מסיבות מין, בגידות ועירום: נעים להכיר, בית המלוכה השוודי

המלך קרל ה-16 מולך על שוודיה ביד רמה אך האזרחים טרם שכחו לו את תקופת ההוללות והבגידות באשתו. יורשת העצר הנסיכה ויקטוריה סבלה מאנורקסיה והנסיך קרל פיליפ נישא לדוגמנית עירום. חשבתם שבית המלוכה הבריטי עמוס בשערוריות? הגיע הזמן להכיר את משפחת המלוכה השוודית, שנותנת פייט הגון

אובססיה חדשה. הנסיך קרל פיליפ, הנסיכה סופיה והילדים (צילום: Gettyimage)
אובססיה חדשה. הנסיך קרל פיליפ, הנסיכה סופיה והילדיםצילום: Gettyimage

 

האובססיה שלנו לבית המלוכה הבריטי כבר מוכרת לכולם אך כדי שלא תגידו שאנחנו מקובעים, אנחנו תמיד מחפשים אובססיות חדשות - ונראה שמצאנו לנו אחת כזו! בשבוע שעבר התקיים טקס ההטבלה המלכותי של הנסיך ג'וליאן, בנם השלישי של הנסיך קרל פיליפ ואשתו הנסיכה סופיה, יורשי העצר של בית המלוכה השוודי.

 

התמונות מההטבלה פורסמו באתרים מעבר לים ולרגע אחד כולנו שכחנו מהדרמות שמתחוללות על הקו האווירי בין בקינגהאם ללוס אנג'לס לטובת התמוגגות מהתמונות המתוקות, וכמובן על הדרך ניצלנו את ההזדמנות כדי לערוך היכרות מעמיקה עם בני המלוכה השוודים, שממש כמו הבריטים - לא חפים משערוריות, וזה בלשון המעטה. תכינו לעצמכם איזה תה עם ביסקוטי ובואו נתחיל.

 

משפחת המלוכה השוודית (צילום: Gettyimage)
משפחת המלוכה השוודיתצילום: Gettyimage
 

 

קצת היסטוריה: בשונה מבתי המלוכה האחרים בעולם, עד שנת 1515 מלך שוודיה היה נבחר בבחירות דמוקרטיות על ידי העם. המצב השתנה בשנת 1544, אז הכתר החל לעבור בירושה. כיום משפחת המלוכה של שוודיה שייכת לשושלת ברנדוט והמלך הוא קרל גוסטב פולקה הוברטוס ברנדוט. המלך קרל ה-16 ירש את הכתר מסבו, גוסטב השישי אדולף, בשנת 1973 כשהיה בן 27 בלבד, ומאז הוא מכהן כמלך.

 

המלך קרל ה-16 נולד באפריל 1946 והוא בנם היחיד של הנסיך גוסטב אדולף ושל הנסיכה סיביליה מסקסה-קובורג-גותה. לקרל ארבע אחיות מבוגרות ממנו: הנסיכות מרגרטה, בירגיטה, דזירה וכריסטינה. אביו, הנסיך גוסטב אדולף, מת בהתרסקות מטוס בשנת 1947 ומכאן הסיבה לכך שקרל ירש את הכתר מסבו ולא אביו.

 

במהלך המשחקים האולימפיים שהתקיימו במינכן בשנת 1972, פגש קרל את העלמה סילביה רנאטה זומרלאט, שעבדה במשחקים בתור מתורגמנית ומארחת. השניים התאהבו, החלו לצאת יחד והכריזו על אירוסיהם במרץ 1976. החתונה המלכותית התקיימה בקתדרלת סטוקהולם שלושה חודשים לאחר מכן. עובדת בונוס: להקת ABBA הופיעה בגאלה לכבודם בלילה שלפני החתונה.

 

למלך קרל ולמלכה סילביה שלושה ילדים: הנסיכה ויורשת העצר ויקטוריה, הנסיך קרל פיליפ והנסיכה מדלן.

 

מנופפים. המלכה סילביה והמלך קרל ה-16 (צילום: Gettyimage)
מנופפים. המלכה סילביה והמלך קרל ה-16צילום: Gettyimage

 

ועכשיו, אחרי שערכנו היכרות קצרה עם מלך שוודיה, אנחנו מרגישים הרבה יותר בנוח לעבור לתכלס - וכשאנחנו אומרים תכלס אנחנו בהחלט מתכוונים לשערוריית המין שבה המלך היה מעורב. בשנת 2010 פורסם ספר ביוגרפי בשם "המלוכה הסרבנית" מאת העיתונאי תומאס סיברג, ובו סופר רבות ובהרחבה מלאה על התנהגותו הלא נאותה. על פי מקורות יודעי דבר, המלך קרל בילה את שנות ה-90 במסיבות מין ובמועדוני חשפנות - מאחורי גבה של אשתו, כמובן.

