אהובות ושערורייתיות: ההבדלים בין הנסיכה דיאנה ומייגן מרקל

גם היום הנסיכה דיאנה נחשבת לאחת הדמויות האייקוניות שידע הארמון הבריטי, ולאחרונה נראה שקמה לה יורשת - מייגן מרקל, שכבשה את בית המלוכה. השתיים אמנם לא הכירו, אבל אין ספק שמרקל הולכת בעקבות חמותה, אם בזכות האובססיה של הפפראצי ואם בגלל היחס המנוכר שהיא מקבלת מהמלכה אליזבת

הנסיכה הקסומה. דיאנה (צילום: Gettyimages)
הנסיכה הקסומה. דיאנהצילום: Gettyimages

 

ביום רביעי האחרון חל יום הולדתה של הנסיכה המנוחה דיאנה, שהייתה אמורה להיות בת 59. כמערכת שמתהדרת באובססיה בלתי נגמרת לבני המלוכה, החלטנו לנצל את יום הולדתה כדי לחקור לעומק את ההשוואות שנעשות מדי יום בינה ובין הכלה שהיא מעולם לא זכתה להכיר, מייגן מרקל.

 

למרות שבהתחלה, היו שטענו כי דווקא קייט מידלטון, אשתו של הנסיך וויליאם, היא ממשיכת דרכה של הנסיכה מוויילס – בזכות העדינות, הנימוס, החיוך הרחב וההתנהגות המלכותית, מומחים לענייני מלוכה דווקא טוענים כי מי שבאמת מזכירה את הנסיכה המנוחה היא אשתו האמריקאית של הנסיך הארי. ולא בגלל המראה הנסיכותי אלא דווקא בכלל הרדיפה התקשורתית והקשיים להשתלב בארמון. אלו הן נקודות ההשקה בין הנסיכה והדוכסית:

 

חיי אהבה: הנסיך צ'רלס Vs הנסיך הארי

ראש בראש. הנסיך צ'רלס הנסיך הארי (צילום: Gettyimages)
ראש בראש. הנסיך צ'רלס הנסיך האריצילום: Gettyimages
 

 

חייה של דיאנה היו הוכחה קלאסית לזה שלא כל הנוצץ זהב. הנסיכה מוויילס סיפרה לא פעם על הקושי להשתלב בארמון, הדיכאונות ששקעה בהם ועל כך שניסתה לשים קץ לחייה. "אמרתי לנסיך צ'רלס שאני נמצאת בדיכאון עמוק ובכיתי המון, אבל הוא רק אמר לי שאני בכיינית. הוא הלך לרכוב על סוס ואני זרקתי את עצמי מהמדרגות. המלכה הגיעה ונראתה מבוהלת מאוד, היא רעדה. ידעתי שלא אאבד את התינוק שלי, למרות שנחבלתי באזור הבטן. כשצ'רלס חזר, הוא פשוט התעלם מכל מה שקרה", סיפרה הנסיכה בריאיון לאחר שהשניים התגרשו.

 

תחושת בדידות וריקנות. הנסיכה דיאנה (צילום: Gettyimages)
תחושת בדידות וריקנות. הנסיכה דיאנהצילום: Gettyimages

 

למרבה המזל, בנו, הנסיך הארי, הוא ההפך המוחלט של אביו ושם את אושרה של מרקל לנגד עיניו מהרגע הראשון ועד עצם היום הזה. הנסיך הארי מעולם לא התגבר על הטראומה שנגרמה לו בעקבות מותה של אמו וזמן קצר לאחר שהחל את הרומן עם מייגן, מיהר להזהיר מפני ההיסטוריה שעלולה לחזור על עצמה. "אני מודאג מהביטחון האישי של הגברת מרקל לאור גל ההתעללות וההטרדות שהיא חווה," כתב הארי בזעם לכלי התקשורת והוסיף: "לכל אותם טרולים סקסיסטיים וגזעניים ברשת, שטוענים ש'זה המשחק': זה לא המשחק, אלה החיים שלנו".

