רכילות+

מיכל ינאי: "כל דור חושב שהדור הבא פחות מוסרי. זה קשקוש"

27 שנים אחרי שזכתה בפסטיגל הראשון שלה, מיכל ינאי חוזרת להופיע בפני ילדים ומספרת על ההבדלים בין אז והיום, על האהבה האינסופית שהיא מקבלת ברחוב ועל עולם המדיטציות אליו נכנסה בשנה האחרונה. צפו

 

לא פעם אנחנו שומרים פינה חמה בליבנו לכוכבים עליהם גדלנו, אבל נראה שבמקרה של מיכל ינאי, עבור הקהל הרחב מדובר לא בפינה קטנה, אלא בשטח רחב במיוחד. כשפגשנו אותה עבור הריאיון בחוף ים בבת ים, גילינו די מהר שלנהל איתה שיחה שוטפת זה עניין בעייתי, מהסיבה הפשוטה שכל כמה רגעים ניגשים עוברים ושבים על מנת לספר לה שהעריצו אותה בילדותם, שהצביעו לה בפסטיגל, שהיא הייתה המנחה האהובה עליהם בערוץ הילדים או סתם לברך אותה לשלום. היא, מצידה, מברכת בחזרה, מודה על המחמאות ושולחת חיוכים.

 

כמה פעמים זה קורה לך ביום?

"חכה, בוא תראה", היא עונה וצוחקת: "אבל איזה מזל שאנשים עוצרים עם חיוך ואומרים דברים טובים? תאר לך שהייתי עושה להם זיכרונות מבאסים?".

 

עשתה כל כך הרבה, אבל את הרוב היא לא זוכרת. מיכל ינאי (צילום: שי פרנקו)
עשתה כל כך הרבה, אבל את הרוב היא לא זוכרת. מיכל ינאיצילום: שי פרנקו

 

למי שלא זוכר או שאולי צעיר מדי, נספר ונזכיר שינאי הייתה כוכבת הילדים הבלתי מעורערת ואחת הכוכבות העסוקות של שנות התשעים. בין היתר, ילדי הגן צפו בה ב"קשרים מצוירים" וב"גינת ההפתעות", אחיהם הגדולים ב"הכיתה המעופפת" וב"קצפת", היא כיכבה בסרט "נשיקה במצ"ח" לצידו של יהודה בארקן ז"ל, עשתה שלל פסטיגלים וזכתה פעמיים, הפכה לרגע לכוכבת בינלאומית כשכיכבה בפרק של הסדרה "פאוור ריינג'רס" וכמובן נכנסה לנעליה של דורותי במחזמר "הקוסם", שנחשב עד היום לאחד ממחזות הזמר הטובים והמושקעים שהועלו כאן.

 

"זה כיף, בגלל שזה באמת כל כך הרבה שנים, זה תפס אנשים בכל מיני תקופות בחיים. לפי זה אני יודעת בני כמה האנשים, לפי התוכניות שהם אומרים שהם ראו, אני יכולה למקם אותם", היא אומרת ומודה: "מאתגרים אותי, אני לא זוכרת את הרוב".

 

"חמש עד עשר דקות ביום בשביל לשנות חיים". האפליקצייה של ינאי (צילום: שי פרנקו)
"חמש עד עשר דקות ביום בשביל לשנות חיים". האפליקצייה של ינאיצילום: שי פרנקו

 

אף פעם לא נעלמה מחיינו. ינאי (צילום: שי פרנקו)
אף פעם לא נעלמה מחיינו. ינאיצילום: שי פרנקו

 

27 שנים חלפו מאז ניפקה ינאי את השיר "שלום היא מילה שימושית", שהפך לקלאסיקת פסטיגלים והביא לה את הזכייה הראשונה שלה בתחרות. גם השנה יזכו ילדי ישראל והוריהם לראות אותה כחלק מהמופע הענק הזה, אבל הפעם מנוחיות הספה שבביתם. בכל זאת, לא נולד הדבר שיעצור את הפסטיגל – אפילו לא הקורונה. אם בימים כתיקונים כוכבי המופע היו מתרוצצים ברחבי הארץ כדי לדחוס כמה שיותר הופעות בתקופת זמן מוגבלת, השנה מדובר במופע שצולם מראש וכולל כל מיני אטרקציות וגימיקים וירטואליים המתפרשים לאורך כל החודש. ינאי כמובן לא לבד, תוכלו למצוא שם בערך כל כוכב אפשרי שתוכלו להעלות על דעתכם, החל מחני נחמיאס, ציפי שביט ומיקי קם ועד אליאנה תדהר, טל מוסרי, עודד מנשה, שירי מימון וסטטיק ובן אל תבורי.

