני יורשי העצר אומנם הרחיק את מרתה, אחותו הגדולה של הוקון, מהכתר - אבל בהחלט שיפר את מעמדה של מאריט בעיניי העם.

 

מלכותיים! (צילום: Gettyimages )
מלכותיים!צילום: Gettyimages

 

בשנת 2012 היא כיכבה בשערורייה חדשה, הפעם "באשמת" בנה הבכור ממערכת היחסים הקודמת, שהחליט לפרסם תמונות אינסטגרם בהן ציין את המיקום המדויק שהוא ובני משפחותו המלכותיים נמצאים, אירוע שהיה יכול להפוך מגנט לטרוריסטים פוטנציאליים. "אני המום לשמוע שמריוס מנהל חשבון אינסטגרם הפתוח לכל הציבור", אמר פטר גוטטשאלק, פרופסור בבית ספר לעסקים, והוסיף: "יש לכך השלכות רבות בכל הנוגע לביטחונם של בני משפחת המלוכה. מדובר בשערורייה ביטחונית, צוות המלוכה והמאבטחים היו צריכים להיות מודעים לכך וכמובן למנוע זאת". זמן קצר לאחר שהדבר דלף לתקשורת, חשבון האינסטגרם של מריוס הפך לפרטי. כיום הוא גר בקליפורניה ומבלה את עיקר זמנו באכילת גלידה וצילום תמונות סלפי פתייניות - רובן בשחור לבן.

 

גולש וטוב לו. מריוס בורג (צילום: אינסטגרם)
גולש וטוב לו. מריוס בורגצילום: אינסטגרם

 

אלא שהשערוריות בחייה של מאריט ממש לא הסתיימו כאן: בשנת 2019 היא כיכבה בכותרות בעקבות הקשר הקרוב לעבריין המין המורשע ג'פרי אפשטיין. העיתון הנורבגי Dagens Næringsliv חשף כי אשת המלך נפגשה עם אפשטיין מספר פעמים בין השנים 2013-2011, אחרי שאפשטיין הורשע בעבירות מין. בתגובה להאשמות הבהירה הנסיכה כי מעולם לא הייתה מזוהה עם אפשטיין. "לא הייתי מודעת לחומרת הפשעים שמר אפשטיין ביצע. הייתי צריכה לחקור את עברו בצורה יסודית יותר ואני מתנצלת שלא עשיתי זאת".

 

גורי ורפה, ראש מחלקת התקשורת של הארמון, סיפק פרטים נוספים לעיתון: "אחת הפגישות התקיימה בביתו של מר אפשטיין. מטה מאריט לא הייתה מודעת להיקף וכמו כן לאופי הפשעים בהם הורשע". בנוסף, הסתבר שגם בעלה, יורש העצר, נפגש עם אפשטיין בשנת 2012. "כשהנסיך והנסיכה היו בחופשה בסנט בארט בשנת 2012 הם פגשו את אפשטיין ברחוב. זו הייתה הפעם הראשונה והאחרונה שהנסיך הוקון נפגש עם מר אפשטיין", הבהיר ורפה.

 

מתכחשים לג'פרי אפשטיין (צילום: Gettyimages )
מתכחשים לג'פרי אפשטייןצילום: Gettyimages

 

מטה מאריט לא לבד

אחרי שסיימנו עם הוקון ומטה, זה הזמן לעבור לאחותו הגדולה של יורש העצר, מרתה, שלטענתה גרמה לאכזבה רבה בקרב בני משפחתה והעם הנורבגי כשנולדה כבת. רק בשבוע שעבר התראיינה הנסיכה הנורבגית למגזין Insider וסיפרה כי הייתה בעיה מהרגע שנולדה. "הדבר הראשון שקרה כשנולדתי היה כנראה התגובה 'אוי אלוהים, זאת ילדה, מה נעשה?', אמרה בחיוך, והוסיפה: "זה הפך אותי לבעיה מהרגע שנולדתי אבל בעיה שלא ידעתי עליה מכיוון שהוריי תמיד רצו בת, כך שמעולם לא הרגשתי דחייה בתוך המשפחה".