 

הסופרת שרה ברדפורד, מחברת הספר "דיאנה", דיברה על הדמיון בין השתיים בעיקר בתחושת הבדידות. "בטירת בלמורל בדיוק כמו בארמון בקינגהאם, דיאנה התקשתה להסתגל לחיים המלכותיים. היא חשה מנותקת, מבודדת והתקשתה להשלים עם המחסום הבלתי נראה שהפריד בינה לבין העולם", כתבה ברדפורד בספר. בראיון ל"אקספרס" שפכה אור על ההשוואה למרקל: "מאז שהחלה לרוץ שמועה על כך הנסיך הארי יוצא עם מרקל, שחקנית הוליוודית, אנשים מיד אמרו כי יהיה לה קשה מאוד להשתלב במשפחת המלוכה, לחיות לפי חוקים, מסורת וכללים".

 

האוהבים המלכותיים. הנסיך הארי ומייגן מרקל (צילום: Gettyimages)
האוהבים המלכותיים. הנסיך הארי ומייגן מרקלצילום: Gettyimages

 

פפראצי: מהמוות של דיאנה לאבא של מייגן

החופשה שהסתיימה באסון. דיאנה ודודי אל-פאייד (צילום: AP)
החופשה שהסתיימה באסון. דיאנה ודודי אל-פאיידצילום: AP

 

ב-31 באוגוסט 1997, במהלך חופשה רומנטית בפריז, הנסיכה דיאנה ובן זוגה דודי אל-פאייד ניסו לחמוק מצלמי הפפראצי שרדפו אחריהם ונקלעו לתאונת דרכים. אל-פאייד נהרג במקום ואילו דיאנה חולצה מהרכב כשהיא עדיין בחיים ונלקחה באמבולנס לבית החולים הקרוב, שם בוצעו ניסיונות להציל את חייה – ללא הצלחה. בדיעבד, הסתבר שצלמי הפפראצי העדיפו לתקתק תמונות של הנסיכה הגוססת ברכב מאשר לסייע לה.

 

בסרט תיעודי של ה-BBC ששודר בשנת 2017 דיבר הארי על מותה של אמו, ואמר: "אני חושב שאחד הדברים הקשים ביותר עבורם זה להתמודד עם העבודה כי האנשים שרדפו אחריה במנהרה הם אותם אנשים שצילמו אותה גוססת במושב האחורי של המכונית".

 

סוף עצוב (צילום: Gettyimages)
סוף עצובצילום: Gettyimages

 

אותם צלמי פפראצי חזרו לרדוף אותו ואת אשתו בשנים האחרונות, ויותר מזה, הפכו לחלק אקוטי במלחמה על שמה הטוב של מרקל. אביה תומס מרקל שכר צלם פפראצי שיצלם אותו קורא כתבות וצופה בתמונות של בתו והנסיך הארי, ובתמונות אחרות הוא מדד טוקסידו לחתונה המלכותית (אותה החמיץ). מאוחר יותר התברר שהתמונות שצולמו במקסיקו, היו מבויימות ותואמו מראש. גם אחותה למחצה סמנתה גרנט השתמשה בצלמים ודאגה שהם ינציחו אותה על כסא גלגלים בכניסה לארמון – כשהשומרים מסרבים להכניסה.

 

 

התקשורת רודפת את מייגן – בדיוק כמו שרדפה את דיאנה

נרדפת מאז שנת 2016 (צילום: Gettyimages)
נרדפת מאז שנת 2016צילום: Gettyimages

 

הנסיכה דיאנה אמנם הפכה לדמות אייקונית ואהובה, אך במהלך חייה נאלצה להתמודד עם כותרות קשות שנכתבו עליה ברחבי העולם. "דיאנה הייתה מוכרת בכל בעולם, היא ספגה ביקורות קשות בעיתונות. היא הפכה להיות אישה מפורסמת מאוד וצילומי הפפראצי היו חלק בלתי נפרד מחייה ומחייהם של שני הבנים שלה", סיפרה קייטי ניקול, סופרת המתמחה בבית המלוכה, בריאיון לרדיו Newsbeat1. "לפעמים הייתה לדיאנה מערכת יחסים טובה מאוד עם העיתונאים, הם היו בצד שלה, אך בפעמים אחרות היא התלוננה על כך שהתקשורת פולשנית מדי".