 

"אני חייבת להגיד שהייתי מאוד סקפטית לגבי הפסטיגל השנה", היא מודה, "אבל יצא מהמם. הם יצרו איזה מיקס כזה מגניב ובגלל הקורונה לאף אחד לא היה אילוצים אז הביאו 40 מהאמנים הכי גדולים שיש לשבוע צילומים, זה מטורף. עשינו מין כזה... חני, ציפי, אני ואליאנה יחד, קאבר למשהו של האחרת, במחרוזת גדולה. עמדנו שם על הבמה ומאוד התרגשנו".


"הייתי מאוד סקפטית לגבי הפסטיגל השנה, אבל יצא מהמם" (צילום: שי פרנקו)
"הייתי מאוד סקפטית לגבי הפסטיגל השנה, אבל יצא מהמם"צילום: שי פרנקו

 

את עוד זוכרת את הפסטיגלים שהיית יוצאת החוצה, והילדים וההורים שלהם היו שועטים עלייך?

"כן, זה היה בית משוגעים. בעיקר חתמנו כל היום, בסופר מההרגל, הייתי חותמת 'באהבה, מיכל ינאי' על הספח אשראי. היום זה באמת יותר הסלפי".

 

כבעלת ניסיון, כשאת מסתכלת על הכוכבים של היום, איך את רואה את זה?

"תראה, הם כוכבים שמגיעים כבר בגיל נורא צעיר ומאוד משופשפים כי אתה כבר מגיל אפס עם הטלפון מצלם את עצמך. הם יודעים כבר מגיל מאוד צעיר איך לעשות ומה לעשות".

 

ואיך זה נראה מהצד?

"אני חושבת שעבורנו, המבוגרים והמבוגרים לפנינו, ההורים שלנו, תמיד נדמה שהדור הבא מקולקל. לכל דור נדמה שהדור הבא פחות מוסרי, פחות יודע מה נכון, פחות מלומד, אבל אני חושבת שזה קשקוש. יש לי ריבים על זה עם בעלי, כי הוא גם חושב ככה. אני חושבת שלהפך, שיש דברים מדהימים. יש סכנות בטכנולוגיה, צריך כמובן לקחת אותן בחשבון, אבל יש דברים מדהימים והעולם מתקדם".


"למבוגרים תמיד נדמה שהדור הבא מקולקל. אני חושבת שזה קשקוש" (צילום: שי פרנקו)
"למבוגרים תמיד נדמה שהדור הבא מקולקל. אני חושבת שזה קשקוש"צילום: שי פרנקו

 

בשנה האחרונה פנתה ינאי לתחום חדש ומפתיע. כוכבת הילדים בדימוס הפכה לכוהנת מדיטציות. הכל התחיל מהתקף חרדה שקיבל בעלה וגרם לה ליצור אפליקציה של מיינדפולנס בשם My Medi. שם, היא עוזרת לאנשים שסובלים מקשיי הירדמות, מסייעת להפחית חרדה ודיכאון ובעיקר, מנסה ללמד את כולנו להיות רגועים ושמחים יותר. 

 

איך נכנסת לעולם הזה?

"זה התחיל בכלל מהתקף חרדה של בעלי, שחיפש פתרון זמין ופשוט, ומצא אפליקציה באנגלית למדיטציות מודרכות. הוא השמיע לי את זה, ואני בן אדם עם שתי רגליים על הקרקע. לא התחברתי לזה בכלל. אבל ראיתי את השינוי שקורה לו, ראיתי שבזמן נורא קצר הוא נהיה מרוכז יותר ומפוקס יותר ורגוע יותר.

 

"התחלתי להקשיב למדיטציות ולקרוא מחקרים. יש מלא סוגי מדיטציות, זה כמו ספורט, יש הרבה סוגים. מה שאני מתעסקת בו כרגע זה 'מיינדפולנס', כלומר להיות נוכח כאן ועכשיו".