 

שנתיים לאחר מכן נולד אחיה, הנסיך הוקון, מה שאופן אוטומטי הוריד כל לחץ לגבי יורש הכתר העתידי והשרה הרבה מאוד נחת על בני המלוכה והעם הנורבגי כולו. "הייתה לי ילדות מצוינת, שמחתי מאוד וכלל לא קינאתי. הנושא עלה לראשונה כשהייתי בת 15, באותה התקופה הייתה לנורבגיה ראשת ממשלה, אישה, והיא פתאום החליטה להציף את העובדה שזה לא בסדר. אני זוכרת שהיא הגיעה אלינו הביתה ויחד עם סבא שלי, המלך אולף החמישי, ניהלו דיון על האם עלינו לשנות את כל חוקי המערכת ואני בעצם צריכה להיות המלכה. הם שאלו אותי מה הייתי רוצה ואני עניתי שאני רק בת 15 ואין לי מושג לגבי הנושאים האלה".

 

"הו לא, זו בת". הנסיכה מרתה לואיז (צילום: Gettyimages )
"הו לא, זו בת". הנסיכה מרתה לואיזצילום: Gettyimages

 

למרות ההבנה כי אין זה נכון להפלות נשים, הנסיכה סיפרה כי עדיין קיים אי שיוויון בין נשים לגברים בארמון והוסיפה כי אמה נאלצה להתמודד עם סקסיזם כשהחלה לצאת עם אביה. "יש לנו עוד דרך ארוכה מאוד עד שנגיע לשיוויון זכויות עבור הנשים. ראיתי את אמי נאבקת כל חייה, למעשה היא נאלצה לחכות תשע שנים עד שאישרו לה ולאבי להינשא מכיוון שהיא לא הגיעה מרקע מלכותי". לדבריה של הנסיכה, אמה נלחמה עבור זכיות הנשים בארמון ולאחר שהוכתרה למלכה דאגה לכך שלפחות 50 אחוז מעובדי הארמון יהיו נשים. "ראיתי את המאבק שלה למען השיוויון ואבי תמך בה לאורך כל הדרך ובסופו של דבר זה השתלם".

 

נלחמו על אהבה ושיוויון. האראלד החמישי וסוניה (צילום: Gettyimages)
נלחמו על אהבה ושיוויון. האראלד החמישי וסוניהצילום: Gettyimages

 

בשנת 2002 ויתרה מרתה לואיז על התואר המלכותי כדי לצאת לחיים עצמאיים ולעבוד כאזרחית פרטית. בשנה שעברה ויחד עם בן זוגה, דורק ורט, יצאה למסע רוחני שזכה לכותרת "הנסיכה והשמאן" (פירושה של המילה שמאן - זה שיודע, זה שרואה או מכשף). המסע נעצר בעקבות התפרצות מגפת הקורונה. ואם כבר מדברים על חוש שישי, כוח נוסף או במונח המקצועי שמאניזם (שיטות המבקשות להשיג קשר עם היקום המקביל והבלתי נראה של הרוחות), זה הזמן לעבור לשערוריה הגדולה ביותר סביבה הנסיכה מרתה לואיז והקשר שלה עם מלאכים.

 

בחודש ספטמבר האחרון כיכבה הנסיכה בשערוריה חדשה, זאת לאחר שהחליטה להקים בית ספר המלמד כיצד לתקשר עם מלאכים - כל זאת למרות האיסור המוחלט על בני המלוכה לשמור לעצמם את האמונות הביזאריות שלהם - משמע, לתקשר עם העולם הבא. באתר בית הספר נכתב כי הנסיכה יכולה לקרוא רגדשות של אנשים ולדבר עם מלאכים, מה שגרם לסערה ברחבי נורבגיה. אגב, את הטענה כי היא יכולה לשוחח עם מלאכים החלה להשמיע בשנת 2007. תודו שפתאום השערוריות סביב הארי ומייגן נשמעות כמו משחק ילדים.

 

ד"ש לעולם הבא! (צילום: Gettyimages )
ד"ש לעולם הבא!צילום: Gettyimages

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018