הנסיך וויליאם: "אימי לא הוכשלה רק על ידי כתב נוכל, אלא על ידי ראשי ה-BBC"

לאחר שפורסם כי מרטין באשיר אכן הפעיל מניפולציות וזייף מסמכים בנקאיים במטרה לשכנע את הנסיכה דיאנה להתראיין - הנסיך וויליאם מדבר על הכאב שנגרם, התסכול והכעס על כך שאת שנותיה האחרונות אימו העבירה בפחד, חרדות ופרנויה

הנסיך וויליאם (צילום: Gettyimages)
הנסיך וויליאםצילום: Gettyimages
 

 

בזמן שהנסיך הארי ממשיך להפנות אצבע מאשימה כלפי משפחת המלוכה, תוך כדי שהוא חוזר ומדבר על מותה הטרגי של אימו, הנסיכה דיאנה, והטראומה שחווה בעקבותיו, הנסיך וויליאם דיבר בפתיחות על ההתמודדות עם מותה של אימו, הכאב שנשאר והנחמה שמצא.

 

במהלך ביקור מלכותי בסקוטלנד שיחזר הנסיך וויליאם את תקופת האבל לאחר מותה של אימו ואת הרגע בו שמע על האסון, בזמן ששהה בטירת בלמורל. וויליאם דיבר על הכאב הגדול שהגיע בעקבות מותה וסיפר איך מצא את הנחמה דווקא בסקוטלנד. "הזיכרונות הכואבים ביותר מגיעים דווקא לצד שמחה גדולה מכיוון שבווילנד, באוניברסיטת 'סנט אנדרוז', הכרתי את אשתי קייט".

 

החלטתו לדבר על מותה של דיאנה הגיעה לאחר שנקבע כי מרטין באשיר, שראיין את הנסיכה דיאנה בשנת 1995, אכן רימה אותה, הציג מסמכים מזויפים והפעיל עליה לחץ על מנת שתדבר ותספר את הגרסה שלה. "עצוב לי מאוד. אימי לא רק הוכשלה על ידי כתב נוכל אלא על ידי ראשי ה-BBC", אמר הדוכס מקיימברידג' בהצהרה רשמית כשהתייחס לריאיון. בנוסף, מקורבים לנסיך סיפרו כי הוא עצוב וכועס על כך שאימו העבירה את שנותיה האחרונות בפחד, חרדות ופרנויה, ומרבה לדבר על כך שאותו ריאיון הרסני החמיר את הקרע שהיה בין הוריו ופגע באנשים רבים אחרים.

 

כואבים ועצובים. דיאנה, וויליאם והארי (צילום: אינסטגרם )
כואבים ועצובים. דיאנה, וויליאם והאריצילום: אינסטגרם

 

טענות לגבי אותו ריאיון זכור החלו להגיע כבר בשנת 1996, שנה לאחר שידורו, אז קיבל העיתונאי ניק פילדינג שיחת טלפון מפתיעה ממקור יודע דבר שטען כי באשיר הפעיל מניפולציות על מנת להגיע לדיאנה. באותה שנה התפרסם תחקיר לפיו העיתונאי זייף מסמכים בנקאיים שהציגו לכאורה העברת כספים לחשבון של המאבטח הראשי של צ'רלס ספנסר, אחיה של הנסיכה המנוחה, מה שגרם לאחרון לבטוח בעיתונאי. שנה לאחר מכן הסתבר כי המסמכים זויפו בעזרתו של גרפיקאי מוכשר.

 

בשנת 2020 ספנסר, שלא הפסיק להילחם על האמת לאורך כל הדרך, שלח מכתב תוקפני לרשת BBC והאשים את באשיר ב"עיתונות צהובה ולא מעבר". במקביל פנה ספנסר למנכ"ל טים דיווי, כי באשיר הציג מסמכים מזויפים ודרש כי ה-BBC יפתחו בחקירה רשמית בנושא. לדבריו של ספנסר "התאגיד חייב התנצלות בפניי, בפני הצופים ובעיקר בפני הנסיכה המנוחה דיאנה".

 

הנסיכה דיאנה ומרטין באשיר
הנסיכה דיאנה ומרטין באשיר

 

ואיך בכל זאת הצליחה רשת BBC להסתיר ולשקר במצח נחושה? יודעי דבר מספרים כי הנהלת הרשת ניסתה לכסות את התרמית ולוודא כי האמת לא תתגלה - לפחות לא בשנים הקרובות. פילדינג והעיתונאי ג'ייסון לואיס ערכו בירורים רבים בנוגע לאותן טענות ופנו ל-BBC כדי לקבל תשובות, אך מההנהלה נמסר כי באשיר הכחיש בכל תוקף כי הציג בפני ספנסר, או בפני כל אחד אחר, מסמכים מזויפים.

 

בחקירה שהתנהלה בבית המשפט העליון על ידי השופט לורד דייסון, שפרטיה נחשפו במהלך השבוע שעבר, היה פירוט מלא לגבי השתלשלות האירועים ודווח כי בפעם הרביעית שבאשיר נשאל על ידי טים גארדם, מי שהיה אז מנהל התוכניות של רשת BBC, הכתב הודה כי אכן הציג את אותם מסמכים. "הייתי מופתע מכך שעיתונאי של ה-BBC יכול להתנהג כך. לעולם לא הייתי מעלה על דעתי שעיתונאי שלנו ייצור משהו כדי להטעות מישהו אחר ובאותו הזמן ישקר לעורכיו ומנהליו".

 

כבר אז החלו לצוץ חשדות
כבר אז החלו לצוץ חשדות

 

נזכיר כי באותו ריאיון מדובר צפו כ-23 מיליון צופים והוא הוכרז כריאיון הגדול ביותר של המאה ה-20. במהלך הריאיון דיברה הנסיכה על הדיכאונות שסבלה מהם, הודתה כי נישואיה היו של שלושה אנשים - שלה, של הנסיך צ'רלס ושל קמילה, וחשפה כי ניהלה רומן עם קפטן ג'יימס יואיט, כל זאת בשידור חי לעיני האומה כולה וכמו כן לעיניו של בנה הבכור, הנסיך וויליאם.

 

בניגוד לבניו, שיצאו בהצהרה פומבית לגבי אותן תגליות מכעיסות, צ'רלס החליט שלא לעשות זאת אך סיפר לעוזריו כי הוא מתוסכל מכך מאוד. "הוא חש שעל רשת BBC להפסיק לשדר ולהראות קטעים מתוך הריאיון", אמר מקורב לנסיך.

 

אין לו טיפת נחת. הנסיך צ'רלס (צילום: Gettyimages)
אין לו טיפת נחת. הנסיך צ'רלסצילום: Gettyimages
 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018