 

"הוא עשה את כל הדברים שאריסטוקרטים נוטים לעשות", אמר סיברג בריאיון ל"טלגרף" בשנת 2011, ופירט: "חופשות יקרות בריביירה הצרפתית, נסיעה בכל רחבי הגלובוס, עריכת מסיבות יקרות עד כדי גיחוך ובילוי עם נשים רבות כשאשתו לא נוכחת. נראה שהעם השוודי סובלני מאוד כלפיו, כנראה בגלל שהם לא רואים בו איש בוגר".

 

הבילויים עם אותן נשים התרחשו, על פי המקורות, במסיבות מין שהתקיימו במועדון לילה בסטוקהולם, שהיה בבעלותו של גנגסטר בשם מיל מרקוביץ'. קרל ניסה מן הסתם לשמור על מעלליו בסוד ויש הטוענים כי משטרת שוודיה סייעה לכך בניקוי כל עדות לנוכחותו באותן מסיבות.

 

וחכו, זה לא הסוף: על פי אותו ספר, שאנחנו לחלוטין מתכננים להזמין, המלך נסע לארצות הברית בשנת 1966 וניהל רומן עם כוכבת פופ שוודית. "שוחחתי עם בני המשפחה שלי ועם המלכה, ואנחנו בוחרים להמשיך הלאה ולפתוח דף חלק מכיוון שמדובר בדברים שקרו לפני המון שנים", אמר במהלך מסיבת עיתונאים בסוף 2010. לרוע מזלו של המלך הניסיון להמשיך הלאה כשל ואילו חברו מרקוביץ', בעל המועדון, התעקש להוכיח כי כל מעלליו של המלך אכן קרו ואף הבהיר כי יש תיעוד להכול. "כל העולם יראה! זו לא עובדה מזויפת, זו האמת. אני יכול להוכיח הכול. זה היה מגעיל לראות איך המלך הבטיח כאלה הבטחות עצומות לנערות פרברים נאיביות כדי לקיים איתן יחסי מין. נראה שהוא מעולם לא עמד במילים שלו ולא סייע לאף אחת מהן בקריירה לאחר שקיבל את מבוקשו".

 

התגברו על הבגידות והשקרים (צילום: Gettyimage)
התגברו על הבגידות והשקריםצילום: Gettyimage

 

המלך עצמו ניסה להכחיש את ההאשמות אך לקראת סוף 2011 מסר את הצהרתו לסוכנות הידיעות השוודית TT: "תלוי למה מתכוונים במין ובמועדוני חשפנות. זו הגדרה רחבה למדי. קראתי חלקים מהספר ויש הרבה ספקולציות ונושאים שאיני יכול להגיב עליהם". כשנשאל איך בני משפחתו ובעיקר אשתו, המלכה סילביה, הגיבו, ענה: "אני בטוח שזה היה מאוד לא נעים עבורם ואני עצוב שזה כך, אבל אנחנו חזקים, אמשיך לפעול למען המלוכה ואני מרגיש חזק יותר מבעבר".

 

לזכותו ייאמר שבשנים שלאחר מכן, המלך קרל עבד קשה מאוד על מנת לשפר את תדמיתו ולתקן את המוניטין - והצליח. ילדיו נחשבים לאהובים מאוד בקרב העם השוודי והמלוכה זכתה לעלייה משמעותית בפופולריות. אף שאתם יודעים איך זה עובד, חיפוש קצר בגוגל והשערורייה עדיין שם, אבל בכל זאת. מעריכים את הניסיון.

 

כמובן גם למלכה סילביה לא חסר, טוב אולי לא לה ספציפית אבל בהחלט לאביה: בשנת 2010 (שנה ארורה עבור הארמון השוודי) פורסם סרט דוקומנטרי שטען כי אביה של סילביה, וולטר סומרלט, הצטרף למפלגה הנאצית בשנות השלושים. על פי הדיווחים אביה ייצר נשק במפעל שרכש בזול מיהודי שהיה נואש להימלט מגרמניה. בסרט תיעודי אחר, סיפרה המלכה סילביה כי אביה לא ייצר נשק אלא צעצועים, מייבשי שיער ומסכות, אך התנצלה על כך שאכן היה חבר במפלגה הנאצית - ותירצה זאת בכך שהצטרף אליה במטרה "להרחיק את בני משפחתו מצרות". בנוסף טענה סילביה כי אביה לא היה מעורב פוליטית. "לא פחדתי ממה שאמצא כשהתחלתי לחפש בארכיון, ידעתי שאין סיבה לדאגה", אמרה המלכה בריאיון לעיתון מקומי - ריאיון שאותו היא עצמה מימנה.

