אהבה או בגידה: הרומן של הנסיך צ'רלס וקמילה פרקר בולס

אחרי שנים שבהן נחשב ל"איש הרע" במערכת היחסים שלו עם הנסיכה דיאנה, הגיע הזמן להסתכל על הנסיך צ'רלס באור אחר ולנסות להבין את סיפור האהבה שלו ושל קמילה פרקר בולס. אולי הוא לא הדוש שרצינו לחשוב שהוא?

סיפור אהבה או רומן בוגדני? קמילה וצ'רלס (צילום: AP)
סיפור אהבה או רומן בוגדני? קמילה וצ'רלסצילום: AP

 

העונה הרביעית של הסדרה "הכתר" מתמקדת בחייהם הזוגיים של הנסיך צ'רלס והנסיכה דיאנה, וחושפת את הצופים לחייה האמיתיים של דיאנה, שסבלה מדיכאון ומהפרעת אכילה בזמן שבעלה בגד בה - ואפילו לא ניסה להסתיר זאת. בכל האתרים, בארץ ומעבר לים, הדהדו פעם נוספת את סיפור חייה הטרגי של הנסיכה, שהפכה לאייקון עוד בחייה וזכתה לכינוי נסיכת הלבבות. אלא שהפעם, ובניגוד לדעה הרווחת, אנחנו רוצים להתמקד בנסיך צ'רלס ולנסות להבין האם באמת מדובר בגבר אכזר או בקורבן אומלל של הנסיבות.

 

הנסיך וקמילה פרקר בולס נפגשנו לראשונה בשנת 1971, הנסיך היה אז בן 22 וקמילה מבוגרת ממנו בשנתיים. קיימות שלל גרסאות שונות לגבי מקום מפגשם הראשון, חלק טוענים כי היה זה במהלך משחק פולו בווינדזור, חלק טוענים כי השניים הכירו בזכות חברה משותפת, לוסיה סנטה קרוס - בתו של מי שהיה אז שגריר צ'ילה בבריטניה, אבל זה בכלל לא משנה כי כל הגרסאות תומכות בעובדה שבין השניים הייתה כימיה שקשה להתכחש אליה - מהרגע הראשון. "היה ביניהם חיבור יוצא דופן", סיפר מקורב לנסיך בשעתו.

 

באותה תקופה קמילה הייתה במערכת יחסים עם אנדרו פרקר בולס, קצין בצבא הבריטי. השניים החלו לצאת כשקמילה הייתה בת 17 ועל פי השמועות, כשצ'רלס "נכנס לתמונה", קמילה ואנדרו כבר דיברו על אירוסים ומיסוד הקשר. בהערת שוליים קטנה, נציין כי באותה תקופה אנדרו בגד בקמילה עם הנסיכה אן, אחותו של הנסיך צ'רלס.

 

מקורבים לנסיך וויילס סיפרו כי האחרון "רדף" אחרי קמילה והרעיף עליה מכתבי אהבה ושלל שיחות טלפון בשעות הקטנות הלילה ואף חשב להציע לה נישואים בנובמבר 1972, אך היסס לקראת הצעד הבא של הקשר. "צ'רלס הבין שהוא לא בטוח לגמרי ברגשותיו כלפי קמילה כדי להציע לה להינשא לו", סיפר העיתונאי ג'ונתן דימבלבי, והוסיף כי את סוף השבוע האחרון שלהם יחד בילו באחוזת המפשייר בבורדרלנדס. הנסיך צ'רלס לא סיפר כמעט לאיש על הרומן עם קמילה והיחיד שידע הכול לפרטי פרטים היה דודו, לואי מאונטבאטן. "צ'רלס ידע שהוריו לא יאשרו את הקשר עם קמילה", סיפר דימבלבי, ואת הטענה הזו אישרה פטרישיה, הרוזנת השנייה מאונטבאטן  - שהייתה הסנדקית של צ'רלס. "הנישואים בין צ'רלס לקמילה לא היו אפשריים, לפחות לא אז. לקמילה הייתה היסטוריה מפוקפקת ואיש לא רצה שזה ייקשר לשמו של צ'רלס", סיפרה הסנדקית לביוגרף גילס ברנדרת.

