אחרי כמה שבועות של טיזרים בלתי פוסקים זה סוף סוף קרה, הריאיון של הנסיך הארי ומייגן מרקל לאופרה ווינפרי עלה לאוויר וכפי שהובטח - השניים לא שמרו אף סוד בבטן. קבלו את עיקרי הריאיון - מהמחשבות האובדניות של מרקל, שסיפרה כי לא רצתה לחיות יותר והאמינה ש"לכולם יהיה יותר טוב בלעדיה", דרך התקרית המפורסמת עם גיסתה, קייט מידלטון ועד החששות שהיו בארמון לגבי צבע עורו של בנם הבכור, ארצ'י. וגם: האם הנסיך הארי מצפים לבן או בת?
"לא עשיתי שום מחקר לגבי משפחת המלוכה או הארמון, נכנסתי לזה בתמימות", סיפרה הדוכסית מסאסקס לווינפרי, ותיארה את המפגש הראשון עם סבתו של הארי, המלכה אליזבת. "התאמנו קצת לפני בקידות ואז פשוט נכנסנו פנימה ופגשתי אותה. אני לא זוכרת בדיוק מה היה, פשוט ישבנו שם ושוחחנו. גדלתי בלוס אנג'לס, אני פוגשת אנשים מפורסמים כל הזמן, אבל זה לא היה אותו הדבר".
מרקל סיפרה כי התקבלה בברכה על ידי המלכה, אך הוסיפה כי המצב התחיל להיות קשה יותר לקראת החתונה. "כל אחד מקרוביי קיבל הנחיות מאוד ברורות מהרגע שהעולם כולו ידע על הקשר שלי ושל הארי. כולם קיבלו את ההוראה להגיד תמיד 'אין תגובה' בכל מה שקשור לכך. גם החברים שלי וגם וההורים שלי. עשיתי כל מה שהם אמרו לי לעשות והם הבטיחו שהם ישמרו עליי. אז אפילו כשהדברים התחילו להיות ממש איומים בתקשורת, וחברים שלי היו מתקשרים אליי ואומרים לי 'מג, זה ממש רע', הייתי אומרת להם שאין להם מה לדאוג מכיוון שאני מוגנת. המצב התחיל להחמיר באמת כשהבנתי שלא רק שאני לא מוגנת אלא שהם מוכנים לשקר כדי להגן על בני המשפחה האחרים, שהם לא מוכנים להגיד את האמת כדי להגן עליי ועל בעלי".
7 צפייה בגלריה
לא חסכו במידע. אופרה ווינפרי, הארי ומייגן
לא חסכו במידע. אופרה ווינפרי, הארי ומייגן
לא חסכו במידע. אופרה ווינפרי, הארי ומייגן
(צילום: Gettyimages)
החששות לגבי צבע עורו הכהה של בנה: במהלך הריאיון הטילה מייגן פצצה נוספת כשחשפה כי בני המלוכה חששו לגבי "כמה כהה יהיה צבע עורו של ארצ'י", בנם הבכור של הדוכסים מסאסקס, לפני שנולד. מרקל סירבה לחשוף מי היה בן המלוכה שניהל עם בעלה את השיחה האיומה לגבי גוון העור של בנם, בטענה כי זה עלול לפגוע מאוד באותו אדם. "באותם חודשים שהייתי בהיריון, במשך כל אותה התקופה, היו לנו באופן קבוע שיחות על זה ש'התינוק לא יקבל שמירה, הוא לא יקבל תואר', ובנוסף עלה החשש על כמה כהה יהיה צבע עורו", סיפרה מרקל, ואילו ווינפרי קטעה אותה בדרמטיות: "רגע, עצרי. היו שיחות על כמה כהה עור הבן שלך יהיה?", ואילו מרקל אישרה. "באופן פוטנציאלי. וגם על איך זה יהיה ואיך הוא ייראה".
"ואת לא מתכוונת לספר לי מי ניהל את השיחה?", הקשתה ווינפרי, ומייגן התחמקה: "אני חושבת שזה עלול לפגוע בהם מאוד. השיחות האלה הועברו אליי דרך הארי, אלה היו שיחות שמשפחתו קיימה איתו".
