לא הנסיכה דיאנה: ההשראה האמיתית של מייגן מרקל

הריאיון של הדוכסים מסאסקס לאופרה ווינפרי הושווה לריאיון השערורייתי של הנסיכה דיאנה למרטין בשיר בשנת 1995. אך למעשה, ההשראה האמיתית של בני הזוג הגיעה מריאיון שהתקיים בשנת 1970 עם אדוארד השמיני, ואשתו וואליס סימפסון, עבורה ויתר על כס המלכות. אלו הם קווי הדימיון בין השניים

משחזרים את ההיסטוריה. מייגן מרקל והנסיך הארי (צילום: Gettyimages)
משחזרים את ההיסטוריה. מייגן מרקל והנסיך האריצילום: Gettyimages

 

הימים שחלפו מאז שידור הריאיון הסנסציוני של הנסיך הארי ומייגן מרקל לאופרה ווינפרי, לא הפחיתו את רמת העניין בדוכסים מסאסקס, שחשפו את כל הקשיים שחוו כשהיו חלק ממשפחת המלוכה. למעשה, הסערה עדיין בעיצומה וארמון בקינגהם מנסה לעשות בקרת נזקים - המלכה אליזבת מתכננת שיחות פיוס עם נכדה והנסיך וויליאם הבהיר כי בכוונתו לדבר עם אחיו.

 

זאת כמובן להבדיל מהפעם האחרונה בה התראיין בן מלוכה באופן שערורייתי כל כך - כשהנסיכה דיאנה סיפרה בשנת 1995 למרטין בשיר כי בנישואים שלה חיים שלושה אנשים: היא, הנסיך צ'רלס והמאהבת שלו קמילה, ואף חשפה רומן עם קפטן ג'יימס יואיט. באותה העת, המלכה אליזבת הזדעזעה כל כך מהדברים שאמרה כלתה, שהיא הורתה לשניים לזרז את הליך הגירושים שלהם. הפעם כך נראה, המלכה למדה מטעויות עבר והיא רוצה שלום עם הנכד ואשתו הסוררת.

 

יש הטוענים כי מייגן והארי שאבו השראה מהריאיון מדובר, אך המודל האמיתי לחיקוי הגיע שנים קודם לכן. בשנת 1970 ישבו אדוארד השמיני ובת זוגו וואליס סימפסון, לשיחה פתוחה עם המראיין קנת האריס כדי להציג את הצד שלהם בשערורייה שהעסיקה את העולם כולו בשנת 1936 - הפרישה שלו מתפקיד מלך אנגליה כדי שיוכל להינשא לאהובתו האמריקאית הגרושה. הריאיון שודר ברשת BBC ומעל 12 מיליון אזרחים צפו בו בשידור חי.

 

ויתר על הכל למען האהבה. אדוארד השמיני ובת זוגו וואליס סימפסון (GettyImages)
ויתר על הכל למען האהבה. אדוארד השמיני ובת זוגו וואליס סימפסוןGettyImages

 

לפני שנמשיך ולטובת אלו שלא בקיאים בהיסטוריה המלכותית (ולא צפו בעונה הראשונה של "הכתר") נסביר: אדוארד אלברט כריסטיאן ג'ורג' אנדרו פטריק דייוויד וינדזור או בקיצור, המלך אדוארד השמיני, ירש את הכתר מאביו, ג'ורג' החמישי, בינואר 1936. בדצמבר של אותה השנה ולאחר 11 חודשים בלבד בהם כיהן כמלך, החליט לוותר על הכתר היות והממשלה הבריטית לא איפשרה לו להתחתן עם פילגשו, סימפסון, שהייתה גרושה פעמיים באותה עת.

 

הרומן בין השניים עורר סערה שהחמירה משמעותית לאחר שנודע כי לגברת סימפסון יש "נטיות" נאציות והיא למעשה סוכנת גרמניה. לאדוארד השמיני לא נותרה ברירה והוא נאלץ להתפטר מתפקידו כמלך ולהעביר את הכתר לאחיו הצעיר, ג'ורג' השישי, אביה של המלכה אליזבת. לאחר שעזב את כס המלכות, קיבל אדוארד את התואר "הדוכס מווינדזור" ובני הזוג נישאו ביוני 1937 בטקס פרטי וללא שום נציגות מבית המלוכה.