"יש מלא סוגי מדיטציות, זה כמו ספורט, יש הרבה סוגים" (צילום: שי פרנקו)
"יש מלא סוגי מדיטציות, זה כמו ספורט, יש הרבה סוגים"צילום: שי פרנקו

"מרגש להצליח לחזור לעשות טוב" (צילום: שי פרנקו)
"מרגש להצליח לחזור לעשות טוב"צילום: שי פרנקו

ואם חשבתם שמדובר בתחום שאין עבורו ביקוש או צורך, שימו לב לנתונים הבאים שמיכל מספקת: "ב-2015 לקחו 300 אלף איש כדורי שינה בישראל והיו פה כמויות מטורפות של אנשים על כדורים פסיכיאטרים. עכשיו המספרים הכפילו ושילשו את עצמם. בער"ן מדברים על 1,000 פניות ביום, זה מטורף.

 

"כשהתחלתי לקרוא את המחקרים ומצד שני להבין איך מדיטציות יכולות לעזור, הבנתי שזו בעצם תרופת פלא של העולם המודרני. ואין את זה בעברית, איך יכול להיות? משם זה התגלגל לכך שהאפליקציה יצאה לפני שנה, והיום יש לה 65 אלף הורדות".

 

"אמאל'ה זה קר!" (צילום: שי פרנקו)
"אמאל'ה זה קר!"צילום: שי פרנקו

הכל התחיל בגלל התקף החרדה של בעלה, בן (צילום: שי פרנקו)
הכל התחיל בגלל התקף החרדה של בעלה, בןצילום: שי פרנקו

לאלה מכם שממהרים להצהיר שאין להם רגע פנאי, ינאי מסבירה שלא מדובר בפעולה שמצריכה זמן רב מדי. מדובר במספר דקות ביום בלבד, וחוץ מזה – תשקיעו בעצמכם, אתם שווים את זה: "כל המחקרים החדשים מראים שמספיק חמש עד עשר דקות ביום בשביל לשנות חיים. וכן צריך, כמו שאתה מצחצח שיניים או מתקלח, להקדיש את החמש דקות האלה ביום. הקטעים האלה גורמים לך לחזור לעצמך לרגע, שניה שבה המוח יפסיק לטחון ולתת לו רגע מנוחה. זה מדהים".

 

איך אנשים מגיבים לזה שמיכל ינאי עושה מדיטציה?

"זה קטע, בשניה הראשונה הרבה אנשים אומרים שהם לא מתחברים לזה, ואז מתחילים ואומרים לי 'וואו'. אולי גם בגלל שזה כן מתחבר לאיזה זיכרון ילדות, זה עושה נעים לאנשים, זה מאוד מרגש.

 

"עם ערוץ הילדים, הייתה תחושה של לגרום לילדים להיות שמחים ולעשות להם טוב, ועכשיו יש את התחושה הזו שוב. באמת, כמות ההודעות וכמות הטלפונים שאני מקבלת ואנשים שעוצרים אותי ברחוב, אנשים שעושים הליכות בים ומקשיבים, אנשים שנרדמים בלילה. זה כל כך מרגש להצליח לחזור לעשות טוב".


הייתה שם לפני כל כוכבי הילדים האחרים. ינאי (צילום: שי פרנקו)
הייתה שם לפני כל כוכבי הילדים האחרים. ינאיצילום: שי פרנקו

עושה טוב לאנשים (צילום: שי פרנקו)
עושה טוב לאנשיםצילום: שי פרנקו

 

צלם: שי פרנקו, ע. צלם: זיו טולדנו

סגנון: מזל חסון, ע. סגנון: לי גורן

איפור: ורד ספיבק

שיער: קובי קלדרון במוצרי Label M

הפקה: שרון אלימלך

 

 

לוק 1:

סוודר – מיכל ומורן כיכר המדינה

מכנסיים –רונן חן לימיטיד

 

לוק 2:

חליפה חומה - רונן חן לימיטיד

 

לוק 3:

שריג אפור - רונן חן לימיטיד

 

לוק 4:

שמלה לבנה - רונן חן לימיטיד

  

לוק 5:

מעיל חום - רונן חן לימיטיד

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018