ריחו"ל

מייגן מרקל לא לבד: הנשים שחטפו אש במקום בני זוגן

הדוכסית מסאסקס נחשבת למי שהרסה במו ידיה את בית המלוכה הבריטי. מנגד, בעלה, הנסיך הארי, יצא מהפרשה די בזול ונחשב כמי שנגרר אחריה. אבל היא ממש לא לבד: ההיסטוריה מלאה בנשים שהואשמו בגלל מעשים של גברים, ממוניקה לווינסקי ועד אריאנה גרנדה, וכן, גם דניאל גרינברג ברשימה

 

העיתונות הבריטית מגיבה ל"מגזיט"    (צילום: רויטרס)

העיתונות הבריטית מגיבה ל"מגזיט"    (צילום: רויטרס)

סגורסגור

שליחה לחבר

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

לאן שלא הסתכלתם בשבוע האחרון, כנראה מצאתם אתם עצמכם מתקשים להימלט מנושא השיחה הכי בוער בממלכה (וכמובן גם אצלנו) - ההודעה הדרמטית של הנסיך הארי ורעייתו, מייגן מרקל, על רצונם לקחת צעד אחורה מבית המלוכה, ולחלק את זמנם בין בריטניה וקנדה.

 

החלטתם של הדוכסים מסאסקס עשתה כל כך הרבה רעש בעולם כולו, עד שאפשר היה לחשוב שיש לה השלכות בינלאומיות מרחיקות לכת, ולא שמדובר במישהו, שעם כל הכבוד, הסיכויים שלו למלוך שואפים לאפס והבאז סביבו וסביב אשתו נוצר אך ורק מכורח הנסיבות (הוא הבן הפוחז, היא אמריקנית גרושה). יותר מזה, במקום להבין שמדובר בבני זוג שפשוט צריכים לשנות קצת אווירה וזקוקים להפסקה מהמשפחה הלוחצת שלו, כלי התקשורת הפכו את הפרישה שלהם לנושא הכי חם ובשבוע האחרון מנתחים את ההחלטה מכל כיוון עם שלל אייטמים לא מפרגנים לנסיך ולאשתו. 

 

עכשיו, לא מפרגנים זה בלשון המעטה, כן? מאז שהשניים התחתנו, כלי התקשורת הבריטיים פרסמו ללא הרף כותרות לא מחמיאות על השניים, ועל מרקל בעיקר - סיפרו על חוסר רצונה לקבל עליה את הנהלים והמנהגים של בית המלוכה, חוסר הכימיה שיש לה עם המלכה אליזבת והעוינות שיש בינה ובין גיסתה, קייט מידלטון. כל זה לצד כתבות רכילות וראיונות עם חברים מהעבר ובני משפחה שלא היססו להוציא עליה כל לכלוך אפשרי.

 

אם מרקל הייתה אישיות לא אהודה במיוחד עד עכשיו, בעקבות ההחלטה להיפרד מבית המלוכה היא הפכה לסוג של אויבת המדינה מספר אחת, כאשר היא זו שנחשבת לאשמה העיקרית במהלך, כאילו לנסיך הארי אין דיעה משל עצמו, ומופעל על ידי החלטותיה של אישתו המרשעת והסוררת. עזיבתם של השניים אף כונתה "מגזיט", שילוב שמה של הדוכסית ו"ברקזיט" (הרי היה ניתן באותה מידה לכנות את העניין "הארזיט").

 

היא אשמה, הוא נגרר. מייגן מרקל והנסיך הארי (צילום: gettyimages)
היא אשמה, הוא נגרר. מייגן מרקל והנסיך האריצילום: gettyimages

אפשר לקחת כדוגמא אחת מני רבות את קולין קמפבל, מקורבת לארמון הבריטי, שסיפרה בסרט תיעודי בריטי על בית המלוכה ששודר בשבוע שעבר: "אני שומעת ללא הפסקה שהארי פותה על ידי מייגן, הולך שבוי אחריה והשתנה באופן ניכר". אגב, שם הסרט התיעודי המדובר הוא "קייט נגד מייגן: נסיכות במלחמה" - ממנו אפשר לקבל רמז עד כמה עמוק הניסיון ליצור סיכסוכים בין מייגן ושאר בני המלוכה.