 

"סילביה גילתה על חברותו של אביה במפלגה הנאצית רק בבגרותה ומעולם לא הייתה לה ההזדמנות לדון על כך עם אביה", סיפר חוקר המתמחה בענייני המלוכה השוודיים באוגוסט 2011.

 

"מבטיח לך להשתפר" (צילום: Gettyimage)
"מבטיח לך להשתפר"צילום: Gettyimage

 

לשמחתם של המלך קרל והמלכה סילביה, בתם הבכורה, הנסיכה ויקטוריה, הצילה את המצב כשהודיעה בקיץ 2011 כי היא בהיריון ראשון מבעלה דניאל ווסטלינג, מאמן כושר אישי במקצועו. ראית מה זה אליזבת, פתאום הקריירה ההוליוודית של מייגן נשמעת פחות נוראית מבעל שהוא מאמן כושר. בפברואר 2012 ילדה ויקטוריה את בתה הבכורה אסטל וארבע שנים לאחר מכן, במרץ 2016 ילדה את בנה השני, אוסקר.

 

 

אז נכון, ההיריון של ויקטוריה בהחלט הצליח להשכיח את השערוריות של הוריה, אבל זה לא אומר שלנסיכה לא היו דרמות משלה. בנובמבר 1997 חשף הארמון השוודי כי הנסיכה ויקטוריה סובלת מהפרעות אכילה, זאת לאחר שצולמה כשהיא נראית רזה באופן מדאיג.

 

במאי 2017, רגע לפני שציינה את יום הולדתה ה-40, דיברה הנסיכה ויקטוריה בפתיחות על כך שסבלה מאנורקסיה כשהייתה נערה מתבגרת בת 18. בסרט תיעודי שפורסם על הנסיכה הסבירה ויקטוריה כי כשהגיעה לגיל 18, אז החלה לקחת חלק פעיל במלוכה, החלה גם להציב לעצמה דרישות גבוהות, כאלה שלא ניתן לעמוד בהן. "רציתי כל הזמן לעשות, כמה שיותר, לעשות ולהיות הרבה יותר ממה שאני מסוגלת ויכולה".

 

הצילה את המצב. הנסיכה ויקטוריה ודניאל ווסטלינג (צילום: Gettyimage)
הצילה את המצב. הנסיכה ויקטוריה ודניאל ווסטלינגצילום: Gettyimage

 

הנסיכה הוסיפה: "הייתי צריכה זמן לסדר לעצמי את המחשבות, את הדברים ולחזור לאיזון. הייתי צריכה להכיר את עצמי מחדש ולגלות איפה נחצה הגבול שלי ולא לדחוף את עצמי ולדרוש מעצמי יותר מדי". כשמלאו לה 21, ויקטוריה פנתה לתקשורת והודתה על כך שנתנו לה את הפרטיות המקסימלית ואפשרו לה להחלים. "לא תמיד מדובר בבעיות חיצוניות, זה יכול להגיע גם מבפנים וזה יכול לקרות לכולם, לא רק לבנות צעירות אלא גם לבנים. זה לוקח זמן וזה כואב מאוד". הסרט התיעודי של ויקטוריה נחשב לאחד מרגעי הפתיחות והכנות הגדולים והנדירים ביותר שידע הארמון השוודי.

 

עובדה נחמדה: בשנת 1979 נולד אחיה הצעיר של ויקטוריה, קרל פיליפ, וכתוצאה מכך איבדה הנסיכה את תואר יורשת העצר כתוצאה מהעדפת הבן הבכור להמשך השושלת המלכותית. לשמחתה החוק שונה ב-1 בינואר 1980 וכך חזרה ויקטוריה למעמד יורשת העצר ואם תשאלו את אביה - כנראה טוב שכך. למה? המשיכו לקרוא.

 

מלכותיים (צילום: Gettyimage)
מלכותייםצילום: Gettyimage

 

קרל פיליפ נולד ב-13 במאי 1979 בסטוקהולם, בנם השני של המלך קרל והמלכה סילביה. בבגרותו שירת הנסיך בצבא השוודי כמפקד ספינה, למד עיצוב גרפי ב"רוד איילנד" וסיים בהצלחה את לימודיו בניהול חקלאי באוניברסיטה. עד כה נשמע מבטיח, נכון? ובכן, זה בדיוק השלב שהכול התפוצץ.

