7 צפייה בגלריה
להתראות מלוכה. מייגן מרקל והנסיך הארי
להתראות מלוכה. מייגן מרקל והנסיך הארי
להתראות מלוכה. מייגן מרקל והנסיך הארי
(צילום: gettyimages)
אתמול (ד') האדמה רעדה - ולא בגלל מזג האוויר הסוער - אלא בעקבות הכרזתם של הנסיך הארי ומייגן מרקל על כך שהם מוותרים על מעמדם בבית המלוכה. "אנחנו מתכוונים לקחת צעד אחורה ולוותר על מעמד הבכירים במשפחת המלוכה ולפעול כדי להפוך לעצמאיים כלכלית ,ובמקביל להמשיך בתמיכה המלאה בהוד מלכותה המלכה", כתבו השניים בפוסט באינסטגרם וגרמו לזעזוע עולמי.
עכשיו, נתעלם לרגע מכך שזה לא כל כך נכון, וגורמים בארמון הודו כי הדוכסים מסאסקס לא עדכנו אישבכוונותיהם, בואו נפרק לגורמים את ההחלטה הדרמטית:
הארי ומייגן הסבירו כי הוויתור על המעמד המלכותי יאפשר להם לגדל את בנם ,ארצ'י, עם הערכה למסורת המלכותית אליה נולד, אך במקביל, יאפשר לשניים להתמקד בפרק החדש בחייהם - שכולל הקמת קרן צדקה חדשה. הדוכסים הוסיפו כי בכוונתם לחלק את זמנם בין לונדון לצפון אמריקה וכמו כן ימשיכו למלא את חובתם המלכותית.
ההחלטה של הדוכסים מסאסקס הגיעה, לטענתם, לאחר חודשים ארוכים של מחשבות ושיחות על הנושא. אלא שכאמור, שעות ספורות לאחר הודעתם, פירסמו אתרי החדשות בבריטניה כי הארי ומייגן לא התייעצו עם איש מבני המלוכה לפני שיצאו בהכרזה, ואתר הדיילי מייל אף הגדיל לעשות וכתב כי "המלכה אליזבת זועמת" על ההחלטה. "אף אחד מבני המשפחה לא ידע או ייעץ להארי ולמייגן לפני פרסום הצהרתם האישית", צייץ בטוויטר ג'וני דימונד, כתב לענייני מלוכה ב-BBC, והוסיף כי בארמון מאוד מאוכזבים.
במקביל, דוברות ארמון בקינגהאם מסרה הצהרה רשמית בה נאמר כי "דיונים עם בני הזוג על הנושא נמצאים בשלב מוקדם יחסית", אך הוסיפו כי מהארמון בהחלט מבינים את רצונם של הארי ומייגן "לנקוט בגישה אחרת".
7 צפייה בגלריה
צועדים לחיים חדשים
צועדים לחיים חדשים
צועדים לחיים חדשים
(צילום: Getty Images)
במקביל, באתר Us Weekly פורסם כי חבר טוב של הנסיך הארי, העיתונאי טום ברדבי, התראיין לתוכנית "בוקר טוב בריטניה" וסיפר כי מערכת היחסים בין הארי לאחיו הגדול, הנסיך וויליאם, אכן עברה קשיים וטלטלות. "יש הרבה אנשים, כולל האחים עצמם, שהיו רוצים מאוד שהם יהיו קרובים שוב, ועם קצת מזל - זה אולי עוד יקרה שוב", אמר העיתונאי, שאחראי גם על הסרט התיעודי על הדוכסים, והוסיף: "אבל במשפחות, כולנו יודעים שדברים קורים, דברים נאמרים".
מגיש התוכנית, פירס מורגן, חיזק את דבריו של ברדבי והוסיף כי "סכסוך משפחתי-ציבורי בטח לא מקל על העניין", וברדבי מיהר להסביר: "גם סכסוך משפחתי בתוך חברה משפחתית. צריך להבין שהארי עבד בתוך משרד משפחתי גדול, לכל אחד יש את הרצונות והשאיפות שלו ואם צריך לאזן את הכל - זה הופך להיות מאוד קשה".
מורגן, מצידו, לא פספס את ההזדמנות לעקוץ את מרקל וצייץ בטוויטר: "אנשים אומרים שאני ביקורתי מדי כלפי מייגן מרקל - אבל היא זנחה את משפחתה, אביה, את חבריה הישנים, הפרידה בין הארי לוויליאם וכעת הרחיקה אותו מכל משפחתו. בזאת סיימתי את טיעוניי".
