אישה מניפולטיבית או קורבן של הנסיבות: מי את באמת מייגן מרקל?

האם מדובר בפמיניסטית שמוכנה לספוג אש עבור בעלה ובנה או שחקנית בינונית שרוצה ליהנות מהתהילה בלי לעבוד יום נוסף בחייה? כל מה שידוע על מייגן מרקל

 

 

יותר מ-24 שעות חלפו מאז שהנסיך הארי ומייגן מרקל הודיעו כי הם מתכוונים לקחת צעד אחורה ולוותר על מעמדם המלכותי. בעולם הרימו גבה, המלכה אליזבת זעמה, הנסיך וויליאם נפגע ואתרי הרכילות בעולם נכנסו למוד נוסטלגי ונזכרו במלך אדוארד השמיני, שהחליט לוותר על המלוכה לטובת האהבה.

 

ההחלטה של הדוכסים מסאסקס נותחה מכל כיוון, קיבלה אינספור פרשנויות והובילה לעשרות מסקנות, אבל עובדה אחד מרחפת בבירור מעל הכל: הארי לא היה עושה צעד דרמטי כזה על דעת עצמו ומדובר בעיקר ברצונה של מרקל להשתחרר מהמועקה שנכפתה עליה בעקבות נישואיה לנסיך.

 

מאז שמרקל הצטרפה לבית המלוכה היא נושא חם לדיונים ברשת - האם מדובר באישה מניפולטיבית שלא עוצרת באדום, שחותרת לקדם את עצמה, שהתקדמה בסולם המעמדות בכל דרך אפשרית עד שהגשימה את חלום ילדותה, קרי, להתחתן עם נסיך, ועכשיו היא יכולה לחיות מהתמלוגים של הקשר. או שמא מדובר בפמניסטית אוהבת, שעומדת על רגליה האחוריות ומוכנה לספוג את כל האש שבעולם, כדי להגן על בעלה ובפרט על בנה הפעוט ארצ'י.

 

הכל למען המשפחה. הנסיך הארי, מייגן מרקל וארצ'י (צילום: Gettyimages)
הכל למען המשפחה. הנסיך הארי, מייגן מרקל וארצ'יצילום: Gettyimages

 

 

כל ההתחלות קשות?

 

כזכור, שמה של מרקל נקשר לראשונה לשמו של הנסיך הארי בשנת 2016, אז החלו לצוץ שמועות מעבר לים בדבר רומן חצי מלכותי-חצי הוליוודי בין השניים. מרקל הייתה אז שחקנית הוליוודית בינונית (סליחה אבל זו אמת) ואילו הנסיך הארי בדיוק סיים עם שלב המהומות בחייו. עוד לפני שהשניים יצאו לאור באופן רשמי, אתרי הרכילות בעולם הפציצו בכותרות ולטענתו של הנסיך הארי "רדפו את מייגן". בנובמבר 2016 פרסם הנסיך הג'ינג'י מכתב זועם בו דרש להניח למייגן, ומיד. "אני מודאג מבטחונה האישי של הגברת מרקל לאור גל ההתעללות וההטרדות שהיא חווה. לכל אותם טרולים סקסיסטיים וגזעניים ברשת, שטוענים ש"זה המשחק": זה לא המשחק, אלה החיים שלנו".

 

בדיעבד, אי אפשר להתעלם מהעובדה שהאנטיגוניזם כלפי מרקל החל עוד לפני שהיא קיבלה בכלל צ'אנס. עוד לפני שפורסמה תמונה ראשונה של השניים, אחותה למחצה, סמנתה גרנט, ניצלה כל מדיה חברתית אפשרית להכפיש את שמה. היא התראיינה לכל מי שרק רצה ואמרה כי מייגן היא בחורה חסרת לב, מניפולטיבית, שחקנית ובעיקר כזו שהציבה לעצמה מטרה להתחתן עם נסיך - וכך קרה. "ההצלחה שינתה אותה", סיפרה סמנת'ה ל"דיילי מייל". "היא רצתה להיות נסיכה מאז שהייתה ילדה קטנה וצפתה בתוכניות שקשורות בבית המלוכה בטלוויזיה. היא גם תמיד העדיפה את הארי, כיוון שיש לה חולשה לג'ינג'ים".