 

קשר אסור (צילום: AP)
קשר אסורצילום: AP

 

לאחר סוף השבוע האחרון שבילו יחד הנסיך וקמילה בדצמבר 1972, כתב הנסיך לדודו כי הוא "זועם וכואב על כך שזו תהיה הפעם האחרונה שהוא יזכה לראות את קמילה". זמן קצר לאחר מכן צ'רלס הצטרף ל-HMS Minerva, כחלק משירותו בחיל הים, וכשהיה בהודו במסגרת שירותו הצבאי, קיבל הנסיך את הבשורה על אירוסיה של קמילה לאנדרו פרקר בולס. השניים התארסו ב-15 במרץ וליבו של הנסיך נשבר לרסיסים. "אני מאוכזב מאוד להבין שיחסים כל כך מאושרים, שלווים ואוהבים הגיעו לסיומם", כתב צ'רלס לדודו, הלורד מאונטבאטן.

 

סבתו של צ'רלס, אליזבת המלכה האם, ואחותו, הנסיכה אן, הגיעו לחתונתם של קמילה ואנדרו, שמיסדו את הקשר ב-4 ביולי 1973. צ'רלס הודיע כי לא יוכל להגיע לחתונה בגלל אילוצים צבאיים, אך כולם ידעו כי הוא פשוט לא רצה להיות באירוע. "היה לו קשה מאוד לראות את קמילה צועדת בכנסייה לעברו של אנדרו", סיפר מקורב לנסיך.

 

בשנים הראשונות לנישואיה קמילה התמקדה בגידול שני ילדיה, טום (45) ולאורה (42) ויחסיה עם הנסיך צ'רלס נותרו אפלטוניים לזמן מה. באותה התקופה צ'רלס, שבור הלב, ניהל מערכות יחסים רבות (וקצרות) עם מספר נשים ובהן גם עם אחותה של הנסיכה דיאנה, ליידי שרה ספנסר.

 

באוגוסט 1979 נרצח דודו ואיש סודו של הנסיך, לורד מאונטבאטן. מותו של לואי מאונטבאטן הותיר את צ'רלס שבור, וגרם לו לפנות לקמילה, שלטענתו הייתה היחידה שבאמת הבינה אותו וחברתו הטובה מכל. בין נחמה לחיבוק, החל הסבב השני של הרומן בין השניים. מנגד, הביוגרפית פני ג'וניור סבורה כי הרומן ביניהם התחדש כבר שנה קודם לכן, זמן קצר לאחר שקמילה ילדה את בתה, ונמשך עד פברואר 1981, אז התארס הנסיך לנסיכה דיאנה. חיזוק לטענה שלה הגיע בדמות נדל"ן חדש - כמה חודשים לפני האירוסים רכש הנסיך צ'רלס את בית הייגרוב בגלוסטרשייר, שהיה במרחק של 18 ק"מ בלבד מהאחוזה של קמילה ואנדרו.

 

אחת הסצנות הכואבות ביותר בעונה הרביעית של "הכתר" הייתה כשהנסיכה דיאנה גילתה שהנסיך עיצב שני צמידי זהב, האחד עם חריטה של האות F (פרד) והשני עם חריטה של האות G (גלדיס). בסדרה רואים כיצד פניה של דיאנה נפלו למראה הצמידים, לאחר שנזכרה בארוחת הצהריים המפוקפקת שבילתה בחברתה של קמילה, שסיפרה לה כי לצ'רלס ולה היו כינויי חיבה אחד לשנייה - פרד וגלדיס. "הכתר" גורסת כי צ'רלס נסע לבקר את קמילה בלילה שלפני החתונה, אך לפי הביוגרפית פני ג'וניור, הענקת הצמידים התרחשה כמה ימים קודם לכן. "חילופי הצמידים התרחשו כמה ימים לפני החתונה ולא לילה לפני, כפי שמסופר ב'כתר'. כל התכשיטים הועברו למשרד שדיאנה חלקה עם מייקל קולברן, המזכיר האישי של צ'רלס, והונחו על שולחנו. ככל הנראה, קולברן - שבדיוק נקרא לפגישה - השאיר את התכשיטים על השולחן וכשחזר למשרד מצא את דיאנה, נסערת. הוא הבין מיד שהיא ראתה את הצמידים".

