ריחו"ל

הפגנות, מעצרים ופיטורים: הסלבס שהלכו עם האמת שלהם עד הסוף

ג'ורג' קלוני נלקח באזיקים, ג'יין פונדה נעצרה כבר חמש פעמים, קרן פלס ונועם טור מסרבים להתחתן ואורנה בנאי איבדה קמפיין. המפורסמים הולכים עם האמת שלהם עד הסוף - ולפעמים משלמים על כך ביוקר

הלכו עד הסוף עם האמת שלהם (צילום: אינסטגרם, GettyImages, ענת מוסברג)
הלכו עד הסוף עם האמת שלהםצילום: אינסטגרם, GettyImages, ענת מוסברג
 

עולם הבידור הישראלי נמצא בימים אלו במשבר הגדול ביותר שחווה אי פעם, עקב השבתתו הכמעט מוחלטת בעקבות הקורונה. 10,000 אנשים מתוסכלים יצאו השבוע לרחובות בדרישה להתערבות ממשלתית, הפגנה שהסתיימה בעימותים אלימים בין המפגינים וכוחות הביטחון. גם בארה"ב יצאו הכוכבים להפגין יחד עם ההמונים במחאה נגד הגזענות ולמען זכויות הקהילה השחורה בארה"ב: אריאנה גרנדה, ג'יימי פוקס, טימותי שאלאמה, מדונה, כריסי טיגן, ליידי גאגא, סופי טרנר, ג'ו ג'ונאס, הארי סטיילס ואחרים.

 

במהלך ההפגנות השונות נעצרו מפגינים רבים, ביניהם היה גם כוכב "ריברדייל" קול ספראוס, שסיפר לפני מספר שבועות שהוא ואחרים נעצרו במהלך אחת ההפגנות, למרות שלא התפרעו או הפרו את השלווה: "קבוצת מפגינים שלווה, בה הייתי גם אני, נעצרה אתמול בסנטה מוניקה", כתב. "חשוב להגיד: חיי שחורים חשובים. שלום, פרעות ובזיזה הם דרכים לגיטימיות למחות בהן... ניתנה לנו האפשרות לעזוב ונאמר לנו שאם לא נתפזר – ניעצר. כשפנינו ללכת, גילינו קו שוטרים נוסף שמקיף אותנו. חשוב לי לציין שבתור גבן לבן וסטרייט, וכדמות ציבורית, תוצאות המעצר שלי מתגמדות לעומת מפגינים אחרים".

  

View this post on Instagram

A group of peaceful protesters, myself included, were arrested yesterday in Santa Monica. So before the voracious horde of media sensationalism decides to somehow turn it about me, there’s a clear need to speak about the circumstances: Black Lives Matter. Peace, riots, looting, are an absolutely legitimate form of protest. the media is by nature only going to show the most sensational, which only proves a long standing racist agenda. I was detained when standing in solidarity, as were many of the final vanguard within Santa Monica. We were given the option to leave, and were informed that if we did not retreat, we would be arrested. When many did turn to leave, we found another line of police officers blocking our route, at which point, they started zip tying us. It needs to be stated that as a straight white man, and a public figure, the institutional consequences of my detainment are nothing in comparison to others within the movement. This is ABSOLUTELY not a narrative about me, and I hope the media doesn’t make it such. This is, and will be, a time about standing ground near others as a situation escalates, providing educated support, demonstrating and doing the right thing. This is precisely the time to contemplate what it means to stand as an ally. I hope others in my position do as well. I noticed that there are cameras that roll within the police cruisers during the entirety of our detainment, hope it helps. I’ll speak no more on the subject, as I’m (1) not well versed enough to do so, (2) not the subject of the movement, and (3) uninterested in drawing attention away from the leaders of the #BLM movement. I will be, again, posting the link in my story to a comprehensive document for donations and support.

A post shared by Cole Sprouse (@colesprouse) on

 

נהוג לחשוב שכוכבי הוליווד גרים במגדל השן שלהם, ולמרות שרובם מקפידים לצייץ או לדבר מדי פעם בראיונות על נושאים חשובים ובעיות חברתיות שקרובות לליבם, שם גם נגמרת המעורבות שלהם. אבל לא בהכרח כך הדבר. להוליווד יש היסטוריה ארוכה בכל מה שקשור להפגנות ומחאות. כוכבים אחדים מצאו דרכים מקוריות להביע את העקרונות שלהם, אחרים פשוט הצטרפו להמונים, יצאו להפגין ואף מצאו את עצמם באזיקים ולעיתים גם מאחורי סורג ובריח כתוצאה.