 

בשנת 2010 נקשר שמו של הנסיך קרל פיליפ בזה של הדוגמנית סופיה הלקוויסט. תחילה לבני המשפחה היה קשה לעכל את הזוגיות החדשה אך כמה חודשים לאחר מכן נינה אלד, דוברת משפחת המלוכה דאז, אישרה את הקשר בין השניים. ארבע שנים לאחר מכן, ביוני 2014, הנסיך וסופיה התארסו וכשנה לאחר מכן התחתנו, בטקס שהועבר בשידור חי בטלוויזיה.

 

חתן וכלה. הנסיך קרל פיליפ והנסיכה סופיה (צילום: Gettyimage)
חתן וכלה. הנסיך קרל פיליפ והנסיכה סופיהצילום: Gettyimage

 

הסיבה לכך שסופיה לא עברה חלק בגרונם של בני המלוכה או של העם השוודי בכלל, היא מכיוון שבעברה דגמנה בין היתר בעירום. כשהייתה בת 20 הצטלמה למגזין הגברים Slitz כשנחש מסתיר את אזור החזה שלה, ואם זה לא מספיק היא קיבלה גם את התואר Miss Slitz 2004 על ידי קוראי המגזין.

 

"הרבה דברים נאמרו ונכתבו עליי במהלך השנים וזה די משעמם", אמרה סופיה על ימי הזוהר שלה כדוגמנית וכוכבת ריאליטי, והוסיפה: "זה קרה לפני עשור והמשכתי הלאה בחיי. אני לא מתחרטת על כך - ניסיון זה מה שמעצב את האדם".

 

אצל אליזבת זה לא היה עובר. הנסיכה סופיה (צילום: מתוך מגזין Slitz)
אצל אליזבת זה לא היה עובר. הנסיכה סופיהצילום: מתוך מגזין Slitz

 

למרות השמועות כי משפחת המלוכה התנגדה לקשר, הנסיך קרל פיליפ טען אחרת: "הוריי ואחיותיי היו סקרנים מאוד לגבי סופיה וקיבלו אותה בזרועות פתוחות וחיבוק גדול", אמר בריאיון בשנת 2014. וכנראה הוא לא שיקר, בכל זאת, על פי השמועות אחותו הגדולה הייתה זו שתכננה את מסיבת הרווקים שלו ובמקביל בילתה עם סופיה סוף שבוע של רווקות בכפר. טוב, אולי זה כדי לוודא ששום דבר לא ייצא משליטה.

 

"קרל פיליפ הוא החבר הכי טוב שלי", אמרה סופיה, שעם הזמן הפכה לנסיכה בעצמה, בריאיון ששודר שבועות ספורים לפני חתונתם, והוסיפה: "הוא האדם שאני הכי נפתחת אליו ומדברת איתו ואני מרגישה כל כך בטוחה לצידו". כמובן הנסיך לא נשאר אדיש, והשיב: "אני מרגיש מאוד בטוח, יציב ומאוזן כשסופיה לצידי והרגשתי ככה מההתחלה". באפריל 2016 נולד בנם הבכור הנסיך אלכסנדר, באוגוסט 2017 נולד בנם השני הנסיך גבריאל ובחודש מרץ האחרון נולד בנם השלישי, הנסיך ג'וליאן.

 

שום זכר לימי ההוללות (צילום: Gettyimage)
שום זכר לימי ההוללותצילום: Gettyimage

 

ונעבור לאחות הקטנה, הנסיכה מדלן, ותהיו בטוחים שגם איתה היו לא מעט עניינים. מדלן נולדה ב-10 ביוני 1982 בארמון דרוטנינגהולם שבכפר דרוטנינגהולם, מערבית לסטוקהולם. מלבד השפה השוודית, הנסיכה דוברת גם את השפות אנגלית וגרמנית ברמה שוטפת וצרפתית ברמה בינונית. היא אוהבת לרכוב על סוסים (יש לה אפילו כמה משלה) ובעברה התחרתה בקפיצות ראווה. תחביבים נוספים של הנסיכה הם סקי, תיאטרון, מחול, אומנות וביטול אירוסים. טוב, את התחביב האחרון אנחנו הוספנו.

 

בשנת 2009 ניהלה הנסיכה רומן עם עורך הדין יונאס ברגסטרום. השניים התארסו כעבור מספר חודשים וחתונתם תוכננה להתקיים במהלך 2010 אך נדחתה כמה פעמים. שמועות סביב משבר הציפו את אתרי הרכילות המקומיים ועל אף שהשניים בקושי נראו יחד בציבור, אמה של מדלן, המלכה סילביה, הכחישה בתוקף את השמועות וטענה כי הסיבה לעיכוב היא חתונתה של הנסיכה ויקטוריה, אחותה הגדולה של מדלן.