 

לבדם ביום חתונתם. אדוארד ו-וואליס (צילום: AP)
לבדם ביום חתונתם. אדוארד ו-וואליסצילום: AP

 

היחסים בין המלך אדוארד השמיני לאחיו, המלך ג'ורג' השישי, היו טעונים במיוחד והאחרון אף מנע מוואליס סימפסון את התואר "הוד מעלתה המלכותית" ואסר על אדוארד לבקר בבריטניה ללא הזמנה. אדוארד כן הגיע לבריטניה לפני מות אימו, מרי ולאחר מכן השתתף בהלוויתה. כמו כן, קצת לפני מותו בשנת 1972, זכה לביקור של אחייניתו, המלכה אליזבת, שהגיעה להיפרד ממנו בביתו שבפריז יחד עם בנה הבכור, הנסיך צ'רלס.

 

עכשיו כשאתם בקיאים ברקע, בואו נדבר על הריאיון שהעניקו בני הזוג בשנת 1970. בדיוק כמו הארי ומייגן, גם אדוארד סיפר כי מעולם לא הרגיש חלק מהממסד. כשנשאל למה הכוונה, הסביר המלך בדימוס: "המילה 'ממסד' הייתה חדשה בעיניי עד לפני 15 שנה, אז שמעתי אותה לראשונה וביקשתי מאנשים להסביר לי אותה. היא מילה לא קלה להסבר, מאוד לא ברורה. אני חושב שזה מדבר על סמכות. סמכות החוק, הכנסייה, סמכות של המלך. מעולם לא הרגשתי שאני חלק מהממסד הזה, אבל אבי, המלך ג'ורג' החמישי היה. וכך גם אחי הצעיר, המלך ג'ורג' השישי".

 

אם לקפוץ רגע קדימה בזמן, נזכיר שבריאיון לווינפרי אמר הארי הרגיש לכוד בארמון. "הייתי לכוד במשפחת המלוכה עד שפגשתי את מייגן. אבי ואחי, הם שניהם לכודים. הם לא יכולים לעזוב. אמי בטח כועסת ועצובה על כך שהייתי צריך לעזוב את המלוכה אבל היא ראתה את זה מגיע. כל מה שהיא אי פעם רצתה עבורנו זה שנהיה מאושרים".

 

 

בשונה מהארי, שאמר כי לולא מייגן, קרוב לוודאי שהיה נשאר לכוד במלוכה, כשאדוארד נשאל אם התקריות הקשות שהיו בינו לבין שאר בני המלוכה היו מתרחשות גם אם היה נשאר רווק, ענה: "בהחלט. אבל לא בצורה רעה... אני חושב שאולי, לא יודע, אולי זה יישמע מתנשא אבל אני חושב שזה עזר גם לממסד, זה החיה את החשיבות שלו".

 

עוד מספרים כי בדיוק כמו שווינפרי ניסתה לשכנע את הדוכסים מסאסקס להתראיין עוד כשהיו חלק מהמלוכה, גם האריס בילה שנים רבות בניסיונות לשכנע את אדוארד להתראיין - ועד שזה סוף סוף קרה, השמועה דאז גרסה כי המלך הפורש קיבל רגליים קרות לפני הצילומים וניסה לסגת, אך זה היה מאוחר מדי. כך קרה שגם 34 שנים אחרי שעזב את בית המלוכה, הוא וזוגתו התפתלו על הכסאות לאורך כל הריאיון.

  

אדוארד ואשתו וואליס סימפסון  (צילום: BBC)
אדוארד ואשתו וואליס סימפסון צילום: BBC

 

כאמור, לאחר פרישתו של המלך אדוארד השמיני, אחיו הצעיר המלך ג'ורג' השישי, שלל ממנו כל תפקיד וביקש ממנו לעזוב את בריטניה. נזכיר כי תגובתה של המלכה אליזבת להתפטרותם הרשמית של הארי ומייגן מהמלוכה הייתה זהה לזו של אביה: בחודש פברואר האחרון, שנה לאחר ה"מגזיט", הודיעו הדוכסים מסאסקס כי לא ישובו למלא את חובתם המלכותית. בהצהרה שהוציאה המלכה אליזבת זמן קצר לאחר הודעתם אמרה כי "פרישתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל מהמלוכה לא תאפשר להם להמשיך עם האחריות והחובות הכרוכים בשירות הציבורי. התארים הצבאיים והארגונים הנמצאים תחת אחריותם יוחזרו להיות תחת אחריותה של המלכה, לפני שיחולקו מחדש בקרב בני המלוכה".

