15 צפייה בגלריה
הלך על העיתונות הבריטית. הנסיך הארי ומייגן מרקל
הלך על העיתונות הבריטית. הנסיך הארי ומייגן מרקל
הלך על העיתונות הבריטית. הנסיך הארי ומייגן מרקל
(קרדיט: Gettyimages)
בתחילת השבוע דווח כי הנסיך הארי ומייגן מרקל החליטו לנתק את קשריהם עם ארבעה אתרי תקשורת גדולים: "דיילי מייל", "דיילי אקספרס", "דיילי מירור" ו"הסאן". ההחלטה להחרים את האתרים המדוברים הגיעה לאחר שנתיים בהן הדוכסים מסאסקס טוענים כי התקשורת הבריטית תוקפת אותם, מפרסמת דיווחים שקריים ומחסירה מידע רלוונטי מהקוראים, במטרה ליצור למייגן תדמית שלילית.
ימים ספורים לאחר שהשניים הודיעו על ניתוק היחסים עם התקשורת, נחשפו בפני בית המשפט תכתובות ששלחו הדוכסים לאביה של מייגן במטרה לפייס אותו ולנסות לעזור לו. הסמסים הוכיחו כי פעם נוספת הצהובונים בחרו לעשות שימוש לרעה בחומרים שבידם ופירסמו באופן מגמתי הודעות חלקיות של בני הזוג לתומס מרקל, במטרה לקבע את הנרטיב של מייגן כ"האישה הרעה".
למעשה, הנסיך הארי הודיע כבר לפני חצי שנה כי בכוונתו לתבוע את ה"דיילי מייל" בטענה כי האתר מפרסם בקביעות "ידיעות זדונית" על אשתו, והבהיר כי האתר מחסיר תכנים משמעותיים מהמכתב שכתבה מרקל לאביה באופן מכוון. "תוכנו של מכתב פרטי פורסם שלא כדין ובאופן הרסני כדי לתעתע בכם, הקוראים. בנוסף לפרסום האסור של המכתב, העיתונות הטעתה אתכם בכוונה על ידי חשיבה אסטרטגית והשמטה של פסקאות נבחרות, משפטים ספציפיים ואפילו מילים בודדות, רק כדי להסתיר את השקרים שפורסמו במשך למעלה משנה", אמר הנסיך אז. בהמשך הודיע כי יתבע גם את "הסאן" וה"מירור" והאשים אותם בכך שהאזינו לשיחותיו הפרטיות.
15 צפייה בגלריה
"איף, שיניחו לנו כבר"
"איף, שיניחו לנו כבר"
"איף, שיניחו לנו כבר"
(צילום: רוייטרס)
יש שחשבו שמדובר בצעד קטנוני מצד הדוכסים מסאסקס וכי הם פשוט לא יכולים להתמודד עם ההשלכות של מעשיהם. אלא שהעובדות מצטברות ומוכיחות כי העיתונות הצהובה בבריטניה למעשה יצאה לציד מכשפות נגד האישה הזרה שחדרה לקודש הקודשים שלהם, ארמון המלוכה.
כזכור, רק השבוע נחשפו לראשונה ההודעות ששלחו הדוכסים מסאסקס לאביה של מרקל, במטרה לדאוג לשלומו. "אני פונה אליך בכל סוף שבוע אך אתה לא עונה לאף אחת מהשיחות שלי וגם לא להודעות טקסט", כתבה מרקל לאביה, והוסיפה: "אני מודאגת מאוד ממצבך הבריאותי. נקטתי בכל האמצעים על מנת להגן עליך אבל אני לא יודעת מה עוד אוכל לעשות אם אתה בוחר לא להגיב. האם אתה זקוק לעזרה? האם אוכל לשלוח לך את צוות האבטחה שלנו, שוב?". כך נכתב בהודעה שסימסה הדוכסית לאביה לאחר שנודע לה כי לקה בליבו ואושפז בבית החולים.
15 צפייה בגלריה
לטנף, לטנף, לטנף! תומס מרקל
לטנף, לטנף, לטנף! תומס מרקל
לטנף, לטנף, לטנף! תומס מרקל
(מתוך הדוקו ששודר ב-Channel 5)