לאורך חלקים נרחבים מהריאיון מייגן דיברה בקול חנוק מדמעות, אך הקטע הדרמטי ביותר היה ללא ספק כשהיא סיפרה לווינפרי כי היו לה מחשבות אובדניות בזמן שהייתה בחודש חמישי עם בנם הבכור. "אמרתי להארי שאני לא רוצה לחיות יותר, שזה יהיה עדיף לכולם. וזו הייתה מחשבה ברורה מאוד, אמיתית ומפחידה. ואני זוכרת איך הארי פשוט חיבק אותי חזק. אמרתי בקול רם שאני חייבת ללכת לקבל עזרה, מעולם לא הרגשתי ככה והייתי צריכה לדבר עם מישהו ופשוט אמרו לי שזה לא יהיה טוב עבור מוסד המלוכה".
מרקל ציינה בפני ווינפרי אירוע שקרה באותה תקופה, ובה השניים היו אמורים ללכת להופעה ברויאל אלברט הול והארי אמר לה שהוא לא חושב שהיא צריכה לבוא. "אני זוכרת שאמרתי לו 'אסור לי להישאר לבד'", היא סיפרה בעצב ואמרה לווינפרי שהיא זוכרת איך הארי אחז בה בחוזקה, למרות החיוכים שהשניים הפגינו כלפי המצלמות.
7 צפייה בגלריה
חשפה מחשבות אובדניות. מייגן מרקל
חשפה מחשבות אובדניות. מייגן מרקל
חשפה מחשבות אובדניות. מייגן מרקל
(צילום: CBS)
על הסכסוך עם גיסתה: בדצמבר 2018, חודשים ספורים לאחר החתונה המלכותית של הארי ומייגן, החלו לצוץ שמועות בדבר סכסוך מכוער בין מרקל לגיסתה ,קייט מידלטון. מקורות יודעי דבר מהארמון מיהרו להדליף החוצה פרטים עסיסיים על המתח בין שתי הדוכסיות והתמקדו בעיקר במקרה אחד - ביום חתונתה של מרקל ובכך שגרמה למידלטון לבכות. "מייגן גרמה לקייט לבכות בזמן שמדדה לנסיכה שרלוט את השמלה לחתונה המלכותית ומרקל לא אהבה אותה", סיפר מקורב למשפחת המלוכה ל-Mirror, ומאז זו הגרסה שרצה בעולם כבר מעל שנתיים, והנה הגיע הרגע של הדוכסית מסאסקס לספר את "האמת" שלה.
בריאיון הכחישה מרקל כי גרמה למידלטון לבכות ואף טענה כי "זה היה בדיוק להפך". כשווינפרי שאלה את הדוכסית מסאסקס על אותו ויכוח מפורסם והאם יכול להיות שהיא גרמה למידלטון לבכות, מייגן ענתה: "לא, ממש לא. ההפך בדיוק קרה. אני לא אומרת את זה כדי לזלזל באף אחד, השבוע של החתונה היה ממש קשה. קייט הייתה מוטרדת ממשהו אבל זה היה שלה - והיא התנצלה לאחר מכן. היא הביאה לי פרחים ופתק, והיא עשתה בדיוק את מה שאני הייתי עושה במידה והייתי יודעת שפגעתי במישהו - היא לקחה אחריות על זה".
מרקל הוסיפה כי הכותרות שהיו סביב המקרה והתהודה העולמית שהוא קיבל, היו מזעזעים מבחינתה, והמשיכה לספר את גרסתה: "כמה ימים לפני החתונה קייט הייתה מוטרדת, הנושא היה נכון - היא הייתה מוטרדת לגבי השמלות של ילדות הפרחים וזה גרם לי לבכות, זה ממש פגע ברגשותיי. חשבתי לעצמי 'בהקשר לכל מה שהתרחש באותם ימים לפני החתונה, זה לא היה הגיוני לא לעשות את מה שכולם ניסו לעשות - שזה אומר לנסות לתמוך בי, לנסות להבין מה קרה עם אבי ומה לא'. זה ממש לא היה עימות ואני לא חושבת שזה הוגן כלפי קייט שאכנס לפרטים על זה מכיוון שהיא התנצלה ואני סלחתי לה. הדבר היחיד שהיה לי קשה להתגבר עליו זה להיות מואשמת במשהו שלא רק שאני לא עשיתי אלא קרה לי", אמרה, ומיד הוסיפה כי לרגע לא הייתה לה כוונה להוציא את זה החוצה. "מעולם לא רציתי שזה ייצא כך, למרות שזה מה שקרה".
