הנסיך הארי: תחזירו לי את האבטחה או שאני אתבע

עורכי הדין של הנסיך שלחו מכתב התראה למשרד הפנים הבריטי ואיימו כי במידה ולא יחזירו לדוכסים מסאסקס את האבטחה המשטרתית כשיגיעו לבריטניה - הם ינקטו בצעדיים משפטיים. ויש גם עקיצה ישירה לנסיך אנדרו, שהופשט מתאריו המלכותיים אך עדיין זכאי לשמירה

תחזירו לו את האבטחה. הנסיך הארי (צילום: Gettyimages)
תחזירו לו את האבטחה. הנסיך האריצילום: Gettyimages

 

עלה לו: הנסיך הארי החליט לנקוט בצעדים משפטיים נגד ממשלת בריטניה בשל ההחלטה להסיר את האבטחה שלו ושל משפחתו, כך דווח אמש (שבת) באתר Mail on Sunday. על פי הדיווחים, עורכי הדין של הדוכס מסאסקס שלחו מכתב התראה לפני תביעה למשרד הפנים הבריטי בו הבהירו כי יבקשו הערכה משפטית במידה ולדוכסים לא תינתן אבטחה כשיהיו בבריטניה. במידה ולא יגיעו להסכם, ההתראה עשויה להתפתח למאבק משפטי בבית המשפט העליון - בין הממשלה לנסיך. נציין כי המלכה אליזבת מודעת לפעולותיו המשפטיות של נכדה וכי זו הפעם הראשונה שבן מלוכה מגיש תביעה רשמית נגד הממשלה והוד מלכותה.

 

"הטיעון של הארי, בקצרה, הוא 'החוק לא נכון'. הוא מרגיש שההחלטה להסיר את האבטחה עבורו ועבור בני משפחתו הייתה שגויה. מכתב ההתראה נשלח על ידי עורכי הדין של הארי לפני מספר חודשים וזה בעצם מבשר על מאבק משפטי", מסר מקור יודע דבר.

 

שעות ספורות לאחר שבאתר החדשות Mail on Sunday פורסם על התביעה המתפתחת, עורכי הדין של הנסיך הארי מסרו הצהרה רשמית המגנה על החלטתו של הנסיך. ההצהרה פורסמה במלואה בחשבון הטוויטר של אומיד סקובי, ביוגרף ועיתונאי המקורב להארי ולמייגן מרקל. "הנסיך הארי ירש סיכון בטחוני כשנולד - לכל החיים. הוא נותר שישי בתור לכס המלוכה, שירת בתפקיד קרבי באפגניסטן ובשנים האחרונות משפחתו נתונה לאיומים ניאו-נאצים וקיצוניים המתועדים היטב. אומנם תפקידו במוסד השתנה אך הפרופיל שלו כחבר במשפחת במלוכה נשאר, כך גם האיום עליו ועל בני משפחתו".

 

עוד נמסר בהצהרה: "הדוכסים מסאסקס מממנים באופן אישי אבטחה פרטית עבור משפחתם אך אבטחה זו אינה יכולה להחליף את ההגנה המשטרתית הנדרשת בבריטניה. בהיעדר אבטחה זו, הנסיך הארי ובני משפחתו אינם יכולים לחזור הביתה, לבריטניה. הדוכס הציע לשלם באופן פרטי עבור אבטחת המשטרה בבריטניה בינואר 2020 אך ההצעה נדחתה. הוא עדיין מוכן לכסות את עלות האבטחה כדי לא להשתמש בכספם של משלמי המיסים".

 

תחת איום תמידי. מייגן מרקל והנסיך הארי (צילום: GettyImages)
תחת איום תמידי. מייגן מרקל והנסיך האריצילום: GettyImages

 

בהצהרה הייתה גם עקיצה מכוונות לדודו של הארי, הנסיך אנדרו, שביום חמישי האחרון הופשט מתאריו המלכותיים והצבאיים על ידי אמו, המלכה אליזבת, בשל התביעה המתנהלת מולו - אך מנגד, האבטחה לא הוסרה. "כידוע, אחרים שעזבו תפקידים ציבוריים ונמצאים תחת סיכון זוכים להגנה משטרתית ללא עלות מצידם. המטרה של הנסיך הארי היא פשוטה - להבטיח את שלומם ובטיחותם של בני משפחתו בזמן שהותם בבריטניה כדי שילדיו יוכלו להכיר את מדינת הולדתו. בריטניה תמיד תהיה ביתו של הנסיך הארי ומדינה שבה הוא רוצה שאשתו וילדיו יהיו בטוחים".