 

אלא שמי שחושב שגרנט היא סוג של אוטוריטה בכל הנוגע לאופיה של הדוכסית (בכל זאת, מי מכיר אותך טוב יותר מבני משפחתך?), נציין כי היא הציגה חוסר עקביות למופת. בתחילה השמיצה את מייגן ברשתות החברתיות, לאחר מכן התחננה אליה שתסלח לה ותחזור להיות אחותה האוהבת, ואחרי שזה לא הצליח האשימה את מייגן בכך שהיא "צבועה ושקרנית". וכשאפילו זה לא גרם למייגן להגיב - גרנט הלכה פיזית לארמון כדי לנסות להיכנס ולפגוש את אחותה. כמובן ששומרי הארמון סילקו אותה וזמן קצר לאחר מכן סמנתה מצאה את עצמה ברשימה השחורה של הארמון.

 

טרם החליטה מה עמדתה כלפי אחותה. סמנתה גרנט (צילום: Mega)
טרם החליטה מה עמדתה כלפי אחותה. סמנתה גרנטצילום: Mega

 

אלא שהסיפור לא הסתיים עם האחות וגרנט היא לא היחידה שניסתה להכפיש את שמה של הדוכסית: ימים ספורים לפני החתונה המלכותית של הארי ומייגן, אביה, תומס מרקל, נתפס בעדשת הפפראצי כשהוא יושב באינטרנט קפה וצופה בתמונות של בתו ושל הנסיך. מאוחר יותר התברר שהתמונות, שצולמו במקסיקו, היו מבויימות ותואמו מראש עם צלמי פפראצי. הבושה הייתה גדולה ובעקבות זאת הודיע מרקל האב כי הוא לא יגיע לחתונה. תומס סיפר כי הוא אינו חש בטוב ונאלץ להתאשפז, אך זו ממש לא הייתה סוף הדרמה.

 

מרקל והארי עוד לא הספיקו לספור את הצ'קים מהחתונה ואביה לא פספס אף הזדמנות להתראיין ולהפיץ לכולם עד כמה בתו איומה וזנחה לגמרי את בני משפחתה. "אני מאוכזב מאוד ולא יודע למה זה קורה. ניסיתי ליצור איתה קשר ואני שולח לה הודעות טקסט בכל יום, אבל היא לא עונה". לדבריו של מרקל האב, הוא הגדיל ראש ושלח לבתו מכתבים, אך גם עליהם לא קיבל מענה. "הייתי מעריך כרטיס ברכה לכבוד החג או שיחת טלפון. סימן לזה שהיא יודעת שאני פה, כי היא יודעת שאני אוהב אותה".

 

"אני ניסיתי להתקשר - היא מסננת". תומס מרקל (צילום: Mega)
"אני ניסיתי להתקשר - היא מסננת". תומס מרקלצילום: Mega

 

גם למטבע הזה יש כמובן צד שני, ובפברואר 2019 נחשף מכתב שכתבה הדוכסית לאביה בו כתבה לו עד כמה היא אוהבת אותו. "אבא, הלב שלי שבור. יש לי רק אבא אחד, בבקשה תפסיק להתעלל בי בתקשורת כדי שנוכל לתקן את היחסים בינינו. ביקשתי ממך שלא נתקשר דרך המדיה, אמרתי לך שזה חשוב לי, ואתה בכל זאת עושה את זה".

 

כמובן שחבריה של מרקל ניצלו את ההזדמנות כדי להתראיין ל"דיילי מייל" ולצאת להגנתה. "תומס יודע איך ליצור קשר עם מייגן בקלות", סיפר החבר האלמוני, והוסיף: "מספר הטלפון של מייגן לא השתנה ותומס לא ניסה ליצור קשר, לא טלפוני ולא בהודעת טקסט. הסיפור הזה פגע במייגן, שמאוד אוהבת את אביה ותמיד תהיה לה אהבה אליו, זה מאוד כואב לה".

 

עוד הוסיף החבר והתייחס לתקרית הפפראצי המדוברת, ואמר: "אחרי שצולמו תמונות הפפראצי של תומס, שכביכול נתפס בזמן שהוא קונה מצרכים בסופר, מייגן והארי עדיין עשו הכל כדי להביא אותו ללונדון. הם מעולם לא החליטו לא להזמינו לחתונה בגלל ששיקר, להפך. השניים עדיין ניסו להשיג את תומס בטלפון והוא לא ענה להם". 

 

עכשיו, מצד אחד זה נשמע אמין ושפוי למדי, ושמייגן היא רק קורבן של הנסיבות, ומנגד, ארמון המלוכה יודע למשוך בחוטים ולהשתמש בתקשורת לתועלתו האישית, כך שאי אפשר באמת לדעת אם מדובר בחברים אמיתיים או שליחים של המלכה.