 

רומן שלא נגמר עם התקשורת (צילום: Gettyimages)
רומן שלא נגמר עם התקשורתצילום: Gettyimages

 

ניקול גם טוענת שאי אפשר להימנע מהשוואה בין הנסיכה לדוכסית. "למרות שלמייגן היה אורח חיים של סלבריטאית, זה לא משהו שניתן להשוות לחיים המלכותיים. כן, היה לה מעמד של מפורסמת אבל היא לא הייתה חלק מהאיי ליסט לצידן של אנג'לינה ג'ולי או ניקול קידמן, היא מעולם לא התמודדה עם חשיפה תקשורתית שכזו. לאנשים יש זיכרון קצר, הם שוכחים שגם לקייט מידלטון הייתה תקופה לא קלה בצהובונים. התפקיד של העיתונות זה לדווח על המשפחה המלכותית אבל בצורה הוגנת".

 

בדיוק כמו דיאנה, גם מרקל סבלה לא מעט כותרות קשות תודות לתקשורת הבריטית, אך בניגוד לצ'רלס, הארי חשף שיניים: באוקטובר 2019 הנסיך הארי פרסם הצהרה רשמית והודיע כי בכוונתו לתבוע מספר אתרי תקשורת, בהם "דיילי מייל", "הסאן" ו"מירור" בטענה שהם כותבים שקרים זדוניים על מרקל באופן קבוע. "איבדתי את אמי ועכשיו אני רואה את אשתי נופלת קורבן לאותם כוחות עוצמתיים", כתב הארי, והוסיף: "כזוג אנחנו מאמינים בחופש תקשורתי ובדיווח אובייקטיבי אמיתי, אך לרוע המזל אשתי הפכה לאחד הקורבנות הגדולים של העיתונות הצהובה הבריטית, שמנהלת קמפיינים שלמים ללא מחשבה על ההשלכות, פרסומים חסרי רחמים שהסלימו במהלך השנה האחרונה. יש מחיר אנושי לתעמולה הבלתי נלאית הזו, במיוחד כשהיא כוזבת וזדונית. ועל אף שהמשכנו להציג פנים אמיצות, איני יכול להתחיל לתאר עד כמה זה כואב, ומכיוון שבעידן הדיגיטלי של ימינו הסיקור של היום הוא כבר לא הנייר 'הזול' של מחר, החלטנו לנקוט צעדים משפטיים, הליך שצפוי להימשך חודשים רבים".

 

גם בינואר השנה פנה הנסיך לתקשורת וביקש מהם להרפות מאשתו: "כשאיבדתי את אמי, לפני 23 שנה, לקחתם אותי תחת חסותכם. דאגתם לי במשך כל הזמן הזה, אבל התקשורת היא כוח רב עוצמתי, והתקווה שלי היא שאולי יום אחד הכוח הקולקטיבי שלנו יהיה חזק יותר כי זה גדול יותר מכולנו".

 

עם זאת, ולמרות דבריו של הנסיך הארי, הסופרת ניקול טוענת כי זה *עדיין* לא המצב. "צלמי הפפראצי לא עוקבים אחרי מייגן כמו שהם עקבו אחרי דיאנה, אך לנסיך הארי נמאס מכל הכותרות השליליות. הארי תוקף את העיתונאים וטוען שהם כל הזמן מחפשים את השלילי באשתו אך זה לא המצב. ישנם פרסומים רבים על הוצאותיהם הכספיות המוגזמות של השניים, על השיפוץ על הבית שלהם שנעשה על חשבונם של משלמי המיסים, עלות הבגדים שלהם, סיפורים סביב דרישותיה של מייגן לפני החתונה ועוד, זה בהחלט מעורר אנטגוניזם".

