ריחו"ל

"זה הזמן למהפכה": הוליווד זועמת על ביטול פסק הדין שהתיר הפלות

כוכבות וכוכבי הוליווד הביעו כעס ופחד בעקבות ההחלטה השנויה במחלוקת, וקראו לעוקביהם לפעול ולא לאבד תקווה. מישל אובמה שיתפה מילים מעוררות השראה, סופי טרנר הצביעה על הצביעות של מקבלי ההחלטה, מוניקה לווינסקי קיללה את השופטים והיה מישהו אחד לפחות שדווקא היה מרוצה – ושמו דונלד טראמפ

הפגנות בעקבות איסור ביצוע הפלות בארה''ב (צילום: AP)
הפגנות בעקבות איסור ביצוע הפלות בארה''בצילום: AP

 

ארה"ב כמרקחה מאז פסיקת בית המשפט העליון בארצות הברית, אשר ביטלה אתמול (שישי) את פסק הדין ההיסטורי "רו נגד ווייד" שהתיר הפלות. אמריקנים רבים, נשים וגברים כאחד, יצאו לרחובות להפגין ולהשמיע את קולן וקולם וגם כוכבי הוליווד, כמו שאפשר היה לצפות, לא נותרו דוממים לנוכח האירועים. מאז שנפלה ההחלטה, אחת הדרמטיות והשנויות במחלוקת שידעה ארה"ב בשנים האחרונות, סלבס רבים הביעו את דעתם ומחאתם ברשתות החברתיות.

 

"אני מפוחדת עד מוות מכך שהגענו למצב הזה, שאחרי כל כך הרבה עשורים שבהם אנשים נלחמו למען זכויות הנשים על גופן, ההחלטה של היום שללה את זה מאיתנו", צייצה טיילור סוויפט.

"מפוחדת עד מוות". טיילור סוויפט (GettyImages)
"מפוחדת עד מוות". טיילור סוויפטGettyImages

 

הזמרת שיתפה את דבריה של מישל אובמה, שכתבה מסר ארוך ומעורר השראה בו סיפרה שהיא "שבורת לב" והוסיפה: "זה מה שהאימהות והסבתות שלנו היו צריכות לעבור, והנה אנחנו שוב באותו המצב".

 

כיאה למעמדה בתור הגברת הראשונה לשעבר של ארה"ב, אובמה שמרה על אופטימיות וקראה לעוקביה לפעול ולא לאבד תקווה: "להחלטה המחרידה הזו יהיו השלכות נוראיות והיא חייבת להיות קריאת השכמה, במיוחד עבור הצעירים שייאלצו להתמודד איתה. אני יודעת שזה לא העתיד שבחרתם לדור שלכם, אבל אם תיכנעו עכשיו, תירשו מדינה שאיננה דומה לכם או לעקרונות בהם אתם מאמינים. זהו רגע קשה, אבל הסיפור שלנו לא נגמר כאן. יתכן וזה נראה שאין ביכולתנו לעשות הרבה כרגע, אבל אנחנו יכולים ואנחנו מוכרחים".

 

 

בעלה ונשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה העביר גם הוא ביקורת חריפה על ההחלטה: "בית המשפט העליון לא רק ביטל החלטה תקדימית בת קרוב ל-50 שנה, אלא גם העביר את ההחלטה האישית ביותר שמישהו יכול לעשות בהתבסס על גחמות ואידיאולוגיות של פוליטיקאים, כזו שתוקפת את החופש הבסיסי של מיליוני אמריקניות".

 

היילי ביבר כתבה: "אני חסרת מילים. איזה הפסד נוראי ומאכזב. זה ממש ממש מפחיד", ואריאנה דבוז הודיעה: "אף אחד לא יגיד לי מה מותר או אסור לי לעשות עם גופי. ובאותו נושא, אף אחד גם לא יגיד לי את מי מותר לי לאהוב או עם מי מותר לי להתחתן. אמריקה, את עומדת לפני הקרב של חייך".


"הסיפור שלנו לא נגמר כאן". מישל וברק אובמה (צילום: Gettyimages)
"הסיפור שלנו לא נגמר כאן". מישל וברק אובמהצילום: Gettyimages

 

"אם הנושא באמת היה הצלת חיים, היו עושים פיקוח על נשק"

סופי טרנר פנתה אל עוקביה בווידיאו בו אמרה: "ההחלטה הזו מחזירה אותנו 50 שנה אחורה, והיא לא תציל אף חיים. היא תהרוג ותסכן את חייהן של מיליוני נשים אשר ייאלצו לעשות הפלות מסוכנות בסתר וימותו בגללן".