 

מישהי שכבר רגילה ומכירה את החוויה לעומק היא השחקנית ג'יין פונדה (82), בעלת היסטוריה ארוכה של מעצרים בהפגנות, חמישה ליתר דיוק. האחרונים שבהם היו בשנה שעברה, כשנעצרה בזמן שרשרת הפגנות נגד זיהום האוויר והתחממות האקלים והיא לא הייתה לבדה – פונדה גייסה להפגנות את חבריה הכוכבים שנעצרו אף הם - חואקין פיניקס, סם וותרסטון, מרטין שין, טד דנסון, רוזאנה ארקט, סאלי פילד ולילי טומלין נעצרו גם הם. את מכתבי התודה מתא המעצר, הם בהחלט יכלו לשלוח לפונדה.

 

כבר לא מתרגשת מאזיקים. ג'יין פונדה בזמן מעצרה ב-2019 (צילום: AP)
כבר לא מתרגשת מאזיקים. ג'יין פונדה בזמן מעצרה ב-2019צילום: AP

 

כאמור, פונדה היא אחת האקטיביסטיות הפעילות ביותר בהוליווד, ואף הצהירה שתמשיך להפגין עד שהמסר שלה יועבר. הפעם הראשונה שלה במעצר התרחשה ב-1970, כשנאסרה בחשד להברחת סמים. מאוחר יותר גילתה שהמעצר הגיע כהוראה ישירה מהנשיא ניקסון, שלא אהב את העובדה שהפגינה נגד המלחמה בוויאטנם, ושה-FBI וה-CSI עקבו אחריה במשך חודשים.

 

הפעם הראשונה. תמונת המעצר של פונדה ב-1970 (צילום: AP)
הפעם הראשונה. תמונת המעצר של פונדה ב-1970צילום: AP

 

איימי שומר נעצרה ב-2018 כשהפגינה נגד מינויו של השופט ברט קוואנה לבית המשפט העליון, ולא רק שלא התנגדה אלא אף ביקשה זאת – היא נשאלה על ידי אחד השוטרים אם היא רוצה להיעצר, והשיבה בחיוב. קיבלה את מבוקשה, ואיתה נעצרה גם הדוגמנית אמילי רטקובסקי.

 

גם ג'ורג' קלוני יכול לספר על חוויית מעצר – כשנלקח באזיקים יחד עם אביו, ניק קלוני, לאחר שהפגינו מול שגרירות סודן ב-2012: "הם הפגינו נגד האלימות של הממשל הסודני נגד ילדים, נשים וגברים חפים מפשע", נאמר בהצהרה מטעם הכוכב.

 

ג'ורג' קלוני נעצר ב-2012 (צילום: AFP)
ג'ורג' קלוני נעצר ב-2012צילום: AFP

 

והרשימה לא נגמרת איתם. סוזן סרנדון נעצרה ב-1999 בזמן הפגנה נגד ירי של המשטרה במהגר אפריקאי, שיילין וודלי נעצרה ב-2016 והואשמה בהסגת גבול בזמן שהפגינה בעד איכות הסביבה, גם וודי הארלסון, דריל האנה ולוסי לולס נעצרו בזמן הפגנות שונות למען איכות הסביבה וסינתיה ניקסון נעצרה ב-2002 בהפגנה עבור נושא רגוע לכאורה – תיגבור התקציבים לבתי הספר הציבוריים. 

 

הולם אותה כתום. תמונת המעצר של שיילין וודלי  (צילום: GettyImages)
הולם אותה כתום. תמונת המעצר של שיילין וודלי צילום: GettyImages

 

והיו כוכבים שלא נעצרו, אבל בכל הרחיקו לכת – במובן הגיאוגרפי של המילה – וחצו יבשות כדי לתמוך במטרה: השחקנית היידן פנטייר טסה ב-2010 ליפן למחות על ציד לווייתנים. ב-2011, השחקן שון פן הגיע אל שכנתנו מצריים – והשתתף לצד האזרחים בהפגנותיהם נגד הצבא המקומי. "המהפכה האמיצה במצרים היוותה השראה לעולם", אמר השחקן לעיתון המצרי "אל-אהראם".

 

סולידריות עם המצרים. שון פן (צילום: AP)
סולידריות עם המצרים. שון פןצילום: AP

 

אבל הפגנות, מחאות ומאסרים הם לא הדרכים היחידות שבהם הסלבס בחרו למחות לאורך השנים.

 

ג'ון לנון ויוקו אונו בחרו דרך מאוד נוחה למחות בה – לפחות למראית עין. הם עשו זאת בעודם שוכבים במיטה. במרץ 1969, זמן קצר לאחר שהתחתנו, בני הזוג ניצלו את ירח הדבש שלהם כדי להביע התנגדות למלחמת ויאטנם – הם שכרו חדר במלון באמסטרדם והזמינו עיתונאים לבקר אותם שם. אלו שקיוו לקבל הצצה ישירה לירח הדבש של הזוג, קיבלו במקום את השניים יושבים במיטה ומדברים על המלחמה, המצב בעולם ועל הצורך בשלום. אכן ירח דבש רומנטי ולוהט.

