האמת מאחורי היחסים ההרסניים של צ'רלס ודיאנה

רגע לפני ש"הכתר" חוזרת לעונה רביעית שתעסוק בחייהם של הנסיכה דיאנה והנסיך צ'רלס, הכנו לכם סקירה נרחבת על מערכת היחסים של השניים. מהרומנים האסורים, דרך הריאיון המכור ועד למכתב של דיאנה, שהודתה כי היא חוששת שהוא ינסה להרוג אותה

היו ימים. הנסיכה דיאנה והנסיך צ'רלס (צילום: Ap)
היו ימים. הנסיכה דיאנה והנסיך צ'רלסצילום: Ap

 

ביום ראשון זה יקרה: העונה הרביעית של הסדרה "הכתר" תעלה לאוויר (בנטפליקס) ותעסוק בחייהם המשותפים ומלאי הדרמה של הנסיך צ'רלס, בנה הבכור של המלכה אליזבת, ומי שהפכה להיות אשתו - הנסיכה דיאנה. רגע לפני שניצמד למסך, החלטנו לנצל את ההזדמנות לספר לכם על חיי הנישואים של השניים, שעלו שוב לכותרות בעקבות מכתב חדש בכתב ידה שחשף כי היא חששה לחייה.

 

 

איך הכל התחיל?

בשנות ה-70 יצא הנסיך צ'רלס במשך תקופה קצרה עם ליידי שרה ספנסר, אחותה הגדולה של דיאנה. הקשר לא צלח ואילו צ'רלס, שהתקרב לגיל 30, התחיל להרגיש לחץ להקים משפחה. הוא בחר בדיאנה, שהייתה בת 19 בלבד, ועד היום השמועות טוענות כי מי שדחפה אותו לזרועותיה היא לא אחרת מקמילה פרקר בולס, אז אהבת נעוריו, בהמשך המאהבת וכיום אשתו.

 

הביוגרף והעיתונאי אנדרו מורטון סיפר כי בתחילת יחסיהם, הנסיך צ'רלס ראה בדיאנה סוג של אטרקציה. בשיחה שהוקלטה בין מורטון לנסיכה אמרה האחרונה כי בתחילת הקשר עם צ'רלס הוא נהג להזמין אותה לבלות איתו כל הזמן. "הוא היה לגמרי בעניין שלי וזה היה מאוד מוזר", אמרה דיאנה שידעה כי לנסיך יש רגשות חזקים מאוד כלפי קמילה. עוד סיפרה שהופתעה מאוד מהצעת הנישואים שלו וחשבה שהוא צוחק. מנגד, יומיים לאחר הצעת הנישואים דיאנה טסה לאוסטרליה יחד עם אמה במטרה להתכונן לחתונה ובמשך שלושת השבועות ששהתה שם - צ'רלס לא צלצל אליה. "ניסיתי ליצור איתו קשר כמה פעמים אבל הוא מעולם לא צלצל אליי חזרה", סיפרה דיאנה לעיתונאי, והוסיפה: "חשבתי שזה מאוד מוזר - בכל פעם שצלצלתי הוא היה בחוץ".

 

ביום חתונתם. הנסיך צ'רלס והנסיכה דיאנה (צילום: AP)
ביום חתונתם. הנסיך צ'רלס והנסיכה דיאנהצילום: AP

 

בספר הביוגרפי "הנסיך מוויילס" שכתב העיתונאי ג'ונתן דימבלבי בשנת 1984, טען האחרון כי צ'רלס הציע נישואים לדיאנה כתוצאה מהלחץ שהפעיל עליו אביו, הנסיך פיליפ. דיאנה נפגעה מאוד מאותה טענה והייתה נסערת מהידיעה כי צ'רלס הציע לה להתחתן רק כדי לרצות את אביו. כתוצאה מכך החליטה להדליף תמונות אינטימיות שלה ושל הנסיך, שבאותה התקופה לא היה נהוג לפרסם. איש התקשורת פירס מורגן חשף כי מישהו מהארמון יצר איתו קשר על מנת לאשר לו לפרסם אותן, וכשפנה בעצמו לדיאנה ושאל מדוע היא מעוניינת בכך, ענתה לו כי "זה יוכיח שצ'רלס באמת אוהב אותי".  

