ריחו"ל

מאוחר מדי להתנצל: הגזענים בהוליווד נחשפים - ונענשים

המחאות הסוערות בארצות הברית בתקופה האחרונה מעודדות אנשים רבים לשתף בתגובות גזעניות ופוגעניות שקיבלו מאחרים. בין המואשמים נמצאים לא מעט כוכבים הוליוודיים – שממהרים להתנצל, אבל מגלים שזה מעט מדי, ממש מאוחר

התפטרה מהנהלת החברה לאחר שהואשמה בגזענות. דומינו קירק ובעלה, השחקן פן בדג'לי (צילום: GettyImages)
התפטרה מהנהלת החברה לאחר שהואשמה בגזענות. דומינו קירק ובעלה, השחקן פן בדג'ליצילום: GettyImages

 

ארצות הברית סוערת בשבועות האחרונים לאחר שתושביה יצאו להפגנות ענק במחאה על הגזענות נגד הקהילה השחורה. לאורך הזמן התברר שלא מעט סלבס היו אשמים בגזענות בעצמם – כשהואשמו על ידי הסובבים אותם בכך שפגעו בהם בעבר או התנהגו אליהם בצורה שלא הותירה ספק שנעשתה רק בגלל צבע עורם. אם בעבר ההאשמות היו מתקבלות באדישות יחסית ונשכחות במהרה, היום לא כך הדבר – כל האשמה נלקחת ברצינות יתרה, עושה אינספור כותרות ובעלת השלכות רציניות, לרוב על הקריירה של הנאשמים.

 

האחרונה בשרשרת לא קטנה של כאלה שהואשמו בגזענות היא דומינו קירק, אשתו של פן בדג'לי, כוכב הסדרות "אחת שיודעת" ו-you. קירק, הנמצאת בימים אלו בהיריון עם ילדם המשותף הראשון שלה ושל בדג'לי, היא בעלת חברה שמספקת שירותי דולות וקורסים ללימוי המקצוע. בחודש שעבר אחת מעובדות החברה, שישי רוז, האשימה את החברה בגזענות. בפוסט אינטסגרם ארוך היא כתבה: "אני לא יכולה לעבוד בעסק של אנשים לבנים שלא מקפידים לצאת נגד גזענות באופן בסיסי. אנחנו עובדים במוסד שנוצר כתוצאה מטבח של אנשים שחורים, ועדיין מתפקד בצורה דומה. רק בגלל ששכרתם שחורים לעבודה ואתם מציגים שחורים בפלטפורמות שלכם, לא אומר שאתם פועלים נגד גזענות. זה אומר שאתם משתמשים בהם כדי לעשות רווח כספי". רוז לא פירטה לגבי ההתנהלות הגזענית שחוותה, אך הבהירה כי לא תחזור לעבוד בחברה.


האשימה את מקום עבודתה בגזענות. שישי רוז (צילום: אינסטגרם)
האשימה את מקום עבודתה בגזענות. שישי רוזצילום: אינסטגרם

 

בתגובה לפוסט של רוז, החברה הוציאה הודעה רשמית בה נאמר בין היתר: "פגענו ופעלנו בחוסר אחריות. לקיחת אחריות היא הצעד הראשון לתיקון". יתרה מכך, קירק פירסמה מכתב אישי, בו הודיעה שהיא מתפטרת מתפקידה כבעלת החברה, ואף הודתה שכאדם לבן, יש גזענות מושרשת במורשת שלה. היא הודיעה שפעילות החברה מושבתת עד להודעה חדשה ושרוז תפוצה בהתאם: "אני מתנצלת שישי, על כך שהייתי מרוכזת יותר בהצלחת האירגון שלי על הנייר ובמדיה החברתית, מאשר בעבודה האמיתית ובהתנהגות הולמת כלפייך".

 

כמובן שזהו לא סיפור יוצא דופן, בטח לא בתקופה האחרונה, בה כמעט מדי יום צצים להם סיפורי גזענות בתעשיית ההוליוודית, כשתוצאה, לרוב המואשמים מפוטרים מיד ממקום עבודתם.

 

אחד המקרים המפורסמים באחרונה הוא של כוכבת "גלי", ליאה מישל, שלא תיארה לעצמה שפוסט תמיכה בקהילה השחורה יוביל לשרשרת של סיפורי אימה על התנהגותה כלפי הסובבים אותה על הסט של "גלי" ובמקומות עבודה אחרים. "מצחיק, זוכרת שהפכת את עבודת הטלוויזיה הראשונה שלי לגיהנום עלי אדמות? כי אני לעולם לא אשכח. אני חושבת שאמרת לכולם שאם תהיה לך ההזדמנות, 'תחרבני בפאה שלי', בין שאר הדברים הטראומתיים והמפלים שגרמו לי לחשוב מחדש על הקריירה ההוליוודית שלי", כתבה לה השחקנית סמנתה וויר, והובילה אחריה שחקנים רבים אחרים שחשפו שמישל התנהגה גם אליהם בבריונות.

 

כתוצאה, מישל פוטרה מעבודתה כפרזנטורית של חברת משלוחי מזון. היא התנצלה כמובן, אך וויר הודיעה שאיננה מקבלת את ההתנצלות. יחד עם זאת, שלל המאשימים שחלקו את סיפוריהם האישיים על ההתנהלות של הכוכבת מולם נשארו חלוקים בדעתם – האם היא באמת גזענית או סתם אישה נוראית?