 

האישה והמאהבת. קמילה והנסיכה דיאנה (צילום: Gettyimages)
האישה והמאהבת. קמילה והנסיכה דיאנהצילום: Gettyimages

 

לאחר שהשניים נישאו, הם עברו להתגורר בבית הייגרוב ואילו הנסיכה דיאנה שקעה בדיכאון בעקבות ביקוריו התכופים של בעלה אצל קמילה, והיא לא הייתה היחידה שזעמה - גם המלכה אליזבת, אמו של הנסיך, תקפה את החלטתו להתגורר בסמוך למאהבת שלו.

 

ביוני 1982 ילדה דיאנה את בנם הבכור שלה ושל צ'רלס, הנסיך וויליאם, ושנתיים לאחר מכן, בספטמבר 1984 ילדה את בנם השני, הנסיך הארי. באותן השנים הנסיך לא ניסה אפילו להסתיר את הרומן עם קמילה, ויש הטוענים כי לאחר לידתו של הנסיך הארי אמר: "כעת עבודתי הסתיימה". השמועות אף מספרות כי הנסיך הגיע לבקר את דיאנה בבית החולים, כשהוא לבוש בחליפה יוקרתית, וכששאלה אותו מדוע הוא לבוש בפאר, ענה כי הוא יוצא לתיאטרון עם קמילה, מה שהותיר את דיאנה שבורת לב ובוכייה - כך לפי המשרת האישי של הנסיכה, פול ברל.

 

למרות הבגידות הגלויות לעין, הנסיכה דיאנה לא ויתרה בקלות ועל פי הנאמר בקלטות שהקליט הביוגרף אנדרו מורטון לטובת הביוגרפיה של הנסיכה, סיפרה האחרונה כי באחת הפעמים אפילו התעמתה עם קמילה במסיבה. "ניגשתי לקמילה ואמרתי לה שאני רק רוצה שהיא תדע שאני יודעת בדיוק מה קורה בינה לבין צ'רלס. לא נולדתי אתמול. אמרתי לה שיש לה את כל מה שהיא רק רוצה, אמרתי לה שהיא יכולה להתאהב בכל הגברים בעולם ושיש לה שני ילדים יפים וכל מה שאני רוצה זה את צ'רלס, את בעלי".

 

לא הסכימה לוותר. דיאנה והנסיכים וויליאם, הארי וצ'רלס (צילום: AP)
לא הסכימה לוותר. דיאנה והנסיכים וויליאם, הארי וצ'רלסצילום: AP

 

בשנת 1989 הנסיכה דיאנה יצאה לסיור מלכותי לבדה בניו יורק, למרות ניסיונותיו של הנסיך צ'רלס לסכל זאת בטענה כי היא לא כשירה נפשית. הסיור, שנמשך ימים בודדים, זכה לסיקור תקשורתי אוהד במיוחד ואילו אזרחי ארצות הברית יצאו בהצהרות בסגנון "היא מושלמת" ו-"אם בבריטניה לא רוצים אותה, אנחנו נשמח לקבל אותה". במהלך הסיור ביקרה דיאנה בבית חולים לילדים, חיבקה את הילדים והרעיפה אהבה על כל מי שנקרה בדרכה - מה שהשפיע מאוד על קמילה, שאמרה לצ'רלס שבדיוק כמו אליס קפל, סבתא רבתא שלה, שהייתה לנצח המאהבת של הסבא רבא של צ'רלס, אדוארד השביעי, גם היא לנצח תהיה המאהבת הנואפת ואילו דיאנה תהיה הנסיכה הנאהבת. בתגובה לכך צ'רלס נזף בדיאנה כשחזרה מהסיור, לאחר שהאחרונה ניסתה לקבל ממנו מילה טובה על הצלחתה הגדולה, והבהיר לה כי ליבו ונאמנותו שייכים רק לאחת - לקמילה.

 

בנובמבר 1992 פרסמה לראשונה התקשורת הקלטות משיחות אינטימיות במיוחד שניהלו צ'רלס וקמילה שאישרו ללא צל של ספק, את הרומן ביניהם, ואילו הצהובונים העניקו לפרשיית הקלטות את השם הקליט Camillagate. חודש לאחר מכן, כשלא נותרה ברירה אחרת, הכריז ראש הממשלה דאז, ג'ון מייג'ור, על פרידתם הרשמית של צ'רלס ודיאנה. שנתיים לאחר הפרידה ובמהלך ריאיון טלוויזיוני, הודה לראשונה צ'רלס כי אכן בגד בדיאנה עם קמילה לאורך כל השנים ואף כינה אותה פילגשו. "עשיתי כל שביכולתי כדי להישאר נאמן לדיאנה עד שהבנתי כי לנישואים הללו אין תקנה או סיכוי", אמר. שלוש שנים לאחר מכן, בשנת 1995 ואחרי שנתיים שבהן חיו בנפרד, הודיעו קמילה ובעלה כי הם מתגרשים. "יש מעט מאוד תחומי עניין משותפים בינינו", סיכמו.