 

מרקל עשויה להתעודד (או שלא) מהעובדה הלא ממש מנחמת שהיא רק עוד אחת בשרשרת ארוכה של נשים שהואשמו בגלל מעשים מפוקפקים של גברים אחרים, לרוב בני זוגם. אחת הנשים שמרקל הושוותה אליהן לא אחת השבוע היא יוקו אונו, שהייתה אשתו של סולן הביטלס המנוח, ג'ון לנון. כפי שמרקל מואשמת בכך שהרסה את בית המלוכה, אונו נחשבת עד היום לסיבה העיקרית בגללה הביטלס התפרקו. היא הואשמה בכך שהשפיעה על רצונותיו של בעלה, התערבה ללהקה בהקלטות השירים, סיכסכה בין חבריה והרחיקה מהם את לנון. קרוב ל-60 שנה מאז, ואונו, בת ה-86, אמנית ויוצרת עם רזומה עשיר, היא עדיין שם נרדף לאישה סכסכנית המפרידה בין חברים קרובים. חברי הלהקה אגב, הכחישו לאורך השנים שהיא זו שהייתה אחראית לפירוק. אונו מצידה, כנראה החליטה לבסוף לזרום עם ההאשמות והוציאה ב-2007 אלבום בשם "אני מכשפה", תגובה להאשמות שכישפה את לנון בזמנו.

 

מם שרץ ברשת: יוקו אונו מאתגרת את מייגן מרקל (צילום מסך)
מם שרץ ברשת: יוקו אונו מאתגרת את מייגן מרקלצילום מסך

 

לעד תיזכר כזו שפירקה את החיפושיות. ג'ון לנון ויוקו אונו (getty images)
לעד תיזכר כזו שפירקה את החיפושיות. ג'ון לנון ויוקו אונוgetty images

 

ולא צריך להרחיק למדינה אחרת וכמה עשורים אחורה, אפשר למצוא דוגמה אחת עדכנית ומקומית: בחודשים האחרונים דובר רבות על הסיכסוך שפרץ בין אייל גולן ומנהלו, בני פרץ, כמו גם על כך שאייל התרחק מחבריו הקרובים. החברים והמקורבים מיהרו להטיל את האשמה, איך לא, על ארוסתו, דניאל גרינברג, שלטענתם עומדת מאחורי הויכוחים והעימותים שנוצרו לגולן עם הסובבים אותו. גם כאן, אגב, המילה "כישוף" נזרקה לאוויר.

 

היא מכשפה, הוא שה תמים. דניאל גרינברג ואייל גולן (צילום: אמיר מאירי)
היא מכשפה, הוא שה תמים. דניאל גרינברג ואייל גולןצילום: אמיר מאירי

הכותרות הדרמטיות בתקשורת הבריטית אף הגדילו והאשימו את מרקל בפירוק משפחת המלוכה, טענות שקיבלו חיזוקים מאנשים כמו העיתונאי פירס מורגן שצייץ: "היא נטשה את משפחתה, אביה, רוב חבריה הוותיקים, הפרידה בין הארי והנסיך וויליאם, ועכשיו הפרידה אותו גם ממשפחתו". סמנתה מרקל, אחותה למחצה של מייגן, לא היססה להשמיץ בעבר את אחותה בכל הזדמנות אפשרית, וגם כעת שמחה להזכיר לבריטים שהיא הזהירה אותם מראש: "אני אמרתי, שאם היא עשתה זאת למשפחה שלנו, היא תעשה את אותו הדבר גם לשלכם. אני יכולה להגיד 'אמרתי לכם', אבל כואב לי לראות את זה, מדובר בחוסר מצפון, אני לא מבינה איך היא מסוגלת לעשות זאת מבלי להרגיש אשמה".

 

לא צריך להתאמץ מדי כדי למצוא נשים שהואשמו בפירוק משפחות, בעוד שהגבר יצא כמעט ללא רבב מהסקנדל. קחו לדוגמא את שיר רוזנבלום – ארוסתו לשעבר של דודו אהרון, שנאלצה להתמודד עם סאגה שלמה ומביכה בה הואשמה בכך שאהרון הסתכסך עם אימו ציפורה בגלל הקשר איתה. אמא ציפורה אף הזמינה מקובל לביתה, על מנת שיסיר את הכישוף (כן, שוב המילה הזו) שהטילה כביכול רוזנבלום על בנה. זה עבד כמובן, וזמן קצר לאחר מכן השניים נפרדו. לא ברור אם בזכות המקובל או שהם פשוט לא יכלו לנהל קשר נורמלי בתנאים כאלה.