 

רגע נדיר של חיבה (צילום: AP)
רגע נדיר של חיבהצילום: AP

 

כאמור, בפברואר 1981 יצאה הודעה רשמית מטעם ארמון בקינגהאם על האירוסים של צ'רלס ודיאנה. החתונה המלכותית התקיימה חמישה חודשים לאחר מכן, בקתדרלת סנט פול בלונדון לעיני 3,500 אורחים מוזמנים, ביניהם גם קמילה, וכ-750 מיליון צופי טלוויזיה ברחבי העולם. שנה לאחר מכן, ביוני 1982, נולד בנם הבכור, הנסיך וויליאם, ושנתיים לאחר מכן, בספטמבר 1984 נולד בנם השני, הנסיך הארי.

 

תמונה משפחתית. צ'רלס, דיאנה, וויליאם והארי (צילום: AP)
תמונה משפחתית. צ'רלס, דיאנה, וויליאם והאריצילום: AP

 

האמת המכוערת מאחורי הנישואים הפוטוגניים

החיים לצידו של הנסיך לא היו קלים עבור דיאנה, שסבלה מהפרעות אכילה, דיכאונות ואף ניסתה לשים קץ לחייה מספר פעמים. באחד מהראיונות המפורסמים, סיפרה שכשהייתה בהיריון עם וויליאם, השליכה את עצמה מהמדרגות כתוצאה מהדיכאון העמוק שסבלה ממנו. "אמרתי לצ'רלס שאני נמצאת בדיכאון עמוק ובכיתי המון, אבל הוא רק אמר לי שאני יבבנית. הוא הלך לרכוב על סוסים ואני זרקתי את עצמי מהמדרגות. המלכה הגיעה ונראתה מבוהלת מאוד, היא רעדה. ידעתי שלא אאבד את התינוק שלי, למרות שנחבלתי באזור הבטן. כשצ'רלס חזר, הוא פשוט התעלם מכל מה שקרה".

 

אינגריד סיוורד, סופרת ומומחית לבית המלוכה, חשפה בכתבה למגזין People כי הנסיכה דיאנה אמרה לא פעם כי הנסיך צ'רלס לא קיבל בילדותו אהבה מהוריו, מה שגרם לו לאטימות רגשית מוחלטת. "לדבריה של דיאנה, צ'רלס מעולם לא קיבל אהבה מהוריו. היחידות שהראו לו חיבה היו המטפלות שלו, מה שכמובן לא שווה ערך לנשיקה או חיבוק מהוריך. בכל פעם כשצ'רלס פגש את הוריו הם מעולם לא התחבקו או התנשקו, רק לחצו ידיים". עוד הוסיפה סיוורד, ואמרה כי "כתוצאה מהחינוך הקר של שקיבל הנסיך, לאחרון לא הייתה היכולת להפגין רגישות או אהבה כלפי אשתו ואילו היה גדל בצורה שונה יותר היה מסוגל להכיל את רגשותיה".

 

משחק מול המצלמה (צילום: AP)
משחק מול המצלמהצילום: AP

 

הנישואים של צ'רלס ודיאנה התפרקו בשנות ה-80, אך הם נפרדו רק ב-1992 והתגרשו סופית ארבע שנים לאחר מכן, באוגוסט 1996. לאורך כל התקופה קמילה פרקר בולס הייתה ברקע ולאחר פרידתם - הפכה לאישה הרשמית בחייו של הנסיך.