7 צפייה בגלריה
אז מי גרמה למי לבכות? מייגן מרקל וקייט מידלטון
אז מי גרמה למי לבכות? מייגן מרקל וקייט מידלטון
אז מי גרמה למי לבכות? מייגן מרקל וקייט מידלטון
(צילום: GettyImages)
בן או בת? לקראת אמצע הריאיון הנסיך הארי הצטרף לצידה של אשתו ויחד חשפו השניים את מין העובר בבטנה של מרקל ,שיגיע לעולם בקיץ הקרוב. "זו בת", אמר הנסיך בהתרגשות, והוסיף: "אני פשוט אסיר תודה. להביא ילד ואז ילדה, כאילו - מה עוד אפשר לבקש? עכשיו יש לנו את המשפחה שלנו, אנחנו נהיה ארבעתנו יחד עם שני הכלבים שלנו". כשנשאל הנסיך האם בכוונתם להביא עוד ילדים לעולם אמר שלא, ושהם סיימו.
נזכיר כי כבר ביולי 2019 הנסיך הארי הודיע כי בכוונתם להביא לעולם שני ילדים בלבד .הסיבה: שמירה על האוזון. "ברגע שלא נביא לעולם עוד ילד נחסוך מכדור הארץ 58.5 טון של טביעת רגל פחמנית", אמר הנסיך הארי בריאיון ל"ווג", ושלח אותנו לגוגל - משם חזרנו עם הסבר: טביעת רגל פחמנית היא מונח מוסכם לתיאור סך הפליטות של גזי חממה התורמים להתחממות גלובלית (דרך שימושי קרקע) שנגרמים על ידי פירמה, אירוע, מוצר, מדינה או אדם. ותודה לאל על ויקיפדיה.
7 צפייה בגלריה
"זו בת"!
"זו בת"!
"זו בת"!
(צילום: CBS)
בדיוק כמו מייגן, גם הנסיך הארי היה נחוש בדעתו לא להשאיר שום דבר בבטן. "הייתי לכוד עד שמייגן הגיעה", אמר, וסיפר כי משפחתו ניתקה אותם כלכלית כבר בתחילת 2020 ואמר שלא הייתה להם ברירה אלא לחתום על עסקאות של מיליוני דולרים עם "נטפליקס" ו"ספוטיפיי". "המשפחה שלי ממש ניתקה אותי כלכלית. הם הציעו שמייגן תמשיך את קריירת המשחק שלה כי לא היה מספיק כסף לממן אותה. היו כמה סימנים מאוד ברורים - עוד לפני החתונה שלנו - שזה הולך להיות מאוד קשה".
"העסקאות שחתמנו עם 'נטפליקס' ו'ספוטיפיי' מעולם לא היו חלק מהתוכנית. למעשה, לא הייתה לנו תוכנית. הציעו לי את זה בזמן שהמשפחה שלי ניתקה אותי כלכלית והייתי צריך לעשות את זה כדי להצליח לשלם עבור האבטחה שלנו", אמר הנסיך והוסיף: "החשש הגדול ביותר היה כשהיינו בקנדה, אז קיבלתי הודעה קצרה שאמרה שהאבטחה שלנו תוסר. ההודעה הגיעה זמן קצר לפני שהעולם נכנס לסגר בעקבות מגפת הקורונה ופתאום חשבתי לעצמי ש'רגע, הגבולות עלולים להיסגר, לא תהיה לנו אבטחה ואין לדעת כמה זמן יימשך הסגר. העולם יודע איפה אנחנו נמצאים, זה לא בטוח עבורנו'".