 

הסרת הכישוף עבד, ציפורה נרגעה. דודו אהרון ושיר רוזנבלום (צילום: רפי דלויה)
הסרת הכישוף עבד, ציפורה נרגעה. דודו אהרון ושיר רוזנבלוםצילום: רפי דלויה

 

אחד השמות שקופצים מיד לראש בהקשר של פירוק משפחות, הוא כמובן זה של אנג'לינה ג'ולי, שהואשמה פעמיים בגניבת בני זוג מנשים אחרות, הראשון היה בעלה השני, בילי בוב תורנטון, שעזב עבורה את ארוסתו, השחקנית לורה דרן: "עזבתי את הבית כדי לצלם סרט, ובזמן הזה החבר שלי עזב את הבית, התחתן עם מישהי אחרת ומאז לא שמעתי ממנו", סיפרה דרן בריאיון עבר לרשת ABC.

 

אחרי תורנטון הגיע כמובן בראד פיט, מיד לאחר שנישואיו לג'ניפר אניסטון עלו על שרטון. פיט עד היום נחשב לאחד הגברים המבוקשים בהוליווד. ג'ולי לעומתו, נאלצה להתמודד עם תדמית האישה רעה וגונבת בעלים, ו"זכתה" לכותרות לא מחמיאות של שלל צהובונים שהאשימו אותה לאורך השנים בפרידות. גם במקרה שלה המילה "מכשפה" נזרקה לאוויר לא אחת. אגב, גם אניסטון עצמה הואשמה לאחרונה בהרס של הזוגיות של בעלה לשעבר, ג'סטין ת'רו - שלפי הטענות, היה במערכת ארוכת שנים עם אשת האופנה היידי ביוונס, עד שהכיר את אניסטון.

 

ג'ניפר אניסטון נגד אנג'לינה ג'ולי על גבי הצהובונים בחו"ל (צילום מסך)
ג'ניפר אניסטון נגד אנג'לינה ג'ולי על גבי הצהובונים בחו"לצילום מסך

 

עוד אישה שעמדה במרכזה של אחת השערוריות הגדולות של שנות ה-90 היא מוניקה לווינסקי, שהייתה בזמנו מתמחה בבית הלבן, ואיתה ניהל נשיא ארה"ב דאז, ביל קלינטון, רומן, מאחורי גבה של אשתו, הילרי קלינטון. הנשיא לשעבר נחשב עד היום לאחד האהובים בארה"ב ועולם, ומרוויח מיליוני דולרים מדי שנה. לווינסקי לעומתו, סבלה מאינספור השמצות ובדיחות על חשבונה, התקשתה למצוא עבודה ונאלצה לעבור לגור באנגליה לתקופה, מכיוון שלא הצליחה להתמודד עם הפוקוס השלילי שקיבלה.

 

"בגיל 24, היה קשה לשמור על שמץ של כבוד או הערכה עצמית כשאת מושאן של כל כך הרבה בדיחות" סיפרה לווינסקי בראיון לתוכנית Today. "זו הייתה חוויה יוצאת דופן, לא במובן חיובי. לא רק הסלאט שיימינג, או העובדה שהייתי אינטימית עם מישהו שלאחר מכן תיאר אותי בצורה שאף אישה צעירה לא הייתה רוצה שיקראו לה. הזהות שלי נלקחה ממני". לווינסקי סיפרה בריאיון שאף אחד לא רצה להעסיק אותה, ועד שמישהו כבר הציע לה עבודה, הוא עשה זאת רק מרצון להרוויח פרסום לעסק שלו על חשבונה. "לא הצלחתי להתפרנס או להציב לעצמי מטרות", אמרה. 

 

קלינטון יצא גבר, היא יצאה זנזונת. מוניקה לווינסקי (צילום: gettyimages)
קלינטון יצא גבר, היא יצאה זנזונת. מוניקה לווינסקיצילום: gettyimages

 

ויש עוד שלל דוגמאות – מיילי סיירוס וליאם המסוורת' התגרשו בשנה שעברה אחרי כמה חודשי נישואים בודדים. מדורי הרכילות מיהרו לספר שהפרידה התרחשה בעקבות הבגידות של סיירוס, בעוד שהמסוורת' נחשב לקורבן, שנשאר שבור לב ופגוע. השמועות היו כל כך חזקות, עד שסיירוס נאלצה להגיב ולהתעקש על חפותה: "הייתי מחוייבת לו... אני מוכנה להודות בהרבה דברים, אבל מסרבת להודות שהנישואים שלי הסתיימו בגלל בגידה", כתבה ברשתות החברתיות.