 

השביתה, שזכתה לכינוי ההולם "שביתת מיטה" זכתה להצלחה, והשניים שיחזרו אותה מספר חודשים לאחר מכן, הפעם במונטריאול, קנדה והקליטו בו את השיר המפורסם Give Peace A Chance.

 

ניצלו את ירח הדבש קצת אחרת. ג'ון לנון ויוקו אונו (getty images)
ניצלו את ירח הדבש קצת אחרת. ג'ון לנון ויוקו אונוgetty images

 

גם המתאגרף האגדי מוחמד עלי התנגד למלחמה בוויאטנם, רק שאצלו העניינים היו מסובכים יותר וכך גם ההקרבה שלו – עלי היה אלוף העולם במשקל כבד בשנים 1964-1967, אך סירב להתגייס לצבא ארה"ב בזמן המלחמה מטעמי מצפון ומכיוון שטען שדת האיסלם אוסרת עליו להילחם. זמן קצר לפני גיוסו אמר: "מדוע שיבקשו ממני ללבוש מדים ולנסוע עשרת אלפים מיילים מביתי כדי להטיל פצצות ולירות באנשים חומים בווייטנא,ם בזמן שלשחורים בלואיוויל מתייחסים כמו כלבים ונמנעות מהם זכויות אדם? לא, אני לא נוסע עשרת אלפים מיילים מביתי לעזור לרצוח ולשרוף אומה ענייה אחרת רק בכדי להמשיך את הדומיננטיות של בעלי העבדים הלבנים על גבי האנשים הכהים בכל רחבי העולם".

 

בזאת הפך עלי לסרבן הגיוס המפורסם בעולם, וכתוצאה מסירובו נידון למאסר (על ידי חבר מושבעים לבן), נאלץ לשלם קנס של 2,000 דולר, רישיון האיגרוף שלו בוטל ותואר האלוף נלקח ממנו. יחד עם זאת, בסופו של דבר זיכה אותו בית המשפט העליון, הוא לא נאלץ לרצות את עונשו, הרישיון הוחזר לו והוא אף זכה מחדש בתואר אלוף העולם במשקל כבד, בו החזיק במהלך רוב שנות ה-70.

 

סירב להתגייס מטעמי מצפון ודת. מוחמד עלי  (צילום: AFP)
סירב להתגייס מטעמי מצפון ודת. מוחמד עלי צילום: AFP

 

כוכבי ארצנו מעדיפים לרוב להימנע מהתבטאויות פוליטיות או מדיניות, הם כבר יודעים שבדרך כלל לא ייצא להם מזה שום דבר טוב, אך יש בודדים שבכל זאת הולכים עם האמת שלהם ומשתפים את דעותיהם. אחינועם ניני היא כנראה הבולטת שבהם, וגם אורנה בנאי, שבדומה לניני מזדהה עם הצד השמאלי של המפה הפוליטית ועוררה עליה לא פעם את חמת זעמם של הטוקבקיסטים. ב-2014 היא נאלצה להתמודד גם עם פגיעה בפרנסתה - לאחר שחברת מנו ספנות פיטרה אותה מתפקיד הפרזנטורית של החברה, לאחר שאמרה: "תנו לצה"ל לנצח? אני לא יכולה להגיד דבר כזה".

 

ויש גם כאלה שהצהירו על עיקרון אבל פחות או יותר נטשו אותו בסופו של דבר – כמו אנג'לינה ג'ולי ובראד פיט. ב-2006 סיפר פיט בריאיון למגזין "אסקווייר": "נשקול להתחתן כשכל אזרח במדינה שרוצה להתחתן יוכל לעשות זאת גם". ובכן, הם התחתנו ב-2014, עוד לפני שכל 50 המדינות בארה"ב איפשרו נישואי אזרחים מאותו מין. טוב, אולי הם פשוט הבינו לאן נושבת הרוח והחליטו שאין טעם להמתין.  אגב, גם קרן פלס סיפרה פעם בריאיון שהיא ובן זוגה, נועם טור, לא יתחתנו כל עוד לא יאפשרו נישואים חד מיניים בישראל.

 

מזדהים עם הקהילה הגאה. נועם טור וקרן פלס (צילום: אוהד רומנו)
מזדהים עם הקהילה הגאה. נועם טור וקרן פלסצילום: אוהד רומנו

 

כמובן שכוכבי הוליווד ידעו גם לנצל את הפלטפורמות הגדולות ביותר שעומדות לרשותם, טקסי הפרסים, כדי להביע את מחאותיהם ועמדותיהם. רק לפני שנתיים, למשל, נשות הוליווד ויתרו על הצבעים הססגוניים והתייצבו בשחור על השטיחים האדומים למיניהם על מנת להראות סולידריות עם נפגעות התקיפות המיניות.