 

טרנר גם לא היססה להצביע על הצביעות של מקבלי ותומכי ההחלטה: "אם הנושא באמת היה הצלת חיים, אם למישהו היה אכפת מלהציל חיים, אז אחרי טרגדיות הירי שהתרחשו כאן בארה"ב, היו עושים פיקוח על נשק. לא מדובר כאן על הצלת חיים אלא על שליטה בגופן של הנשים ובזכות שלהן לבחור. וזה דוחה".  

 

 

נשות משפחת קרדשיאן וג'נר שיתפו כתבות שדיברו על הנושא לצד כתובות אתרים ומספרי טלפונים של ארגוני הפלות וזכויות נשים, בעוד שקים הוסיפה: "באמריקה, לאקדחים יש יותר זכויות מאשר לנשים". ווילו סמית' כתבה: "הממשל האמריקני ממשיך לאכזב אותנו פעם אחר פעם. אני חסרת מילים לנוכח רמת הבורות והאלימות הפוליטית שההחלטה הזו מסמלת. זה הזמן למהפכה". ויולה דיוויס קראה גם היא לפעולה: "שבורה. כעת עלינו להשתמש בקולנו ובכוחנו יותר מאי פעם. אנחנו העם!".

 

הילרי קלינטון כתבה: "רוב האמריקנים מאמינים שההחלטה להביא ילד לעולם היא חשובה מאין כמוה, ולכן עליה להישאר בין המטופלות והרופאים שלהן. החלטת בית המשפט העליון תיזכר לשמצה כצעד לאחור עבור זכויות הנשים וזכויות האדם".

 

פטרישיה ארקט צייצה: "בית המשפט העליון הוא אסון נוראי. החל מהאישור לאזרחים לשאת נשק ועד נטילת זכויותיהן של הנשים על גופן. לא פעלנו כמו שצריך, ראינו את זה מגיע", ואליזבת בנקס כתבה: "קשה מאוד לשמוע מהמדינה שלך שחייך לא חשובים כמו כמה תאי רבייה".

"לאקדחים יש יותר זכויות מאשר לנשים". קים קרדשיאן (צילום: Gettyimage)
"לאקדחים יש יותר זכויות מאשר לנשים". קים קרדשיאןצילום: Gettyimage

 

"תתכוננו הומואים, אתם הבאים בתור"

בט מידלר צייצה בזעם: "הם עשו את זה, הם עשו לנו את זה. איך הם מעזים? פסק הדין הזה עיוור לרצונם ואפילו לצרכיהם של האמריקנים", והזכירה גם שהמלחמה הזו היא לא רק של הנשים: "תתכוננו הומואים, אתם הבאים בתור!", ובכך התכוונה ליכולת של בית המשפט העליון לבטל את זכות הזוגיות החד מיניים להתחתן.

 

מוניקה לווינסקי לא הכבירה במילים וכתבה "לכו תז**ינו" לכל אחד מהשופטים האחראים על ההחלטה. גם השחקנית ביזי פיליפס הביעה את כעסה, לא רק על בית המשפט אלא גם על האמריקנים האדישים: "זה לא נגמר כאן, שיז"*יינו האנשים האלה. ואם אתם מצביעים רק לגבי מה שקשור למיסים שלכם, תז*יינו גם אתם. ההחלטה הזו היא באשמתכם".

 

 

סינדי לאופר הגיבה גם היא וניסתה לשדר אופטימיות: "זהו יום קשה אבל זה עוד לא נגמר, מכיוון שבמדינה הזו השיחה והמלחמה על זכויותינו יימשכו תמיד. שוויון לכולם, לא רק לחלקנו. התייצבו לצד אלו שזקוקים לעזרתנו כעת יותר מתמיד". אליסה מילנו אמרה: "להחלטה הזו יהיו השלכות קטלניות, כשאלו שייפגעו הכי הרבה יהיו אלו שאינם לבנים, שכבר עכשיו מתמודדים עם אפליה חמורה ומשבר תמותה חמור של אימהות".

 

לא רק נשים הביעו את זעמן על ההחלטה – סת מקפרלנד צייץ גם הוא: "עד לא מזמן, דבר כזה היה נחשב לדיסוטופיית במדע בדיוני. אבל המורשת של בחירות 2016 וחותמה של המפלגה הרפובליקנית חקוקים כאן בשחור על גבי לבן. המרחק שאליו זה יגיע תלוי במצביעים האמריקנים. תאשימו קיצוניות או אדישות, אבל זו אמריקה". אנדי כהן צייץ: "יום עצוב למדינה. כלי נשק לכולם ושלילת זכויות רבייה. מעוות", וסטיבן קינג הגיב בציניות: "זו ההחלטה הטובה ביותר שבית המשפט העליון מהמאה ה-19 מעולם לא החליט".

