ריאיון: מאיה ורטהיימר על המעבר לארצות הברית 
(צילום: רועי עידן)
לפני כשלושה שבועות הודיע שר החוץ יאיר לפיד על מינויו של השר לשעבר אסף זמיר לתפקיד הקונסול הכללי בניו יורק. לא נשקר, לקח לנו כמה רגעים ולא מעט נשיפות עמוקות כדי לעכל את ההשלכות: שהשחקנית מאיה ורטהיימר, בעלה ובתם אסיה יעזבו את ישראל בחודשים הקרובים ולא נוכל להיתקל בהם ברחוב, באירועי שטיח אדום, או יותר הגיוני - בגלידרייה הקרובה לביתם.
רגע לפני שהיא אורזת את הבית, הבעל והילדה, ורטהיימר נבחרה להיות הפרזנטורית החדשה של חברת האופנה הישראלית "פוקס" לצד מאור שוויצר, דנה פרידר ועופר חיון והצטרפנו אליה לצילומי הקמפיין באמסטרדם כדי לשמוע את כל הפרטים על המעבר המפתיע לתפוח הגדול. אז איך הכל קרה, מה זה אומר לגבי הקריירה שלה בארץ והאם היא תשתנה עבור התפקיד המכובד של "אשת השגריר"? המשיכו לקרוא.
4 צפייה בגלריה
אשת הקונסול. מאיה ורטהיימר
אשת הקונסול. מאיה ורטהיימר
אשת הקונסול. מאיה ורטהיימר
(צילום: גיא כושי ויריב פיין)
עבור מי שלא מכיר את ורטהיימר (איפה אתם חיים בדיוק?), נעדכן שמדובר בשחקנית וכוכבת רשת עם מאות אלפי עוקבים ושהסטוריז שלה גורמים לכל אדם עם קצת חוש הומור להתגלגל מצחוק. אלא שדווקא האופי הקליל והעובדה שהיא לא לוקחת את עצמה ברצינות ברשתות החברתיות, מושכים אליה לפעמים אש במקומות הכי לא צפויים. אחת הפעמים הידועות הייתה כשלבשה שמלה לבנה צמודה וקצרה לטקס ההשבעה של בעלה לכנסת, בעודה מחזיקה את דגל ישראל. "אני עדיין חושבת שזו הייתה תמונה נפלאה", היא אומרת בחיוך, אבל מבהירה כי תנסה להוריד פרופיל עד כמה שניתן. "תשמע, גם אני בלחץ. אני אנסה למשוך כמה שפחות אש והלוואי שזה יצליח. זה חשוב לי, זה הזמן של אסף ואני רוצה להתגייס עבורו על מאתיים. זה הישג גדול מאוד בקריירה שלו והוא הולך לעשות עבודה מצוינת".
איך קיבלתם את ההחלטה?
"בהתחלה אמרתי 'לא, בשום פנים ואופן לא!' אבל אני, גם אם תגיד לי לעשות יומיים במדבר - אני אגיד לא. אני בן אדם שמאוד אוהב את אזור הנוחות שלו. ואז, שניה אחרי שהורדתי את מפלס הפאניקה הסתכלתי על אסף וראיתי את הניצוץ שיש לו בעיניים ואני גם יודעת שזה חלום עבורו. זה כמו שאני אקבל עכשיו תפקיד גדול בהוליווד ואז הוא יגיד לי 'מאמי, זה לא מתאים עכשיו'. זה הזמן להתגייס עבורו. אם לא בשביל זה אז בשביל מה?"
אבל בטח היו לך מחשבות על כל הסיבות למה לא לעשות את זה.
"ברור. המשפחה שלי, החברים שלי, הבית שלי, הקריירה שלי, הכל בארץ, ובוא, גם להיכנס לפוליטיקה, איך לומר, עד כה החוויות שחוויתי כשאסף היה בתפקיד ציבורי... וואלה, לא בחרתי בזה. בחרתי בו כבעלי ולא חשבתי שזה המקום אליו החיים יקחו אותנו. עם זאת, מדובר באחריות מאוד גדולה ותפקיד משמעותי מאוד".
מאיה ורטהיימר היא אשת השגריר. איך זה נשמע לך?
"מה אני אגיד לך, האם אני אהיה 'אשתו של?' כן, כמו שלפעמים אסף הוא 'בעלה של'. אני מסתכלת על זה בגאווה ובכבוד ואני לא חושבת שאף אחד חושב שאני האישה הקטנה שהולכת לשבת בבית. אני אוהבת לעבוד ואני אוהבת את זה שיש לי קריירה".
מה באמת יהיה עם הקריירה שלך?
"אני אהיה על הקו. זה ניו יורק, אני יכולה לעשות הלוך-חזור, והרבה מהעבודה שלי אני אוכל לבצע גם מאמריקה. אני באמת מקווה שזה לא ייפגע. תכלס, אני כולי תקווה, אני חושבת שכל הסביבה מבינה שזו שליחות והאופן שבו מסתכלים על זה הוא ממקום גבוה. אני חושבת שזה רק ירים לכל חברה שאני עובדת איתה, אני מקווה".
4 צפייה בגלריה
כמו בסנטרל פארק
כמו בסנטרל פארק
כמו בסנטרל פארק
(צילום: גיא כושי ויריב פיין)
לגבי הפרטים המדויקים, ורטהיימר עצמה עוד לא יודעת לענות על השאלות. "שולחים לי 'הייתה כתבה על הבית שלכם'. אין קונסוליה כרגע בניו יורק, שיחררו אותה בגלל הקורונה אז אין כרגע בית. גם אני יודעת אינפורמציה מגוף שלישי, אתה מבין? אני לא יכולה להגיד מה יקרה כי אני בעצמי עוד לא שם".
סך הכל זה נשמע מפוצץ, שפים, נהגים, מאבטחים...
"כמו שאתה מכיר אותי, אתה יודע שזה לא מדליק אותי. אני מעדיפה את החיים הפשוטים משהו".
עוד לפני שהיא סיימה את המשפט, ורטהיימר כבר קולטת מה אמרה וממלמלת: "אני קוברת לעצמי בור עם הטוקבקסטים, אני מה זה מרימה להנחתות".
מה, הטוקבקים זה כזה רעיל?
"זה פשוט לא נעים. להגיד שאני לא קוראת טוקבקים, זה יהיה שקר. אני נכנסת וקוראת, ובאמת, אם אין לכן משהו טוב להגיד, פשוט אל תגיבו".
מעליב?
"בטח שמעליב, אני עדיין לוקחת ללב. חוץ מההוא שכתב 'למה היא מתחתנת עם שאול יהלום?' זה ממש מאסטרפיס. יש טוקבקים שהם פנינות קופירייטינג, למשל שכתבו על החתונה שלנו שהיא פאנג'ויה של אשכנזים באילת, או שאני נראית כמו גבינה צהובה שהחלידה. יש כאלה מצחיקים ממש".
4 צפייה בגלריה
אנחנו נתגעגע
אנחנו נתגעגע
אנחנו נתגעגע
(צילום: גיא כושי ויריב פיין)
4 צפייה בגלריה
עם החברים לקמפיין. מאור שוויצר, דנה פרידר ועופר חיון
עם החברים לקמפיין. מאור שוויצר, דנה פרידר ועופר חיון
עם החברים לקמפיין. מאור שוויצר, דנה פרידר ועופר חיון
(צילום: גיא כושי ויריב פיין)