התוכניות של הנסיך צ'רלס לפרק את ארמון המלוכה

הוא פועל למען מונרכיה מצומצמת, מנע מנכדו את התואר "נסיך" ואפילו אחיו לחוץ מהשינויים שהוא רוצה לעשות בבית המלוכה. הנסיך צ'רלס עוד רגע בן 73, עדיין לא ברור אם הוא אי פעם יהיה מלך, אבל זה לא מפריע לו לחלום

המלך הבא של אנגליה. הנסיך צ'רלס (צילום: Gettyimages)
המלך הבא של אנגליה. הנסיך צ'רלסצילום: Gettyimages

 

התקשורת הבריטית הדביקה לנסיך צ'רלס את הכינוי "הנסיך הנצחי", הוא שבר את השיא העולמי בקטגורית "יורש העצר שמחכה לרשת את הכתר הכי הרבה זמן" - וגם כשזה יקרה (אם יקרה), הוא ישבור שיא נוסף - המלך הכי מבוגר שמלך אי פעם (הקודם, אגב, היה הנסיך וויליאם הרביעי, שירש את הכתר והפך למלך בגיל 64, אי שם בשנת 1830 וצ'רלס כבר עכשיו בן 72). ובכל זאת, הנסיך צ'רלס, לכאורה יורש העצר והמלך הבא של אנגליה, לא מתייאש ומספר לכל מי שרק רוצה לשמוע על התוכניות הגדולות שהוא מתכנן ליום בו הוא יקבל את הכתר הנחשק.

 

השבוע נחשפה עוד תוכנית מהפכנית מבית היוצר של הנסיך, שכאמור מפנטז על היום שבו הוא יזכה לשבת על כס המלכות, מה שגרם לנו לעצור הכל (טוב, מייגן מרקל רגועה בימים האחרונים אז היה לנו זמן) ולהקדיש את מלוא תשומת הלב לטוען לכתר מוויילס ולתוכניות הגדולות שהוא מכין לציבור הבריטי.

 

זומם וחולם (צילום: Gettyimage)
זומם וחולםצילום: Gettyimage

 

אחד הנושאים המדוברים ביותר בקרב הבריטים זה המימון האינסופי שאזרחים משלמי מיסים מעניקים לבני המלוכה. "משלמי המיסים הבריטים ממשיכים לממן מדי שנה את המלכה אליזבת וכל שאר בני המלוכה שנמצאים בתפקיד", אמר גרהאם סמית', מנכ"ל "רפובליקה" - קבוצה הדורשת לבטל את המלוכה הבריטית, בריאיון למגזין TIME, והוסיף: "מדובר במוסד מושחת שאינו עומד בסטנדרטים הבסיסיים של יושרה או אחריות. המימון המלכותי אפוף ערפל וקשה מאוד לקבל תשובה עבור מה באמת אנו משלמים - וכמה זה עולה לנו".

 

וכאן נכנס הנסיך צ'רלס, שהבהיר כי ברגע שיוכתר למלך בכוונתו לפעול למען מונרכיה מצומצמת - מה שאומר כמה שפחות בני משפחה שיזכו לתארים מלכותיים. הנפגע הראשון והעיקרי - ארצ'י, בנם הבכור של הנסיך הארי ומייגן מרקל, שלעולם לא יזכה לקבל את התואר "נסיך". "צ'רלס נחוש בדעתו להגביל את מספר בני המלוכה שיהיו בחזית מתוך הבנה ואמונה כי הציבור אינו מעוניין לשלם עבור מלוכה שהולכת ומתרחבת". ושלא יהיה ספק - צ'רלס כבר הבהיר לדוכסים מסאסקס באופן אישי וישיר כי בכוונתו לשנות את המסמכים המשפטיים הנדרשים על מנת להבטיח כי ארצ'י לעולם לא יזכה לקבל את התואר נסיך. לא נשקר, במקרה הזה זה קצת מרגיש כמו סגירת חשבונות.

 

התוכנית המלאה של יורש העצר למונרכיה מצומצמת טרם נחשפה אך ישנן השערות הטוענות כי רק יורשי העצר ובני משפחותיהם יזכו לתארים מלכותיים מלאים, תמיכה כספית ואבטחה אישית באדיבות משלמי המיסים. יש לציין כי השמועה על תוכניתו של צ'רלס אינה חדשה ובעבר יורש העצר נקלע לוויכוח עם אחיו הצעיר, הנסיך אנדרו, לגבי התנאים והאבטחה של בנותיו, הנסיכות ביאטריס ויוג'יני. "היחסים בין צ'רלס לאנדרו ספגו מכה קשה כשיורש העצר חשף את כוונותיו לקצץ משמעותית את בני המלוכה הבכירים. המהלך יצר מתח בין האחים", אמרה המומחית לבית המלוכה קייטי ניקולס בריאיון ל"דיילי אקספרס".

