12 צפייה בגלריה
קייטי הולמס ובתה סורי קרוז
קייטי הולמס ובתה סורי קרוז
קייטי הולמס ובתה סורי קרוז
(צילום: Splashnews)
קייטי הולמס יצאה לחופשי - וזה ניכר. אחרי שנים בהן הדיבור אודות השחקנית - שנודעה בעיקר בתור האקסית המיתולוגית של טום קרוז - היה על הפחד שהיא חשה מפני כת הסיינטלוגיה, בחודשים האחרונים היא נראית מאושרת מתמיד.
יותר מזה, בשבוע שחלף, היא אף נצפתה מתגפפת עם בן זוג חדש, אמיליו ויטולו שלפי השמועות עזב ממש לאחרונה את ארוסתו עבורה. זהו לא מצב סטנדרטי עבור הולמס, שאחריה גירושיה מקרוז הסתירה את הזוגיות שלה עם ג'יימי פוקס במשך כמעט חמש שנים והכל בגלל הסיינטולוגיה – כך טוענים הצהובונים בהוליווד.

כוכבים יש רק בשמיים – אבל חלקם גם נמצאים בסיינטולוגיה

בשלהי המאה העשרים צצה לה לפתע דת חדשה, או יותר נכון – ארגון שהתיימר להיות דת, ולפחות לתקופה מסוימת, גנב להן את ההצגה. הרבה רעש, צלצולים וכוכבים הוליוודיים נשבו בקסמה של הסיינטולוגיה, אינספור כותרות והרבה סקרנות מצד הקהל הפכו אותה לאחד הנושאים המסקרנים, מרתקים, מדוברים – וגם שערורייתיים של העשורים האחרונים. והעובדה שקרוז הפך להיות הפרזנטור שלה – בטח לא הזיקה.
אבל כמו שקורה לא פעם עם דברים נוצצים ומסעירים, האמת השוכנת מתחת לפני השטח שלהם לא רק שפחות מרגשת אלא גם עלולה להיות בעייתית. בשנים האחרונות נחשפים סיפורים מוזרים ומטרידים, חלקם אפילו מזעזעים, על מה שקורה בחדרי חדרים של כנסיות הסיינטולוגיה. דת לגיטימית או כת שצריך להוציא מחוץ לחוק? תלוי את מי שואלים.
12 צפייה בגלריה
קייטי הולמס וג'יימי פוקס - לא היה מגע פומבי ביניהם בשנים הראשונות
קייטי הולמס וג'יימי פוקס - לא היה מגע פומבי ביניהם בשנים הראשונות
קייטי הולמס וג'יימי פוקס - לא היה מגע פומבי ביניהם בשנים הראשונות
(צילום: Mega)
ראשית הסיינטולוגיה היא באדם בשם ל. רון האברד, אשר היה במקור סופר מדע בדיוני. ב-1950 הוא פרסם ספר ראשון שעסק בנושא השכל והנפש, אשר נקרא "דיאנטיקה – המדע המודרני של בריאות הנפש". בספר טען האברד שהאדם במצבו הטבעי לא חווה את המציאות כפי שהיא, ששכלו מפריע לו לשרוד ולפעול כראוי, וכי זכרונות לא נעימים אשר יש לו עוד מימיו כעובר מצטברים ומשפיעים עליו לרעה. לכן הוא הציע שיטה של ריפוי המחשבה על ידי ניקויו מאותם זכרונות והפיכת האדם לנקי, כך יוכל לקבל החלטות נכונות בכל סיטואציה שבפניה יעמוד, מבלי ששיקולים זרים ומוטעים ישפיעו עליו.
האברד טען שהדרך שלו, אשר נעשית על ידי שיחות בין המטפל והמטופל בהליך הנקרא "אודיטינג", היא תחליף זול ובטוח לטיפול פסיכיאטרי (לו התנגד נחרצות) ובאמצעותה מגיע האדם לעצמאות ומודעות מוחלטת.