 

ב-1973 מרלון ברנדו זכה באוסקר על תפקידו בסרט ״הסנדק״, אך מה רבה הייתה ההפתעה כשבמקומו עלתה אישה אינדיאנית שהודיעה כי ברנדו מסרב לקבל את הפרס, ונתנה בשמו נאום מחאה על יחס ארה״ב לאינדיאנים. יושבי האולם לא התרשמו מהמחווה, ופצחו בבוז.

 

סגורסגור

שליחה לחבר

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

 

האולם פצח בבוז שוב ב-1977, כשהשחקנית ונסה רדגרייב זכתה בפרס השחקנית באוסקר ונאמה נאום חוצב להבות על יחס הישראלים לפלסטינאים: ״אני מסרבת להיות מאוימת על ידי קבוצה קטנה של חוליגנים ציונים״, אמרה ועוררה את מורת רוחם של הצופים.

 

עוד הביעו את דעתם על במות הטקסים השונים: סוזן סרנדון וטים רובינס ביקשו ב-1993 מהממשלה לתת מקלט ל-266 נשאי HIV מהאייטי שהוחזקו במתקן כליאה ונמנעה מהם הכניסה למדינה. באותה שנה, ריצ'ארד גיר נאם נגד הפרת זכויות האדם של הממשל הסיני בטיבט.

 

בשנים האחרונות הופנתה המחאה לכך שרוב המועמדים בטקסים הם לבנים, מה שגרם לכוכבים אפרו אמריקאיים כמו וויל סמית ואשתו ג'יידהג'סי ויליאמס וג'אנל מונה להחרים אותם. סמית' אגב החרים גם את טקס הגראמי ב-1989, לאחר שמארגניו החליטו שלא לשדר בטלוויזיה את קטגוריות הראפ. מי שהיה שותפו לצמד באותה תקופה, די ג'יי ג'זי ג'ף אמר אז: "בחרנו להחרים את האירוע. אנחנו מרגישים שזו סטירת לחי". אל השניים הצטרפו אז אמנים נוספים כמו ראסל סימונס, אל אל קול ג'יי, ולהקת סולט אנד פפה שחברותיה אמרו: "אם הם לא רוצים אותנו, אנחנו לא רוצות אותם".

 

נשארו בבית בתור מחאה. וויל וג'יידה פינקט סמית (צילום: GettyImages)
נשארו בבית בתור מחאה. וויל וג'יידה פינקט סמיתצילום: GettyImages

 

ויש את אלו שהשתמשו בגופם, או יותר נכון – גופן, כדי להעביר מסר. יש כוכבות שקצו בנורמה האומרת שעליהן להוריד מגופן כל שערה מיותרת, והחליטו שלפחות פעם אחת בחייהן הן לא יכנעו לקונבנציות וגם לא יתביישו בכך. מדונה פרסמה תמונה שעירה של עצמה באינסטגרם וכתבה: "שיער ארוך, לא אכפת" (באנגלית זה מתחרז) וגם ליידי גאגא עשתה מעשה דומה ב-2017 וכתבה: "כמו אפרסק קיצי". בשנה שעברה היא פרסמה תמונה במטוס בדרך למט גאלה והצהירה: "לא גילחתי את הרגליים כבר ארבעה ימים".

 

מיילי סיירוס הפגינה שעירות בכמה מקרים שונים, שטיחים אדומים והופעות, ואף צבעה את שערות בית השחי באדום. הרבה לפניה היו גם השחקנית ליסה בונה, הזמרת פטי סמית' בתמונת אחד מאלבומיה, דרו ברימור, קלי רולנד, גרייס ג'ונס ופנלופה קרוז, כולן השוויצו בשחי לא חלק בהזדמנות זו או אחרת.

 

נתנו דרור לשערות. מדונה ומיילי סיירוס (צילום: GettyImages, אינסטגרם)
נתנו דרור לשערות. מדונה ומיילי סיירוסצילום: GettyImages, אינסטגרם

 

דווקא המקרה המפורסם מכולם, זה של ג'וליה רוברטס, שחשפה בטקס האוסקר של 1999 שחי שעיר לתפארת, נעשה בגלל טעות בחישוב: לא חישבתי נכון את אורך השיער ואורך השרוול שלי, ואיך שניהם ישתלבו ויחשפו דברים אישיים עליי. כך שזו לא הייתה ממש נקיטת עמדה, אלא יותר הצהרה שעשיתי עבורי, כאישה, על הפלנטה".

 

לא הבעת עמדה, סתם חישוב לא נכון. ג'וליה רוברטס  (צילום: GettyImages)
לא הבעת עמדה, סתם חישוב לא נכון. ג'וליה רוברטס צילום: GettyImages
 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018