גזענית או סתם רעה? ליאה מישל (צילום: GettyImages)
גזענית או סתם רעה? ליאה מישלצילום: GettyImages

 

צופי הסדרה "רקדניות קטנות" נחשפו מדי שבוע לאישיותה המלחיצה של אבי לי מילר, שניהלה בית ספר לריקוד, רדתה באכזריות ברקדניות הצעירות ובאמהותיהן, ולרוב גרמה לצופים לשאול את עצמם למה הן לא מוצאות לעצמן מורה אחרת, קצת יותר סימפטית, שלא תיאלץ אותן לבזבז הון תופעות על טיפול פסיכולוגי ביום מן הימים. ובכן, לאחרונה התברר שבין הפנינים שהפיק פיה הלא ממש עדין של מילר היו גם התבטאויות גזעניות. כמו ליאה מישל, גם מילר הפגינה באינסטגרם תמיכה בקהילה השחורה, מה שגרם לאחת האימהות שהשתתפו בתוכנית, אדריאנה סמית', לשתף את עוקביה בזיכרון מריר. לפי סמית', מילר אמרה לה במהלך צילומי התוכנית: "אני יודעת שגדלת בסימטאות והייתה לך רק קופסה של 8 צבעים, אבל אני גדלתי בקאנטרי קלאב והייתה לי קופסה של 64. אל תהיי טיפשה".

 

 

מילר כמובן מיהרה להתנצל וצייצה: "אני מבינה לחלוטין ומתחרטת על הדרך בה המילים שלי השפיעו ופגעו בסובבים אותי, בעיקר כלפי הקהילה השחורה... אני מבינה כעת שגזענות לא מגיעה רק משינאה אלא גם מבורות. לא משנה מה הסיבה, פגעתי וזו אשמתי. לא אוכל לשנות את העבר ואת הנזק שעשיתי, אבל אני מבטיחה לחנך את עצמי, ללמוד, לגדול ולהיות טובה יותר".

 

סמית' הגיבה להתנצלות בקרירות והודיעה שהיא לא מקבלת אותה מכיוון ש"היא לא אמיתית". כמו מישל, גם מילר איבדה עבודה – רשת הטלוויזיה לייפטיים הודיעה שהיא לא תשתתף בעונה הבאה של "רקדניות קטנות", וביטלה תוכנית נוספת שהייתה אמורה להנחות בקיץ הקרוב.

 

היו לה שלל צבעים בילדותה. אבי לי מילר  (צילום: GettyImages)
היו לה שלל צבעים בילדותה. אבי לי מילר צילום: GettyImages

 

ולפעמים אין צורך במישהו אחר שיאשים אותך – מכיוון שהרשת זוכרת הכל. כוכב הסדרה "הפלאש", הארטלי סוייר, נאלץ להתמודד לאחרונה עם מעשיו, לאחר שגולשים נזכרו בשרשרת ציוצים גזעניים ושובינסטיים שצייץ בעבר, ושיתפו אותם מחדש כדי לחשוף את השחקן. בין הדברים שסוייר כתב: "אם הייתי נשוי, הייתי מפרק את אשתי במכות הלילה", "כבחור צעיר, אחד מתחביבי היה לחטוף הומלסיות ולכרות להן את השדיים", ו"סופרבול! אמריקה! 80 אחוז מהאוכלוסייה שבכלא הם אפרו אמריקאיים!".

 

 

 

ובכן, סווייר כמובן מיהר להתנצל, אבל הקדימה אותו רשת CW שמשדרת את "הפלאש" והודיעה שהוא כבר לא יחזור לעונה הבאה.

הבדיחות שלו לא הצחיקו. הארטלי סוייר (צילום: GettyImages)
הבדיחות שלו לא הצחיקו. הארטלי סויירצילום: GettyImages

 

גם רשת MTV נאלצה להתמודד עם התבטאויות ומעשים גזענים של כמה מכוכבות סדרות הריאליטי שמשודרות בה. די נויין, מתמודדת התוכנית "האתגר", פוטרה לאחר שצייצה: "אני לא יודעת למה אתם אומרים שאני לא חושבת שחיי שחורים חשובים. אני אומרת את זה מאז שאיבדתי את הבתולים". בציוץ אחר, בתגובה למותו של ג'ורג' פלויד, כתבה: "אנשים מתים כל יום". זמן קצר לאחר מכן, שתי כוכבות נוספות של הרשת, סטאסי שרודר וקנדס רנה רייס הואשמו על ידי פיית' סטאוורס, שכיכבה לצידן בסדרת הריאליטי Vanderpump Rules, בכך שלאחר שהשתיים ראו בטלוויזיה אישה שחורה שהייתה מבוקשת על ידי המשטרה בגין שוד, הן טענו שהיא מאוד דומה לסטאוורס, והזמינו משטרה שתחקור אותה, בתור מתיחה. שרודר ורייס כבר דיברו בעבר בפתיחות והתלוצצו על המקרה, אך כעת הן מבינות שאין שום דבר מצחיק במה שעשו – הן התנצלו כמובן, ופוטרו.

הזמינו לה משטרה - בתור מתיחה. פיית' סטוורס  (צילום: GettyImages)
הזמינו לה משטרה - בתור מתיחה. פיית' סטוורס צילום: GettyImages

יגאל שילון כבר לא תהיי. סטאסי שרודר (צילום: GettyImages)
יגאל שילון כבר לא תהיי. סטאסי שרודרצילום: GettyImages

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018