 

מקור נוסף חשף כי כשהארי הגיע בחודש אפריל האחרון להלוויה של סבו, הנסיך פיליפ, הוא זכה לאבטחה משטרתית, אך כשחזר כמה חודשים לאחר מכן, לאירוע לזכרה של אימו המנוחה, הנסיכה דיאנה, לא הייתה לו אבטחה. "כשהגיע לבריטניה להלוויה של סבו הוא היה מלווה בצוות האבטחה הפרטי שלו, אך קציני ההגנה של סקוטלנד יארד פגשו את הנסיך הארי בשדה. זה לא היה המקרה כשחזר לבריטניה בחודש יולי, אז נאלץ להסתפק בשומרי הראש האישיים שלו".

 

רוצה שילדיו יכירו את מדינת הולדתו (צילום: Alexi Lubomirski)
רוצה שילדיו יכירו את מדינת הולדתוצילום: Alexi Lubomirski

 

נזכיר כי בחודש פברואר האחרון, ימים ספורים לאחר שפורסם כי הדוכסים יופיעו בתוכניתה של אופרה ווינפרי, הארי ומייגן הודיעו למלכה אליזבת כי לא ישובו למלא את חובתם המלכותית, והאחרונה, "בתמורה", הפשיטה את השניים מהתארים המלכותיים, שללה מהם את הזכות להשתמש בתואר HRH (הוד מלכותם) ולקחה את הארי מכל תאריו הצבאיים. כמו כן, ממשטרת מטרופולין, בשיתוף קציני האבטחה של בני המלוכה, החליטו כי הדוכסים לא זכאים יותר להגנה בהתחשב בכך שהם כבר לא בני מלוכה.

 

הארי ומייגן מצידם התקשו לקבל את ההחלטה ובריאיון לווינפרי ניצלו את הבמה כדי למחות על הנושא, שוב. בריאיון סיפר הארי כי משפחתו ניתקה אותו כלכלית כבר בתחילת 2020 ואמר שלא הייתה להם ברירה אלא לחתום על עסקאות של מיליוני דולרים עם "נטפליקס" ו"ספוטיפיי". "המשפחה שלי ממש ניתקה אותי כלכלית. הם הציעו שמייגן תמשיך את קריירת המשחק שלה כי לא היה מספיק כסף לממן אותה. היו כמה סימנים מאוד ברורים - עוד לפני החתונה שלנו - שזה הולך להיות מאוד קשה"

 

הארי הוסיף: "העסקאות שחתמנו עם 'נטפליקס' ו'ספוטיפיי' מעולם לא היו חלק מהתוכנית. למעשה, לא הייתה לנו תוכנית. הציעו לי את זה בזמן שהמשפחה שלי ניתקה אותי כלכלית והייתי צריך לעשות את זה כדי להצליח לשלם עבור האבטחה שלנו. החשש הגדול ביותר היה כשהיינו בקנדה, אז קיבלתי הודעה קצרה שאמרה שהאבטחה שלנו תוסר. ההודעה הגיעה זמן קצר לפני שהעולם נכנס לסגר בעקבות מגפת הקורונה ופתאום חשבתי לעצמי ש'רגע, הגבולות עלולים להיסגר, לא תהיה לנו אבטחה ואין לדעת כמה זמן יימשך הסגר. העולם יודע איפה אנחנו נמצאים, זה לא בטוח עבורנו'. מעולם לא חשבתי שזה יקרה, ירשתי את הסיכון הזה וזה היה מזעזע עבורי".

 

מרקל מצידה הוסיפה כי כתבה מכתבים רבים לבני המלוכה בהם התחננה בפניהם להמשיך לשמור על בטחונו של הארי אך נאמר לה ש"זה בלתי אפשרי", כל זאת למרות שלטענתה הבהירה כי מדובר באיומי מוות ותעמולה גזענית.

 

דובר ממשלתי התייחס למכתב ההתראה של הנסיך, ומסר בתגובה: "מערכת הביטחון וההגנה של ממשלת בריטניה היא קפדנית ומידתית. לאורך השנים אנחנו מקפידים לא לספק מידע מפורט על הסדרי האבטחה. פעולה זו עלולה לסכן ולפגוע בביטחון האנשים, לכן גם הפעם זה לא יהיה ראוי להתייחס לנושא ולהליך המשפטי". מארמון בקינגהאם טרם נמסרה תגובה.

 

מחוייכים אך לא מוגנים (צילום: Splashnews)
מחוייכים אך לא מוגניםצילום: Splashnews

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018