 

קריסטן סטוארט ניהלה רומן עם הבמאי רופרט סנדרס בזמן שהיה נשוי והיא הייתה במערכת יחסים עם השחקן רוברט פטינסון. כמובן שהיא זו שחטפה את רוב האש, ואף זכתה לציוץ שהוקדש לה ממי שעתיד להיות נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, שהכריז: "רוברט פטינסון לא צריך לקחת את קריסטן סטוארט בחזרה. היא בגדה בו כמו כלבה, ותעשה זאת שוב, חכו ותראו. הוא יכול להשיג מישהי טובה יותר".

 

 

ואפילו בתחום המקצועי נשים חוטפות יותר מגברים. קחו למשל את ג'נט ג'קסון, שלפני ההופעה שלה בסופרבול 2004 הייתה אחת הזמרות המצליחות ביותר בארה"ב. במהלך ההופעה, ג'סטין טימברלייק שהופיע לצידה, חשף את שדה הימני של ג'קסון (אירוע שזכה לכינוי "ניפלגייט", והוסבר אחר כך כ"תאונת מלתחה"). אמריקה השמרנית הזדעזעה עד עמקי נשמתה. טימברלייק מיהר להתנצל, הקריירה שלו נסקה אל על, והוא אף הופיע שוב בסופרבול 2018. היא לעומתו, סירבה להביע חרטה, והפכה למוקצה. המכירות התדרדרו,שיריה כמעט ולא הושמעו ברדיו וכמובן שהזמנה להופיע שוב בסופרבול היא בטח ובטח לא קיבלה.

  

סגורסגור

שליחה לחבר

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

האשמת הנשים גם יורדת לפסים קיצוניים אף יותר. אריאנה גרנדה חוותה זאת על בשרה, לאחר מותו של בן זוגה לשעבר, מאק מילר, שמת ממנת יתר מסמים. לאחר מותו, טוויטר התמלא בציוצים שהאשימו את גרנדה בכך שגרמה להתדרדרות מצבו הנפשי מכיוון שנפרדה ממנו במקום לעזור לו. המגזין "רולינג סטון" אף פירסם בעקבות כך מאמר בשם: "את עשית לו את זה: אריאנה גרנדה, מאק מילר והדמוניזציה של נשים במערכות יחסים רעילות", אשר דיבר על כך שלא אחת נשים מואשמות במעשיהם של בני זוגן.

 

גרנדה עצמה אף הגיבה לאחד המאשימים: "מגוחך שאתה מקטין את הכבוד העצמי והערך האישי של אישה, בכך שאתה טוען שהיא הייתה צריכה להישאר במערכת יחסים רעילה. אני לא בייביסיטר או אימא, ואף אישה לא צריכה להרגיש כך. היה לי אכפת ממנו וניסיתי לעזור לו במשך שנים, אבל להאשים אישה בחוסר היכולת של גבר להתאפס על עצמו זו בעיה גדולה".

 

"אני לא בייביסטר ולא אמא". אריאנה גרנדה מק מילר (צילום: Gettyimages)
"אני לא בייביסטר ולא אמא". אריאנה גרנדה מק מילרצילום: Gettyimages

 

המקרים המובאים כאן הם פומביים, מעולם הבידור, מה שעלול לגרום לכך שלא יקחו אותם ברצינות, אך יחד עם זאת - הם מצביעים על תפיסת עולם שמושרשת עמוק בחברה, וזו בעצם המסקנה העיקרית – גברים אשר עושים דברים שנויים במחלוקת, בדרך כלל זוכים לגיחוך או מקסימום נזיפה. הנשים שלצידן נתפסות בתור האחראיות העיקריות למעשיהם, אם בגלל שהן נחשבות לאלו שהיו צריכות להחזיר אותם לתלם, או לחילופין - בגלל שהטילו עליהם כישוף. כך נתפסו ועדיין נתפסות הנשים בחברה - אמהות או מכשפות. 

 

אחראיות למעשי הגברים בחייהן? דניאל גרינברג, אריאנה גרנדה, מוניקה לווינסקי, מיילי סיירוס ומייגן מרקל (צילום: ענת מוסברג, Getty Images)
אחראיות למעשי הגברים בחייהן? דניאל גרינברג, אריאנה גרנדה, מוניקה לווינסקי, מיילי סיירוס ומייגן מרקלצילום: ענת מוסברג, Getty Images

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הדגמים המנצחים של 2018