 

על הרומן האסור בין צ'רלס לקמילה דיברנו כבר רבות, אבל השמועות מספרות על נשים נוספות איתן ניהל הנסיך הבוגדן רומן בזמן שהיה נשוי לנסיכה (שגם לא הייתה טלית שכולה תכלת, נחזור אליה בהמשך). בשנת 1995 וקצת לפני שהגירושים של השניים נכנסו לתוקף רשמי, החלו לצוץ שמועות על כך שהנסיך ניהל רומן עם המטפלת של ילדיו, טיגי לג-בורק. האומנת הייתה בתו של אחד מחבריה הטובים של המלכה והועסקה על ידי צ'רלס, בין היתר כדי לשמש כאחות גדולה לשני בניו. באותה התקופה היא נכנסה מבעלה להיריון שהסתיים בהפלה, אך דיאנה הייתה משוכנעת שהאב היה צ'רלס וכי הוא אילץ אותה להפיל את העובר. כתוצאה, היא החליטה להתעמת איתה במסיבת חג המולד השנתית שהנסיך ערך בארמון סיינט ג'יימס. "כמה חבל, היה לך כל כך הרבה זמן פנוי עבור התינוק", אמרה דיאנה למטפלת, שנעלבה מדיאנה ויצאה מהמסיבה בבכי. על פי הדיווחים, לג-בורק לא עברה על העלבון בשתיקה והחליטה לנקוט בצעדים משפטיים נגד הנסיכה.

 

היה או לא היה רומן? צ'רלס וטיגי לג-בורק (צילום: Gettyimages)
היה או לא היה רומן? צ'רלס וטיגי לג-בורקצילום: Gettyimages

 

הנסיך צ'רלס מצידו, ניסה במשך שנים להכחיש את השמועות בדבר הרומן עם המטפלת ועוד כמה נשים בדרך, אך בשנים האחרונות נחשפו מכתבים חדשים שכתב והודה כי אכן בגד בדיאנה. בחודש אוקטובר האחרון נחשפו באתר Express קטעים נבחרים מתוך מכתבים שכתב, בהם הודה כי בגד בדיאנה ואף טען כי הוא "חי את חייו בצורה מסוכנת". את המכתבים כתב הנסיך למרג'ורי דוסון, שהייתה המלבישה האישית והמשרתת הפרטית של הנסיכה אלכסנדרה בת דודתה של המלכה אליזבת. מקורבים יודעי דבר סיפרו כי במהלך השנים דוסון התקרבה לכמה מבני המלוכה הבכירים בהם הנסיך צ'רלס, עימו נהגה להתכתב. דוסון אומנם פרשה מעבודה עבור בני המלוכה בשנת 1990 אך שמרה על קשרים הדוקים עם הנסיך.

 

למרות המסקנה כי מה שהוביל לפיצוץ בנישואיהם של צ'רלס ודיאנה היה הרומן עם קמילה, מומחים לענייני המלוכה טוענים כי הכתובת הייתה על הקיר - עוד הרבה לפני שהשניים מיסדו את הקשר. בנובמבר 2019, העיתונאית אמנדה הארדינג העלתה על הפרק את הטענה כי הנסיך צ'רלס מעולם לא אהב את דיאנה. "הנסיך מעולם לא רצה לשאת לאישה את דיאנה, היא נבחרה עבורו ככלה מתאימה ובתולית. הם בקושי הכירו לפני החתונה ובטח שלא היו מאוהבים. צ'רלס היה מאוהב עד מעל הראש בקמילה אך החליט ללכת עם הראש ולא עם הלב".

 

הארדינג הוסיפה: "תקופת האירוסים אמורה להיות המאושרת בחייהם של כל זוג, אך זה לא היה המצב. לאחר שהתארסו, התראיינו השניים לתוכנית טלוויזיה והמראיין שאל האם הם מאוהבים. תשובתה של דיאנה היתה 'כמובן' ואילו הנסיך ענה 'מה שזה לא אומר להיות מאוהב'. העיתונאית הוסיפה ואמרה כי דיאנה לא ידעה למה היא נכנסת מבחינת הסיקור התקשורתי, וכשניגשה לקבל את תמיכתו של בעלה, האחרון הפנה לה את הגב. "דיאנה ציפתה שצ'רלס יגן עליה מפני ההערות האכזריות שהיא קיבלה ואילו הנסיך הגיב בצורה קרה ומרוחקת, מה שגרם לה לייאוש גדול יותר".