 

מרוצה מהסיטואציה?  (צילום: Gettyimages)
מרוצה מהסיטואציה? צילום: Gettyimages

 

 

"למרות שהיא שחקנית מפורסמת, היא לא יכולה לשחק בת מלוכה"

 

מי שכן התראיין בשמו הוא העיתונאי פירס מורגן שסיפר באוקטובר האחרון למגזין Us Weekly שהוא ומרקל היו בקשר טוב לפני שהפכה לבת מלוכה, אך זה לא עצר אותו מלטנף עליה, כאילו אין מחר. "אני חושב שמייגן מרקל צריכה להפסיק להתבכיין, נקודה. עם כל הכבוד, אני חושב שהיא פשוט שחקנית שמייבבת יותר מדי. האנשים המצליחים ביותר במשפחת המלוכה, בין אם זו המלכה אליזבת או המלכה האם האהובה, מעולם לא הסבירו או התלוננו. כבן מלוכה, אתה פשוט ממלא את חובתך וכולם אוהבים אותך בזכות זה".

 

מורגן הוסיף והתייחס להיכרותו עם הדוכסית, ואמר: "אני לא מעריץ גדול של מייגן. הכרתי אותה די טוב וכמו שהיא עשתה להרבה אנשים, היא זנחה אותי ברגע שהיא התחילה לצאת עם הנסיך הארי. אני חושב שמייגן הבינה שהיא לא יכולה לשחק תפקיד של בת מלוכה, למרות שהיא שחקנית מפורסמת. היא לא מבינה מה כרוך בתפקיד החדש שלה, היא עסוקה מדי בניסיון להיות סלב, מרצה לכולם איך לנהל את חייהם, זה לא מהלך נכון".

 

גם עכשיו, שעות ספורות לאחר שפורסם כי הדוכסים מסאסקס לוקחים צעד אחורה ומוותרים על הייחוס המלכותי, מורגן האשים את מרקל בכך שהיא זו שגרמה לקרע הכואב בין הנסיך הארי לאחיו הגדול, הנסיך וויליאם. "אנשים אומרים שאני ביקורתי מדי כלפי מייגן מרקל - אבל היא זנחה את משפחתה, את אביה, את חבריה הישנים, הפרידה בין הארי לוויליאם וכעת הרחיקה אותו מכל משפחתו. בזאת סיימתי את טיעוניי".

 

הקרב על תשומת לב.פירס מורגן VS מייגן מרקל (צילום: Gettyimages)
הקרב על תשומת לב.פירס מורגן VS מייגן מרקלצילום: Gettyimages

 

מנגד, חברות אחרות של מייגן, בהן סרינה וויליאמס, מנצלות כל הזדמנות כדי לטהר את שמה ולהבהיר שמדובר בחברה טובה שתמיד אפשר לסמוך עליה. "לא ידעתי שיש תקשורת שלילית שם בחוץ. ברגע שאני רואה את שמה של מייגן בכותרת - אני פשוט לא קוראת את הכתבה. לא יכולתי לבקש חברה יותר טובה ממנה, היא נמצאת שם תמיד, ברגעים הטובים, הכואבים והגדולים - היא תמיד שם".

 

גם הסטייליסטית ג'סיקה מולרוני, אחת מחברותיה הטובות של הדוכסית, לא יכלה להישאר אדישה לטענות כי מייגן אינה חברה טובה, וכתבה: "כשמישהו מתמודד עם ביקורת לא הוגנת, אתה קורא וכועס. כאשר אותו אדם הוא חבר שלך וחלק מהמשפחה שלך, אתה קורא למבקרים האלה בשמם - ביריונים וגזענים. תתביישו לכם".

 

אפילו שאומרים שמייגן עושה לה מזל רע, סרינה וויליאמס בעדה! (צילום: Gettyimages)
אפילו שאומרים שמייגן עושה לה מזל רע, סרינה וויליאמס בעדה!צילום: Gettyimages

 

קייט או מייגן?

 

בנובמבר 2018 פורסם לראשונה כי הנסיכים וויליאם והארי הסתכסכו ואף דווח כי בעקבות זאת הארי ומייגן יעזבו את ארמון קנזינגטון ויעברו לגור בפרוגמור קוטג' באחוזת ווינדזור. השמועות סיפרו כי המלכה אליזבת החליטה על המעבר כתוצאה מהיחסים האיומים בין מרקל למידלטון. השתיים, על פי הדיווחים, לא הסתדרו כלל והמלכה החליטה שצריך להפריד כוחות כדי לשמור על שקט משפחתי-מלכותי. אבל האם באמת מייגן היא זו שגרמה לקרע בין הנסיך הארי לאחיו הגדול, ולמה בעצם העולם ממהר להאשים את מייגן ולא את קייט? 