 

עדיין ביחסים טובים. קמילה ואנדרו פרקר בולס (צילום: Gettyimages )
עדיין ביחסים טובים. קמילה ואנדרו פרקר בולסצילום: Gettyimages

 

לאחר שהגירושים של צ'רלס ודיאנה קיבלו תוקף רשמי, באוגוסט 1996, היחסים בין קמילה לצ'רלס החלו להתחמם אך השניים עשו זאת בצעדים קטנים ובטוחים, זאת לאחר שהבריטים זעמו וכאבו את פגיעתה של דיאנה. בדיוק כפי שקמילה חזתה, אזרחי בריטניה התקשו לקבל את העובדה כי היא עתידה להיות אשת המלך הבאה של הממלכה, והאחרונה נאלצה להתמודד עם ביקורות קשות ופוגעניות. "אני חושב שזה בלתי אפשרי עבורה להיות פופולרית ואהודה כמו דיאנה. היא קצת מכוערת - מה שגרם לבדיחות רבות, זקנה מדי כדי להצטייר כאייקון מיני ומנגד לא עומדת בתקן הסבתא החביבה", טען ריצ'רד קרייג במאמר שכתב עבור אתר Quora.

 

באוגוסט 1997 נהרגה הנסיכה דיאנה בתאונת דרכים טרגית, מה שאילץ את הנסיך צ'רלס לקחת צעד אחורה מיחסיו עם קמילה - לאחר שאור הזרקורים הופנה כולו לנסיכה המנוחה. שנה לאחר מותה של הנסיכה הציג צ'רלס את קמילה באופן רשמי בפני ילדיו, אך עדיין ניסה לשמור על מערכת היחסים ביניהם הרחק מהעין הציבורית. בשנת 1999 הייתה הופעת הבכורה שלהם יחד, במסיבת יום הולדתה ה-50 של אחותה של קמילה. השניים אומנם הגיעו בנפרד אך עזבו את המקום יחד, לעיניהם של למעלה מ-200 צלמים, שהגיעו לתעד את המאורע.

 

בשנת 2000, ואף שהקשר בין צ'רלס לקמילה הפך לציבורי וחשוף, המלכה אליזבת עדיין לא הסכימה לפגוש אותה ולהכיר בקשר הרומנטי בין השניים ואפילו סירבה להגיע לחגיגות יום הולדתו החמישים של צ'רלס, בשל נוכחותה של קמילה. כמה חודשים לאחר מכן החליטה המלכה להגיע לחגיגות יום הולדתו ה-60 של קונסטנטינוס השני, מלך יוון בהייגרוב, למרות נוכחותה של קמילה - מה שנחשב להתקדמות משמעותית.

 

יצאו לאור! (צילום: AP)
יצאו לאור!צילום: AP

 

בשנת 2003 עברה קמילה להתגורר בבית קלרנס, מעונו הרשמי של הנסיך צ'רלס ושנתיים לאחר מכן, בפברואר 2005, הודיעו השניים על אירוסיהם. הבשורה על אירוסיהם לא התקבלה יפה בקרב אזרחי בריטניה ומעריציה של דיאנה בפרט, ולטקס הנישואים, שהתקיים בחודש אפריל של אותה השנה, בחרו המלכה אליזבת והנסיך פיליפ שלא להגיע. השניים הגיעו רק לקבלת הפנים שנערכה לאחר מכן בטירת ווינדזור. "הם גברו על ביצ'ר'ס ברוק ועל הצ'ייר (מסלולי מרוצים) ועל מכשולים נוראיים אחרים. אני מאוד גאה ומאחלת להם בהצלחה", אמרה אליזבת בהרמת הכוסית המלכותית, והוסיפה: "הבן שלי בבית, עם האישה שהוא אוהב".