12 צפייה בגלריה
מייסד הסיינטולוגיה, ל. רון האברד
מייסד הסיינטולוגיה, ל. רון האברד
מייסד הסיינטולוגיה, ל. רון האברד
(צילום: Getty Images)
השחקנית והסיינטולוגית לשעבר ליאה רמיני מסבירה בפודאקסט שלה המוקדש לסיינטולוגיה, Fair Game, שהאמונה היא שאם אתם סובלים או חשים קושי מסוים, כנראה שעשיתם משהו בחייכם הקודמים שעליו אתם משלמים כעת. יתרה מכך – אם מישהו פגע בכם, האודיטור, הבוחן, יכוון אתכם להבנה שלא הפוגע אשם, אלא אתם, בגלל משהו שעשיתם בעבר הקרוב או הרחוק מאוד.
כאמור, דרוש מבט אחד על קייטי הולמס, אשתו לשעבר של טום קרוז, כדי לראות שהיא לא ממש מתגעגעת לימים שבהם הייתה איתו בחיק הסיינטולוגיה, בעוד ניקול קידמן, זו שהייתה שם לפניה, אולצה לנתק קשר עם שני ילדיהם המאומצים. והאם ג'ון טרבולטה אכן רצה להתנתק אך אולץ להישאר? אם יש תחום אחד שבו הסיינטולוגיה נותנת קרב הגון לכל דת אחרת, הוא כנראה היכולת שלהם להפוך את עצמם לאטרקטיביים במיוחד, וזאת על ידי המפורסמים שהצטרפו אליה לאורך השנים.
12 צפייה בגלריה
טום קרוז, ניקול קידמן וילדיהם קונור ואיזבלה
טום קרוז, ניקול קידמן וילדיהם קונור ואיזבלה
טום קרוז, ניקול קידמן וילדיהם קונור ואיזבלה
(צילום: Getty Images)
עוד בימיו הראשונים של האירגון האברד ראה את הפוטנציאל הגדול שיש בגיוס מובילי דעה. לכן ב-1955 הוא יזם את "פרויקט סלבריטי", שהציע תגמולים שונים לכל סיינטולוג שיצרף מישהו מפורסם. במילים פשוטות – חבר מביא סלב. ברשימת ה"מבוקשים" שלו, הוא כלל את כוכבי התקופה הגדולים כמו מרלן דיטריך, ארנסט המינגווי, גרטה גארבו, וולט דיסני וגראוצ'ו מרקס. התוכנית לא התחילה כהצלחה גדולה ולקח זמן רב עד שהסיינטולוגים אכן הצליחו לגייס סלבס.
במהלך השנים, הקימה הכנסייה מרכזים שפתוחים בעיקרון לכלל הסיינטולוגים, אך מיועדים בעיקר למפורסמים שבהם: "אמנים, פוליטיקאים, בכירי התעשייה, ספורטאים ולכל אחד שברשותו הכוח והחזון ליצור עולם טוב יותר", כך מגדיר אתר הסיינטולוגיה את המרכזים המדוברים.
הסיינטולוג המפורסם בעולם, שהפך עם השנים להיות גם הפנים של האירגון, הוא ללא ספק טום קרוז. הכוכב גילה את עולם הסיינטולוגיה בסוף שנות ה-80, דרך אשתו הראשונה, השחקנית מימי רוג'רס. ככל שעלה זוהרו של קרוז בהוליווד, כך גם עלה מעמדו בקרב בכירי הסיינטולוגיה, שראו בו דרך להביא את הכנסייה למיינסטרים.
קרוז פיתח חברות קרובה מאוד עם דייוויד מיסקאוויג', האיש שירש את האברד ועומד בראש הסיינטולוגיה עד עצם היום הזה, ולפי השמועות הרעיף עליו מתנות ויחס אישי וחם, שגרמו לכוכב להתמסר במלואו לכנסייה. במהלך השנים נטען שבכיריה הפכו לסוג של מנהלים מאוד אישיים עבור קרוז – הם למשל אלו שבוחרים עבורו את בנות זוגו, וכל פרטנרית פוטנציאלית צריכה לעבור תהליך קבלה ארוך עד שבכלל יכירו אותה לכוכב.