 

בלתי נפרדים! (צילום: Gettyimages)
בלתי נפרדים!צילום: Gettyimages

 

יחסה של המלכה אליזבת

מוכנה לכל תרחיש. המלכה אליזבת (צילום: Gettyimages)
מוכנה לכל תרחיש. המלכה אליזבתצילום: Gettyimages

 

כשהנסיך צ'רלס הודיע לאמו כי בכוונתו לשאת את דיאנה ספנסר לאישה, המלכה אהבה את הרעיון. מקורות מהארמון סיפרו כי "אליזבת הייתה בטוחה שזו התאמה מושלמת". כמובן שהעובדה כי הוריה של דיאנה, ג'ון ופרנסס ספנסר הם צאצאים של צ'רלס הראשון, מלך אנגליה - רק הוסיפה לכך. שאר בני המלוכה והיועצים של המלכה תמכו בקשר של דיאנה וצ'רלס וטענו כי ליידי דיאנה תתאים בצורה מושלמת למשפחת המלוכה כיוון שהיא בעלת מוניטין גבוה ואהובה מאוד.

 

אז על הנייר הכל היה מושלם, אבל בפועל שום דבר לא עבד. דיאנה וצ'רלס ניסו לשמור על חזית מאוחדת אך בשלב מסוים לא הייתה ביניהם ולו טיפת חיבה. צ'רלס הפר את נדרי הנישואים וחידש את הרומן עם קמילה פרקר בולס, ודיאנה ניסתה לפנות אל המלכה ולדבר לליבה - ללא הצלחה. בצר לה, הנסיכה פנתה לכל מי שיסכים לשמוע על מצבה הנפשי המתדרדר ומקורות מהארמון סיפרו כי המלכה הרגישה שהיא הופכת לנטל. הצהובון Cheatsheet אף ציטט מקור שטען כי המלכה איבדה כל כבוד שהיה לה לדיאנה כשנודע לה שהאחרונה שיתפה פעולה עם הסופר אנדרו מורטון וחשפה אותו לכל הקשיים איתם התמודדה בארמון.

 

בימים יפים יותר. המלכה אליזבת והנסיכה דיאנה (צילום: AP)
בימים יפים יותר. המלכה אליזבת והנסיכה דיאנהצילום: AP

 

גם במקרה של מייגן מרקל, בהתחלה המלכה אליזבת קיבלה אותה בזרועות פתוחות – עד כמה שאפשר בהתחשב בתנאים המקדימים שלה (אמריקאית, שחורה, גורשה). כשהנסיך הארי הודיע על כוונותיו, היחידה שלא התנגדה הייתה המלכה, שאפילו שברה כמה חוקי ברזל והסכימה לפגוש את המיועדת והזמינה אותה לאירועים מלכותיים עוד לפני שהשניים התחתנו. אחרי זוגיות של שנה בערך, בספטמבר 2017,הנסיך הארי הפגיש בין השתיים ומקורב למרקל סיפר למגזין Us Weekly כי "הפגישה הייתה טובה מאוד וללא ספק יהיו עוד מפגשים רבים נוספים".

 

גם כניסתה של מרקל לארמון עברה באופן חלק יחסית. המלכה כופפה כמה חוקים ואפילו הזמינה אותה להצטרף לחגיגות חג המלכותיות למרות שהשניים טרם נישאו. מקורות אלמוניים מהארמון סיפרו לא פעם כי המלכה מקפידה לעטוף את מייגן ולהתייחס אליה בצורה חביבה ועדינה, כל זה כדי שהכוכבת ההוליוודית לא תרגיש דחויה או מנודה כמו חמותה עליה השלום.

 

הארי עצמו סיפר על המפגש בין אשתו לכלבים של סבתו, שבאופן מפתיע לא נבחו מרקל - מה שמאוד מצא חן בעיניה של אליזבת. "ב-33 שנים האחרונות הכלבים נבחו עליי בלי סוף בכל פעם שנכנסתי לארמון. מייגן הגיעה וכלום. שום דבר", סיפר הנסיך הארי לאחר הצעת הנישואים, ומייגן הוסיפה: "הכלבים פשוט שכבו לי על הברכיים בזמן ששתינו תה. זה היה מתוק מאוד".