 

במהלך הריאיון ב-1970, נשאלה וואליס אם היא מתחרטת על מעשיה. על כך ענתה: "יש בי חרטה לגבי דברים מסוימים, כן. הלוואי שזה היה יכול להיות שונה אבל אני שמחה מאוד. כמובן שהיו לנו תקופות קשות אבל למי לא? אתה רק צריך ללמוד לחיות עם זה". המראיין האריס לא התאפק והחמיא לוואליס כי היא נראית צעירה במיוחד, וזו ענתה כי "אושר הוא הסוד הגדול ביותר לאיך אתה נראה ומרגיש. אנחנו מאושרים'". תשובתה של סימפסון מעט הביכה את בעלה, שמיד אחז בידה.

 

היא המשיכה ואמרה כי היא "חושבת שאדוארד הקדים את זמנו כמלך. הוא מאוד רצה לבסס דברים אך לא היה מוכן לזה באמת. זה אולי היה מאכזב מאוד עבור הצופים אבל אדוארד הושתק לחלוטין בשנת 1936 בהקשר של השערורייה שהייתה סביבו וכמובן שגם בהיבט המשפחתי". אדוארד חיזק את דבריה, והוסיף: "היו לי הרבה מאוד דעות פוליטיות אבל נאלצתי לשמור אותן לעצמי. כך נהוג כשאתה חלק מהמשפחה המלכותית. רציתי להיות מלך מעודכן יותר, אבל זה לא היה אפשרי. ובהחלט לא הלכתי נגד הממסד או מרדתי - בסך הכל רציתי להיות עצמאי".

 

  

 

אחת השאלות הגדולות שעלו לאחר שידור הריאיון של אדוארד ואשתו הייתה מדוע לא הייתה כל התייחסות לכך שהשניים נסעו לגרמניה כדי לבקר את אדולף היטלר. במהלך הביקור המלך לשעבר יצא לסיורים במחנות הריכוז, במפעלים ואף הצטלם כשהוא מצדיע במועל יד. בשנת 1942 אמר אדוארד כי הוא חושב ש"היטלר היה המנהיג הנכון וההגיוני ביותר של העם הגרמני".

 

שום אזכור לביקור בגרמניה (צילום: AP)
שום אזכור לביקור בגרמניהצילום: AP

 

להבדיל אלף אלפי הבדלות, נראה שהדוכסים בכל זאת הפנימו כמה דברים מהריאיון של אדוארד ו-וואליס. שעות ספורות לאחר שידורו של הריאיון אצל ווינפרי הרשת התמלאה בתהיות מדוע מרקל לא התייחסה לקרע המשפחתי בינה לבין אביה ולסכסוך עם אחותה. לא עברו יותר מכמה שעות מהרגע שהתהיות החלו להציף את האתרים ועד לרגע שרשת CBS הדליפה החוצה קטעים נוספים מתוך הריאיון וביניהם את תגובתה של הדוכסית לסכסוף עם בני משפחתה. בנוסף, ווינפרי מצידה הבהירה כי "על רצפת העריכה נותרו עוד 115 דקות של ריאיון שלא ראה אור". או כמו שאנחנו רואים את זה - הקדימה תרופה למכה וחסכה למרקל את התהיות לאורך זמן.

 

 

נסיים עם עוד השוואה קטנה אך משמעותית בין סימפסון למרקל, שבחרה ללבוש לריאיון אצל ווינפרי שמלה שחורה עשויה בד משי של ג'ורג'יו ארמני, כשעל כתף אחת מודפסים פרחי לוטוס המסמלים טוהר, לידה מחדש והארה. זה לא לקח הרבה מאוד זמן עד שהרשת הוצפה תמונות מפוצלות של מרקל וסימפסון, שלבשה שמלה דומה מאוד לטובת צילומי פורטרט משנת 1936, לפני שהפכה לדוכסית. מקרי או מכוון? תחליטו אתם.  

 

מקרי או מכוון? מייגן מרקל Vs וואליס סימפסון  (צילום: CBS, Getty Images)
מקרי או מכוון? מייגן מרקל Vs וואליס סימפסון צילום: CBS, Getty Images

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018