4 צפייה בגלריה
הנסיך אנדרו והמלכה אליזבת
הנסיך אנדרו והמלכה אליזבת
הנסיך אנדרו והמלכה אליזבת
(צילום: Gettyimage)
שעות ספורות לאחר שפורסם כי הנסיך אנדרו הגיע להסדר מחוץ לבית המשפט עם וירג'יניה ג'ופרה, אחת המתלוננות בפרשת ג'פרי אפשטייין, אתר ה"דיילי מייל" מפרסם כי אימו של אנדרו, המלכה אליזבת, תאלץ לשלם חלק מהסכום שנקבע. על פי הדיווחים, הסכום עומד על 12 מיליון ליש"ט.
עוד דווח כי המטרה העיקרית שעומדת מאחורי השתתפותה של אליזבת בתשלום ההסדר היא לסיים עם נושא שערוריית עבירות המין של אנדרו לפני חגיגות 70 שנות המלוכה שלה, הצפויות להתקיים בחודש יוני הקרוב. על הנסיך אנדרו ייאסר לקחת חלק בחגיגות היובל.
"וירג'יניה ג'ופרה והנסיך אנדרו הגיעו להסדר מחוץ לכותלי בית המשפט. הנסיך אנדרו מתכוון לתרום תרומה משמעותית לעמותת הצדקה של הגברת ג'ופרה למען תמיכה בזכויות הקורבנות", כך נכתב במסמכים שהוגשו לבית המשפט. "הנסיך אנדרו מעולם לא התכוון להשמיץ את הגברת ג'ופרה והוא מבין שסבלה - הן כקורבן להתעללות והן כתוצאה ממתקפות ציבוריות לא הוגנות. ידוע לכל שג'פרי אפשטיין סחר באינספור נערות צעירות במשך שנים רבות. הנסיך אנדרו מתחרט על הקשר שלו עם אפשטיין ומשבח את אומץ ליבה של גברת ג'ופרה. הנסיך מתחייב להפגין את חרטתו על הקשר עם אפשטיין על ידי תמיכה במאבק נגד סחר במין ותמיכה בנפגעות". מקורב לנסיך אמר ל"מייל אונליין" כי לא תינתן הצהרה נוספת מלבד זו שנכתבה במסמכי בית המשפט.
4 צפייה בגלריה
שינה את עמדתו: מהכחשה להגעה להסדר
שינה את עמדתו: מהכחשה להגעה להסדר
שינה את עמדתו: מהכחשה להגעה להסדר
(צילום: Gettyimage)
ההסדר בין שני הצדדים מגיע שבועות ספורים לאחר שהנסיך הכריז כי יערער על תביעתה של ג'ופרה, שהאשימה אותו בכך שכפה עליה לקיים עמו יחסי מין כשהייתה בת 17. לטענתה, הנסיך ידע שהיא קטינה כשכפה את עצמו עליה במספר הזדמנויות שונות באחוזה של אפשטיין (שמאז הספיק לשים קץ לחייו) בניו יורק. "עושרו, כוחו, מעמדו וקשריו של הנסיך אנדרו אפשרו לו להתעלל בנערה מפוחדת ופגיעה שאיש לא הגן עליה. היה צריך להעמיד אותו לדין על מעשיו כבר מזמן", נכתב בתביעה.
ובכל זאת, למרות שנשבע והבטיח שוב ושוב, כי ילחם על חפותו - הנסיך הסכים לשלם סכום עתק על מנת לסגור את התיק ואת הפרשה לפני שיגיע להחלטתם של חבר המשובעים. למרות שהסכום עליו הוחלט נשמר בסוד - מקורות יודעי דבר סיפרו כי ההסדר עצמו צפוי לעלות לאנדרו 7.5 מיליון ליש"ט, והוצאות המשפט צפויות לעלות עוד כמה מיליון ליש"ט נוספים. סך הכל, על פי ההשערות, מדובר בסכום של 12 מיליון ליש"ט.
"הנסיך אנדרו עבר במהירות מעמדת הכחשה בתוקף להסדר. הפרשה החלה לצאת החוצה ואנדרו ידע ממה מורכב התיק נגדו", סיפר גורם המכיר את המקרה מקרוב, שהוסיף: "מדובר בסכום משמעותי מאוד שמתחלק לשניים - החלק הראשון זה ההסדר והחלק השני הוא תרומה לעמותת הצדקה של ג'ופרה".
"זה יום נהדר", הכריז אמש (ג') דיוויד בויז, עורך הדין של ג'ופרה, והוסיף: "וירג'יניה התרגשה כשסיפרנו לה על התנאים שנקבעו. כל זה קרה במהלך היומיים האחרונים, זה היה די מהיר ואני לא בטוח מה השתנה מהצד של אנדרו. וירג'יניה צפויה לקבל את הכסף תוך 30 יום. אני לא יכול להתייחס לסכום או לתנאים שנקבעו, אבל זה בהחלט יום טוב". נציין כי עורך הדין של ג'ופרה לקח עליו את הטיפול בפרשה כפרו בונו וטרם ברור האם הוא ידרוש מהנסיך תשלום עבור חלק מההוצאות.
4 צפייה בגלריה
"יום נהדר עבורה". וירג'יניה ג'ופרה
"יום נהדר עבורה". וירג'יניה ג'ופרה
"יום נהדר עבורה". וירג'יניה ג'ופרה
(צילום: AP)
בחודש ינואר האחרון, יום לאחר שבית משפט סירב לבטל את התביעה האזרחית שבה הוא הואשם בתקיפה מינית, הודיע ארמון בקינגהאם כי הנסיך יחזיר לאמו, המלכה אליזבת, את תאריו הצבאיים ."דוכס יורק ימשיך שלא לקחת על עצמו אף תפקיד ציבורי וימשיך להגן על עצמו בתיק הזה כאזרח פרטי", נמסר בהודעה שפרסם הארמון.
מקור פנימי סיפר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי בין היתר, המשמעות היא שהנסיך לא יכונה יותר "הוד מעלתו" וכי תפקידיו המלכותיים יעברו לשאר בני המשפחה.
4 צפייה בגלריה
בושה לארמון
בושה לארמון
בושה לארמון
(צילום: Gettyimage)