12 צפייה בגלריה
בהתחלה זה נראה כמו סיפור מהאגדות. טום קרוז וקייטי הולמס
בהתחלה זה נראה כמו סיפור מהאגדות. טום קרוז וקייטי הולמס
בהתחלה זה נראה כמו סיפור מהאגדות. טום קרוז וקייטי הולמס
(צילום: Getty Images)
מרטי ראת'בן, אחד מבכירי הכנסייה לשעבר, סיפר שמיסקאוויג' היה אחראי לפרידה בין קרוז ורוג'רס, מכיוון שרצה שתהיה לו שליטה מלאה על הכוכב. רוג'רס ניסתה למנוע את הפרידה, אך אחיזתו של מיסקאוויג' בבעלה כבר הייתה חזקה מדי. השניים התגרשו ב-1990, וכבר באותה שנה קרוז נישא לניקול קידמן - שמיסקאוויג' חשב שתהיה בת זוג מושלמת עבור בן טיפוחיו.
לפי ראת'בן, בתחילה מיסקאוויג' היה מאוד מרוצה מהשידוך שיזם – קידמן השקיעה את מלוא זמנה בלימודי הסיינטולוגיה והתמסרה כולה לכנסייה, אך הוא לא צפה דבר אחד – שקרוז יתאהב בה כל כך, עד שיתחיל להזניח את מחויבויותיו הסיינטולוגיות עבורה. כשקידמן התחילה ללמוד יותר על מהות הסיינטולוגיה – ואז גם לפקפק בעקרונותיה, מיסקאוויג' הבין שהגיע הזמן לסלק אותה מהדרך.
ראת'בן מספר שהסובבים את קרוז סכסכו בינו ובין קידמן, עד שהשניים התגרשו ב-2001. במהלך נישואיהם אימצו השניים שני ילדים, איזבלה וקונור, שנשארו בחזקתו של קרוז וניתקו כמעט כל קשר עם אמם. לפי השמועות ולפי סיפוריהם של סיינטולוגים לשעבר, הסיינטולוגיה מאלצת את חבריה להחרים בני משפחה, חברים ומכרים שעזבו את הארגון (הסיינטולוגים עצמם מכחישים זאת). קידמן סיפרה לפני כשנה בריאיון: "הם בחרו להיות סיינטולוגים, וזה התפקיד שלנו כהורים לתת להם אהבה ללא תנאים".
רמיני, כאמור, סיינטולוגית לשעבר, סיפרה כי יצא לה לשוחח עם השניים כמה שנים לאחר שהוריהם התגרשו, כשהיו בתחילת שנות העשרה לחייהם. כששאלה אותם אם הם בקשר עם אמם, איזבלה ענתה: "לא אם זה תלוי בי, היא אישיות מדכאת" והוסיפה קללה. אם זה לא מספיק, איזבלה התחתנה ב-2015ולא הזמינה את אמה לחתונה.
12 צפייה בגלריה
קרוז ודיוויד מיסקאוויג'. האם הוא יחליף אותו?
קרוז ודיוויד מיסקאוויג'. האם הוא יחליף אותו?
קרוז ודיוויד מיסקאוויג'. האם הוא יחליף אותו?
(צילום: AP)
לאחר הפרידה מקידמן, הכנסייה יצאה במרוץ לחיפוש בת הזוג הבאה של הכוכב. שמו נקשר למספר נשים, ביניהן השחקניות פנלופה קרוז ונזאנין בוניאדי עד שהגיעה הולמס. השניים החלו לצאת באפריל 2005, וקשה לשכוח את תקרית הקפיצה על הספה בתוכניתה של אופרה ווינפרי, אז הצהיר קרוז הנלהב מדי על אהבתו להולמס – מקרה שגרם לרבים לחשוד שהכוכב השתגע מרוב אהבה, תרתי משמע.
השניים הביאו לעולם את סורי, כיום בת 14. הם התגרשו ב-2012, ולפי השמועות הפעם זו הולמס שהייתה נחושה לצאת מהקשר, על מנת להגן על סורי מפני הסיינטולוגיה. היא קיבלה את המשמורת עליה, ולפי הדיווחים קרוז ניתק קשר עם שתיהן. "אני יודעת שהיא עשתה את זה כי היא הייתה חייבת להגן על הבת שלה", סיפרה רמיני. לפי השמועות, הולמס דאגה לערוך את כל השיחות על הגירושים בטלפונים ניידים חד פעמיים ושכרה עורכי דין משלוש מדינות שונות.