 

חתונה שלא נשכח לעולם (צילום: AFP)
חתונה שלא נשכח לעולםצילום: AFP
 

 

חודשיים לאחר המפגש, בנובמבר 2017, יצאה הודעה רשמית בדבר אירוסיהם של הארי ומייגן והחתונה המלכותית התקיימה במאי 2018 כשצ'רלס מלווה את הכלה במקום אביה. חודש מאוחר יותר מרקל הצטרפה למלכה לאירוע מלכותי רשמי – בלי בעלה הנסיך. ורק כדי להדגיש עד כמה זה וואו – למידלטון זה לקח שבע שנים עד שהיא הוזמנה לבד לאירוע מתוקשר עם אליזבת.

 

"קייט בטח מתפוצצת מקנאה". המלכה אליזבת ומייגן מרקל (צילום: Gettyimages)
"קייט בטח מתפוצצת מקנאה". המלכה אליזבת ומייגן מרקלצילום: Gettyimages

 

אי ציות לחוקים

את טבעת הנישואים שלה בחרה דיאנה מתוך קטלוג (משהו שלא נהוג לעשות במשפחת המלוכה), היא סירבה לומר לבעלה, הנסיך צ'רלס, שהיא "מצייתת לו" כשהחליפו נדרים בטקס החתונה, מרדה בחוקים שחלו על בני המלוכה – לבשה גופיות ומכנסיים קצרים וחיבקה זרים ברחוב, והכי חשוב: חינכה את ילדיה להיות רגילים. כולל מקדונלדס ואחרים.

 

בדיוק כמו דיאנה, גם הדוכסית מסאסקס ידועה בזכות ההקפדה שלה לא לציית לחוקי הארמון. החל מקוד הלבוש, דרך הלק הכהה בציפורניים, ועד לריאיון בו דמעה מול המצלמות. כזכור, באוקטובר 2019 התראיינה מייגן ל-Itv וסיפרה על הקושי באימהות וחשפה שאף אחד לא שאל אותה לשלומה. המלכה כמובן לא קיבלה את הכנות של הדוכסית בעין יפה והתרעמה על הבחירה שלה לדבר על הקשיים בפני כל העולם. מקורבים הגדילו לומר שהיא "זעמה".

 

 

שוב, אפשר להשוות את הריאיון הכן והחושפני של מרקל, לספר האוטוביוגרפי שכתב אנדרו מורטון, "דיאנה" סיפורה האמיתי במילותיה שלה". הספר אמנם יצא אור רק לאחר מותה של הנסיכה, אך היא שפכה בפניו את כל צרותיה עם הארמון. הנישואיה הכושלים לנסיך צ'רלס, החיים בטירת ווינדזור וגם - מערכת היחסים עם המלכה. בספר היא מספרת על הפעמים בהן ביקשה מחמותה עזרה, אך דבריה נפלו על אוזניים ערלות. מנגד, המלכה הייתה "המומה" לאחר שהספר יצא ולא האמינה שכלתה תטנף עליה בצורה כה בוטה.

 

הספר שהרס הכל (צילום: AP)
הספר שהרס הכלצילום: AP

 

הידרדרות היחסים

רגע לפני שהכל התפוצץ (צילום: Gettyimages)
רגע לפני שהכל התפוצץצילום: Gettyimages

 

בנובמבר 2018, חצי שנה לאחר שהדוכסים מסאסקס החליפו נדרים, מקורות אלמוניים מהארמון החלו להדליף שמועות על כך שמרקל וגיסתה, קייט מידלטון, לא מסתדרות, מה שהוביל לקרע בין הנסיכים וויליאם והארי. משם ההידרדרות הייתה מהירה. המלכה אליזבת הגלתה את הדוכסים מארמון קנזינגטון ושלחה אותם להתגורר באחוזת ווינדזור, כשראתה שזה לא מספיק והתנהגותה של מרקל עדיין לא מוצאת חן בעיניה שלפה את התותחים הכבדים ואסרה על הדוכסית מסאסקס לענוד את התכשיטים של דיאנה. הארי התעצבן והמצב החמיר משמעותית. "זה גורם למתח רב בין האחים, וכמו כן מכאיב לנסיך הארי ומכעיס אותו מאוד", סיפר מקור מהארמון ל"סאן", והוסיף כי זו דרכה של המלכה "לחנך" את הדוכסית הסוררת.