 

תשובה אחת היא כמובן שקייט מידלטון תהיה אשת המלך יום אחד ומרקל, עם כל הכבוד, לא. הנסיך וויליאם מיועד לרשת את הכתר ואילו הארי נמצא שישי בתור אחרי שלושת ילדיהם של הדוכסים מקיימברידג', ולכן אם כבר באים בטענות למישהי, עדיף שזו לא תהיה מידלטון.

 

תשובה אחרת קשורה לדפוס של מרקל בארמון. עם כל הכבוד לאמריקנית הדעתנית שהיא ולעובדה שהיא הביאה קידמה ומודרניות למונרכיה המיושנת, יש דברים שבבית המלוכה עושים אחרת וצריך כבוד גם למסורת. רק במהלך השנה האחרונה, הדוכסית הודיעה שלא תיקח חלק במסורת הצייד השנתי, החליטה שהיא לא מוכנה שרופאי הממלכה יילדו אותה, עברה על חוקי הארמון פעם אחר פעם - כשלבשה בגדים חשופים, הסתובבה עם לק כהה בציפורניים והפגינה חיבה בפומבי, חגגה את חג המולד עם אמה ולא עם המלכה - והרשימה עם ארוכה. למעשה, באפריל 2019 המלכה החליטה לנקוט צעדים נגד התנהגותה הסוררת של מרקל והענישה אותה בדרך הכואבת ביותר - אסרה עליה לענוד את התכשיטים מהאוסף המלכותי של הנסיכה דיאנה. מנגד, מידלטון עשתה את הדרך ההפוכה, ומ"עצלנית" הפכה לחביבת המלכה, כשהיא מקפידה שלא לסטות ימינה או שמאלה מחוקי הארמון ומתחזקת את הקשר עם אליזבת בכל צורה אפשרית.

 

מה יהיה הסוף איתכם? קייט, וויליאם, הארי ומייגן (צילום: Gettyimages)
מה יהיה הסוף איתכם? קייט, וויליאם, הארי ומייגןצילום: Gettyimages

 

איכות הסביבה או מה

מרקל הצליחה לעצבן לא רק את תושבי הארמון, גם תושבי הממלכה עצמה חלוקים בדעותיהם לגביה. בחודש יולי האחרון הודיע הנסיך הארי כי הוא ומייגן מתכננים להביא לעולם שני ילדים בלבד. לדבריו, זה נובע מהרצון להגן על כדור הארץ. "ברגע שלא נביא לעולם עוד ילד נחסוך מכדור הארץ 58.5 טון של טביעת רגל פחמנית".

  

למרבה האירוניה, חודש לאחר מכן, מרקל והנסיך הארי יצאו לחופשה יוקרתית לכבוד יום הולדתה של מייגן וחטפו ביקורת מאזרחי בריטניה, שכינו אותם צבועים, לאחר שהשניים אמנם אמרו שהם רוצים לשמור על האוזון, אך טסים במטוסים פרטיים. "הארי ומייגן ייצרו פי 7 פליטת רגל פחמנית כשחזרו הביתה בטיסה פרטית מניס שבדרום צרפת", אמרו הבריטים הזועמים, ואף הוסיפו כי במידה והשניים היו חוזרים בטיסת תיירים זה לא היה כזה נורא. מומחים לענייני המלוכה הסבירו כי "הבריטים אינם מעוניינים לשמוע הרצאות בנושא שינויי אקלים מפי אנשים שאינם קשובים ונאמנים לעצות של עצמם". כמו כן, חברי הפרלמנט הבריטי טענו כי "הנסיעות של הארי ומייגן אינן תואמות את התדמית הציבורית שהם מנסים להדביק לעצמם, כלוחמים אקולוגיים". פייר, צודקים.

 

את החופשה העבירו הדוכסים באחוזתו המפוארת של חברה הטוב של הנסיכה דיאנה, אלטון ג'ון, שלקח ללב את ההאשמות כלפי הארי ומייגן, ומיהר להסביר. "אני מוטרד מאוד מהדיווחים המעוותים והזדוניים סביב החופשה הפרטית ושהותם של הנסיך הארי ומייגן מרקל בביתי, בניס, בשבוע שעבר". וזה לא נגמר בזה, הזמר החליט גם להוסיף קורט של רגשי מצפון, ואמר: "אמו של הנסיך הארי, הנסיכה דיאנה, הייתה אחת החברות הכי יקרות שלי. אני חש שזה מחובתי להגן על הארי ומשפחתו מפני חדירת העיתונות לפרטיותם של הדוכסים, שכאמור תרמה למותה בטרם עת של הנסיכה דיאנה".