7 צפייה בגלריה
נותנת פייט לוואליס סימפסון. מייגן מרקל
נותנת פייט לוואליס סימפסון. מייגן מרקל
נותנת פייט לוואליס סימפסון. מייגן מרקל
(צילום: gettyimages)
אז מה בעצם הוביל את הדוכסים מסאסקס להודיע קבל עם ואינסטגרם, ללא תיאום עם המלכה אליזבת, על כך שהם מוותרים על הייחוס המלכותי ותפקידם בממלכה? בשורה מטלטלת כזו מחייבת אותנו לחזור אחורה בזמן, לשנת 2016 - אז שמה של מרקל נקשר לראשונה עם זה של הנסיך, ושאר העולם, איך נאמר זאת בעדינות, לא קיבל את זה יפה. עוד לפני שהשניים בישרו על מערכת היחסים שלהם באופן רשמי, הנסיך הארי פרסם מכתב זועם לכלי התקשורת ודרש מהם להניח לו ולחברה החדשה שלו ."אני מודאג מביטחונה האישי של הגברת מרקל לאור גל ההתעללות וההטרדות שהיא חווה. לכל אותם טרולים סקסיסטיים וגזעניים ברשת, שטוענים ש'זה המשחק' - זה לא המשחק, אלו החיים שלנו".
כמובן שגם בני משפחתה של מרקל לא תרמו לסיטואציה הסבוכה. סמנתה גרנט, אחותה למחצה של מרקל לא פספסה אף הזדמנות לצייץ ברשתות החברתיות עד כמה אחותה חסרת לב ולטעון כי הכל משחק עבורה, ואילו אביה של מרקל זייף תמונות פפראצי ימיםספורים לפני החתונה המלכותית ,ביטל את הגעתו ,ומאז לא הפסיק להתראיין לתקשורתולספר עד כמה הוא אומלל וסובל מכך שמייגן לא מחזירה לו טלפונים.
אבל הדרמות של בני משפחת מרקל הם כלום לעומת הסכסוכים המלכותיים שהתחוללו בארמון בין מרקל וגיסתה, קייט מידלטון. בנובמבר 2018 פורסם לראשונה כי הנסיך הארי ומייגן מרקל יעזבו את ארמון קנזינגטון ויעברו לגור בפרוגמור קוטג' באחוזת ווינדזור, מתנה שקיבלו הדוכסים מהמלכה אליזבת לכבוד נישואיהם. הארי ומייגן החליטו לעזוב את הארמון מכיוון שמרקל וגיסתה לא הצליחו להסתדר ביניהן, מה שבאופן טבעי הוביל לקרע ביחסים בין הארי לוויליאם, ואילו המלכה החליטה שלטובת שקט נפשי וממלכתי - עדיף להפריד בין השתיים. "מייגן וקייט הן שתי נשים שונות מאוד", סיפר מקורב למשפחת המלוכה לאתר "דיילי מייל", והוסיף: "הן לא מסתדרות ביניהן".
חודש לאחר מכן, בדצמבר 2018, הסכסוך בין הדוכסיות הפך לקרב חתולות אמיתי ,כשמקורות מהארמון החליטו להוציא את כל הכביסה המלוכלכת החוצה. "מייגן גרמה לקייט לבכות בזמן שמדדה לנסיכה שרלוט את השמלה לחתונה המלכותית ומרקל לא אהבה אותה", סיפר מקורב למשפחת המלוכה, ואילו מקור נוסף סיפר ל-Mirror על אותה פעם שמרקל הטילה משימות על אנשי הצוות של הדוכסית מקיימברידג', מה שלא התקבל בעין יפה מצידה של מידלטון שמיהרה להכריז שאין סיכוי שזה יקרה שוב. "קייט זעמה על מייגן והבהירה לה שהיא לא יכולה לפנות לאנשי הצוות שלה מכיוון שהם העובדים שלה ומקבלים הוראות רק ממנה".
מהארמון ניסו לא פעם להכחיש את השמועות בדבר הסכסוך ובדצמבר של אותה שנה הנסיך הארי ומייגן מרקל צעדו לצידם של הנסיך וויליאם וקייט מידלטון לכנסיית "מריה מגדלנה" בסאנדרינגהאם, בחג המולד, כשהשתיים מתלוצצות ומשדרות עסקים כרגיל .כמובן שיצאו תמונות נהדרות - אבל איך נאמר זאת בעדינות, זה לא החזיק מים ודיווחים חדשים לגבי הסכסוך בין הדוכסיות הגיעו מכל עבר.