 

"אחי, אתה חייב לדאוג לבנות שלי". צ'רלס ואנדרו (צילום: Ap)
"אחי, אתה חייב לדאוג לבנות שלי". צ'רלס ואנדרוצילום: Ap

 

"אין שום סיכוי שהנסיכות יוג'יני וביאטריס יהפכו אי פעם לבנות מלוכה שנחשבות בחזית", סיפרה סגנית העורך של "רויאל סנטרל", בריטני ברגר, בריאיון ל"דיילי סטאר". "הנסיך אנדרו תמיד קיווה וניסה לגרום לבנותיו להיות בחזית ולעסוק במלוכה במשרה מלאה - ללא הצלחה. עד שצ'רלס יישב על כס המלוכה רוב בני המלוכה, שאינם חלק ממשפחתו הגרעינית, יתקרבו לגיל פנסיה וארגוני צדקה רבים יאלצו למצוא פטרונים חדשים. כמו כן, כדי שתהיה מונרכיה מצומצמת, כפי שצ'רלס רוצה, גם הנסיכה אן והנסיך אדוארד יצטרכו לפרוש".

 

בניגוד לתחזית של ברגר, מקורבים ליורש העצר טוענים כי בכוונתו של צ'רלס להשאיר את הנסיכה אן ואת הנסיך אדוארד ואשתו סופי בתפקידם הנוכחי. "הנסיכה אן אהובה מאוד ברחבי העולם והנסיך אדוארד ואשתו תרמו רבות", אמר רוב ג'ובסון, עורך המדור המלוכתי ב"סאנרייז", והוסיף כי ברור לכל שצ'רלס בעיקר מתכוון להציב את אשתו, הדוכסית קמילה, בחזית.

 

הנסיכה האהובה. צ'רלס ואחותו אן (צילום: Gettyimage)
הנסיכה האהובה. צ'רלס ואחותו אןצילום: Gettyimage

 

והצמצומים לא נגמרים רק בבני המשפחה, לצ'רלס תוכנית גדולה ושערורייתית נוספת - הפעם בכל הנוגע למגוריהם של בני המלוכה. על פי הדיווחים, יורש העצר מתכנן להעביר את הדוכסים מקיימברידג' מארמון קנזינגטון לטירת וינדזור ואת טירת בלמורל הוא מתכנן להפוך למוזיאון שיוקדש כולו למלכה. גם את החדרים המלכותיים בארמון בקינגהאם צ'רלס מתכנן לצמצם משמעותית. "הנקודה המרכזית והעיקרית היא שכשהמלכה כבר לא תהיה - לא תהיה האפשרות ששני דורות ישתלטו על מספר גדול של נכסים", סיפר מקורב של הנסיך ל-Mail On Sunday, והוסיף: "הנסיך מאמין שהמקומות המלכותיים צריכים להיות עבור הציבור הבריטי קצת יותר מאשר המקום בו משפחת המלוכה מתגוררת".

 

עוד הוסיף המקורב: "כולם יודעים שאין בכך טעם, לנהל כל כך הרבה בתי מגורים. אבל אם הוא יוותר עליהם לגמרי הוא לעולם לא יקבל אותם בחזרה כשהנסיך ג'ורג' ואחיו הקטנים יגדלו ויזדקקו למקום מגורים".

 

כמובן שגם התוכנית הזו של צ'רלס, עלולה לפגוע באחיו, הנסיך אנדרו, שעל פי השמועות - "חרד במיוחד לביתו שנמצא בפארק ווינדזור העצום". מנגד, אנשי החצר מדווחים כי לצ'רלס אין רצון להוציא את הדוכס מיורק מביתו אך הוא כן מתכנן לעשות שינויים קיצוניים במגוריהן של בנותיו, הנסיכות ביאטריס ויוג'יני.

 

תתחילו לחפש דירה ביד 2, נסיכות. ביאטריס ויוג'יני (צילום: Gettyimages)
תתחילו לחפש דירה ביד 2, נסיכות. ביאטריס ויוג'יניצילום: Gettyimages

 

ומה יעלה בגורלו של ארמון בקינגהאם? על פי מקורות יודעי דבר, הארמון, שעובר שיפוץ בעלות של 369 מיליון ליש"ט פעם בעשור, עתיד להיפתח לציבור בכל ימות השנה, במקום הכניסה העונתית הרגילה שמתקיימת אחת לשנה. כמו כן הארמון, שכולל 52 חדרי שינה מלכותיים ו-188 חדרי שינה לצוות העובדים - יצומצם משמעותית. "למרות שכולם בטוחים שצ'רלס לא ירצה לגור בבקינגהאם בהחלט יהיה לו מקום לינה בארמון, אבל זה יהיה הרבה יותר צנוע".

 

מקורב נוסף ליורש העצר מסר את המידע שברשותו, ואמר: "גם הנסיך וגם הדוכסית מקורנוול יודעים היטב שהמלך השולט חייב להתגורר בארמון בקינגהאם אחרת זה יהפוך לאטרקציית מבקרים לא לארמון מלכותי פעיל". מנגד, צ'רלס צפוי לשמור על ביתו האהוב בגני הייגרואוב כבית משפחתו. אחוזת הייגרואוב נמצאת תחת בעלותה של קמילה והנסיך וויליאם צפוי לרשת אותה כשיהפוך למלך. אחוזת קלרנס, מנגד, הייתה אמורה לעבור בירושה לנסיך הארי אך לאחר פרישתו של האחרון מהמלוכה האחוזה כנראה תעבור בירושה לנסיך ג'ורג'.