התדמית האישית של קרוז אולי ספגה כמה מכות כואבות לאורך השנים, במיוחד בעקבות השתייכותו לסיינטולוגיה, אך זה לא מנע ממנו לשמור על מעמדו בתור הכוכב ההוליוודי הגדול והרווחי בעולם. ומה השלב הבא עבורו? לאחרונה סיפר ג'ואי צ'ייט, סיינטולוג בכיר לשעבר, כי המטרה היא להפוך את קרוז להיות ראש הסיינטולוגיה הבא, לאחר שהנוכחי, דיוויד מיסקאוויג', יחליט לפרוש: "הוא מטפח את טום ואמר בפומבי שטום הוא הסיינטולוג הכי מסור שיש".
12 צפייה בגלריה
ליאה רימיני
ליאה רימיני
ליאה רימיני
(צילום: Gettyimages)

מאמינים אדוקים או קורבנות סחיטה?

חוץ מקרוז, לא מעט כוכבים משתייכים והשתייכו לסיינטולוגיה במהלך השנים. למרות השם הרע שיצא לכנסייה, בעיקר בשנים האחרונות, נראה שאותם סלבס לא מוטרדים ונשארים עמוק בחיקה, גם אם לא מרבים לדבר על השתייכותם אליה.
השבוע נכתב במגזין Us Weekly כי לכל אותם מפורסמים אין ברירה אלא להישאר סיינטולוגים, למרות השם הרע שההשתייכות לארגון מוציאה להם: "הם מודעים לשערוריות ולסקנדלים סביבם, אבל נאלצים לשתוק. הכוח של דיוויד מיסקאוויג' גדול מאוד והסיכון בלצאת נגדו רב מדי".
ייתכן וג'ון טרבולטה מזדהה עם הנאמר. טרבולטה הצטרף לכנסייה בשנות השבעים, וגם אשתו המנוחה, השחקנית קלי פרסטון שמתה מסרטן ביוליהאחרון, הייתה חברה בה. בסרט "הסיינטולוגיה וכלא האמונה" נטען כי הוא רצה בעבר לעזוב את האירגון, אך ראשי הכנסייה איימו שיחשפו סיפורים מזיקים ומאוד לא מחמיאים עליו, ולכן הוא נאלץ להישאר בעל כורחו. בין אם זה נכון או לא, נזכיר שבתהליך האודיטינג המטופלים מתבקשים לחשוף את כל מה שעל ליבם, את כל סודותיהם הכמוסים ביותר, כך שהכנסייה אוגרת הרבה מאוד מידע אישי על כל חבריה.
12 צפייה בגלריה
ג'ון טרבולטה ואשתו קלי פרסטון
ג'ון טרבולטה ואשתו קלי פרסטון
ג'ון טרבולטה ואשתו קלי פרסטון
(צילום: GettyImages)
לאחרונה נפוצו שמועות על קרע נוסף בין טרבולטה ובין הכנסייה, בעקבות המחלה של אשתו. מקורבים לטרבולטה סיפרו כי הסיינטולוגיה מתנגדת לטיפולים רפואיים, ביניהם כימותרפיה והקרנות – אך בהודעה שהוציא השחקן לתקשורת לאחר מותה של אשתו, הוא הודה לרופאים ולאחיות שטיפלו בה – מה שראשי הסיינטולוגיה לא ראו בעין יפה. "זה רומז על כך שהם לקחו צעד אחורה מהכנסייה, הוא בעצם אמר שהם כבר לא זקוקים לה", אמר ג'פרי אוגוסטין, סיינטולוג לשעבר שהתראיין ל"דיילי מייל".
עוד חשוב לציין כי הסיינטולוגיה מתנגדת בנחרצות לכל הקשור לקהילה הלהט"בית, וכי על טרבולטה ועל קרוז נפוצו אינספור שמועות על כך שהם הומואים הנמצאים עמוק בארון. דובר הכנסייה לשעבר מייק רינדר אומר: "זו תהיה קטסטרופה אם טרבולטה, או כל אחד אחר מהכנסייה, יצהיר שהוא הומו, מכיוון שהסיינטולוגיה כל כך נגד זה".