7 צפייה בגלריה
מעמידות פנים משנת 2018. מייגן וקייט
מעמידות פנים משנת 2018. מייגן וקייט
מעמידות פנים משנת 2018. מייגן וקייט
(צילום: GettyImages)
באוקטובר 2019 פתחו הנסיך הארי ומייגן במאבק נגד התקשורת הבריטית בטענה כי הם משמיצים, פוגעים ומפרסמים כתבות שקריות על שניהם - ועל מייגן במיוחד, הכל כדי לקבל את הרייטינג המבוקש. "כזוג, אנחנו מאמינים בחופש תקשורתי ובדיווח אובייקטיבי אמיתי, אך לרוע המזל אשתי הפכה לאחת הקורבנות הגדולים של העיתונות הצהובה הבריטית, שמנהלת קמפיינים שלמים ללא מחשבה על ההשלכות, פרסומים חסרי רחמים שהסלימו במהלך השנה האחרונה", כתב הארי בהצהרה הרשמית שלו, כשהודיע כי בכוונתו לתבוע את ה"דיילי מייל", וכמה ימים לאחר מכן פורסם כי גם Mirror ו-The Sun על הכוונת וכי הנסיך מאשים אותם בכך שפרצו לו לטלפון והאזינו לשיחות ולהודעות בתא הקולי.
להזכירכם, הנסיך הארי מדבר מדם ליבו על הרדיפה של הפפראצי, בעקבות הטראומה שנגרמה לו בעקבות מות אמו, הנסיכה דיאנה. הנסיך אמר לא פעם כי המרדף של הצהובונים אחר אשתו מזכיר לו את האובססיה שהייתה להם לאמו המנוחה, שאף נהרגה בניסיון לחמוק מצלמי הפפראצי שניסו לצלם אותה ואת בן זוגה, דודי אל-פאייד, בנו של המיליונר המצרי-בריטי מוחמד אל פאייד. הארי אף הביע חשש שההיסטוריה תחזור על עצמה עם מרקל.
7 צפייה בגלריה
איזה קטע עשינו לכולם, אה?
איזה קטע עשינו לכולם, אה?
איזה קטע עשינו לכולם, אה?
(צילום: Getty Images)
עצירה קטנה לפני שממשיכים: במהלך השנה האחרונה הדוכסית הצליחה לעצבן את המלכה אליזבת לא פעם, בין אם זה כשהודיעה שלא תיקח חלק במסורת הצייד השנתי ,כשהחליטה שהיא לא מוכנה שרופאי הממלכה יילדו אותה ,או כשעברה על חוקי הארמון פעם אחר פעם - כשלבשה בגדים חשופים, הסתובבה עם לק כהה בציפורניים והפגינה חיבה בפומבי .באפריל 2019 המלכה החליטה לנקוט צעדים נגד התנהגותה הסוררת של מרקל והענישה אותה בדרך הכואבת ביותר - אסרה עליה לענוד את התכשיטים מהאוסף המלכותי של הנסיכה דיאנה .
מיד לאחר הגזרה - האיסור החדש הגביר והחמיר במידה ניכרת את המתיחות בין הנסיכים וויליאם והארי. מקור אלמוני סיפר לעיתון The Sun כי המלכה לא מתרשמת לטובה מהתנהגותה של מייגן, ומשם הגיע האיסור. "זו סיטואציה מאוד מפתיעה שמתקיימת כבר כמה חודשים", סיפר המקורב, והוסיף: "זה גורם למתח רב בין האחים, וכמו כן מכאיב לנסיך הארי ומכעיס אותו מאוד".
7 צפייה בגלריה
מה עדיף - להחזיק ידיים או לענוד יהלומים?
מה עדיף - להחזיק ידיים או לענוד יהלומים?
מה עדיף - להחזיק ידיים או לענוד יהלומים?