באותה התקופה החלו לצוץ שמועות רבות לגבי עלות האבטחה של הדוכסים ,שעל פי הדיווחים עומדת על 7,000 ליש"ט ליום (30 אלף שקלים), סכום ששולם בעבר על ידי משלמי המיסים. מבריטניה התנערו לגבי המשך האבטחה ,בקנדה הודיעו כי לא ייקחו חלק בעלות ונשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ, הבהיר כי ארצות הברית לא תישא בעלות .הארי סיפר כי האבטחה המוענקת לכל בני המלוכה נלקחה ממנו בעקבות שינוי במעמד והודה כי המהלך הפתיע אותו מכיוון שחשב שתמיד תינתן לו הגנה מכיוון שהוא בן מלוכה מלידה ועם התואר ירש גם את הסיכונים הכרוכים בכך. "מעולם לא חשבתי שזה יקרה, ירשתי את הסיכון הזה וזה היה מזעזע עבורי".
מרקל מצידה הוסיפה כי כתבה מכתבים רבים לבני המלוכה בהם התחננה בפניהם להמשיך לשמור על בטחונו של הארי אך נאמר לה ש"זה בלתי אפשרי", כל זאת למרות שלטענתה הבהירה כי מדובר באיומי מוות ותעמולה גזענית.
עוד הוסיף הארי והאשים את משפחתו שלא תמכה באשתו כשזו סבלה מגזענות, אך הודה כי הם עצמם נמצאים במצב בלתי אפשרי. "הייתי לכוד במשפחת המלוכה עד שפגשתי את מייגן. אבי ואחי, הם שניהם לכודים. הם לא יכולים לעזוב. אמי בטח כועסת ועצובה על כך שהייתי צריך לעזוב את המלוכה אבל היא ראתה את זה מגיע. כל מה שהיא אי פעם רצתה עבורנו זה שנהיה מאושרים".
טיזר לריאיון המלא 
ווינפרי לא הקלה על הארי, וכששאלה אותו לגבי מערכת היחסים שלו עם אביו, ענה כי לאחר שעזבו לוונקובר אביו לא דיבר איתו כלל אך כעת הם מדברים מדי פעם. "אמרת שאבא שלך הפסיק להתקשר אליך", חזרה ווינפרי על דבריו ונסיתה להבין מדוע, והארי ענה: "כי בשלב הזה, כשעזבנו, החלטתי לקחת את העניינים לידיים שלי. הייתי צריך לעשות את זה עבור המשפחה שלי. זו לא הייתה הפתעה עבור אף אחד. עצוב לי מאוד שזה הגיע למצב הזה אבל אני חייב לעשות כל מה שאפשר עבור בריאות הנפש שלי, של אשתי וגם של בני".
הארי המשיך: "יש שם הרבה על מה לעבוד, את יודעת. אני מרגיש שהוא ממש אכזב אותי כי הוא עבר משהו דומה, הוא יודע כמה זה כואב, וארצ'י הוא הנכד שלו. אני תמיד אוהב אותו, אבל נפגעתי המון – ובכל זאת, אני אמשיך לנסות לרפא את הקשר הזה. זה בראש סדרי העדיפויות שלי".
כמנטרה חוזרת, הארי דיבר על כך שההחלטה לעזוב את המלוכה ואת בריטניה הגיעה בעקבות ההתנהלות של התקשורת, הוסיף כי גם לבני משפחתו היה חלק בזה וסיפר כי מערכת היחסים בינו לבין אחיו הגדול, הנסיך וויליאם, עדיין מאוד מתוחה. "אני אוהב את וויליאם, הוא אח שלי. עברנו גיהנום יחד, כאילו – יש לנו חוויות משותפות, אבל אנחנו בדרכים שונות".
7 צפייה בגלריה
הצליחו להתגבר על הנתק. הנסיך צ'ארלס ובניו
הצליחו להתגבר על הנתק. הנסיך צ'ארלס ובניו
הצליחו להתגבר על הנתק. הנסיך צ'ארלס ובניו
(צילום: Gettyimages)
כאמור, הריאיון של הדוכסים צולם באותו יום בו הנסיך פיליפ אושפז בבית החולים, וגם לכך התייחסו הדוכסים: "הבוקר התעוררתי מוקדם יותר מהארי וראיתי הודעה של מישהו מהצוות שלנו בבריטניה שכתב שהדוכס מאדינבורו הובהל לבית החולים. פשוט הרמתי את הטלפון והתקשרתי למלכה רק כדי לבדוק. זה מה שאנחנו עושים", אמרה מייגן, והנסיך הארי חיזק: "עבור רבים מבני משפחתי, מה שהם עושים זה שיש רמה מסוימת של שליטה, בגלל שהם פוחדים ממה שהעיתונים יכתבו עליהם. בעוד שאיתנו, זה תמיד היה כזה, פשוט להיות מי שאתה, להיות אותנטי, אמיתי. ואם טועים, טועים, ואם מצליחים, מצליחים".