 

המלכה אליזבת, קמילה וצ'רלס (צילום: Gettyimage)
המלכה אליזבת, קמילה וצ'רלסצילום: Gettyimage

 

"אף אחד לא אוהב או רוצה לגור בקלרנס כי זה עדיין נתפס כמקום מגוריה של המלכה האם", סיפר מקור יודע דבר, והוסיף כי בכוונתו של צ'רלס לשמור על נכס אחר של סבתו - אחוזת בירקאל שבסקוטלנד, אותה ירש לאחר שהלכה לעולמה בשנת 2002. "מדובר באחד המקומות הבודדים בהם הנסיך צ'רלס מרגיש בבית".

 

מקור נוסף שפך אור על מה שעתיד להיות, ואמר: "השטחים והגנים של טירת בלמורל סגורים לציבור בעונת הקיץ, אז מתארחת שם המלכה אליזבת. אבל תחת מלכותו של צ'רלס הגישה תהיה הרבה יותר פתוחה וקלה. אפילו את בית סאנדרינגהאם, שנמצא בבעלות פרטית של המשפחה, הנסיך צ'רלס מתכנן לפתוח עבור הציבור הרחב כשיהיה המלך".  

 

תרשו לנו להיות אבא שלנו לרגע ולהגיד שהנסיך צ'רלס מתכנן תוכניות כמו חול - ואין מה לאכול, כי נכון לרגע זה הכתר עוד רחוק ממנו שנות אור וגם כשיגיע הרגע שהמלכה אליזבת תלך לעולמה (טפו, חמסה), ישנן לא מעט ספקולציות הטוענות שהכתר יעבור ישירות לבנו של צ'רלס, הנסיך וויליאם, הפופולרי משמעותית מאביו בממלכה המאוחדת. 

 

ומה יקרה אם צ'רלס יחליט לוותר על הכתר? ובכן, מכיוון שברגע שהמלכה אליזבת תלך לעולמה (שלא נדע) הכתר יעבור ישירות לבנה הבכור - הוא ייאלץ להתפטר מתפקידו וכדי שזה יקרה הוא יצטרך לערב את הפרלמנט. "על פי החוק המקובל, הנסיך צ'רלס יהפוך למלך אוטומטית כשהמלכה תמות. הנסיך וויליאם יכול להיות מלך רק אם אביו ייבחר להתפטר".

 

מי יהיה המלך הבא?  (צילום: Gettyimage)
מי יהיה המלך הבא? צילום: Gettyimage

 

אבל בואו נודה באמת, הנסיך צ'רלס מחכה כבר כמה עשורים טובים לרשת את הכתר ולשבת על כס המלכות, כך שהסבירות שהוא יחליט לוותר על הכבוד קטנה עד לא הגיונית. מקורבים מספרים שהוא ירצה למלוך אפילו לכמה שנים ואולי לאחר מכן יפנה את המקום לבנו הבכור. "זה יהיה טבעי שהנסיך צ'רלס ירצה לשבת על כס המלכות ולמלא את התפקידים המלכותיים שהתכונן לקראתם שנים רבות. בנוסף, זה יהיה טבעי לא פחות אם לאחר כמה שנים יחליט להתפטר ולהעביר את הכתר לבנו". כך או כך, נראה שלמלכה אליזבת צפויות עוד שנים רבות על הכס ומי יודע, אולי כל התפריט הקפדני הזה שלה יגרום לה להיות אלמותית.

 

"נו אמא, מתי תורי?". המלכה אליזבת וצ'רלס (צילום: Gettyimage)
"נו אמא, מתי תורי?". המלכה אליזבת וצ'רלסצילום: Gettyimage

 

לסיום, נזכיר שבחודש הבא יציין צ'רלס את יום הולדתו ה-73 וכאמור, המלכה לא עושה סימנים של פרישה. "המלכה שולטת ותשלוט ולא תיתן לבן שלה לזרוח" - הוא משפט שנאמר במשך שנים רבות על המלכה ויקטוריה, אך במקרה של המלכה אלזיבת ובנה צ'רלס, זה נאמר קצת אחרת: "המלכה זורחת וזורחת ולא תיתן לבן שלה לשלוט", כך מציגה זאת התקשורת הבריטית, אך צ'רלס אינו מתרגש מכך, להפך. לא פעם התלוצץ על כך הנסיך ואמר שהוא "לא רואה את עצמו 'בהמתנה', אלא פשוט עושה את המטלות שלו ונהנה מהחופש".  

 

"יום אחד, מתישהו, כל זה יהיה שלי" (צילום: Gettyimage)
"יום אחד, מתישהו, כל זה יהיה שלי"צילום: Gettyimage

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018