 

לא הייתה שם אהבה (צילום: AP)
לא הייתה שם אהבהצילום: AP

 

סאלי בדל סמית, ביוגרפית המומחית לענייני המלוכה, אמרה כי הדמיון בין דיאנה למייגן מרקל, אשתו של הנסיך הארי, גדול - אך בניגוד למייגן, דיאנה לא הייתה "מבריקה" במיוחד. "כשדיאנה הצטרפה באופן רשמי למשפחת המלוכה היא הייתה בת 20 ועברה קשים רגשיים", אמרה סמית בריאיון למגזין Vanity Fair בדצמבר 2018, והוסיפה: "היא הייתה חסרת ביטחון אבל בגלל המורשת שלה, המקום ממנו הגיעה, היו לה יתרונות מצוינים, רקע נהדר שישתלב טוב במשפחת המלוכה. בדומה למייגן, דיאנה התעלמה שוב ושוב מהחוקים המלכותיים, היא לא הייתה מבריקה במיוחד". סמית לא הייתה היחידה שציינה את המרדנות של הנסיכה - דיאנה הייתה ידועה באדישות מוחלטת כלפי החוקים, הכללים והמסורת המלכותית - מה שגרם לציבור לאהוב אותה במיוחד. "דיאנה התעקשה לגדל את בניה בצורה הכי רגילה שאפשר וזה מצא חן בעיני הציבור, אך לעיתים בני המלוכה לא אהבו את בחירותיה".

 

לצד הטענות כי דיאנה לא הייתה מבריקה, סמית מספרת כי היא פיצתה על כך בערמומיותה ובהחלט ידעה לנצל זאת לטובתה. "דיאנה הייתה ערמומית והיא ידעה להשתמש בכישרון הזה בזמן עבודתה. בתחילת דרכה היא לא הסכימה לקרוא או לעבור הדרכות, היא לא רצתה לעשות שום דבר, אבל בהמשך התחילה לתפוס פיקוד". סמית הוסיפה ואמרה כי הרצון של דיאנה למרוד היה זה שאפשר לה להתמודד עם הקשיים ולצאת החוצה לעיתונות, למורת רוחם של בני המלוכה.

 

"אמרתי לך להיות בשקט". המלכה אליזבת ודיאנה (צילום: AP)
"אמרתי לך להיות בשקט". המלכה אליזבת ודיאנהצילום: AP

 

25 שנים אחרי, הדרמה חוזרת למסך 

אם כבר בראיונות חושפניים עסקינן, זה הזמן לעבור לריאיון עם מרטין באשיר שפורסם לפני 25 שנה וכעת נחשף כי היה מכור מראש. ב-20 בנובמבר 1995 העניקה דיאנה ריאיון חושפני לבאשיר במסגרת התוכנית "פנורמה" של ה-BBC. בדיוק כמו הראיונות הקודמים של הנסיכה, גם הריאיון הזה יצר סערה גדולה בממלכה - סערה, שכאמור, קמה לתחייה בשבועות האחרונים. לרגל 25 שנה לריאיון השערורייתי, יצאו שני סרטי תעודה חדשים בבריטניה, האחד ב-channel4 והשני ב-Itv, מה שגם לאחיה של הנסיכה המנוחה, צ'ארלס ספנסר, להעלות שוב את אותן טענות כי באשיר "עבד" על הנסיכה, "רכש את אמונה" וזייף מסמכים חשובים שפגעו בה.

 