(צילום: gettyimages)
נחזור לקש שלהערכתנו שבר את גב הגמל: באוקטובר 2019 הנסיך הארי ומייגן מרקל הצטלמו ל-ITV, לסרט תיעודי שרק הגביר את עוצמת הסערה המתחוללת סביבם. זו הייתה הפעם הראשונה שהשניים פתחו את ליבם ודיברועל הקשיים שהם חווים. "כל אישה, במיוחד כשהיא בהיריון, פגיעה מאוד, וכך גם אני הרגשתי וזה היה מאוד מאתגר. ואז הפכתי לאימא. אז מאותו רגע כל מה שאת מנסה זה להיות אימא", אמרה מרקל בדמעות.
כשהמראיין שאל אותה לשלומה ואיך היא מרגישה, ענתה הדוכסית בקול חנוק: "תודה שאתה שואל לשלומי", והמשיכה: "לא הרבה אנשים טרחו לשאול אותי אם אני בסדר". העיתונאי הוסיף ושאל את מרקל אם זה יהיה הוגן לומר שהיא "לא ממש בסדר ובהחלט מתקשה", ומרקל ענתה לו שכן.
גם הנסיך הארי ניצל את הבמה כדי לשפוך את מה שעל ליבו ודיבר על המשבר ביחסים עם אחיו הגדול ."המשפחה הזו נמצאת תחת לחץ ודברים קורים, זה חלק מהתואר, חלק מהתפקיד. אבל אנחנו אחים, תמיד נהיה אחים. אז נכון, אנחנו בנתיבים שונים כרגע אבל אני תמיד אהיה שם בשבילו ואני יודע שהוא תמיד יהיה שם בשבילי".
עוד הוסיף הארי ואמר: "אנחנו לא מתראים לעתים קרובות כפי שנהגנו בעבר מכיוון שאנחנו מאוד עסוקים, אבל אני מאוד אוהב את וויליאם. רוב הדברים בעיתונות מתפרסמים ללא סיבה מוצדקת, לחלוטין 'יש מאין', אבל כאחים, אתם יודעים, יש ימים טובים ויש ימים רעים".
שבועיים לאחר שפורסם הסרט התיעודי, מקור אלמוני מהארמון דיווח כי קייט עושה כל שביכולתה לסייע לנסיך הארי ולאשתו במשבר שהם חווים. בריאיון בלעדי ל"דיילי מייל" סיפר הכתב המלכותי לשעבר, פיל דמפייר, על הניסיונות של מידלטון לעזור בסיטואציה המורכבת. "קייט עושה כמיטב יכולתה להושיט יד ולסייע לנסיך הארי ולמייגן בעקבות הסרט התיעודי שפורסם", אמר דמפייר, והוסיף: "היא משקיעה את מירב המאמצים כדי לאחד את כולם ולעזור למייגן". אך כנראה שזה לא עזר. בנובמבר 2019 דווח כי בני המשפחה "עושים חרם" על הארי ומייגן ואיש לא מדבר איתם. "אף אחד מבני המלוכה אינו מדבר או בודק לשלומם של הארי ומייגן", סיפר מקור אלמוני מהארמון למגזין People, והוסיף: "למרות שהארי ומייגן דיברו בכנות על המאבק תחת אור הזרקורים, היחסים ביניהם ובין שאר המשפחה עדיין קשים". הדיווחים הללו הגיעו למרות שפורסם כי המלכה אליזבת אמנם לא אהבה את העובדה שהדוכסים החליטו לכבס את הכביסה המלוכלכת לעיני העולם - אך היא מבינה את הקשיים שהם עוברים וכמו כן מרבה לבקר אותם בביתם . כמה שבועות לאחר מכן פורסם כי הנסיך הארי ומייגן לא ייקחו חלק בחגיגות חג המולד עם המלכה אליזבת ויטוסו לארצות הברית, שם יבלו את תקופת החגים עם אמה של מרקל, דוריה רגלנד, וחבריה הטובים של הדוכסית. "לאחר שבשנתיים האחרונות חגגו הדוכסים מסאסקס את חג המולד בסאנדרינגהאם, השנה הם יחגגו את חג המולד הראשון שלהם כמשפחה חדשה, עם הגברת דוריה רגלנד, אמה של הדוכסית. החלטה זו תואמת את חוקי הארמון שקבעו בעבר בני המלוכה וכמו כן את תמיכתה של הוד מלכותה", נמסר בהצהרה הרשמית מטעם הדובר של הדוכסים מסאסקס.
7 צפייה בגלריה
אין רגע של נחת!
אין רגע של נחת!
אין רגע של נחת!
(צילום: Gettyimages)