 

"הייתי נאלצת להיות עם האנס שלי בהורות משותפת"

 

כוכבת "סיפור הפרברים" ריטה מורנו בת ה-91 הגדילה לעשות ושיתפה את מגזין Variety בסיפורה האישי, על כך שבתחילת שנות השישים נאלצה לעשות הפלה לא חוקית לאחר שנכנסה להיריון מהשחקן מרלון ברנדו.

 

"הוא מצא רופא דרך חברים. רופא אמיתי שמרלון שילם לו 500 דולר, לא מישהו מהשוק השחור", סיפרה. ועדיין – הניתוח לא עבר בשלום: לאחר שחזרה לביתה היא החלה לדמם והובהלה לבית החולים: "הרופא ההוא לא עשה כלום בעצם, חוץ מלגרום לי לדמם. במילים אחרות – הוא לא עשה את זה כמו שצריך. לא ידעתי את זה אז, אבל הייתי יכול למות. איזה בלאגן, איזה בלאגן נוראי".

 

מורנו הוסיפה שהכתובת הייתה על הקיר: "הילרי קלינטון הזהירה אותנו לגבי זה. אני לא מופתעת כי ראיתי את זה מגיע, אבל אני המומה. אני חושבת על אותן נערות צעירות, או על הנשים שייכנסו להיריון כתוצאה מאונס או גילוי עריות. לא הוגן אינו ביטוי חזק מספיק, אבל זה לא הוגן. אני מתנצלת, קשה לי לדבר היום, אבל אני בהלם". יחד עם זאת, מורנו הכריזה: "אנחנו הקולניים, הגיע הזמן שנצא לעבודה. יש רבים מאיתנו, אני תוהה מה עלינו לעשות לגבי זה? זה חייב לעורר אותנו".

"הייתי יכולה למות. איזה בלאגן נוראי". ריטה מורנו (צילום: Gettyimage)
"הייתי יכולה למות. איזה בלאגן נוראי". ריטה מורנוצילום: Gettyimage

מורנו היא לא הכוכבת ההוליוודית היחידה שסיפרה שעברה הפלה – לאורך השנים האחרונות, במיוחד ברגע שהתברר עד כמה הנושא נפיץ ורעוע, כוכבות אחרות התגייסו כדי לספר את סיפורן. השחקנית אשלי ג'אד חשפה שעברה הפלה לאחר שנכנסה להיריון כתוצאה מאונס: "אני אסירת תודה שהייתי יכולה לעשות את ההפלה, כי בקנטאקי, שם גרתי, לאנס יש זכויות בתור האב. הייתי נאלצת להיות עם האנס שלי בהורות משותפת".

 

צ'לסי הנדלר סיפרה שעברה הפלה לאחר שנכנסה להיריון בנעוריה, כמו גם ניקי מינאג' שאמרה שלא הייתה לה ברירה: "לא הייתי מוכנה, לא היה לי שום דבר להציע לילד". וופי גולדברג סיפרה: "גיליתי שאני בהיריון כשהייתי בת 14. לא היה לי עם מי לדבר ונכנסתי לפניקה. פחדתי יותר לספר על כך לאנשים מאשר לבצע בעצמי הפלה עם קולב, שזה באמת מה שעשיתי".

 

אומה תורמן שיתפה גם היא וסיפרה שכשהייתה נערה נכנסה להיריון על ידי גבר מבוגר ממנה בהרבה: "זו הייתה ההחלטה הקשה ביותר שעשיתי אי פעם", כתבה בשנה שעברה במאמר ל"וושינגטון פוסט". "זה גרם לי הרבה ייסורים ומעציב אותי גם עכשיו, אבל זה היה המעשה הנכון עבור האושר והאהבה שחוויתי בחיי. זה איפשר לי להתבגר ולהפוך לאמא שרציתי להיות".


"הרבה ייסורים, אבל זה היה המעשה הנכון". אומה תורמן (צילום: Getty Images)
"הרבה ייסורים, אבל זה היה המעשה הנכון". אומה תורמןצילום: Getty Images

 

הקרדיט? לאלוהים. ולטראמפ

וכצפוי, היה לפחות אדם אחד שהביע את שמחתו על ההחלטה באופן פומבי – נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ. "ההחלטה הזו היא בהתאם לחוקה ומחזירה את הזכויות למקום שבו היה עליהם להיות כבר לפני זמן רב. אני חושב שבסופו של דבר, זה משהו שייטיב עם רבים". טראמפ נשאל אם הוא מרגיש שהיה לו חלק במהלכים שהביאו לפסק הדין החדש, על כך הוא השיב: "אלוהים הוא זה שהחליט".הפגנות בעקבות איסור ביצוע הפלות בארה''ב (צילום: AP)
הפגנות בעקבות איסור ביצוע הפלות בארה''בצילום: AP

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018