ועוד קצת אחורה, להתחלה: הארי ומייגן הכירו דרך חברה משותפת ועל פי דיווחים מסביב לעולם ופליטת פה ישנה של מייגן – זו הייתה אהבה ממבט ראשון, אבל לא מבחינת התקשורת. מהרגע הראשון, אחותה למחצה של הדוכסית, סמנת'ה גרנט, הזינה את העיתונאים בטינופת על מרקל ,והצהובונים בלעו בשקיקה כל מילה. גרנט טענה כי לא מדובר באהבה אמיתית אלא בניסיון לסחוט את הנסיך מבחינה כלכלית, הוסיפה כי מילדות מייגן אמרה שהיא תתחתן עם נסיך ואמרה כי מדובר באישה מניפולטיבית, קרה וחסרת רגשות. דבריה הדהדו בכל מקום (כולל כאן אצלנו),וצלמי הפפראצי חגגו על התמונות שלהאחות "המסכנה" על כסא הגלגלים שמסולקת מהארמון בבושת פנים. זה כמובן בהמשך לסאגה עם אביה של מרקל, שרכב על טיקט "הבת שלי מתביישת בי "ואמר כי "אולי היה לה עדיף אם הייתי מת ".
עבור מי שלא זוכר, נעדכן שעוד לפני החתונה, כשהשניים רק התארסו, הארמון הוציא הודעה רשמית ולא שגרתית, בה התקשורת התבקשה להניח לזוג הצעיר. אז נאמר כי החשש של הנסיך נובע מהטראומה שספג בעקבות מות אמו, וכי הוא לא רוצה שמרקל "תברח" אם הם יאמללו את חייה כפי שעשו לנסיכה דיאנה. אז הם הניחו לה. לקצת זמן. אלא שאז, הגאווה הבריטית כנראה ספגה מהלומה קשה, כשהפערים בין מרקל לקייט מידלטון, שמתעתדת להיות רעייתו של מלך בריטניה בעתיד הלא רחוק ,החלו להתגלות.
15 צפייה בגלריה
משפחה שכזו
משפחה שכזו
משפחה שכזו
(צילום: Gettyimages)
הראשון היה החיבור בין מייגן למלכה אליזבת. מסתבר שהקשר ביניהן היה מיידי .בסרטון האירוסים המפורסם של הדוכסים הארי אפילו סיפר כי הכלבים של סבתו התאהבו במייגן בשנייה הראשונה ולא נבחו אפילו פעם אחת. חודש לאחר החתונה ,ביוני 2018, מייגן מרקל יצאה לאירוע רשמי ראשון עם המלכה אליזבת – בלי הנסיך הארי. השתיים הציגו קרבה שלא נראתה קודם בין המלכה למידלטון, והאחרונה אף נאלצה לחכות שבע שנים כדי שתזכה לצאת לאירוע רשמי לבד עם המלכה.
15 צפייה בגלריה
בסטיז! המלכה אליזבת ומייגן מרקל
בסטיז! המלכה אליזבת ומייגן מרקל
בסטיז! המלכה אליזבת ומייגן מרקל
(gettyimages)
חודש לאחר מכן, ביולי 2018, מייגן וגיסתה, הגיעו יחד לגמר ווימבלדון כדי לעודד את חברתה הטובה של מרקל, הטניסאית סרינה וויליאמס. מומחים לשפת גוף ששכרו הצהובונים מיהרו להכריז כי לפי השתיים נראות מתוחות ורק מעמידות פנים בשביל המצלמות. מאותו רגע ואילך הכל הסלים:
בדצמבר של אותה שנה הצהובונים פירסמו על סכסוך בין מייגן לקייט .מקורבים למידלטון סיפרו כי מייגן מתעללת בה, רודה באנשיה וחשפו כי ביום חתונתם של הדוכסים מסאסקס, מרקל גרמה למידלטון לבכות לאחר שטענה כי השמלה של הנסיכה שרלוט מכוערת. התקשורת כאמור, לא טרחה לברר את הפרטים לפני שלקחה את הצד של קייט.
מהר מאוד העיתונאים הבריטים שכחו את מעלליה של מידלטון בתחילת דרכה - כיצד התלבשה, סירובה לצאת לעבוד ואפילו את הכינוי "קייט העצלנית", והפכו אותה לקדושה מעונה. היא זכתה מן ההפקר בכתבות חיוביות, עכשיו, כשהצהובונים מצאו להם קורבן חדש. למעשה, בדיקה של כותרות מעלה גישה תוקפנית במיוחד כלפי הדוכסית מסאסקס, על אותם הדברים בדיוק שעשתה גיסתה מקיימברידג'.
15 צפייה בגלריה
תחילתו של קרב חתולות. מרקל וקייט מידלטון
תחילתו של קרב חתולות. מרקל וקייט מידלטון
תחילתו של קרב חתולות. מרקל וקייט מידלטון
(צילום: GettyImages)
והנה כמה דוגמאות, ממש על קצה המזלג:

זר פרחים קטלני:

15 צפייה בגלריה
זהירות, פרחים!
זהירות, פרחים!
זהירות, פרחים!
(צילום מסך)
ביום חתונה של מייגן, אתר Express פירסם אייטם עם הכותרת: "איך זר הפרחים של מייגן מרקל העמיד את חייה של הנסיכה שרלוט בסכנה?", ואילו הכותרת מיום חתונה של מידלטון, שהיה לה את אותו הזר בדיוק, הייתה: "זר השושנים של קייט מידלטון עוקב אחר הקוד המלכותי".

היריון או כרית?

15 צפייה בגלריה
שתיהן מלטפות ורק אחת חוטפת
שתיהן מלטפות ורק אחת חוטפת
שתיהן מלטפות ורק אחת חוטפת
אחד הנושאים המדוברים ביותר במהלך ההיריון של מייגן היה שהיא לא מסירה את הידיים מהבטן. שלל ספקולציות שטענו כי תומכת עם ידה כדי "שהכרית לא תברח" החלו לצוץ, האשימו אותה בכך שהיא לא באמת בהיריון והכותרות היו אכזריות למדי. לעומת זאת, בהריונות של מידלטון הציגו את זה כדבר חיובי וחמוד.

אשמה בחיבה לאבוקדו:

15 צפייה בגלריה
הו לא, אבוקדו!
הו לא, אבוקדו!
הו לא, אבוקדו!
באתר Express אפילו מצאו לנכון לתקוף את מייגן על חיבתה לאבוקדו והאשימו אותה בכך שהיא אוכלת את הפרי שגורם לכריתת עצים ומחסור במים. לשם השוואה, אותו אתר שיבח את הנסיך וויליאם על כך שנתן לאשתו אבוקדו כדי לעזור לה עם בחילות הבוקר במהלך ההיריון.

מובילת דעת אופנה מלכותית:

15 צפייה בגלריה
אופנה? רק אם את קייט מידלטון
אופנה? רק אם את קייט מידלטון
אופנה? רק אם את קייט מידלטון
ביוני 2019 קייט מידלטון זכתה לכותרת מפרגנת של הבלוגרית הנחשבת שרה וויין, שהעלתה טור בנושא: "איך קייט עברה משוק לשיק". חודש לאחר מכן, אותה וויין כתבה טור שכותרתו הייתה: "תזכורת למייגן מרקל בעקבות עריכת מגזין 'ווג', אנחנו הבריטים מעדיפים בת מלוכה אמיתית מאשר בת מלוכה אופנתית".
15 צפייה בגלריה
קיבלת שיק!
קיבלת שיק!
קיבלת שיק!
(Getty images)
לא חסרות עוד עשרות דוגמאות לאי השיוויון הבוטה בין הסיקור של מרקל לזה של גיסתה בעיתונות, ואם להקשיב לחבריה של הדוכסית מסאסקס, מדובר בגזענות נטו. "אנגליה היקרה והתקשורת האנגלית, כל מה שאני אומרת, זה שאתם שונאים אותה בגלל שהיא שחורה, ואתם שונאים אותו בגלל שהוא התחתן עם שחורה", צייצה השחקנית ג'מילה ג'מיל, והוסיפה: "הבריונות שלכם כל כך ברורה וכל כך מביכה. השנה 2019, תתבגרו".
גם הבסטי של מרקל, הסטייליסטית ג'סיקה מולרוני, לא יכלה להישאר אדישה ליחס הרע שחברתה מקבלת, וכתבה: "כשמישהו מתמודד עם ביקורת לא הוגנת, אתה קורא וכועס. כאשר אותו אדם הוא חבר שלך וחלק מהמשפחה שלך, אתה קורא למבקרים האלה בשמם - בריונים וגזענים. תתביישו לכם".
הזמרת פינק (הגם שאינה קרובה למרקל בשום צורה), נחרדה מהביקורות הרעות והחוזרות נגד הדוכסית, ומיהרה לצאת להגנתה: "הדרך שבה אנשים מתייחסים למייגן היא פשוט בריונית וזה יוצא משליטה. בואו נהיה קצת יותר חביבים, בואו נראה לילדים שלנו שזה מגניב להיות טובי לב". גם אלטון ג'ון, אלן דג'נרס, ג'ורג' קלוני ורבים נוספים הגנו על הדוכסים ועל מייגן בפרט. קלוני אפילו הזהיר מכך ש"ההיסטוריה עלולה לחזור על עצמה" וכיוון את מילותיו למותה הטראגי של הנסיכה דיאנה – הפחד הגדול ביותר של הנסיך הארי.
15 צפייה בגלריה
"אני בצד שלך". מרקל ואלטון ג'ון
"אני בצד שלך". מרקל ואלטון ג'ון
"אני בצד שלך". מרקל ואלטון ג'ון
(צילום: gettyimages)
מאיה גודפלאו, כתבת באתר Vox, כתבה בינואר האחרון מאמר שכותרתו: "כן, הסיקור של מייגן מרקל בעיתונות הבריטית הוא גזעני". במאמר עצמו כתבה גודפלאו: "משפחת המלוכה הבריטית היא למעשה היסטוריה של אנשים לבנים, לכן כשמרקל הגיעה לארמון חלק ראו את זה כהתקדמות אבל חלק לא הצליחו לקבל את זה". עוד הוסיפה הכתבת: "העיתונאים דיברו רבות על ה-DNA האקזוטי של מייגן ובמקביל תקפו אותה על אותם הדברים שמידלטון עשתה בעבר ואף זכתה לשבחים. פעם אחת אפילו השוו את ארצ'י, בנם של הארי ומייגן לשימפנזה, אך משום מה שאר האתרים, העיתונים ותוכניות הטלוויזיה בחרו להתעלם מכך".
היו גם עיתונאים שלא טרחו לנסות להסתיר את השנאה העזה והאישית שהם חשים כלפי הדוכסית מסאסקס, כמו במקרה של פירס מורגן, שסיפר כי השניים מכירים משנים עברו והוסיף כי מייגן הפנתה לו את הגב לאחר שהכירה את הארי. "הכרתי את מייגן די טוב וכמו שהיא עשתה להרבה אנשים, היא זנחה אותי ברגע שהיא התחילה לצאת עם הנסיך הארי. אני חושב שמייגן הבינה שהיא לא יכולה לשחק תפקיד של בת מלוכה, למרות שהיא שחקנית מפורסמת. היא לא מבינה במה התפקיד החדש שלה כרוך, היא עסוקה מדי בניסיון להיות סלב, מרצה לכולם איך לנהל את חייהם, זה לא מהלך נכון", אמר בריאיון ל-Us Weekly, תוך כדי שהוא קורא למייגן בכיינית, מפונקת, צבועה ועוד שלל כינויים.
15 צפייה בגלריה
שומר טינה. פירס מורגן Vs מרקל
שומר טינה. פירס מורגן Vs מרקל
שומר טינה. פירס מורגן Vs מרקל
(צילום: Gettyimages)
אחד הפחדים הגדולים ביותר של הנסיך הארי הוא שהתקשורת תפגע באשתו כפי שפגעה באימו, שכזכור, נהרגה בתאונת דרכים כשניסתה לחמוק מצלמי הפפראצי שרצו לתעד אותה ואת בן זוגה. המזכיר האישי של דיאנה המנוחה, פטריק ג'פסון, מזהיר גם הוא כי ההיסטוריה עשויה לחזור על עצמה – אך הוא אינו מדבר על התאונה הטראגית אלא על מסע הנקמה.
"ייתכן שישנן הרבה סיבות לזלזל ב'מגזיט' אך הבדיחה האמיתית תהיה על חשבונם של בני המלוכה במידה והם יזלזלו בהארי ומייגן ובפרישה שלהם מהמלוכה", אמר ג'פסון, והסביר: "הנקמה של הדוכסים מסאסקס יכולה להיות מהירה וקלה במיוחד, אם מייגן תחליט להתראיין לאחת מתוכניות האירוח האמריקניות ולחשוף את הסיפור האמיתי שלה, זה יהיה הרסני".
15 צפייה בגלריה
הפחד מנקמה בסגנון דיאנה
הפחד מנקמה בסגנון דיאנה
הפחד מנקמה בסגנון דיאנה
(צילום: AP)
השבוע, אין ספק שמשפחת המלוכה החסירה פעימה, כשתוכנית האירוח "בוקר טוב אמריקה" פמפמה את הריאיון עם מרקל בכל מקום, ומיליוני איש ברחבי העולם (כן, גם פה) התיישבו מול המסך לצפות במרקל מלכלכת על בית המלוכה. אלא שהדוכסית הוכיחה שגם אם היא כבר לא "הוד מעלתה" והכתובת שלה בהוליווד ולא בארמון, היא עדיין שומרת על גינונים של בת מלכות ולא הסגירה ולו במעט את רגשותיה האמיתיים.
עוד השבוע, צולמו הדוכסים כשהם מחלקים סלי מזון למשפחות נזקקות בלוס אנג'לס. השניים תועדו בשעת פעולה כשהם מקפידים על הנחיות הבטיחות בעידן הקורונה: שומרים מרחק ולובשים מסכות, בזמן שהם סוחבים שקיות עמוסות בין הבתים. פעולת יח"צנות מתוזמנת היטב בניסיון לגרום לשכנים החדשים בהוליווד להתנהג אל מרקל בנחמדות או בני זוג שבאמת מקדישים את עצמם לסביבה כפי שהם מנסים להציג את עצמם בשנים האחרונות? כעת, משעיקר הסיקור של בני הזוג בעיתונות הצהובה עבר לארצות הברית, נוכל לראות אם יהיה שינוי בדרך בה כותבים על הדוכסים, למרות שאנחנו סקפטיים. קשה להיפטר מהרגלים ישנים.
15 צפייה בגלריה
מי הזמין חלב וקוטג'?
מי הזמין חלב וקוטג'?
מי הזמין חלב וקוטג'?
(צילום: Mega)