השחקנית קירסטי אלי המשתייכת גם היא לכנסייה דווקא דיברה בשבחה ואמרה פעם: "ללא הסיינטולוגיה, לא הייתי בחיים היום. אז כן, אני מאוד ממליצה עליה". גם כוכבת "סיפורה של שפחה", אליזבת' מוס, לא מרבה לדבר על חברותה באירגון, אך אמרה בריאיון פעם: "רוב העקרונות והעמדות של הכנסייה שלי לא מובנים כהלכה על ידי התקשורת. זו רשימה ארוכה". בין השמות המוכרים האחרים שהכנסייה יכולה להתגאות בחברותם נמצאים גם ג'ובאני ריביסי, ג'נה אלפמן, ג'ולייט לואיס, ננסי קארטרייט (המדובבת את בארט סימפסון), מייקל פינייה ועוד.
12 צפייה בגלריה
אליזבת' מוס, מתוך "סיפורה של שפחה"
אליזבת' מוס, מתוך "סיפורה של שפחה"
אליזבת' מוס, מתוך "סיפורה של שפחה"
(צילום: באדיבות HOT)
מישהו שייתכן והכנסייה פחות שמחה בימים אלו שהוא חלק ממנה, הוא דני מסטרסון, כוכב "מופע שנות ה-70", המואשם במספר מקרי אונס .למרות ההאשמות הקשות, הסיינטולוגיה לא ידועה כאחת המתנערת מחבריה ולפי הדיווחים ניסתה להיחלץ לעזרתו של הכוכב. ליאה רמיני ראיינה בתוכניתה את הנשים המאשימות, שסיפרו כי חברי כנסייה שונים עקבו אחריהן, איימו עליהן והתנכלו להן במטרה שיבטלו את תלונותיהן.
העיתונאי טוני אורטגה, אשר מפעיל אתר אינטרנט מיוחד המוקדש לחשיפת מקרי שחיתות בסיינטולוגיה מחזק את טענותיהן ומספר שהכנסייה ניסתה לאורך השנים לחבל בעדויותיהן ולאלץ אותן לחזור בהן. השמועות מספרות כי השחקנית לורה פרפון, שכיכבה לצידו בסדרה, גוייסה אף היא למטרה ובשנים האחרונות הצניעה את חברותה בכנסייה, על מנת שכשתעיד לטובתו, דבריה ייתפסו כאמינים יותר.
לאחר שנודע שהמשטרה החליטה להגיש כתבי אישום נגד מסטרסון, רמיני צייצה: "זו רק ההתחלה, סיינטולוגיה. הימים בהם הצלחתם להתחמק מעונש מגיעים לקיצם".

אלו שנמלטו

ומי זו למעשה ליאה רימיני? אם טום קרוז הוא הפנים של הסיינטולוגיה, כוכבת "מלך השכונה" היא ההפך הגמור שלו – סיינטולוגית לשעבר שעושה כיום כל מה שביכולתה כדי לחשוף את השחיתות והרוע שבתוך האירגון ואת האופן בו הוא מנצל את חבריו. רמיני הצטרפה לסיינטולוגיה כשהייתה בת תשע יחד עם אמה ואחותה הצעירה. היא עזבה אותו ב-2013, לאחר שלטענתה נחשפה ליותר מדי מקרים שערורייתיים, מוזרים וקשים, וכשהחלה לשאול שאלות לגביהם עוררה את זעמם של כל הסובבים אותה והפכה למוקצית על ידי האירגון, שעודד את משפחתה לנתק איתה קשר.
בסופו של דבר רמיני עזבה את הסיינטולוגיה, ובני משפחתה עזבו גם הם בעקבותיה. מאז היא פרסמה ספר בשם Troublemaker: Surviving Hollywood and Scientology שסיפר על קורותיה כסיינטולוגית ובו סיפרה על המקרים הקשים בהם נתקלה והובילו לעזיבתה, ויצרה תוכנית טלוויזיה ופודקאסט אשר עוסקים בדרכי הפעולה המאיימות של הכנסייה נגד עוזבי הסיינטולוגיה ובני משפחותיהם.