במכתב תוקפני הביע ספנסר את זעמו בכל הנוגע לחוסר כנות והאשים את באשיר ב"עיתונות צהובה ולא מעבר". במקביל פנה ספנסר למנכ"ל טים דיווי וטעם כי באשיר הציג מסמכים מזויפים ודרש כי ה-BBC יפתחו בחקירה רשמית בנושא. לדבריו של ספנסר "התאגיד חייב התנצלות בפניו, בפני הצופים ובעיקר בפני הנסיכה המנוחה דיאנה". על פי הדיווחים, באשיר יצר קשר עם אחיה של דיאנה כשלושה חודשים לפני פרסום הריאיון וטען כי הוא בוחן "אתיקה תקשורתית" וביקש מספנסר לארגן מפגש עם דיאנה. אחיה של הנסיכה המנוחה טוען כי באשיר ניצל את פחדיה של הנסיכה בנוגע לשיחות אישיות שניהלה ודלפו החוצה וכך זכה בפגישה. "אם הייתי רואה מראש את ההצהרות השקריות של באשיר, מעולם לא הייתי מציג אותו בפני אחותי. הוא היה נשאר עוד אחד מבין אלפי עיתונאים שקיוו לראיין את דיאנה - בלי שום סיכוי שזה יקרה". יש לציין כי זו לא הפעם הראשונה שספנסר מאשים את באשיר בזיוף נתונים. בשנת 1996 התפרסם תחקיר לפיו העיתונאי זייף מסמכים בנקאיים שהציגו לכאורה העברת כספים לחשבון של המאבטח הראשי של ספנסר, מה שגרם לאחיה של דיאנה לבטוח בעיתונאי. שנה לאחר מכן, הסתבר, כי המסמכים זוייפו בעזרתו של גרפיקאי מוכשר.

 

באותו ריאיון מדובר צפו כ-23 מיליון צופים והוא הוכרז כריאיון הגדול ביותר של המאה ה-20. במהלכו דיברה הנסיכה על הדיכאונות שסבלה מהם, הודתה כי נישואיה היו של שלושה אנשים - שלה, של הנסיך ושל קמילה, וחשפה כי ניהלה רומן עם קפטן ג'יימס יואיט, כל זאת בשידור חי לעיני האומה כולה וכמו כן לעיניו של בנה הבכור, הנסיך וויליאם. הריאיון החושפני גרם למלכה אליזבת להורות לשניים לזרז את הליך הגירושים.

 

רגע של עצבות (צילום: Gettyimages)
רגע של עצבותצילום: Gettyimages

 

נסיים עם מותה הטראגי של הנסיכה - שבאותה תקופה ניהלה רומן סוער עם דודי אל-פאייד, בנו הבכור של המיליארדר מוחמד אל-פאייד שנהרג יחד איתה. ב-31 באוגוסט 1997, במהלך חופשה רומנטית בפריז, השניים ניסו לחמוק מצלמי הפפראצי ונקלעו לתאונת דרכים נוראית. אל-פאייד נהרג במקום ואילו דיאנה חולצה מהרכב כשהיא עדיין בחיים. היא נלקחה באמבולנס לבית החולים הקרוב, שם בוצעו ניסיונות להציל את חייה אך הפציעות הפנימיות החמורות מהן סבלה הובילו למותה.

 

פול ברל, לשעבר אחד ממשרתיה של הנסיכה, חשף כי תשעה חודשים לפני מותה, דיאנה כתבה לו מכתב בו ציינה כי היא חוששת כי בעלה מתכוון להרוג אותה. "קיבלתי מהנסיכה דיאנה מכתב הכתוב על נייר המכתבים האישי שלה, בכתב ידה, וכך היא כתבה: 'החודשים הבאים יהיו החודשים הקשים ביותר בחיי. אני חוששת שבעלי מתכוון להרוג אותי בתאונת דרכים ולגרום לי לחבלות ראש כדי שהוא יוכל להתחתן בשנית'. שאלתי את דיאנה האם היא באמת מתכוונת לזה והיא ענתה שהיא לא יודעת אבל המחשבות האלה בהחלט חולפות בראשה". לאחר מותה אמר ברל: "זה מפחיד מאוד לדעת שהיא ניבאה את מותה תשעה חודשים לפני שזה קרה".

 

הנסיכה של כולנו (צילום: Gettyimages)
הנסיכה של כולנוצילום: Gettyimages

  

אגב, הרכילות בארמון באותן השנים גרסה כי לאחר שהודיעו למלכה אליזבת על התאונה של כלתה לשעבר, המילים הראשונות שיצאו מפיה היו: "מישהו כנראה שימן את הבלמים של הרכב". כש"הכתר" תעלה למרקע, נראה אם יהיה מקום לשמועות שלמלכה היה מידע פנימי מוקדם.

 

משפחה שכזו (צילום: AP)
משפחה שכזוצילום: AP
 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018