 

תניחו לדוכסים! אלטון ג'ון (צילום: Gettyimages)
תניחו לדוכסים! אלטון ג'וןצילום: Gettyimages

 

סר אלטון ג'ון הוא לא היחיד שמצא את הדמיון בין הנסיכה דיאנה למרקל. גם ג'ורג' קלוני תקף את התקשורת והשתמש בהשוואה המדוברת. בפברואר 2019 התראיין השחקן למגזין Who, במטרה לקדם את הסדרה הקומית בכיכובו, Catch-22, והחליט לדבר על החברה הטובה מארמון המלוכה. "כולם רודפים את מייגן בלי סוף וללא כל סיבה ומתנהגים אליה בדיוק כמו שהתנהגו לנסיכה דיאנה. "כולנו זוכרים איך הסיפור של דיאנה נגמר, בתאונת דרכים קטלנית שנגרמה בגלל התקשורת".

 

ואם אתם חושבים שמדובר בהשוואה מופרכת, נזכיר כי הנסיך התראיין לא פעם ודיבר על הטראומה האישית שנגרמה לו כתוצאה ממותה המפתיע של אמו, שכזכור ניסתה לחמוק מצלמי הפפראצי ונקלעה לתאונת דרכים קטלנית. הארי חזר ואמר בכמה הזדמנויות כי מצבו הנפשי נפגע ממותה בטרם עת של אמו וכי הוא חושש שההיסטוריה תחזור על עצמה.

 

ולא רק זה, הנסיכה דיאנה נהגה לומר שהיא רוצה להעניק לילדים שלה ילדות נורמלית עד כמה שניתן, ומקור אלמוני סיפר למגזין Us Weekly ש"מייגן שואפת לחיות את חייה לפי הדרך שבה הנסיכה דיאנה חיה. היא משמשת לה דוגמה". עוד נאמר במגזין כי "מייגן תומכת מאוד ברצון של הארי לכבד את זכרה של אמו והיא דאגה שביתם החדש יהיה מעוצב בצורה שתזכיר לו את אמו, דיאנה, וכמו כן תלתה תמונה של הנסיכה בחדר של ארצ'י הקטן".

 

רצתה חיים נורמלים עבור הילדים. הנסיכה דיאנה, וויליאם והארי (צילום: AP)
רצתה חיים נורמלים עבור הילדים. הנסיכה דיאנה, וויליאם והאריצילום: AP

 

עוד הוסיף המקור כי "אחד הדברים הראשונים שהארי הבחין בהם אצל מייגן זה החביבות שלה, האדיבות, הנחישות והאישה החזקה שהיא. זה מה שמשך אותו אליה וגרם לו להתאהב בה. הארי נפתח לראשונה בפני מייגן בכל הנוגע לסיפור הטראגי של אימו במסע הראשון שלהם יחד לאפריקה. הארי סיפר למייגן על הסבל שהוא עבר ועל כל הכאב שנגרם לו".

 

לא מן הנמנע, שמרקל החליטה שהיא תעשה הכל כדי להגן על אהובה, כולל למשוך את האש אליה, ובלבד שהוא לא יצטרך לחוות שוב את הטראומה שעברה עליו בגיל 13, כשהעולם כולו צפה בו צועד מאחורי הארון של אמו.

 

ועוד משהו קטן לסיום: באוקטובר 2019 הדוכסים פתחו את ליבם ודיברו על הקשיים שהם חווים בסרט תיעודי מיוחד, שרק הגביר את עוצמת הסערה המתחוללת סביבם. מרקל אמרה בדמעות "כל אישה, במיוחד כשהיא בהיריון, פגיעה מאוד, וכך גם אני הרגשתי וזה היה מאוד מאתגר. ואז הפכתי לאימא. אז מאותו רגע כל מה שאת מנסה זה להיות אימא". כל אישה אחרת, כל אמא טרייה אחרת, הייתה מקבלת יחס חם ואוהד יותר משמעותית מהתקשורת, אחרי שהופיעה מול המצלמות והודתה כי "לא הרבה אנשים טרחו לשאול אותי אם אני בסדר". אבל במקרה של מייגן מרקל, אולי קל יותר להאשים אותה בכל הבעיות של בית המלוכה.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
אינסטגרם
twitter
הכי מדוברים
    הדגמים המנצחים של 2018