 

כאמור, ניסיון החינוך של אליזבת כשל, בדיוק כמו במקרה של הנסיכה דיאנה. אך בניגוד לנסיכה האהובה שהחליטה לסלול את דרכה החוצה מהארמון לבדה, למרקל היה גיבוי מלא מבעלה. בחודש ינואר האחרון, שנה ושמונה חודשים לאחר שהדוכסים מסאסקס נישאו, השניים הכריזו על פרישתם מהמלוכה. "אנחנו מתכוונים לקחת צעד אחורה ולוותר על מעמד הבכירים במשפחת המלוכה ולפעול כדי להפוך לעצמאיים כלכלית".

 

הבשורה המפתיעה של הארי ומייגן, שלא התייעצו עם איש מהמלוכה לפני שעשו זאת, הרעידה את אדמתה של בריטניה, המלכה כינסה פגישת חירום וביקשה מכל הצוות המלכותי לדאוג לכך שיימצא פתרון שיימצא חן בעיניהם של הדוכסים. ולא, לא בגלל טוב ליבה אלא בגלל החשש כי מרקל תחליט לעשות את הנורא מכל – להתראיין בתקשורת בדיוק כמו דיאנה.

 

פורשים בשיא. הדוכסים מסאסקס (צילום: Gettyimages)
פורשים בשיא. הדוכסים מסאסקסצילום: Gettyimages

 

תחילה דווח כי הארי ומייקל יתראיינו אצל אופרה ווינפרי, לאחר מכן הובטח ריאיון בלעדי לאלן דג'נרס וכשזה לא קרה, תוכנית האירוח "בוקר טוב אמריקה" הבטיחה ריאיון בלעדי עם הדוכסית לאחר פרשת ה"מגזיט המדוברת" - מה שהכניס את בריטניה ללחץ אטומי - ללא סיבה. בחודש אפריל האחרון זה אכן קרה, מרקל התראיינה לתוכנית הבוקר ובזמן שהעולם כולו (כולל אותנו, כמובן) ציפה לשמוע פרטים חדשים ומטונפים על הארמון, הדוכסית מסאסקס בחרה לדבר על פילים. קראתם נכון.

 

 

אלא שזה לא הסוף: בחודש אפריל האחרון דווח כי הסיוט הגדול ביותר של המלכה אליזבת צפוי להתגשם, והנסיך הארי ואשתו החליטו להיעזר בשני עיתונאים שיעזרו להם להוציא לאור את סיפור ה"מגזיט" מהצד שלהם. מקורות מהארמון סיפרו כי בני המלוכה החרדים, מודעים לכך שהביוגרפיה - שקיבלה את השם הזמני "עולמם האמיתי של הארי ומייגן" - תציג זווית חיובית ומחמיאה למדי של בני הזוג. "למרות שהנסיך וסבתו, המלכה אליזבת, שוחחו בנועם במהלך החודשים האחרונים, בני המלוכה עדיין חוששים מאוד ממה שהזוג עשוי לספר לעיתונאים, בין אם זה לגבי החיים במלוכה או מחוצה להם", סיפר מקור אלמוני מהארמון. כמובן שאת ההשראה לספר אוטוביוגרפי, קיבלו הדוכסים מדיאנה.

 

אנחנו לא יכולים לחכות!
אנחנו לא יכולים לחכות!

 

וגם, דיאנה: גורו לענייני אופנה

אז זו הסיבה לשילוב הצבעים המחריד? (צילום: Gettyimages)
אז זו הסיבה לשילוב הצבעים המחריד?צילום: Gettyimages

דיאנה, נסיכה שהיא מוזה (צילום: Gettyimages)
דיאנה, נסיכה שהיא מוזהצילום: Gettyimages

עוד מחווה אופנתית ודי (צילום: Gettyimages)
עוד מחווה אופנתית ודיצילום: Gettyimages

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018