 

על פניו, סיפור האהבה של הנסיך צ'רלס וקמילה אמור להיות רומן מהאגדות. גבר ואישה שאהבו אחד את השנייה אהבת נפש מתקופת הנעורים ולמרות כל הקשיים שעברו בדרך - בין אם זו המשפחה שעשתה הכול כדי להפריד ביניהם או ההחלטה להינשא לבני זוג אחרים, מצאו את דרכם חזרה זה לזרועותיה של זו. אך במקרה המדובר, סיפור האהבה שלהם לא החליק בקלות לאזרחי בריטניה בגרון, בעקבות סופה המר של דיאנה, נסיכת הלבבות האהובה. "במשך עשורים רבים בני המלוכה סיפקו כל פרט עסיסי ורכילותי שכל עיתונאי רק יכול לחלום עליו: כסף, תהילה, סקס, התמכרויות, גירושים, הפרעות אכילה ומוות. קל להתפתות ולחשוב שמה שאנחנו רואים על המסך זו האמת, אך צריך להפריד בין עובדות לפנטזיות", הבהירה הביוגרפית פני ג'וניור. "כניסתה למשפחת המלוכה והנישואים עם הנסיך צ'רלס, גבר שהיא בקושי הכירה, בהחלט החמירו את מצבה הנפשי של הנסיכה דיאנה, אבל היא כבר הייתה פגועה וכואבת עוד הרבה לפני שפגשה את צ'רלס לראשונה". סיכמה.

 

ביום חתונתם (צילום: AP)
ביום חתונתםצילום: AP

 

"לאורך כל השנים ובפרט בסדרה 'הכתר' קמילה הוצגה כאישה אנוכית ורעה, צ'רלס הוצג כמפונק, חסר יכולות ותימהוני ואילו הנסיכה דיאנה הוצגה כקורבן, אישה תמימה וכאובה הסובלת מהתנהגות אכזרית מצידו של בעלה ושל יתר בני המשפחה", אמר העיתונאי פירס מורגן, והוסיף: "אני כותב על האנשים האלה למעלה מ-40 שנה ואני יכול לומר שקמילה היא לא הכלבה הזו שהרסה את חייה של דיאנה. בחיים האמיתיים היא מצחיקה, חברותית וחמה. היא בהחלט יכולה להיות קשוחה במידת הצורך אבל היא חביבה ואכפתית מטבעה".

 

בשנת 2017 פירסם מנהל יחסי ציבור בשם רודי ווהן-תומאס מאמר באתר NBC שבו טען כי 20 שנה אחרי - קמילה סוף סוף הצליחה לנצח את התדמית הרעה שהדביקו לה. "קמילה עלתה על המוקד מכיוון שדיאנה מתה וכולם רצו לדבר על קמילה הרעה, אך למרות המכשולים הרבים, נראה כי קמילה ניצחה בשקט במלחמת יחסי הציבור. ולמרות זאת, בסקר שפורסם בשנת 2018 דווח כי 60% מאזרחי בריטניה לא רוצים שקמילה תהפוך למלכה, ואילו 40 האחוז הנותרים הם אנשים צעירים שאינם מכירים את סיפור חייה של דיאנה לעומק.

 

באשר לצ'רלס, שמקרוביו זעמו על כך שהוצג בעונה הרביעית של "הכתר" כנבל, בזמן שדיאנה הוצגה כקורבן, "אסור לשכוח כי מדובר באדם שאהב עד עמקי נשמתו מישהי אחרת, שנאסר עליו לשאת אותה לאישה ונכפה עליו להתחתן עם מישהי אחרת שהוא כלל לא אהב", סיפר מקורב אלמוני. "הנסיך צ'רלס אינו נבל והוא מעולם לא היה כזה", אמר דיקי ארביטר - פרשן לענייני מלוכה לאתר Express, והוסיף: "אם אתם מסתכלים על הנישואים ניתן לראות בבירור ששני הצדדים היו קורבנות. ביליתי 12 שנה בארמון, הכרתי את כולם היטב, ואלה לא האנשים המתוארים ב'כתר'".

 

 

מאוהבים עד מעל הראש. קמילה וצ'רלס (צילום: Gettyimages)
מאוהבים עד מעל הראש. קמילה וצ'רלסצילום: Gettyimages

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018