 

כמובן שזה היה שקר אחד גדול. באפריל 2010 ביטלה מדלן את אירוסיה לעורך הדין, והסיבה: ברגסטרום בגד בה עם סטודנטית צעירה בת 21. אותה סטודנטית טענה כי לא ידעה מי הוא הבחור ובמידה והייתה יודעת לא הייתה עושה דבר כזה לעולם. "מדלן ויונאס החליטו כי הכי טוב עבורם להמשיך כל אחד בדרכו", כך נמסר בהצהרה מכובסת היטב מהארמון.

 

האחד שסרח. הנסיכה מדלן  ויונאס ברגסטרום (צילום: Gettyimage)
האחד שסרח. הנסיכה מדלן ויונאס ברגסטרוםצילום: Gettyimage

 

במעבר חד החליטה הנסיכה מדלן לעשות רילוקיישן לניו יורק, לטובת התחלה חדשה, שם היא לקחה חלק פעיל בקרן העולמית לילדים שהוקמה על ידי אמה. מדלן התמקמה במנהטן וחזרה לשוודיה רק לקראת חתונתה של אחותה הגדולה, אז פגשה את איש העסקים הבריטי-אמריקני כריסטופר אוניל.

 

השניים החלו לצאת יחד ובשנת 2012 הכריזו על אירוסיהם. הם נישאו שמונה חודשים לאחר מכן, ביוני 2013. אוניל, אגב, מעולם לא קיבל תואר אצולה מכיוון שסירב לקבל אזרחות שוודית בטענה כי רצה להמשיך עם הקריירה שלו ואילו החובות המלכותיים היו פוגעים לו בתוכניות.

 

המשיכה הלאה. הנסיכה מדלן וכריסטופר אוניל (צילום: Gettyimage)
המשיכה הלאה. הנסיכה מדלן וכריסטופר אונילצילום: Gettyimage

 

אותה קריירה, אגב, העלתה אותו על המוקד לאחר שהבריז מיום הולדתו ה-69 של המלך קרל ה-16. "אני צריך לדאוג למשפחתי ולהניח אוכל על השולחן. העבודה לא מאפשרת לי להחליט אם אוכל לקחת חלק באירועים רשמיים ברגע האחרון" הסביר. בשנת 2014 נולדה בתם הבכורה, הנסיכה לאונור, שנה לאחר מכן נולד בנם השני, הנסיך ניקולס, ובשנת 2018 נולדה בתם השלישית, הנסיכה אדריאן.

 

משפחה מלכותית ויפה (צילום: Gettyimage)
משפחה מלכותית ויפהצילום: Gettyimage

 

לסיום, נחזור למלך קרל ולניסיונותיו לתקן את מעלליו: באוקטובר 2019 החליט המלך לשלול את התואר "הוד מלכותו" מחמישה מנכדיו, שלושת ילדיה של הנסיכה מדלן ושני ילדיו של הנסיך קרל פיליפ. המשמעות היא שהם עדיין ישמרו על התואר דוכס ודוכסית אך לא ייקחו חלק בתפקידים מלכותיים רשמיים. כמו כן, נזכיר כי לאחרונה נולד בן שלישי לנסיך קרל פיליפ וניתן להסיק מכך שגם הוא לא יזכה לקבל את התואר המדובר. יש לציין כי הוא לא שלל את התואר המלכותי מילדיה של הנסיכה ויקטוריה, שצפויה לרשת את הכתר לאחר מותו.

 

מקורות יודעי דבר סיפרו כי המהלך נעשה מכיוון שהמלך אינו חושב שצריך לשלם לכל כך הרבה בני משפחה עבור תפקידים רשמיים. את ההשראה לכך קיבל מלך שוודיה מהנסיך צ'רלס, שבמשך שנים זומם לפעול למען מונרכיה מצומצמת. "ההחלטה צפויה לאפשר לצעירים לחיות חיים רגילים אבל הם עדיין יהיו חלק מהמועדון המלכותי", אמר ההיסטוריון השוודי דיק האריסון בריאיון ל-BBC.

 

גם בשוודיה יש מרפסות מלכותיות (צילום: Gettyimage)
גם בשוודיה יש מרפסות מלכותיותצילום: Gettyimage

לוק מלכותי (צילום: Gettyimage)
לוק מלכותיצילום: Gettyimage

פחות התחברנו ללבוש המסורתי (צילום: Gettyimage)
פחות התחברנו ללבוש המסורתיצילום: Gettyimage

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018