במהלך הריאיון חשפו הדוכסים מסאסקס עוד עובדה מרעישה וסיפרו לווינפרי כי נישאו בסתר שלושה ימים לפני החתונה המלכותית שהתקיימה לעיני העולם כולו. הארי ומייגן סיפרו כי נישאו בחצר ביתם ומי שחיתן אותם היה הארכיבישוף מקנטרברי. החתונה הייתה אינטימית, ללא אורחים וככל הנראה גם ללא ידיעתם של שאר בני המלוכה. "את יודעת שהארי ואני התחתנו שלושה ימים לפני החתונה הגדולה?", גילתה מייגן לווינפרי, והוסיפה כי איש אינו יודע זאת וסיפרה כיצד זה קרה. "צלצלנו לארכיבישוף – ג'סטין וולבי - ואמרנו לו 'תראה, הדבר הזה, המחזה הזה, נועד לעולם כולו, אבל אנחנו רוצים את האיחוד שלנו פרטי, בינינו'". עוד הוסיפו השניים כי את הנדרים שהחליפו ביניהם, בחצר ביתם, הם מיסגרו ותלו בחדר השינה שלהם.
כשנשאלה הדוכסית איך לדעתה הארמון יגיב לריאיון, אמרה: "אני לא הולכת לחיות את חיי בפחד. אני חושבת שהרבה מזה נאמר מתוך הבנה של אמת. אבל כדי לענות על השאלה שלך, אני לא יודעת איך הם יכולים לצפות, אחרי כל הזמן הזה, שאנחנו עדיין נמשיך לשמור על השתיקה אם מהארמון ממשיכים בהנצחת השקרים לגבינו. הגיע הזמן שמישהו יקום ויגיד את האמת. ואם זה כרוך בסיכון לאבד דברים – יש הרבה שכבר אבד. איבדתי את אבי, איבדתי תינוק, כמעט ואיבדתי את שמי. אבל אני עדיין עומדת ואני מקווה בשביל אנשים שמה שהם ייקחו מזה זה שהחיים שווים וצריך לחיות אותם".
בני הזוג, שנראו מאוחדים לאורך כל הריאיון והחזיקו ידיים בצורה רציפה, התעקשו כי המעבר ללוס אנג'לס עשה להם טוב. "אין לנו שום חרטה על כך", אמר הארי, ומייגן סיכמה: "הצער האמיתי שלי הוא שהאמנתי להם, לבני המלוכה, כשאמרו שישמרו עליי". עוד הוסיפה הדוכסית ואמרה שהמסע שלהם היה גדול ומשמעותי יותר מכל אגדה שסופרה אי פעם והבהירה שהנסיך הארי הציל את חייה, ועל כך, השיב בעלה: "ללא כל ספק, מייגן היא זו שהצילה אותי".
7 צפייה בגלריה
נאחזים זה בזו. הנסיך הארי ומייגן מרקל
נאחזים זה בזו. הנסיך הארי ומייגן מרקל
נאחזים זה בזו. הנסיך הארי ומייגן מרקל
(צילום: CBS)
הריאיון התקיים באחוזתם של הדוכסים בלוס אנג'לס, שנמצא בשכנות לביתה של אופרה ווינפרי. על פי הדיווחים, היא בילתה עם הזוג המלכותי יומיים שלמים, במהלכם עשו לה הדוכסים סיור בביתם, בחצר וגם בלול התרנגולים של ארצ'י, המקום האהוב עליו. לקראת סוף הריאיון הצטרף בנם של הדוכסים, והשניים סיפרו כי הוא מאוד אוהב את החיים בלוס אנג'לס.
7 צפייה בגלריה
מחכים לווידאו!
מחכים לווידאו!
מחכים לווידאו!
(צילום: CBS)
"הארי ומייגן אצל אופרה ווינפרי" ישודר היום בשעה 21:30 ב- בyes דוקו וב-STINGTV