12 צפייה בגלריה
רימיני עם הבסטי, ג'ניפר לופז
רימיני עם הבסטי, ג'ניפר לופז
רימיני עם הבסטי, ג'ניפר לופז
בספר שכתבה, הקדישה פרק ארוך מאוד לקרוז. בין היתר סיפרה שהקשר ביניהם התחיל דווקא ברגל ימין וכי היא נשבתה בקסמו: "הייתה לו איכות קסומה, היכולת לגרום לך להרגיש כאילו רק את והוא בעולם כרגע". קרוז חיבב את רמיני וצירף אותה למעגל חבריו. באחת הפעמים, הזמין אותה לשחק מחבואים איתו ועם חברים נוספים, ביניהם וויל וג'יידה סמית'. "חשבתי שהוא צוחק, אבל לא, הוא באמת רצה שקבוצת אנשים בוגרים תשחק מחבואים בבית ענק. אמרתי לו שאני לא יכולה לשחק עם הנעליים שלבשתי, אז הוא טפח עליי, אמר לי: 'טוב, אז את המחפשת' ורץ להתחבא". משם העניינים המשיכו להתדרדר.
רמיני מספרת שהעובדים של קרוז פחדו ממנו פחד מוות, וכי היא הייתה עדה לתקרית בה צווח את נשמתו על עובד מטבח מכיוון שחשקה נפשו בבצק עוגיות שלא מצא. בפעם אחרת ראתה את קרוז מנשק את קייטי בכוח, מה שהוביל אותה להגיד להם בהומור: "קחו חדר". בתגובה, הכוכב הגיש נגדה תלונה לבכירי הכנסייה, רמיני ננזפה והוזמנה לשימוע. רמיני מספרת שגם כך הכנסייה לא הייתה מרוצה ממנה מדי, לאחר שלא הצליחה לשכנע את חברתה הטובה, ג'ניפר לופז, להפוך לסיינטולוגית בעצמה.
12 צפייה בגלריה
הכל בגללה? רימיני ולופז
הכל בגללה? רימיני ולופז
הכל בגללה? רימיני ולופז
גם הבמאי פול האגיס יצא מהסיינטולוגיה ונגדה – לאחר שהשתייך אליה במשך 35 שנה. כאשר הכנסייה הודיעה על התנגדותה לאפשר נישואים גאים בארה"ב, הבמאי, אב לשתי בנות לסביות, דרש ממנה לחזור בה מהצהרתה, אך נענה בשלילה. הוא עזב את האירגון במכתב חריף אשר בו נאמר: "סירובה של הכנסייה להתנגד לגזענות, צביעות והומופוביה, היא פחדנות. אני לא מוכן לכך".
שתי כוכבות נוספות שעזבו את הכנסייה הן ליסה מארי פרסלי, בתו של הזמר המנוח אלביס פרסלי, ואמה, פריסילה. השתיים הצטרפו לסיינטולוגיה בשלהי שנות ה-70 והיו לאורך השנים חברות אדוקות, אך ב-2014 החליטה ליסה מארי לעזוב, ואמה עשתה זאת בעקבותיה כשנה לאחר מכן. "התחלתי להתפרק. הם לקחו את הנשמה שלי, הכסף שלי, הכל. נמאס לי".
בתה של פרסלי, ריילי קיאו, היא עדיין סיינטולוגית ומקורבים אליה מספרים שהיה לה קשה מאוד עם עזיבתה של אמה. "ריילי כועסת, כי אסור לה להיות בקשר עם 'גורם מדכא', והיא משתוקקת לטפס בדרגות של הכנסייה. היא לא רוצה לנתק את הקשר עם אמה, אז היא מנסה למצוא פתרון עם מנהיגי הכנסייה". לא ברור מה טיב היחסים בין השתיים כרגע, במיוחד לאחר התאבדותו שלבנה של פרסלי, בנג'מין קיאו.
12 צפייה בגלריה
בנג'מין, ליסה מארי, פריסיליה וריילי ומשפחתו
בנג'מין, ליסה מארי, פריסיליה וריילי ומשפחתו
בנג'מין, ליסה מארי, פריסיליה וריילי ומשפחתו